Úvod > Co chcete dělat? > Příroda > Průvodci divočinou v Národním parku Šumava
Příroda

Průvodci divočinou v Národním parku Šumava

Toužili jste navštívit zakázaná místa národního parku a zažít na vlastní kůži túru pravou šumavskou divočinou? Za poznáním "šumavské divočiny" vás vezmou místní vyškolení průvodci.
Nejrozsáhlejší území v Národním parku Šumava, které dodnes zůstaly domovem velkých zvířat, která odjinud byla lidskou civilizací již vytlačena, můžete objevit v doprovodu průvodce. Vyskytuje se zde volně rys, tetřev, jelení zvěř, tetřívek a mnoho dalších vzácných živočichů a samozřejmě i rostlin. Aby příroda Šumavy zůstala zachována i pro příští generace je nutné ponechat co nejrozsáhlejších území bez ovlivňování člověka. V národním parku jsou za tímto účelem vymezeny I. zóny, kde je vstup omezen jen na řídkou síť značených stezek anebo se zde trasy vůbec nevyskytují.

Při "výpravách za divočinou" máte možnost nahlédnout do šumavského domova divokých zvířat z pochopitelných důvodů pouze omezený počet lidí. Výlety se konají za každého počasí, ovšem vyžadují dobrou fyzickou kondici. Připraveny jsou vycházky do šesti oblastí po celkem osmi různých trasách, a to do hlubokého kaňonu řeky Křemelné, do člověkem opuštěného Vltavského luhu, na nejvyšší vrcholky Šumavy porostlé doposud původními pralesy na Trojmezné a na Smrčině a domov tetřeva nalezneme na Modravských pláních. Výlet si můžete zarezervovat v informačním středisku Stožec (tel. 388 335 014 či email isstozec@npsumava.cz.).
 
Jedna zcela nová trasa roku 2014 do horní části kaňonu Křemelné s východiskem z Velkého boru u Prášil vás provede jak podél divokého toku řeky Křemelné, tak kolem hory Slunečná. Také trasa "Trojmezná" doznala změn a seznámí nás zblízka s I. zónou Trojmezná hora, kde naplno probíhá přirozená obnova unikátního ekosystému horské smrčiny.
 
V roce 2014 došlo zároveň k prodloužení tras Vltavského luhu - trasa vás zavede na doposud neznámá místa, které jsou v dosahu, tj. jednou vystoupáme navíc na horu Stožec s přirozenými smíšenými lesy s převahou buku a podruhé navštívíme domov bobrů, kteří řeku Vltavu v národním parku poměrně intenzivně znovu osidlují.
 
Dále jsou naplánovány výpravy s východiskem ze Stožce – přes Spálený luh až na horu Kamennou a ze Železné Rudy  po hraničním hřebenu Polomu s návštěvou unikátní oblasti Medvědích Jam a jinam. Z Prášil můžete vyrazit na vrchol hory Ždanidla anebo nově do kaňonu Křemelné pod Stodůlkami.

Výlety se konají v letní sezóně a na podzim, tj. mimo nejcitlivější období ročního cyklu živočichů, a ranní a večerní aktivitu živočichů a ptáků, tj. cca od 9 – 19 hod

Cena výletu se liší podle jednotlivých oblastí:
Kaňon Křemelné 1,2,3 – 300 Kč/os
Vltavský luh 1, 2: 220 Kč/os
Trojmezná: 240 Kč/os
Smrčina 1: 240 Kč/os
Smrčina 2: 250 Kč/os
Modravské pláně 1: 350 Kč/os
Modravské pláně 2: 380 Kč/os
Modravské pláně 3: 380 Kč/os
Polom: 220 Kč/os
Ždánidla: 230 Kč/os
Kamenná: 220-Kč/os
Úhlavský luh: 193 Kč/os

Akce v okolí

Czech O-Tour Šumava

Závody v orientačním běhu ze seriálu Czech O-Tour na Šumavě (Kubova Huť). Pro zkušené orientační běžce, začátečníky i celou rodinu.
Kubova Huť, Jihočeský kraj

Šumavský skimaraton na Kvildě 2023

O víkendu 25. – 26. února se nabízí další možnost si zasportovat na čerstvém vzduchu v podobě závodu v běhu na lyžích Šumavský skimaraton TV NOVA. Vybírat si můžete z tras 8, 23, 45 km (klasicky) a 46 km (volnou technikou).
Kvilda, Jihočeský kraj

Zimní pozorování jelenů na Kvildě

Pozorování jelenů je od roku 2020 možné pouze v pozorovacím výběhu nedaleko Kvildy. Výběhem jelenů nedaleko Kvildy prochází naučný okruh a jsou zde vyvýšené pozorovací přístřešky. Zvěř lze pozorovat také ze 7metrové vyhlídkové věže.
Kvilda, Jihočeský kraj

Areál lesních her ve Stožci

Areál lesních her je vlastně zážitková naučná stezka, která kromě poznatků nabízí také zábavu, při které se přítomní například stanou na chvíli datlem, budou překonávat různé překážky nebo se zaposlouchají do zvuků lesa.
Stožec, Jihočeský kraj

Venkovní areál a geologická expozice Stožec

Expozice je umístěna v malém lesíku v blízkosti informačního střediska Správy NPŠ a představuje geologické poměry jižní Šumavy.
Stožec, Jihočeský kraj

Křížová cesta ve Stožci

Nová křížová cesta s obrazy malířky Vladimíry Fridrichové Kunešové částečně kopíruje tu z Českých Žlebů ke Stožecké kapli. Celkem 14 obrazů bude na křížovou cestu umístěno na jaře 2018.
Stožec, Jihočeský kraj

Soví stezka ve Stožci na Šumavě

Zážitková trasa, vhodná i pro nejmenší výletníky se nachází nedaleko areálu lesních her ve Stožci. Měří zhruba 1,5 km a je velmi dobře přístupná. Děti si užijí spoustu interaktivních prvků, po cestě je doprovodí maskot cesty – sova puštík bělavý, jehož symbolem je stezka označena.
Stožec, Jihočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion U Mauritzů ve Stožci na Šumavě

Penzion se nachází v obci Stožec, která je situována v Národním parku Šumava se skvělou dostupností jak autem, tak vlakem. Z penzionu na vás dýchne tradice šumavských chalup, jejich útulnost a pohostinnost. Díky vyznačeným a upraveným stezkám, zde najdou bohaté vyžití především cyklisté.
Stožec, Jihočeský kraj

Hotel České Žleby

Když ráno vyjdete před hotel, posadíte se na naší terasu, zadíváte se na vrchol Třístoličníku a nadechnete se...zjistíte proč tolik milujete Šumavu. Je nádherná v každé roční době.
Stožec, Jihočeský kraj

Hotel Florián ve Stožci

Zveme do nového stylového hotelu, který vznikl díky citlivé rekonstrukci historického šumavského stavení v nedotčeném a divokém koutu Šumavy v nadmořské výšce 930 m n. m. Wellness hotel Florián v Českých Žlebech poskytuje vysoký komfort aktivním návštěvníkům, cyklistům, turistům a lyžařům.
Stožec, Jihočeský kraj

Tábořiště Soumarský most u Teplé Vltavy

Nabízíme táboření ve stanech, chatkách nebo přívěsech bez elektrického proudu a dalších vymožeností moderní civilizace. V areálu se nachází bufet. Ubytování je možné ve vlastních stanech, přívěsech nebo v pronajatých chatkách.
Volary, Jihočeský kraj