Úvod > Aktuality > Bojiště bitvy u Lipan v sobotu ovládne rekonstrukce slavné bitvy
Bojiště bitvy u Lipan v sobotu ovládne rekonstrukce slavné bitvy
"> ">
Zážitky

Bojiště bitvy u Lipan v sobotu ovládne rekonstrukce slavné bitvy

  • Vydáno21. května 2019
Udělejte si výlet na památné místo našich dějin a navštivte Lipskou horu. Zde se pod památníkem bitvy v sobotu 25. 5. 2019 odehraje rekonstrukce toho, jak pravděpodobně mohla tato bitva vypadat. Než vypukne odpolední řež, užijete si dobové i nedobové tržiště a historický doprovodný program, kdy si například prohlédnete husitské vojenské ležení a seznámíte se jak s pěchotou a rytířstvem první poloviny 15. století, tak se střelci a dělostřelci, kteří po nich postupně ovládli evropská bitevní pole.
Památník bitvy u LipanAkce připomene dávnou bitvu, která se u Lipan odehrála před 583 lety, 30. května 1434. Bitva uzavřela kapitolu 15 let trvajících krvavých válek, které známe pod názvem husitská revoluce. Samotné bitvě však předcházelo neúspěšné obléhání Českého Brodu patřící  sirotčímu svazu, vojsky Panské koalice vedené Divišem Bořkem z Miletínka, paradoxně kdysi Žižkova spolubojovníka. Obležení Českého Brodu mělo za účel vylákat polní vojska městu na pomoc a střetnout se s nimi v otevřené bitvě. Novodobá bitva u Lipan se odehraje v sobotu 25. května přímo na Lipské hoře pod památníkem bitvy.

Začátek sobotního programu je od 11:00 hodin kdy je otevřeno historické tržiště s možností nákupu rozmanitého zboží. Během dne probíhá každou hodinu doprovodný program

Můžete si projít a prohlédnout dobový vojenský tábor, shlédnout ukázky na téma vojenství první poloviny patnáctého století. Uvidíte ukázky boje, bojových technik a šermu. Tradičně se představí dělostřelci a střelci z ručních palných zbraní či střelných zbraní (kuše, praky, fustibaly aj.) vše z období patnáctého století. Svými tóny oživí pláň dobová hudba Peregrin. Mimo dobovou hudbu budou dále připraveny projížďky na koních, dětské dobové hry a soutěže aj. Celý den pak vyvrcholí v odpoledních hodinách rekonstrukcí slavné bitvy, která ukončila období husitských válek. 

Bitevní ukázka bude zahájena v 15.00 hod. Vstupné je 100 Kč pro dospělé, děti mohou přijít zdarma.

Památník bitvy u Lipan – místo osudového střetu husitů s katolíky

Památník bitvy u Lipan – místo osudového střetu husitů s katolíky

U Lipan se odehrála dne 30. 5. 1434 poslední velká husitská bitva. Památník byl postaven na kopci zvaném Lipská hora, samotná bitva se ovšem odehrávala v širším okolí. Nejbližím městem je Kouřim, zhruba 5 km.

Podlipanské muzeum v Českém Brodě

Podlipanské muzeum v Českém Brodě

Podlipanské muzeum v Českém Brodě bylo založeno již v roce 1896 a sídlí v pozoruhodné secesní budově, postavené podle projektu architekta Antonína Balšánka, kterou obklopuje původní zahrada.

Další aktuality