Úvod > Kam pojedete? > Pardubický kraj > Chrudimsko – Hlinecko > Heřmanův Městec

Heřmanův Městec

Když pojedete z Čáslavi do Chrudimi, nemůžete minout Heřmanův Městec, město na severním úbočí Železných hor. Je lákavým cíle pro milovníky židovských památek, ale na své si tu přijdou i ti, kdo vyhledávají pěkná přírodní zákoutí.

Co musíte vidět, když navštívíte Heřmanův Městec

Připomínkou někdejší početné židovské obce je budova synagogy a židovské školy s galerií a expozicí a rozlehlý židovský hřbitov. Najdete je severně od městského jádra, kde na náměstí Míru stojí barokní kostel sv. Bartoloměje. V barokním zámku sídlí domov pro seniory, volně přístupný však je mimořádně rozlehlý zámecký anglický park s rybníkem, volně přecházející v lesopark. K návštěvě láká i Bažantnice, romantická krajina s pastevním lesem, a lesní komplex Palác s parkově upravenými lesy a sady.
 

Umělci z východních Čech

V interiérech bývalé židovské školy si prohlédnete Galerii Cyrany, která pečuje o sbírku obrazů, plastik, kreseb, grafických listů a koláží východočeských malířů a sochařů 20. století. Městu ji darovali manželé Ema a Josef Horákovi. Poznáte jak umění zdejších rodáků, tak těch, kteří ve východních Čechách našli svůj domov, přechodně tu žili anebo sem jen občas jezdívali. K vidění jsou například díla Františka Kupky, Bohumila Kubišty, Jindřicha Štýrského, Jana Zrzavého či Jana Kotíka.
 

Toulky Železnými horami

Heřmanova Městce můžete podniknout řadu výletů do oblasti Železných hor, jako zázemí může posloužit známý autokempink Konopáč s přírodním koupalištěm a toboganem. Vypravit se můžete například k rozhledně Barborka anebo k rozhledně Na Kopečku u Licoměřic. Na Sečské přehradě vyzkoušíte vodní lyžování a vyšplháte ke zřícenině hradu Oheb, u Třemošnice objevíte zříceninu hradu Lichnice a u Prachovic se na naučné stezce můžete seznámit s historií místního vápenictví.

Turistická informační centra


Keramické trhy v Heřmanově Městci

2. ročník Keramických trhů v Heřmanově Městci. Akce se pořádá ve spolupráci s naším partnerským městem Bechyní.
Heřmanův Městec, Pardubický kraj

Národní hřebčín v Heřmanově Městci

Hřebčín byl postaven roku 1875 rodem Kinských, který zde choval koně určené k soutěžím a honu. Dnes heřmanoměstecké stáje slouží jako výcvikové centrum starokladrubských koní. V březnu 2023 se areál po velké rekonstrukci opět otevřel veřejnosti.
Heřmanův Městec, Pardubický kraj

Koupaliště Konopáč u Heřmanova Městce

Koupaliště je zasazeno v klidném prostředí místní části Konopáč. V nádherné pahorkaté krajině na úpatí Železných hor, cca 1 km od Heřmanova Městce.
Heřmanův Městec, Pardubický kraj

Heřmanův Měštec – zámek a rozlehlý lesopark

Mezi nejvýznamější architektonické památky Heřmanova Městce určitě patří pozdně barokní zámek z r. 1784, který doplňuje velmi hodnotný anglický park. Město Heřmanův Městec se rozkládá 10 km západně od Chrudimi na severním úpatí Železných hor.
Heřmanův Městec, Pardubický kraj

Galerie Cyrany v Heřmanově Městci

Galerie Cyrany se nachází v budově bývalé židovské školy a současně i obydlí krajského rabína. Shromažďuje sbírku východočeských malířů a sochařů 20. století, sbírku obrazů, plastik, kreseb, grafických listů a koláží manželů Emy a Josefa Horákových darovanou městu Heřmanův Městec.
Heřmanův Městec, Pardubický kraj

Židovské památky v Heřmanově Městci

Město Heřmanův Městec se rozkládá cca 10 km západně od Chrudimi na severních svazích Železných hor. Historie města je spojena s židovskou obcí a židovskými památkami.
Heřmanův Městec, Pardubický kraj

Židovský hřbitov Heřmanův Městec

Hřbitov v Heřmanově Městci pochází z 15. století a řadí se mezi nejstarší a nejzachovalejší židovské hřbitovy v Čechách. Nejstarší čitelný náhrobek pochází z roku 1647.
Heřmanův Městec, Pardubický kraj

Kostel sv. Bartoloměje v Heřmanově Městci

Barokní kostel sv. Bartoloměje v Heřmanově Městci byl vystavěn v letech 1756-1761 podle projektu místního stavitele Františka Tomáše Jedličky. Průčelí zdobí socha sv. Bartoloměje v nice a sochy alegorie Víry, Naděje a Lásky na křídlech.
Heřmanův Městec, Pardubický kraj

Město dvou moří – naučná stezka Heřmanův Městec

Na úpatí Železných hor, kde se Heřmanův Městec nachází, proběhlo několik horotvorných pochodů provázených vznikem tektonických poruch, podél nichž došlo k výstupu hlubinného magmatu, které se místy v podobě lávy rozlévalo po povrchu
Heřmanův Městec, Pardubický kraj

Pojeďte na výlet


Běžecká trasa Chrudim

Proběhněte se kolem řeky Chrudimky. Tato trasa je určena všem běžcům, co běhají bez testerů a čipů v botách. Vede po asfaltu. Můžete si vybrat, zda poběžíte jen 2350 metrů nebo celých 5 kilometrů.
běhání v Chrudimi, Cesty pro zdraví

Dovolená s dětmi – Pardubický kraj – 5denní program

V pětidenním programu vám Pardubický kraj nabídne kousek od všech svých krás: poznáte půvabnou lidovou architekturu i tradice loutkářství, vaše děti se budou „bát“ v nefalšovaném pekle, v horách si užijete báječné výhledy i trochu adrenalinu. A samozřejmě nesmí chybět regionální gastronomická specialita, voňavé medové perníky.
výlet s dětmi po Pardubicku, Výlety pro děti

S dětmi za zvířátky na Pardubicko

Už jste někdy byli ve Vysokém Chvojnu? Jestliže je vaše odpověď záporná, tak to musíte napravit. Najdete zde nejen krásné arboretum, ale především pozorovatelnu vysoké zvěře, ale také výběh bizonů! Krátká procházka se bude určitě líbit jak dětem, tak dospělým.
Vysoké Chvojno, Výlety pro děti

Karavanem po Pardubickém kraji: za dobrodružstvím a adrenalinem na Dolní Moravu

Míříte do Pardubického kraje a hledáte místo, kde se vaše děti zaručeně nebudou nudit? Vsaďte na rekreační oblast Dolní Morava pod Kralickým Sněžníkem, kam můžete za zábavou vyrazit celoročně. Své si tu najdou rodiny s dětmi, milovníci adrenalinu i historie.
Pardubický kraj, Výlety pro děti