Úvod > Co chcete dělat? > Průvodci divočinou v Národním parku Šumava
Průvodci divočinou v Národním parku Šumava
"> "> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Příroda

Průvodci divočinou v Národním parku Šumava

Toužili jste navštívit zakázaná místa národního parku a zažít na vlastní kůži túru pravou šumavskou divočinou? Za poznáním "šumavské divočiny" vás vezmou místní vyškolení průvodci.
Nejrozsáhlejší území v Národním parku Šumava, které dodnes zůstaly domovem velkých zvířat, která odjinud byla lidskou civilizací již vytlačena, můžete objevit v doprovodu průvodce. Vyskytuje se zde volně rys, tetřev, jelení zvěř, tetřívek a mnoho dalších vzácných živočichů a samozřejmě i rostlin. Aby příroda Šumavy zůstala zachována i pro příští generace je nutné ponechat co nejrozsáhlejších území bez ovlivňování člověka. V národním parku jsou za tímto účelem vymezeny I. zóny, kde je vstup omezen jen na řídkou síť značených stezek anebo se zde trasy vůbec nevyskytují.

Při "výpravách za divočinou" máte možnost nahlédnout do šumavského domova divokých zvířat z pochopitelných důvodů pouze omezený počet lidí. Výlety se konají za každého počasí, ovšem vyžadují dobrou fyzickou kondici. Připraveny jsou vycházky do šesti oblastí po celkem osmi různých trasách, a to do hlubokého kaňonu řeky Křemelné, do člověkem opuštěného Vltavského luhu, na nejvyšší vrcholky Šumavy porostlé doposud původními pralesy na Trojmezné a na Smrčině a domov tetřeva nalezneme na Modravských pláních. Výlet si můžete zarezervovat v informačním středisku Stožec (tel. 388 335 014 či email isstozec@npsumava.cz.).
 
Jedna zcela nová trasa roku 2014 do horní části kaňonu Křemelné s východiskem z Velkého boru u Prášil vás provede jak podél divokého toku řeky Křemelné, tak kolem hory Slunečná. Také trasa "Trojmezná" doznala změn a seznámí nás zblízka s I. zónou Trojmezná hora, kde naplno probíhá přirozená obnova unikátního ekosystému horské smrčiny.
 
V roce 2014 došlo zároveň k prodloužení tras Vltavského luhu - trasa vás zavede na doposud neznámá místa, které jsou v dosahu, tj. jednou vystoupáme navíc na horu Stožec s přirozenými smíšenými lesy s převahou buku a podruhé navštívíme domov bobrů, kteří řeku Vltavu v národním parku poměrně intenzivně znovu osidlují.
 
Dále jsou naplánovány výpravy s východiskem ze Stožce – přes Spálený luh až na horu Kamennou a ze Železné Rudy  po hraničním hřebenu Polomu s návštěvou unikátní oblasti Medvědích Jam a jinam. Z Prášil můžete vyrazit na vrchol hory Ždanidla anebo nově do kaňonu Křemelné pod Stodůlkami.

Výlety se konají v letní sezóně a na podzim, tj. mimo nejcitlivější období ročního cyklu živočichů, a ranní a večerní aktivitu živočichů a ptáků, tj. cca od 9 – 19 hod

Cena výletu se liší podle jednotlivých oblastí:
Kaňon Křemelné 1,2,3 – 300 Kč/os
Vltavský luh 1, 2: 220 Kč/os
Trojmezná: 240 Kč/os
Smrčina 1: 240 Kč/os
Smrčina 2: 250 Kč/os
Modravské pláně 1: 350 Kč/os
Modravské pláně 2: 380 Kč/os
Modravské pláně 3: 380 Kč/os
Polom: 220 Kč/os
Ždánidla: 230 Kč/os
Kamenná: 220-Kč/os
Úhlavský luh: 193 Kč/os

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel České Žleby

Hotel České Žleby

Stožec, Jihočeský kraj
Hotel Florián ve Stožci

Hotel Florián ve Stožci

Stožec, Jihočeský kraj