Úvod > Aktuality > Čtrnáct krajů, čtrnáct skvělých akcí na září: jídlo, pití, vinobraní a návštěva u prezidenta
Zážitky

Čtrnáct krajů, čtrnáct skvělých akcí na září: jídlo, pití, vinobraní a návštěva u prezidenta

  • Vydáno5. září 2018
Do oslav sto let od vzniku Československa zbývá posledních pár týdnů, ovšem někde se slaví už teď. Máme pro vás čtrnáct akcí, kde si přijdou na své oči, uši i chuťové buňky. Kam se podíváme? Například na prezidentský zámek v Lánech, na Dožínky, Festival řízků anebo na Husí slavnosti.
Největší oslavou 100. výročí republiky v Praze s volným vstupem pro všechny bude Československý festival o víkendu 8. a 9. září. O vyvrcholení hudebního programu na hlavním pódiu na Staroměstském náměstí se v sobotu postarají ETC a Vladimír Mišík, v neděli pak Ondřej Hejma a Žlutý pes. V Karolinu Karlovy univerzity a v Betlémské kapli se budou střídat gastronomické akce se specialitami první republiky, ochutnáte vína českých, moravských a slovenských vinařů i regionální dobroty. Program doplňuje hudební a taneční festival, módní přehlídky, zdravice osobností a přehlídka tradičních českých a slovenských řemesel, rodiny s dětmi se mohou těšit na interaktivní expozici vědy. Náš tip? Orloj na Staroměstské radnici se sice zatím opravuje, ale můžete vystoupat na věž a podívat se na všechno pěkně z výšky.
 

Návštěvy v dobách první republiky

Výjimečné místo, výjimečná příležitost: raně barokní zámek Lány na Kladensku, který se záhy po vzniku Československa proměnil v letní sídlo našich prezidentů, zve na den otevřených dveří. Reprezentační prostory budou otevřeny zdarma v pátek 7. září od 9 do 18 hodin. Kromě toho se můžete podívat do nedávno opraveného palmového skleníku z druhé poloviny 19. století, kde je až do 1. listopadu k vidění výstava o T. G. Masarykovi.

Za Masarykem a také za letošním jubilantem spisovatelem Karlem Klostermannem a dalšími osobnostmi se můžete vypravit do Kašperských Hor, kde se o víkendu 8. a 9. září bude slavit 100 let republiky na Šumavě. Dvoudenní program přiblíží, jak za první republiky vypadala šumavská hudba, móda či doprava, užijete si jarmark, programy pro děti, přehlídku historických automobilů i divadelní představení. Samozřejmě by byla škoda nenavštívit i hrad Kašperk, až do konce října má otevřeno denně kromě pondělí.

Měnící se vztah obyvatel k československé a české státnosti v průběhu uplynulého století a proměny česko-německých vztahů zachycuje výstava 100 let bude mrazit; ve Vlastivědném muzeu a galerii v České Lípě si ji prohlédnete až do 17. listopadu.
 

Festivaly chutí, vůní, sklizně a dobrého jídla i pití

Slibovali jsme dobré jídlo, tady je: smažené i vařené rybí dobroty, koláčky a buchtičky od naší tetičky, závody v opracování kapra, kulinářský program a také tvořivé dílny pro děti nabídne Kaprobraní, které se koná v sobotu 8. září od 13 hodin na Farské louce v Lomnici nad Lužnicí. Na úplném západě Čech vás v Krajince, parkovém areálu pod Chebským hradem čeká Chebský eintopf aneb 100 let českého kulinářství. Pro vůbec první chebský gastrofestival se stala inspirací Chebská kuchařka, která provází po kuchyních starého Chebu, ale nabídka bude ryze aktuální: těšit se můžete například na ukázky a soutěže vyřezávání z ovoce, pivo Permon ze Sokolova, Becherovku z Karlových Varů, kapří hranolky z Třeboně, čokoládu z Kutné Hory, pumprnikl z Hradce Králové a další tradiční i ryze moderní laskominy. O týden později v sobotu 15. září bude nedaleký Tachov slavit Dožínky Plzeňského kraje, a to ve velkém stylu: s farmářskými trhy, ukázkami řemesel, tradičním dožínkovým průvodem, koňskými povozy a dožínkovým věncem.

Máte rádi víno nebo pivo? Pak přijeďte v pátek a sobotu 21. a 22. září na Žernosecké vinobraní anebo o týden později v sobotu 28. září na Svatováclavskou slavnost na zámku Svijany; pivo nebo malinovka jsou v ceně vstupného, k pití bude i limitovaná várka pivního speciálu DUX z pivovaru Svijany!
 

Další podzimní slavnosti

Jídla – a dokonce skutečné celebrity mezi českými potravinami, regionální pochoutky s chráněným zeměpisným označením – se týká i další akce: v sobotu 8. září se v Hořicích konají Slavnosti hořických trubiček, gurmánský festival se spoustou „trubičkových“ soutěží pro malé i velké, jarmarkem a dalšími atrakcemi. Využijte příležitost a zajděte se přitom podívat na Masarykovu věž samostatnosti; v dalších letech ji čeká velká proměna a dostavba do původně plánované výšky.

Podobně jako pravé trubičky z Hořic vám budou chutnat i mrkvance; pro ty originální se musíte vypravit od 7. do 9. září na Mrkvancovou pouť do Polné. Místní pochoutky z mrkve a cukru provází přehlídka dalších tradičních pokrmů z Vysočiny, pouťové atrakce a také možnost vystoupat na vysokou věž kostela Nanebevzetí Panny Marie. A mimochodem, nezapomeňte pozdravit vodníka ve zdejší kašně Hastrmance!

Stejný termín mají i tradiční Slovácké slavnosti vína a otevřených památek; konají se v Uherském Hradišti od 7. do 9. září a kromě vystoupení desítek folklorních souborů, cimbálových muzik i dechových kapel z celého Slovácka nabídnou krojovaný průvodem od vinných sklepů v Mařaticích na hlavní náměstí, velký jarmark lidových řemesel, atrakce pro děti a volné prohlídky řady památek ve městě i okolí.
 

…a ještě pět jedlých tipů

  • Máte rádi Hanou? Zajeďte si do Prostějova na Prostějovské hanácké slavnosti, největší folklorní slavnost ve městě. Letos se na náměstí T. G. Masaryka konají o víkendu 15. a 16. září!
  • Anebo raději jezdíte do hor? Pak vzhůru do údolí Malé Morávky a Karlova pod Pradědem na Festival řízků, gastronomickou akcí, do níž se tradičně zapojuje většina místních restaurací. Zároveň můžete vidět to, co využijete už za pár měsíců: čtyřsedačkovou lanovku a sjezdovky, připravované pro zimní sezonu v areálu Praděd střediska SKI Karlov.
  • Když se v roce 2016 konal Food festival na zámku Kinských, hned napoprvé přilákal stovky návštěvníků. Kolik jich bude letos? To se dozvíme až po akci, která se koná v sobotu 22. září v nádherném areálu Nového zámku v Kostelci nad Orlicí. Pokud bude přát počasí, užijete si odpolední piknik v parku a zahradách se spoustou dobrot a přátel. Nezapomeňte, že kromě festivalu můžete navštívit i zámeckou expozici nebo výstavu v Galerii Kinský.
  • sobotu 29. září se můžete vypravit na Heřmanoměstecké podzimní slavnostiHeřmanově Městci. Hudební program doprovází šermířská vystoupení, divadelní představení a hlavně staročeský jarmark s bohatým řemeslným a uměleckým sortimentem.
  • Jihomoravské Boskovice si každý rok koncem září na Husích slavnostech připomínají dávnou slávu svých hus, ceněných zejména na vídeňských trzích. V sobotu a v neděli 29. a 30. září opět místní restaurace nachystají speciální menu, Zámecký skleník se promění v obří restauraci, těšit se můžete i na trh lidových řemesel, kde se bude prodávat i husí sádlo a další pochoutky, pestrou škálu upomínkových předmětů, koncerty, atrakce pro děti, jízdy na koních, výstavu dětských prací či gastrodílnu. Vše doplní výstava historické i současné zemědělské techniky a v areálu za muzeem soutěžní výstava chovatelů drobného zvířectva. Po oba dny bude přes Informační centrum přístupná vyhlídková radniční věž, k návštěvě zve i zámek Boskovice a hrad.
Pálavské vinobraní 2024

6. 9.8. 9.
Pálavské vinobraní 2024

Další ročník Pálavského vinobraní v Mikulově nabídne program plný hudebních hvězd, moravské víno ve všech podobách, folklór, dobové kejklíře, rytíře ve zbroji či sličné panny a především zábavu, ze které si vybere opravdu každý.

Znojemské vinobraní 2024

13. 9.15. 9.
Znojemské vinobraní 2024

Znojemské historické vinobraní, které přinese 13.–15. 9. 2024 oblíbené historické i hudební scény, odpočinkové zóny, kvalitní víno a gastronomii nebo třeba sběratelské mince. Během slavností se můžete těšit i na velkolepý ohňostroj.

Další aktuality

Do Poděbrad se sjedou klasické italské vozy

Klub Fiat Car Classic srdečně zve veškeré italské vozy do roku výroby 1988 na sobotu 20. dubna 2024 do Poděbrad. Na lázeňské kolonádě bude živo, proběhne zde totiž 24. ročník výstavy vozidel, doplněný o soutěž elegance, dobové recesní převleky, soutěže, orientační jízdu historických vozidel s plněním dovednostních a znalostních úkolů, tombola a mnoho dalšího.
Středočeský kraj | Zážitky

Vydejte se na pochod Krajinou barona Ringhoffera

Patříte mezi příznivce turistiky nebo cyklistiky a hledáte tip na výlet? Vydejte se v sobotu 20. dubna na další ročník turistického pochodu Krajinou barona Ringhoffera ve Velkých Popovicích a okolí s celodenním programem.
Středočeský kraj | Letní sporty

Vychutnejte si vepřové hody v pivovaru Velké Popovice

Chcete zažít atmosféru tradiční vesnické zabijačky? Vydejte se na výlet do minulosti – do doby, kdy k jaru na venkově neodmyslitelně patřila zabijačka, jak ji známe z idylických obrázků Josefa Lady. Jedinečnou příležitost připomenout si autentickou atmosféru, vůně a chutě nabídnou vepřové hody, které se konají v sobotu 20. dubna od 10 do 16 hodin v Pivovaru Velké Popovice nedaleko Prahy.
Středočeský kraj | Gurmánská turistika

Hrady kolem Berounky: vyberete si výlet po souši nebo po vodě?

Berounka je řeka pro pohodáře, kteří nikam nespěchají. Snadno se s ní vypořádají i začátečníci, navíc většinu trasy poplujete nádhernou přírodou, kde civilizace zůstane daleko za vámi. A hlavně: téměř za každou zatáčkou čeká tábořiště a někde v okolí se dozajista skrývá zajímavá památka. K nim se pohodlně dostanou i ti, kteří zvolí pohyb po souši či na kole.
Středočeský kraj | Letní sporty

Zábavní areály a farmy: z Prahy vám bude stačit necelá hodina...

…a jste tam a dál už se můžete jen bavit a hrát si – sami nebo s dětmi, to záleží jen na vás. A samozřejmě na výběru místa, protože někde jsou zkrátka děti na prvním místě. Počítejte každopádně s tím, že na většině míst strávíte celý den a čas vám uteče tak rychle, že tomu sami nebudete věřit.
Středočeský kraj | Zážitky

Užijte si Saunafest v Aquapalace Praha

Kvalifikace Mistrovství České republiky v saunových ceremoniálech, účinkující a hosté z desítky zemí světa, saunové divadlo, freestyle s ručníky i oblíbené metličkování – vše nabídne očekávaný festival zážitkového saunování SaunaFest 2024. Akce proběhne od 11. do 14. dubna v největším Saunovém světě Aquapalace Praha!
Středočeský kraj | Životní styl

Pomozte vyčistit řeku Sázavu

Dobrovolníci se od 12. do 14. dubna 2024 vydají opět k řece Sázavě, aby před nadcházející turistickou sezonou vyčistili její břehy. Tradiční jarní úklid známý jako Čistá řeka Sázava se uskuteční už podevatenácté. Na asi 90kilometrový úsek z Kácova do Pikovic, který se uklízí v režii Posázaví o.p.s., nastoupí party dobrovolníků a odpad, který nasbírají, budou nákladní auta odvážet na skládku.
Středočeský kraj | Příroda

Zámek Kačina bude mít bránu dokořán

V sobotu 13. dubna 2024 se zámek Kačina opět připojí k celostátní akci Brány památek dokořán, do níž se každoročně zapojuje řada památkových objektů na území celé České republiky. Na vybraných památkách jsou pro návštěvníky připraveny speciální výstavy, koncerty a prohlídky. Nejinak je tomu v případě Kačiny, naší nejvýznamnější klasicistní stavby, kde proběhnou dvě netradiční prohlídky!
Středočeský kraj | Památky