Heřmanův Městec

Když pojedete z Čáslavi do Chrudimi, nemůžete minout Heřmanův Městec, město na severním úbočí Železných hor. Je lákavým cíle pro milovníky židovských památek, ale na své si tu přijdou i ti, kdo vyhledávají pěkná přírodní zákoutí.

Oblíbené ve městě

Co musíte vidět, když navštívíte Heřmanův Městec

Připomínkou někdejší početné židovské obce je budova synagogy a židovské školy s galerií a expozicí a rozlehlý židovský hřbitov. Najdete je severně od městského jádra, kde na náměstí Míru stojí barokní kostel sv. Bartoloměje. V barokním zámku sídlí domov pro seniory, volně přístupný však je mimořádně rozlehlý zámecký anglický park s rybníkem, volně přecházející v lesopark. K návštěvě láká i Bažantnice, romantická krajina s pastevním lesem, a lesní komplex Palác s parkově upravenými lesy a sady.
 

Umělci z východních Čech

V interiérech bývalé židovské školy si prohlédnete Galerii Cyrany, která pečuje o sbírku obrazů, plastik, kreseb, grafických listů a koláží východočeských malířů a sochařů 20. století. Městu ji darovali manželé Ema a Josef Horákovi. Poznáte jak umění zdejších rodáků, tak těch, kteří ve východních Čechách našli svůj domov, přechodně tu žili anebo sem jen občas jezdívali. K vidění jsou například díla Františka Kupky, Bohumila Kubišty, Jindřicha Štýrského, Jana Zrzavého či Jana Kotíka.
 

Toulky Železnými horami

Heřmanova Městce můžete podniknout řadu výletů do oblasti Železných hor, jako zázemí může posloužit známý autokempink Konopáč s přírodním koupalištěm a toboganem. Vypravit se můžete například k rozhledně Barborka anebo k rozhledně Na Kopečku u Licoměřic. Na Sečské přehradě vyzkoušíte vodní lyžování a vyšplháte ke zřícenině hradu Oheb, u Třemošnice objevíte zříceninu hradu Lichnice a u Prachovic se na naučné stezce můžete seznámit s historií místního vápenictví.

Turistická informační centra


Akce ve městě Heřmanův Městec

Keramické trhy v Heřmanově Městci

Již třetí ročník akce s názvem Keramické trhy, které proběhnou na konci června v Heřmanově Městci. Akce je pořádána ve spolupráci s partnerským městem Bechyně. Toto město je známé svým keramickým uměním a cílem této akce je tedy přenést kousek Bechyně i do východních Čech.
Heřmanův Městec, Pardubický kraj

The Cello Boys v Heřmanově Městci

Amfiteátr v zámeckém parku v Heřmanově Městci opět ožije, tentokrát se skupinou The Cello Boys. Akce proběhne poslední červnovou sobotu, tak neváhejte s koupí vstupenek.
Heřmanův Městec, Pardubický kraj

Nefestival – Festival netradičních sportů

NEfestival má za cíl ukázat lidem nové NEtradiční sporty a aktivity, které běžně nevidí jak ve svém okolí, tak ani v médiích. Formou workshopů přiblížíme například tyto sporty: spikeball, cornhole, kan-jam, mölkky, slackline, novuss, lukostřelba, vzdušný tanec, paddleboardy a další.
Heřmanův Městec, Pardubický kraj

Memoriál Jiřího Škodného – Závody spřežení v Heřmanově Městci

Národní hřebčín Kladruby nad Labem vás 26. – 29. září 2024 zve na závody spřežení v Heřmanově Městci.
Heřmanův Městec, Pardubický kraj

Aktivity ve městě Heřmanův Městec

Národní hřebčín v Heřmanově Městci

Hřebčín byl postaven roku 1875 rodem Kinských, který zde choval koně určené k soutěžím a honu. Dnes heřmanoměstecké stáje slouží jako výcvikové centrum starokladrubských koní. V březnu 2023 se areál po velké rekonstrukci opět otevřel veřejnosti.
Heřmanův Městec, Pardubický kraj

Koupaliště Konopáč u Heřmanova Městce

Koupaliště je zasazeno v klidném prostředí místní části Konopáč. V nádherné pahorkaté krajině na úpatí Železných hor, cca 1 km od Heřmanova Městce.
Heřmanův Městec, Pardubický kraj

Heřmanův Měštec – zámek a rozlehlý lesopark

Mezi nejvýznamější architektonické památky Heřmanova Městce určitě patří pozdně barokní zámek z r. 1784, který doplňuje velmi hodnotný anglický park. Město Heřmanův Městec se rozkládá 10 km západně od Chrudimi na severním úpatí Železných hor.
Heřmanův Městec, Pardubický kraj

Galerie Cyrany v Heřmanově Městci

Galerie Cyrany se nachází v budově bývalé židovské školy a současně i obydlí krajského rabína. Shromažďuje sbírku východočeských malířů a sochařů 20. století, sbírku obrazů, plastik, kreseb, grafických listů a koláží manželů Emy a Josefa Horákových darovanou městu Heřmanův Městec.
Heřmanův Městec, Pardubický kraj

Židovské památky v Heřmanově Městci

Město Heřmanův Městec se rozkládá cca 10 km západně od Chrudimi na severních svazích Železných hor. Historie města je spojena s židovskou obcí a židovskými památkami.
Heřmanův Městec, Pardubický kraj

Židovský hřbitov Heřmanův Městec

Hřbitov v Heřmanově Městci pochází z 15. století a řadí se mezi nejstarší a nejzachovalejší židovské hřbitovy v Čechách. Nejstarší čitelný náhrobek pochází z roku 1647.
Heřmanův Městec, Pardubický kraj

Paintball v okolí Pardubic – Paintball4fun

Vyzkoušejte nejlevnější paintball v Pardubickém kraji. Přijďte si zahrát na nové hřiště nedaleko areálu Autokempinku Konopáč v Heřmanově Městci. Zábavy si při hře užije každý dost.
Heřmanův Městec, Pardubický kraj

Lesní komplex Palác u Heřmanova Městce

Dubo-habrový lesopark o rozloze 258 hektaru náleží do společenstva habrových a lipových doubrav. Vzrostlé duby, lípy a habry, kleny s příměsí střemchy, borovice, smrku a dalších dřevin činí z Paláce velmi cennou listnáčovou lokalitu, vyhlášenou již v roce 1930 za chráněné území.
Heřmanův Městec, Pardubický kraj

Ubytování a restaurace ve městě Heřmanův Městec

Autokempik Konopáč s přírodním koupalištěm

Na jihozápadě navazuje na Heřmanův Městec místní část Konopáč, kde bývaly Eliščiny lázně a kde protéká Zlatý potok, na němž se nachází přírodní koupaliště a moderně vybavený autokempink s celoročním provozem.
Heřmanův Městec, Pardubický kraj

Inspirace na výlety z oblasti Chrudimsko – Hlinecko


Poutní trasy: Pardubickem ze Skály k bývalým Svatoanenským lázním

Kostely, kaple a kláštery, k nimž od nepaměti kráčely nohy poutníků, a také zapomenuté lázně v tichém údolí stranou rušného světa: tak vypadá jedna z poutních tras portálu Kudy z nudy, která láká k výletu na Chrudimsko. Pokud hledáte klidná místa k rozjímání, kde si v létě oddechnete od veder a jindy alespoň od davů turistů, Skála ve Chrasti a nedaleké Svatoanenské lázně jsou dobrý tip.
pěšky ze Skály ke Svatoanenským lázním, Cesty poznání

Okolím Třemošnice za poklady přírody i historie

Třemošnice, malé městečko pod Železnými horami, je místem historie, pověstí, památek i divoké přírody. Vydejte se v Berlově vápence po stopách vápenictví, objevte Lovětínskou rokli, kde je příroda ponechána sama sobě. Prozkoumejte rozsáhlý středověký hrad Lichnici i s novou rozhlednou Milada, která odkazuje na pověst o Dívčím kameni a krásné, ale velmi kruté hradní paní. Odpočiňte si pod Žižkovým dubem, který s vámi, když budete dobře naslouchat, bude sdílet příběhy dávných staletí.

Železnými horami okolo Seče a Křižanovické přehrady

Středně náročný 45 km dlouhý výlet začíná v Nasavrkách, kam se také nakonec vrací. Trasa vás povede podél řeky Chrudimky k Sečské i Křižanovické přehradě, cestou uvidíte přírodní rezervaci Oheb i památnou tisíciletou Klokočovskou lípu. Cesta vede převážně po asfaltovém povrchu, je však nutné počítat s horských charakterem trasy – sjezdy i stoupáky.

Do Slatiňan za komtesou Latou, kaštany, kočkami a Bárou

Podobně jako milovníci koní jezdí do vyhlášeného hřebčína v Kladrubech nad Labem za starokladrubskými bělouši, ve Slatiňanech můžete obdivovat vraníky. Kromě toho se můžete projít zámkem a parkem, seznámit se s jednou neobvyklou alejí a v okolních lesích pátrat po Kočičím hrádku.
Slatiňany, Na hrady a zámky