Úvod > Aktuality > Na kolínské jízdárně se odehraje bitva u Grunwaldu
Zážitky

Na kolínské jízdárně se odehraje bitva u Grunwaldu

  • Vydáno11. května 2023
Středověké tržiště, průvod městem, šermířské souboje a bitva plná břinkotu, chladných zbraní a dramatických scén. To vše čeká návštěvníky tradiční rekonstrukce historických bitev pod taktovkou Pánů z Kolína v sobotu 13. května 2023 na kolínské jízdárně. Letošním tématem je středověká bitva u Grunwaldu ze začátku 15. století.

rytířJiž 27. ročník historické bitvy na jízdárně v Kolíně zahájí v sobotu v 11:00 hodin průvod rytířů z jízdárny. Vydají se ulicí Žižkova až na Karlovo náměstí, kde kolemjdoucí herold pozve ke zhlédnutí odpolední bitvy a proběhne zde také několik ukázek šermířského umění. Souboje na náměstí poté vystřídá obřad pasování na rytíře.

Velkolepá bitva vypukne v 15:00 na kolínské jízdárně za nemocnicí – na samém okraji města Kolína (lze se tam dostat pěšky z centra nebo městskou dopravou). Bude se jednat o rekonstrukci bitvy u Grunwaldu, která se odehrála v roce 1410.


Bitva u Grunwaldu i středověké tržiště

středověkDo rozhodující bitvy se zapojili také čeští a moravští žoldnéři včetně Jana Žižky z Trocnova, a to jak na straně polsko-litevské koalice, tak v armádě Řádu německých rytířů. Polsko vedl král Vladislav II. Jagellonský, Litvu velkokníže Vytautas a německé rytíře velmistr Ulrich von Jungingen. Pro řád znamenala porážka v bitvě, která ukončila několikaleté válčení a vníž padl velmistr řádu, velký ústup z mocenských pozic v oblasti. Členové řádu, kteří přežili, se stáhli na hrad Malbork. Kromě lidských ztrát zaznamenal řád také velkou finanční újmu. Kromě výdajů na spojence a žoldáky ukládala mírová smlouva z Toruně z 1. února 1411 řádu platbu obrovských reparací. Řád se zadlužil, a tak mu byly mnohé územní državy zkonfiskovány.

Kromě bitevních ukázek čeká milovníky středověku atmosféra středověkého tržiště, kde mohou ochutnat dobové speciality nebo nápoje v místním šenku a obdivovat krásu starých řemesel. V prostoru tržiště najdou místo pro zábavu i malí návštěvníci, kteří mohou vyzkoušet dětskou střelnici či rozmanité dílničky nebo si odnést na památku dřevěný meč, štít, korunku i závoj.

Historická bitva v Kolíně

11. 5.
Historická bitva v Kolíně

Akce se koná v areálu jízdárny za kolínskou nemocnicí. V 11 hodin se otevře dobové tržiště, vyrazí průvod všech účinkujících na Karlovo náměstí, kde proběhne ukázka šermířského umění. Rekonstrukce bitvy začne tradičně v 15 hodin.

Regionální muzeum v Kolíně – Červinkovský dům

Regionální muzeum v Kolíně – Červinkovský dům

Dům v Brandlově ulici č. 27 náleží k nejstarším zachovalým stavebním památkám na území Kolína. Jeho počátky sahají do třetí čtvrtiny 13. století, kdy vzniklo raně gotické obytné jádro.

Regionální muzeum v Kolíně – Dvořákovo muzeum pravěku

Regionální muzeum v Kolíně – Dvořákovo muzeum pravěku

Dvořákovo muzeum pravěku prezentuje archeologické nálezy z nejstarších období dějin lidstva. V muzeu se každoročně koná řada tématicky zaměřených krátkodobých výstav, přednášek a dalších doprovodných programů.

Další aktuality

Do Poděbrad se sjedou klasické italské vozy

Klub Fiat Car Classic srdečně zve veškeré italské vozy do roku výroby 1988 na sobotu 20. dubna 2024 do Poděbrad. Na lázeňské kolonádě bude živo, proběhne zde totiž 24. ročník výstavy vozidel, doplněný o soutěž elegance, dobové recesní převleky, soutěže, orientační jízdu historických vozidel s plněním dovednostních a znalostních úkolů, tombola a mnoho dalšího.
Středočeský kraj | Zážitky

Vydejte se na pochod Krajinou barona Ringhoffera

Patříte mezi příznivce turistiky nebo cyklistiky a hledáte tip na výlet? Vydejte se v sobotu 20. dubna na další ročník turistického pochodu Krajinou barona Ringhoffera ve Velkých Popovicích a okolí s celodenním programem.
Středočeský kraj | Letní sporty

Vychutnejte si vepřové hody v pivovaru Velké Popovice

Chcete zažít atmosféru tradiční vesnické zabijačky? Vydejte se na výlet do minulosti – do doby, kdy k jaru na venkově neodmyslitelně patřila zabijačka, jak ji známe z idylických obrázků Josefa Lady. Jedinečnou příležitost připomenout si autentickou atmosféru, vůně a chutě nabídnou vepřové hody, které se konají v sobotu 20. dubna od 10 do 16 hodin v Pivovaru Velké Popovice nedaleko Prahy.
Středočeský kraj | Gurmánská turistika

Hrady kolem Berounky: vyberete si výlet po souši nebo po vodě?

Berounka je řeka pro pohodáře, kteří nikam nespěchají. Snadno se s ní vypořádají i začátečníci, navíc většinu trasy poplujete nádhernou přírodou, kde civilizace zůstane daleko za vámi. A hlavně: téměř za každou zatáčkou čeká tábořiště a někde v okolí se dozajista skrývá zajímavá památka. K nim se pohodlně dostanou i ti, kteří zvolí pohyb po souši či na kole.
Středočeský kraj | Letní sporty

Zábavní areály a farmy: z Prahy vám bude stačit necelá hodina...

…a jste tam a dál už se můžete jen bavit a hrát si – sami nebo s dětmi, to záleží jen na vás. A samozřejmě na výběru místa, protože někde jsou zkrátka děti na prvním místě. Počítejte každopádně s tím, že na většině míst strávíte celý den a čas vám uteče tak rychle, že tomu sami nebudete věřit.
Středočeský kraj | Zážitky

Užijte si Saunafest v Aquapalace Praha

Kvalifikace Mistrovství České republiky v saunových ceremoniálech, účinkující a hosté z desítky zemí světa, saunové divadlo, freestyle s ručníky i oblíbené metličkování – vše nabídne očekávaný festival zážitkového saunování SaunaFest 2024. Akce proběhne od 11. do 14. dubna v největším Saunovém světě Aquapalace Praha!
Středočeský kraj | Životní styl

Pomozte vyčistit řeku Sázavu

Dobrovolníci se od 12. do 14. dubna 2024 vydají opět k řece Sázavě, aby před nadcházející turistickou sezonou vyčistili její břehy. Tradiční jarní úklid známý jako Čistá řeka Sázava se uskuteční už podevatenácté. Na asi 90kilometrový úsek z Kácova do Pikovic, který se uklízí v režii Posázaví o.p.s., nastoupí party dobrovolníků a odpad, který nasbírají, budou nákladní auta odvážet na skládku.
Středočeský kraj | Příroda

Zámek Kačina bude mít bránu dokořán

V sobotu 13. dubna 2024 se zámek Kačina opět připojí k celostátní akci Brány památek dokořán, do níž se každoročně zapojuje řada památkových objektů na území celé České republiky. Na vybraných památkách jsou pro návštěvníky připraveny speciální výstavy, koncerty a prohlídky. Nejinak je tomu v případě Kačiny, naší nejvýznamnější klasicistní stavby, kde proběhnou dvě netradiční prohlídky!
Středočeský kraj | Památky