Úvod > Co chcete dělat? > Protiletecký kryt na pardubickém zámku
Protiletecký kryt na pardubickém zámku
"> "> "> "> "> "> kryt5.JPG "> kryt4.JPG "> ">
Přidat foto
Památky

Protiletecký kryt na pardubickém zámku

Pardubický zámek skrývá jedno velké tajemství – protiletecký kryt z 50. let o němž koluje mnoho fantastických historek. Kryt je schovaný v zámeckých valech a zřejmě byl budován jako přísně tajné velitelské stanoviště civilní ochrany s kapacitou až 120 lidí.
Kryt v severovýchodním rondelu valů pardubického zámku vznikl v průběhu 50. let 20. století, bližší datace  momentálně není známa. O krytu panuje mezi Pardubáky velké množství mýtů a legend. Jaká je skutečnost? Proč kryt vznikl a co ukrývá? Možnost prozkoumat neznámý prostor mají návštěvníci pardubického zámku nyní každou sobotu v 10.00 a v 15.00 hodin. Z důvodu omezené kapacity je třeba vstupenku včas telefonicky rezervovat. V krytu je celoročně teplota mezi 12 až 15°C, nezapomeňte tedy na přiměřené oblečení!
 
Kryt je opředen novodobými mýty, představuje cosi tajemného, hovoří se o propojení do jakési nemocnice skryté v podzemí zámku. Vznikl v padesátých letech minulého století jako operační středisko civilní obrany s kapacitou až 120 lidí. Veřejnost se o jeho existenci nikdy neměla dozvědět a v dobách studené války podléhal přísnému utajení.
 
Protiatomový kryt má dvě patra. Tehdejší stavitelé ho umístili přímo do obranného valu pardubického zámku. Některé místnosti se podařilo zachovat v původním stavu. Mezi ně patří například strojovna, ve které zůstal funkční agregát na výrobu elektřiny. Je zde i vlastní zdroj vody (studna) a filtro-ventilační zařízení, které by odfiltrovalo radioaktivní prach. Dochoval se i původní telefon a dálnopis.
Zobrazit více

Ubytování a restaurace v okolí

U Toulavé pípy

U Toulavé pípy

Pardubice, Pardubický kraj
Bakla café

Bakla café

Pardubice, Pardubický kraj
Cukrárna v Pernštýnské

Cukrárna v Pernštýnské

Pardubice, Pardubický kraj
Medychef

Medychef

Pardubice, Pardubický kraj