Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Karolinum – historické sídlo Univerzity Karlovy v Praze
Památky

Karolinum – historické sídlo Univerzity Karlovy v Praze

Karolinum je národní kulturní památkou, symbolem Univerzity Karlovy. Od 14. století se zde nacházelo sídlo nejstaršího domu pražské univerzity – Karlovy neboli Veliké koleje (Collegium Caroli), kterou založil Karel IV. pro dvanáct mistrů pražského vysokého učení.
Jedinečná památka náleží pražské univerzitě od roku 1383, kdy syn zakladatele univerzity, král Václav IV., získal pro kolej jeden z nejvýstavnějších staroměstských paláců, který dal nedlouho předtím postavit bohatý patricij, královský mincmistr a bankéř Johlin Rotlev (Rotlöw). Po stavebních úpravách sloužilo Karolinum od roku 1386 jako sídlo nejen pražským profesorům, kteří tu vyučovali a bydleli, ale kolej se stala slavnostním shromaždištěm univerzity a rezidencí rektora, akademických představitelů a úřadů.
Renezanční úpravy nezanechaly na tváři Karolina větších stop. Novou podobu mu dala teprve velká barokní přestavba, kterou provedl v letech 1715 až 1718 architekt František Maxmilián Kaňka. Jeho dílem byla především zevrubná slohová přestavba koleje s charakteristickým barokním portálem v Železné ulici. Největší změnu prodělala budova Karolina v našem století, kdy architekt Jaroslav Fragner provedl v letech 1945 až 1959 rozsáhlou rekonstrukci areálu, která byla dokončena vytvořením čestného nádvoří se slavnostním vstupem, jemuž dominuje kašna se třemi lvy sochaře S. Hanzíka (1968). Nově byl zřízen přednáškový sál v přízemí (tzv. Císařský sál) a zasedací místnosti ve sklepním suterénu.
 

Císařský sál Karolina

Nově vzniklý Císařský sál v přízemí dostal své jméno podle tří obrazů v jeho čele, podobizen císařovny Marie Terezie a jejích synů Josefa II. a Leopolda II. Obrazy vytvořila roku 1799 významná malířka Barbara Kafftová-Steinerová, jejímž dílem jsou i tři portréty profesorů pražské lékařské fakulty na boční stěně sálu. V přilehlé křížové chodbě stojí mramorový krucifix, dílo sochaře Emanuela Maxe z roku 1870.
 

Velká aula

Centrálním prostorem Karolina je Velká aula, v prvním poschodí slavnostní shromaždiště akademické obce, sál, v němž se konají také imatrikulace a promoce studentů a absolventů. Dnešní podobu jí dal architekt Fragner. V jejím čele je umístěn gobelín vzniklý podle návrhu V. Sychry (1948) v dílně M. Teinitzerové. V jeho středu jsou vetkány motivy z nejstaršího pečetidla Karlovy univerzity (klečící Karel IV. předává patronu českých zemí sv. Václavovi zakládací listinu univerzity), úryvky z Karlovy zakládací listiny z roku 1348 a symboly čtyř původních fakult. Sálu vévodí socha zakladatele univerzity Karla IV. sochaře K. Pokorného (1950). Nad čelní částí auly jsou umístěny znaky korunních zemí Českého království.
Jednou z nejkrásnějších architektonických částí budovy je gotický arkýř Velké auly s původní univerzitní kaplí. K nejstarším architektonickým článkům sálu patří boční gotický portál, tzv. Husova branka, a hlavní raně barokní vstupní portál z počátku 17. století. Od roku 2021 se může Karolinum chlubit také novými varhany. Tradičně doprovázejí například inaugurace, promoce a jiné slavnostní příležitosti a občas slouží i pro koncerty.
 

Malá aula

Původní účel Malé auly, která sloužila jako posluchárna lékařské fakulty, připomíná barokní olejomalba patronů lékařství sv. Kosmy a Damiána v čele sálu a podobizny pražských profesorů medicíny. Malá aula je zdobena obrazy barokních malířů J. Heintsche, P. Brandla, J. Molitora aj. Nejstarší jsou rektorské portréty Jana F. Löwa z Erlsfeldu a Mikuláše Franchimonta z Franckenfeldu z počátku 18. století. Malá aula hrála v univerzitním životě významnou úlohu, protože se zde konaly volby rektorů pražské univerzity. Schodiště u Malé auly vede do prostor 2. patra, kde se nacházejí přednáškové a zasedací sály, v nichž je umístěna část obrazové galerie Karolina, především portréty habsburských panovníků, připomínající zakladatelská práva státu k univerzitě, a pražských arcibiskupů jako univerzitních kancléřů.


Reprezentační prostory rektora

Reprezentační prostory rektora Univerzity Karlovy v prvém poschodí tvoří centrální místnost s barokními malbami z poloviny 17. století, které byly původně součástí výzdoby Velké auly. Jsou dílem významného pražského malíře Karla Škréty a jeho dílny a připomínají patrony pražských teologů (sv. Jan na Pathmu), filozofů (sv. Kateřina) a lékařů (sv. Kosma a Damián). Sousední místnost zdobí podobizny rektorů po roce 1989. Ve Vlasteneckém sále, se původně nacházela univerzitní knihovna, od konce 18. století zde bylo sídlo České učené společnosti, podle něhož sál získal své jméno. Jsou zde umístěny busty významných osobností české vědy a portrét prezidenta T. G. Masaryka od malíře O. Peterse.


Prohlídky UK

Univerzita Karlova má mnoho pracovišť, která sídlí v historicky i architektonicky velmi atraktivních budovách. Prohlídka některých z nich, jako např. Karolina, určitě stojí za to. Tyto prohlídky pro vás připravuje Organizační oddělení rektorátu, kde si můžete prohlídku na konkrétní termín domluvit.

Aktuality

Cherry Man – Stavovské divadlo

Stavovské divadlo zve na černou komedii Ivana Vyrypajeva, v režii Kashy Jandáčkové, o konci višňové epochy, příběh o konci civilizace.
Praha 1, Praha

Cherry Man – Stavovské divadlo

Stavovské divadlo zve na černou komedii Ivana Vyrypajeva, v režii Kashy Jandáčkové, o konci višňové epochy, příběh o konci civilizace.
Praha 1, Praha

Alinde Quintet

Alinde Quintet založilo pět mladých hudebníků v roce 2019. Jeho členové studovali na prestižních hudebních školách v Praze, Brně, Londýně, Lublani i Bruselu a dnes působí na vedoucích pozicích u orchestrů včetně Filharmonie Brno, Symfonického orchestru Českého rozhlasu či Symfonického orchestru FOK.
Praha 1, Praha

Vydání a křest knihy "Kde domov můj?"

Slavnostní křest knihy, která mapuje rotterdamský příběh autora české hymny, Františka Škroupa. Knihu pokřtí a z variací "Kde domov můj" zahraje, houslový virtuoz Pavel Šporcl. Vstup na pozvánky pro zvané.
Praha, Praha

Ještě chvilku – rodinná inscenace Národního divadla

V únoru uvede Národní divadlo ve Stavovském divadle nový rodinný titul Ještě chvilku. Jana Preissová a Johanna Tesařová tu budou v rolích sester putovat napříč divadelními příběhy i zákulisím.
Praha 1, Praha

Opera nás baví – Bedřich Smetana

Cyklus zábavných a vzdělávacích pořadů o opeře a vážné hudbě pro celou rodinu.
Praha, Praha

Písňový recitál Janáček – Haas – Reichl

Opera Národního divadla a Státní opera představuje jedinečný hudební program písňových recitálů.
Praha, Praha

Bedřich Smetana – Tajemství

Nového nastudování Smetanova Tajemství se ujal Ondřej Havelka, režisér s vynikajícím citem pro hudební divadlo, jevištní humor i vizuálně poutavý způsob vyprávění příběhu.
Praha, Praha

Aktivity v okolí

Expozice historie Univerzity Karlovy v Praze

U příležitosti 667. výročí založení univerzity byla znovu otevřena stálá výstava ve sklepních prostorách Karolina. V expozici je možné si prohlédnout listiny vztahující se k založení univerzity či kopie univerzitní pečeti a žezla.
Praha 1, Praha

Památník Jana Palacha v Karolinu

Studenta Palacha připomíná bronzová pamětní deska vsazená do dlažby na nádvoří Karolina na Ovocném trhu – najdete ji přesně v místech, kde v roce 1969 stála rakev s jeho ostatky.
Praha 1, Praha

Stavovské divadlo v Praze

Stavovské divadlo je jednou z nejkrásnějších historických divadelních staveb v Evropě. Jeho historie je nerozlučně spjata s postavou geniálního hudebního skladatele W. A. Mozarta, který zde osobně zažil úspěch svojí Figarovy svatby a pod tímto dojmem napsal pro Prahu operu oper, Dona Giovanniho.
Praha 1, Praha

Socha Il Commendatore z opery Don Giovanni v Železné ulici – pražský Nazgûl

Před Stavovským divadlem sedí na soklu zvláštní postava. Dílo vytvořila sochařka a malířka Anna Chromy a nazvala ji italským výrazem Il Commendatore – Komtur, podle jedné z postav z opery Don Giovanni.
Praha 1, Praha

Sláva! fashion concept store & creative hub

Centrum autorské nezávislé módy. Prodejní showroom produktů českých a slovenských designérů oděvu a šperku. Místo nejen pro módu a design, ale i pro setkávání s designéry, eventy a workshopy.
Praha 1, Praha

Dárková prodejna Plzeňského Prazdroje v centru Prahy

Plzeňský Prazdroj otevřel v Praze svou dárkovou prodejnu umístěnou mimo vlastní pivovary. Obchod v nákupní galerii Myslbek v ulici Na Příkopě přivítal první zákazníky ve čtvrtek, kdy se opět otevřely obchody a služby.
Praha 1, Praha

Po nás potopa – graffiti ChemiSe v galerii Myslbek

Streetartový umělec ChemiS vytvořil v Nákupní galerii Myslbek působivé varování před důsledky globálního oteplování.
Praha 1, Praha

Multifunkční budova Quadrio v Praze

Multifunkční objekt s rozmanitou nabídkou nákupních, pracovních i odpočinkových kapacit se nachází v samotném srdci české metropole. Jeho moderní architektura a vysoká kvalita služeb splňují současné nároky na pracovní prostředí a životní styl.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

La Finestra In Cucina – restaurace v samotném centru Prahy

Kuchařské kurzy pro milovníky italské kuchyně. Naučte se techniku přípravy vašich oblíbených jídel a spolu s kuchaři z restaurací La Finestra a Aromi a z obchodu La Bottega di Aromi objevte kouzlo gastronomických zážitků.
Praha 1, Praha

Pastacaffé v Praze

Restaurace Pastacaffé z rodiny Ambiente Group se nachází v pražské Vězeňské ulici se zaměřují na italskou kuchyni, především těstoviny. Funguje i jako kavárna – nabízí snídaně, kávu a zákusky vlastní i z Café Savoy.
Praha 1, Praha

Restaurace Pasta Fresca

Italská restaurace v centru Prahy nabízí sezónní a regionální pokrmy, které z čerstvých italských surovin připravuje šéfkuchař Tomáš Mykytyn. K výtečnému jídlu si můžete vychutnat některé z unikátní sbírky jakostních italských vín.
Praha 1, Praha

Pivovar U Supa

Jsme místo, kde si vychutnáte poctivou chuť českých piv a moderně pojatou českou kuchyni, kde zažijete jedinečnou atmosféru pražského hostince, kde vás pohltí kouzlo Starého Města a kde nikdy nezůstanete jen „u jednoho“.
Praha 1, Praha

Restaurace Public Chilli v Praze – ochutnejte moderní asijskou kuchyni

V Public Chilli v samém srdci Prahy se můžete těšit na sofistikované a moderní zpracování asijské kuchyně. Naším cílem je představit autentické chutě Východu s respektem k tradicím.
Praha 1, Praha

Muzeum čokolády Choco-Story Praha

Vše, co jste si kdy přáli vědět o čokoládě. V muzeu se ponoříte do vzrušujícího světa čokolády a za pomoci všech smyslů se vydáte na cestu časem. Seznámíte se s neuvěřitelnou historií čokolády a zažijte nejsladší hodinu dějepisu! Věděli jste, že čokoláda je spojena s krví, násilím a snobstvím?
Praha 1, Praha

Kogo Havelská

Prvotřídní italská kuchyně a přátelská domácí atmosféra – to charakterizuje restauraci Kogo v Havelské ulici, která již více než 20 let plní gastronomická přání i touhy těch nejnáročnějších klientů. Interiér restaurace je neformální, v lehce industriálním stylu.
Praha 1, Praha

Restaurace MaSa by Hervé Rodriguez

Netradiční špičková francouzská restaurace, kterou otevřel Hervé Rodriguez, šéfkuchař oceněný v Paříži michelinskou hvězdou. Podnik se nachází v centru Prahy na Ovocném trhu a přináší luxusní gastronomii za dostupné ceny.
Praha 1, Praha