ÚvodAktualityČesko ve filmu: chobotnice, Robinsonka, vodníci i vynález zkázy anebo ostrovy v českých filmech
Zážitky

Česko ve filmu: chobotnice, Robinsonka, vodníci i vynález zkázy anebo ostrovy v českých filmech

  • 12. srpna 2023
Poslechněte si audio verzi článku
K létu patří koupání, slunce, trochu dobrodružství a spousta volného času. Třeba na to, abyste si zašli do letního kina anebo se podívali na některý z filmů, kde se objeví ostrovy. Někde hrají hlavní roli, jinde se postarají o originální kulisu a atmosféru. Pojďte se s Kudy z nudy toulat po filmových ostrovech!
Robinsonka byla jednou z nejúspěšnějších knížek Marie Majerové, femme fatale avantgardních umělců před i po první světové válce a posléze režimem prosazované socialistické spisovatelky. Příběh se dvakrát objevil na filmových plátnech, a to v letech 1956 a 1974. Mladší verzi natočil režisér Karel Kachyňa a hlavní roli si zahrála Miroslava Šafránková, mladší sestra Libuše Šafránkové. Obě verze se natáčely u přehrady Seč, ale Kachyňa dokázal dát dívčím snům inspirovaným četbou Defoeova románu Robinson Crusoe zajímavější podobu.

Důležitou roli ve filmu totiž hraje ostrov. Byť i na plátně vypadá jako fantastická kulisa, opravdu existuje: objevíte ho přímo na Seči a nejhezčí pohled na něj je ze zříceniny hradu Oheb. Vydejte se tam po stopách malé Robinsonky!
 

Kampa: chobotnice, vodníci i lovec upírů

K nejkouzelnějším místům našeho hlavního města patří pražské ostrovy. Úžasnou atmosféru má zejména ostrov Kampa, přezdívaný pražské Benátky. Kampu si oblíbili i zahraniční filmaři, ostrov se objevil ve filmech Van Helsing nebo Mission Impossible, důležitou roli si ale zahrál i v českých filmech. Například v ulici U lužického semináře bydlela svérázná rodinka Holanových z komedií Chobotnice z II. patra a Veselé Vánoce přejí chobotnice. Přímo pod okny jim tekla Čertovka, která v příběhu má klíčovou roli. Na opačném konci Kampy, na jejím jižním cípu, stojí v ulici U Sovových mlýnů Michnovský letohrádek: ten znáte z filmu Jak utopit doktora Mráčka aneb konec vodníků v Čechách jako domov vodnické rodiny. Ani oni by se bez Vltavy šplouchající téměř přímo před dveřmi neobešli.
 

Detektivky a seriály aneb další pražské ostrovy

Řadu malebných pražských zákoutí navštívili také tvůrci kriminálního seriálu Hříšní lidé města pražského s Jaroslavem Marvanem a detektivy Josefem Bláhou, Josefem Vinklářem a Františkem Filipovským. Kromě Kampy to byla třeba zahradní restaurace na Císařském ostrově.

U Dětského ostrova kotvil hausbót v komedii Saturnin, Střelecký ostrov znáte třeba z filmu Faunovo velmi pozdní odpoledne a ostrov Císařská louka se mihnul v seriálu Cirkus Humberto. Štvanici si několikrát k natáčení vybrali autoři cyklu Nevinné lži nebo detektivního seriálu Vraždy v kruhu, Žofín aneb Slovanský ostrov zase znáte ze seriálů F. L Věk nebo Náhrdelník. Ostrovy si také vybírají autoři cyklu kriminálek s Viktorem Preissem a Davidem Matáskem: Případ se štěnicí se natáčel na Rohanském nábřeží, Případ pro malíře zase na Veslařském ostrově.
 

Vzdálené a neexistující ostrovy

Ostrov s vyhaslým vulkánem Back Cup, kde si své doupě zřídil zločinný hrabě Artigas, sice ve skutečnosti neexistuje, ale podívat se na něj můžete v Muzeu Karla Zemana v Praze. Přestože Karel Zeman film natočil ve stylu dobových knižních ilustrací francouzských malířů Édouarda Rioua a Léona Benetta z klasických Verneovek, některé scény mají reálné předlohy. Ostrov s tvarem obráceného šálku to ale bohužel není.
Když je řeč o ostrovech a filmech, nesmíme zapomenout na film OstrovJanou Plodkovou a Jiřím Langmajerem. Snímek s podtitulem Dovolená za trest se natáčel v Thajsku a v českých kinech měl premiéru v únoru 2023.

Legendou mezi filmovými ostrovy je ostrov Kalokairimuzikálu Mamma Mia s písněmi slavné skupiny ABBA a hvězdami Meryl Streepovou a Piercem Brosnanem. Nehledejte ho, neexistuje. Jméno si vymyslela režisérka Phyllida Lloyd a muzikál se natáčel na ostrově Skopelos.
Česko ve filmu: filmové komedie se správnou letní atmosférou

Česko ve filmu: filmové komedie se správnou letní atmosférou

Hledáte nápad, jak si zpříjemnit dlouhé letní podvečery? Hezkou tečkou může být návštěva letního kina anebo vlastní malé promítání, třeba na terase nebo pod pergolou. Na Kudy z nudy vám poradíme s výběrem filmů, které mají letní prázdninové ladění a možná v nich najdete i inspiraci pro cestování.

Česko ve filmu: znáte vinařství z českých filmů a seriálů?

Česko ve filmu: znáte vinařství z českých filmů a seriálů?

Víno, dobré jídlo a jižní Morava: to je skvělá kombinace nejenom pro výlet na víkend nebo dovolenou, ale také pro filmaře. Vydejte se s Kudy z nudy do vinařství, kde se natáčely české filmy a seriály spojené s vínem – samozřejmě hlavně film Bobule a jeho dvě pokračování, a seriál Vinaři.

Pohádková a filmová putování Jizerskými horami a Českolipskem

Pohádková a filmová putování Jizerskými horami a Českolipskem

Vypravte se do Libereckého kraje třeba za Pyšnou princeznou na Panskou skálu anebo do filmového pekla z pohádky S čerty nejsou žerty v jeskyních Pusté kostely v údolí Svitávky u Nového Boru. Připomeneme vám také železniční filmový hit jménem Kalamita a se středověkým muzikálem Dva na koni, jeden na oslu a válečným dramatem Krev zmizelého se podíváme do Jizerských hor.

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: přehlídka velkých letních festivalů 2024, na kterých nesmíte chybět

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: přehlídka velkých letních festivalů 2024, na kterých nesmíte chybět

Léto 2024 je plné velkých letních festivalů s jedinečnou atmosférou. Procestujte s portálem Kudy z nudy Česko kraj po kraji a poznamenejte si do kalendářů termíny skvělých letních akcí. V Praze běží celé léto Prague Open Air, Plzeň patří Létu v Prazdroji, Karlovarský kraj je plný filmu a Vysočina folku. Stálicemi jsou Mezinárodní hudební festival v Českém Krumlově, Vizovické Trnkobraní či Colours of Ostrava. Brno bude plné zábavy, během které si užijete i festival ohňostrojů.

Kam na výlet za skvělým jídlem? Tipy na gastronomické akce, které vám zpříjemní léto 2024!

Kam na výlet za skvělým jídlem? Tipy na gastronomické akce, které vám zpříjemní léto 2024!

Léto přináší nejen zážitky spojené s cestováním a poznáváním, ale také pozvánky na řadu gurmánských potěšení. Mezi ně patří například gastrofestivaly, slavnosti rozmanitého ovoce a zeleniny, ale i rychlého občerstvení, gulášů či nejrůznějších nápojů. Kam a kdy na ně vyrazit vám poradí Kudy z nudy.

Kalendář 2024: klasika, hudební slavnosti a festivaly staré hudby od jara do podzimu

Kalendář 2024: klasika, hudební slavnosti a festivaly staré hudby od jara do podzimu

Máte rádi klasickou hudbu? Nejste sami, hudební tradice jsou naším rodinným stříbrem. Pro milovníky klasiky přinášíme několik výjimečných hudebních událostí, festivalů a slavností. Kam byste se měli během sezóny vypravit a nechat se unášet překrásnými tóny starých mistrů? To vám napoví Kudy z nudy.

Dovolená s dětmi – Karlovarský kraj – 5denní program

Dovolená s dětmi – Karlovarský kraj – 5denní program

Chcete s dětmi procestovat nejzápadnější výběžek České republiky? Najdete tu půvabná malá městečka, ochutnáte minerální prameny, můžete objevovat středověké hrady, romantické skály a podnikat nekonečné procházky do upravených lázeňských lesů plných rozhleden, vyhlídek a dalších zajímavostí.

Svět filmu: místa, kde se podíváte filmařům a animátorům „pod pokličku“

Svět filmu: místa, kde se podíváte filmařům a animátorům „pod pokličku“

Baví vás všechno, co se točí kolem filmu a kinematografie, hrdinů stříbrného plátna, animování a vytváření nových příběhů? Pak vás pozveme do filmových studií, muzeí, expozic a na další místa spojená se světem filmu, natáčení a herců. Klapka, kamera, jedem!

Dovolená s dětmi – Ústecký kraj – 5denní program

Dovolená s dětmi – Ústecký kraj – 5denní program

Severozápadní Čechy jsou různorodý kraj skal a sopečných kuželů, se zalesněným dlouhým hřebenem Krušných hor či říčními meandry Dolního Poohří. Během pěti dnů navštívíte ta nejhezčí místa, od národního parku České Švýcarsko přes měnící se průmyslovou krajinu vytěžených povrchových dolů až po zajímavá města.

Dovolená s dětmi – Olomoucký kraj – 5denní program

Dovolená s dětmi – Olomoucký kraj – 5denní program

Tentokrát budeme cestovat Olomouckým krajem a vypravíme se z nížin až na vrcholky Jeseníků, hor, které nabízejí pěší i cyklistické toulky krásnou přírodou, sport a relaxaci. Budeme poznávat hrady, zámky a historické památky Olomouce, věhlasné lázně, několik jeskyní a dokonce vás vezmeme na procházku k Hranické propasti, nejhlubší propasti v naší zemi.

S osobností na procházku: Brnem s hercem Hugo Haasem

S osobností na procházku: Brnem s hercem Hugo Haasem

Hugo Haas, vysoký a štíhlý herec s výraznýma tmavýma očima, patřil za první republiky k nejpopulárnějším českým hercům: jeho postavy svobodných mládenců a středoškolských profesorů lámajících dívčí srdce měly mimořádný úspěch. Šel z filmu do filmu, dokud jeho kariéru nepřetrhla vynucená emigrace. Neztratil se ale ani v Americe: vystupoval na Broadwayi, točil filmy i v Hollywoodu a například jeho režijní debut Pickup označil časopis Variety za nečekaný šlágr.

Další aktuality

Modrá je dobrá aneb výlety na „modrá“ místa v Česku

Modrá je dobrá, už je to tak… zpívá se ve známé písničce. Snad je to tím, že modrá je barvou oblohy i vody a působí uklidňujícím dojmem. V dnešních tipech vám přinášíme tipy na místa, kde modrá hraje prim a objevuje se v názvu anebo má k této barvě jiný vztah. Udělejte si hezký modrý výlet!
15. červenec 2024 19:07
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (20.7. – 21.7.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: 26. Dobývání Curie Vitkov, Den s Horskou službou 2024, Pekařská sobota ve skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm, Slavnost chleba v Lenoře 2024, Za pohádkou na Zubačku. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
15. červenec 2024 7:01
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (20.7. – 21.7.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Josefkol 2024 – sraz mistrů řemesla kolářského a kočárnického, Slavnosti regionu Moravskotřebovska a Jevíčska, Veselokopecký jarmark, Keltská noc 2024 v Plumlově, Baroko na Bylinkovém panství Rochlov. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
15. červenec 2024 7:00
Zážitky

Léto jako z westernu: tipy, kde potkat kovboje, indiány a rýžovat zlato

Máte rádi vůni koní a chytat býčky do lasa nebo zkusit rýžovat zlato bylo vždycky vaším snem? Pak se vydajte poznat chuť Divokého Západu. A nemusíte balit na dalekou cestu, ani kupovat lístky na zaoceánský parník, jako naši předci. Stačí jen nasednout do vlaku nebo auta a vyrazit za některým z našich tipů. Zamířit můžete do westernových městeček, na ranče i do indiánských vesnic. Seznámit se můžete i se životem v koňském sedle a posláním Pony Expressu.
13. červenec 2024 6:00
Zážitky

V létě do kina? Pak jedině do letního!

Je škoda trávit letní večery pod střechou, nechte se proto vylákat do letních kin. Některá mají předlouhou tradici, jiná patří mezi nováčky, ale jedno mají společné: pod hvězdami vás čeká umění, zábava i pravá filmová noční romantika. Někde se promítá denně, jinde jen jediný den v týdnu anebo jen několik večerů během léta. Na podrobné programy letních kin sice místo nemáme, ale to podstatné v následujícím přehledu rozhodně najdete!
10. červenec 2024 10:00
Zážitky

České značky: Dino, Walachia, Fatra, Makura a další výrobci dětských hraček

Rádi navštěvujete muzea hraček a milujete stavebnice, panenky, Igráčky, vláčky, domečky pro panenky, plyšáky, autodráhy, stolní hry a další hračky? Na Kudy z nudy vám představíme známé firmy a nejznámější výrobce českých hraček. Řečeno společně se slavnými medvědy od Kolína: pojďte, budeme si hrát!
9. červenec 2024 11:40
Zážitky

České značky: Alza, Heureka, Slevomat, Mall, Rohlík a další velké e-shopy

Když chcete koupit zájezd, zážitek, outdoorové a sportovní vybavení, kolo anebo lyže, vydáte se do kamenných obchodů nebo na internet? Na internetu pravidelně nakupuje více než polovina Čechů a obliba nákupů přes e-shopy stále stoupá. Seznamte se na Kudy z nudy s největšími hráči na trhu e-commerce!
9. červenec 2024 1:36
Zážitky

Užijte si letní zážitky s vědou, které nikdy neomrzí!

Oblíbená science centra, hvězdárny a planetária chystají na léto řadu novinek i poutavý program pro malé i velké návštěvníky. Na cestu za poznáním se mohou lidé vydat v Brně, Ostravě, Liberci, Plzni, Hradci Králové a v Olomouci. Všude tam nebude mít nuda šanci!
7. červenec 2024 12:04
Zážitky