Úvod > Aktuality > Čtrnáct krajů, čtrnáct skvělých akcí na září: jídlo, pití, vinobraní a návštěva u prezidenta
Zážitky

Čtrnáct krajů, čtrnáct skvělých akcí na září: jídlo, pití, vinobraní a návštěva u prezidenta

  • Vydáno5. září 2018
Do oslav sto let od vzniku Československa zbývá posledních pár týdnů, ovšem někde se slaví už teď. Máme pro vás čtrnáct akcí, kde si přijdou na své oči, uši i chuťové buňky. Kam se podíváme? Například na prezidentský zámek v Lánech, na Dožínky, Festival řízků anebo na Husí slavnosti.
Největší oslavou 100. výročí republiky v Praze s volným vstupem pro všechny bude Československý festival o víkendu 8. a 9. září. O vyvrcholení hudebního programu na hlavním pódiu na Staroměstském náměstí se v sobotu postarají ETC a Vladimír Mišík, v neděli pak Ondřej Hejma a Žlutý pes. V Karolinu Karlovy univerzity a v Betlémské kapli se budou střídat gastronomické akce se specialitami první republiky, ochutnáte vína českých, moravských a slovenských vinařů i regionální dobroty. Program doplňuje hudební a taneční festival, módní přehlídky, zdravice osobností a přehlídka tradičních českých a slovenských řemesel, rodiny s dětmi se mohou těšit na interaktivní expozici vědy. Náš tip? Orloj na Staroměstské radnici se sice zatím opravuje, ale můžete vystoupat na věž a podívat se na všechno pěkně z výšky.
 

Návštěvy v dobách první republiky

Výjimečné místo, výjimečná příležitost: raně barokní zámek Lány na Kladensku, který se záhy po vzniku Československa proměnil v letní sídlo našich prezidentů, zve na den otevřených dveří. Reprezentační prostory budou otevřeny zdarma v pátek 7. září od 9 do 18 hodin. Kromě toho se můžete podívat do nedávno opraveného palmového skleníku z druhé poloviny 19. století, kde je až do 1. listopadu k vidění výstava o T. G. Masarykovi.

Za Masarykem a také za letošním jubilantem spisovatelem Karlem Klostermannem a dalšími osobnostmi se můžete vypravit do Kašperských Hor, kde se o víkendu 8. a 9. září bude slavit 100 let republiky na Šumavě. Dvoudenní program přiblíží, jak za první republiky vypadala šumavská hudba, móda či doprava, užijete si jarmark, programy pro děti, přehlídku historických automobilů i divadelní představení. Samozřejmě by byla škoda nenavštívit i hrad Kašperk, až do konce října má otevřeno denně kromě pondělí.

Měnící se vztah obyvatel k československé a české státnosti v průběhu uplynulého století a proměny česko-německých vztahů zachycuje výstava 100 let bude mrazit; ve Vlastivědném muzeu a galerii v České Lípě si ji prohlédnete až do 17. listopadu.
 

Festivaly chutí, vůní, sklizně a dobrého jídla i pití

Slibovali jsme dobré jídlo, tady je: smažené i vařené rybí dobroty, koláčky a buchtičky od naší tetičky, závody v opracování kapra, kulinářský program a také tvořivé dílny pro děti nabídne Kaprobraní, které se koná v sobotu 8. září od 13 hodin na Farské louce v Lomnici nad Lužnicí. Na úplném západě Čech vás v Krajince, parkovém areálu pod Chebským hradem čeká Chebský eintopf aneb 100 let českého kulinářství. Pro vůbec první chebský gastrofestival se stala inspirací Chebská kuchařka, která provází po kuchyních starého Chebu, ale nabídka bude ryze aktuální: těšit se můžete například na ukázky a soutěže vyřezávání z ovoce, pivo Permon ze Sokolova, Becherovku z Karlových Varů, kapří hranolky z Třeboně, čokoládu z Kutné Hory, pumprnikl z Hradce Králové a další tradiční i ryze moderní laskominy. O týden později v sobotu 15. září bude nedaleký Tachov slavit Dožínky Plzeňského kraje, a to ve velkém stylu: s farmářskými trhy, ukázkami řemesel, tradičním dožínkovým průvodem, koňskými povozy a dožínkovým věncem.

Máte rádi víno nebo pivo? Pak přijeďte v pátek a sobotu 21. a 22. září na Žernosecké vinobraní anebo o týden později v sobotu 28. září na Svatováclavskou slavnost na zámku Svijany; pivo nebo malinovka jsou v ceně vstupného, k pití bude i limitovaná várka pivního speciálu DUX z pivovaru Svijany!
 

Další podzimní slavnosti

Jídla – a dokonce skutečné celebrity mezi českými potravinami, regionální pochoutky s chráněným zeměpisným označením – se týká i další akce: v sobotu 8. září se v Hořicích konají Slavnosti hořických trubiček, gurmánský festival se spoustou „trubičkových“ soutěží pro malé i velké, jarmarkem a dalšími atrakcemi. Využijte příležitost a zajděte se přitom podívat na Masarykovu věž samostatnosti; v dalších letech ji čeká velká proměna a dostavba do původně plánované výšky.

Podobně jako pravé trubičky z Hořic vám budou chutnat i mrkvance; pro ty originální se musíte vypravit od 7. do 9. září na Mrkvancovou pouť do Polné. Místní pochoutky z mrkve a cukru provází přehlídka dalších tradičních pokrmů z Vysočiny, pouťové atrakce a také možnost vystoupat na vysokou věž kostela Nanebevzetí Panny Marie. A mimochodem, nezapomeňte pozdravit vodníka ve zdejší kašně Hastrmance!

Stejný termín mají i tradiční Slovácké slavnosti vína a otevřených památek; konají se v Uherském Hradišti od 7. do 9. září a kromě vystoupení desítek folklorních souborů, cimbálových muzik i dechových kapel z celého Slovácka nabídnou krojovaný průvodem od vinných sklepů v Mařaticích na hlavní náměstí, velký jarmark lidových řemesel, atrakce pro děti a volné prohlídky řady památek ve městě i okolí.
 

…a ještě pět jedlých tipů

  • Máte rádi Hanou? Zajeďte si do Prostějova na Prostějovské hanácké slavnosti, největší folklorní slavnost ve městě. Letos se na náměstí T. G. Masaryka konají o víkendu 15. a 16. září!
  • Anebo raději jezdíte do hor? Pak vzhůru do údolí Malé Morávky a Karlova pod Pradědem na Festival řízků, gastronomickou akcí, do níž se tradičně zapojuje většina místních restaurací. Zároveň můžete vidět to, co využijete už za pár měsíců: čtyřsedačkovou lanovku a sjezdovky, připravované pro zimní sezonu v areálu Praděd střediska SKI Karlov.
  • Když se v roce 2016 konal Food festival na zámku Kinských, hned napoprvé přilákal stovky návštěvníků. Kolik jich bude letos? To se dozvíme až po akci, která se koná v sobotu 22. září v nádherném areálu Nového zámku v Kostelci nad Orlicí. Pokud bude přát počasí, užijete si odpolední piknik v parku a zahradách se spoustou dobrot a přátel. Nezapomeňte, že kromě festivalu můžete navštívit i zámeckou expozici nebo výstavu v Galerii Kinský.
  • sobotu 29. září se můžete vypravit na Heřmanoměstecké podzimní slavnostiHeřmanově Městci. Hudební program doprovází šermířská vystoupení, divadelní představení a hlavně staročeský jarmark s bohatým řemeslným a uměleckým sortimentem.
  • Jihomoravské Boskovice si každý rok koncem září na Husích slavnostech připomínají dávnou slávu svých hus, ceněných zejména na vídeňských trzích. V sobotu a v neděli 29. a 30. září opět místní restaurace nachystají speciální menu, Zámecký skleník se promění v obří restauraci, těšit se můžete i na trh lidových řemesel, kde se bude prodávat i husí sádlo a další pochoutky, pestrou škálu upomínkových předmětů, koncerty, atrakce pro děti, jízdy na koních, výstavu dětských prací či gastrodílnu. Vše doplní výstava historické i současné zemědělské techniky a v areálu za muzeem soutěžní výstava chovatelů drobného zvířectva. Po oba dny bude přes Informační centrum přístupná vyhlídková radniční věž, k návštěvě zve i zámek Boskovice a hrad.
Pálavské vinobraní 2023

8.9.
10.9.
Pálavské vinobraní 2023

Další ročník Pálavského vinobraní v Mikulově nabídne program plný hudebních hvězd, moravské víno ve všech podobách, folklór, dobové kejklíře, rytíře ve zbroji či sličné panny a především zábavu, ze které si vybere opravdu každý.

Znojemské vinobraní 2023

8.9.
10.9.
Znojemské vinobraní 2023

Znojemské historické vinobraní, které přinese oblíbené historické i hudební scény, odpočinkové zóny, kvalitní víno a gastronomii nebo třeba sběratelské mince. Během slavností se můžete těšit i na velkolepý ohňostroj.

Další aktuality

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Tipy na zajímavý výlet pro rodiny s dětmi po okolí Prahy, jižních Čechách, Moravě a v dalších regionech ČR. Inspiraci na Kudy z nudy najdete pro malé i velké, holky i kluky. Vyberte si místa, kde se s dětmi nebudete nudit, ať už během pohádkových představení, na čerstvém vzduchu nebo tvořivých dílen pro rodiny s dětmi. Vydejte se na zajímavé prohlídky či výstavy, do zoo, výlet za zábavou, historií či kulturou. Co vše můžete během volných dní podniknout se svými ratolestmi najdete na v kalendáři akcí na kudyznudy.cz.
Středočeský kraj | Zážitky

Zámek Loučeň ovládne do konce února příběh lásky

Láska hýbe světem, historií, lidskými osudy i technologiemi. Má svoji symboliku, projevovala se různými způsoby dnes a v minulosti, u nás i ve světě. Kdy jindy vyprávět příběh lásky než v únoru? A kde jinde než na zámku Loučeň?
Středočeský kraj | Památky

Ukrajinská jabloň nebo česká hrušeň? Soutěž Evropský strom roku začíná

Soutěž o nejkrásnější a nejzajímavější strom starého kontinentu začala od 1. února 2023. Milovníci přírody mohou volit Evropský strom roku, v online hlasování budou po celý měsíc vybírat z 16 finalistů. České barvy reprezentuje Hrušeň hnilička z Drásova u Příbrami – vítězka posledního národního kola. Rusko, které organizátoři z Nadace Partnerství vloni z důvodu válečné agrese organizátoři vyřadili, letos vystřídala Ukrajina. Ta do mezinárodního klání vyslala jiný ovocný strom: Jabloň z města Krolevets.
Středočeský kraj | Příroda

Divocí koně, zubři a pratuři se rychle stali součástí ochrany přírody v Česku

Stádo prvních čtrnácti divokých koní přijelo do České republiky dne 28. ledna 2015. Zvířata, která patří v Evropě, včetně České republiky, k původním živočišným druhům, byla na kontinentu vyhubena člověkem. Po opětovném vysazení se koním u nás začalo dařit – nyní po osmi letech je na našem území dvanáct dalších rezervací. A nejen koňských! Spolu s koňmi spásají invazivní druhy vegetace velcí kopytníci – pratuři a zubři.
Středočeský kraj | Příroda