Úvod > Aktuality > Královský průvod Karla IV. se opět vydá na Karlštejn
Královský pruvod Karla IV. se opet vydá na Karlštejn
"> Královský pruvod Karla IV. se opet vydá na Karlštejn "> Královský pruvod Karla IV. se opet vydá na Karlštejn "> Kratochvílný závod Ženy na voze "> Korunovacní klenoty v Kapli svatého Kríže "> Hrad Karlštejn
Památky

Královský průvod Karla IV. se opět vydá na Karlštejn

  • Vydáno1. června 2019
Tento víkend se opět můžete přenést s Královským průvodem rovnou do středověku. Císař Karel IV. za doprovodu své choti Elišky Pomořanské převeze císařské korunovační klenoty do klenotnice na hradě Karlštejn. Jeho průvod na koních, vozech i s pěším doprovodem projde svou tradiční trasou kolem Berounky, kde bude na císaře i lid obecný čekat velkolepé uvítání a zábavný program po celý víkend. K průvodu se můžete dokonce sami přidat, ať v kostýmech nebo bez nich.
Královský průvodKrálovský průvod navazuje na skutečnou historickou tradici, jejíž kořeny sahají do 15. století. Karel IV., význačný panovník středověku, uchovával korunovační klenoty Svaté říše římské na svém venkovském sídle – na hradě Karlštejně a každoročně po Velikonocích je vystavoval v Praze v katedrále sv. Víta. Právě návrat klenotů z hlavního města na Karlštejn je námětem průvodu, při němž lidé slaví návštěvu svého císaře v obcích.


Přidejte se do průvodu k císaři a jeho družině jako středověký šlechticV sobotu 1. června vjede Královský průvod se vší slávou do Radotína, kde ho město slavnostně přivítá. Dále se pak bude průvod ubírat okolo ranče a následně po cyklostezce k Černošicím. Sobotní putování císaře skončí okolo 18:00 na louce pod zámkem v pořadatelském městě Dobřichovice, kde budou s celým doprovodem náležitě uvítáni heroldem královským, purkmistrem, konšely, též lidem početným, králi českému oddaným.

Z dobřichovického zámku, po proslovu císaře, vyrazí průvod Karla IV. v neděli okolo 10. hodiny přes Lety, Řevnice, Zadní a Hlásnou Třebaň na hrad Karlštejn, kam by měl doputovat v neděli 2. června okolo 16 hodiny. Tam císaře a jeho doprovod přivítá karlštejnský purkrabí a Poselstvo vévody Štěpána II. bavorského. Závěrem průvodu bude nedělní uložení korunovačních klenotů Karlem IV. a jeho chotí do Kaple sv. Kříže na hradě Karlštejn.
Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty

Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty

Hrad Karlštejn, gotický skvost na jihozápad od Prahy, nechal v roce 1348 vystavět Karel IV., aby zde uchoval vzácné korunovační klenoty. Na hradě Karlštejn můžete prozkoumat nejen české korunovační klenoty a sbírku svatých relikvií, ale také prožít svůj Den na Karlštejně.

Kaple svatého Kříže na hradě Karlštejn

Kaple svatého Kříže na hradě Karlštejn

Kaple svatého Kříže patří k místům, které ohromují svou krásou, ale i zvláštní vnitřní silou. Silný dojem vyvolávala i v českém králi a římském císaři Karlu IV., který ji nechal vybudovat jako unikátní pokladnici pro říšské korunovační klenoty.

Královská cesta – nejkrásnější prohlídková trasa v Praze

Královská cesta – nejkrásnější prohlídková trasa v Praze

Královská cesta je název historické trasy centrem českého hlavního města Prahy, kudy procházely korunovační průvody českých králů, přijímajících poctu od občanů města. Cesta spojovala dvě důležitá královská sídla – Pražský hrad a Královský dvůr na Starém Městě Pražském.

Další aktuality

25.9.
2022
Objevujte královská města Čech

Objevujte královská města Čech

Středočeský kraj | Památky
22.9.
2022
Stromem roku 2022 je Uranová hruška z Drásova

Stromem roku 2022 je Uranová hruška z Drásova

Středočeský kraj | Příroda
21.9.
2022
Za vínem se vydejte tento víkend na Karlštejn

Za vínem se vydejte tento víkend na Karlštejn

Středočeský kraj | Gurmánská turistika
21.9.
2022
Tipy proti nudě... aneb, kam o víkendu s dětmi

Tipy proti nudě... aneb, kam o víkendu s dětmi

Středočeský kraj | Zážitky