Úvod > Aktuality > Pohádková a filmová putování Jizerskými horami a Českolipskem
Pohádková a filmová putování Jizerskými horami a Českolipskem, Kudy z nudy
Příroda

Pohádková a filmová putování Jizerskými horami a Českolipskem

Poslechněte si audio verzi článku
Vypravte se do Libereckého kraje třeba za Pyšnou princeznou na Panskou skálu anebo do filmového pekla z pohádky S čerty nejsou žerty v jeskyních Pusté kostely v údolí Svitávky u Nového Boru. Připomeneme vám také železniční filmový hit jménem Kalamita a se středověkým muzikálem Dva na koni, jeden na oslu a válečným dramatem Krev zmizelého se podíváme do Jizerských hor.

Pohádkové Českolipsko

panská skálaNa Českolipsku se natáčela řada legendárních pohádek. Jednou z nich je Pyšná princezna (1952), kde se v jedné scéně objevuje Panská skála u Kamenického Šenova. Tam se princezna s králem Miroslavem skrývají před hlídkou na koních.
 
Filmařsky velmi oblíbeným místem je také jeskyně Pusté kostely. Zahrála si v pohádce S čerty nejsou žerty (1984), ve které ztvárnila samotné peklo, kam Petr Máchal vstoupil do služby. A mimochodem – dlouhé schody, které do pekla vedly najdete na skalním hradě Sloup. Pusté kostely se objevují i v pohádce Nejkrásnější hádanka (2008). Tady vytváří domov loupežníkům, kteří uvěznili Matěje. Najít cestu z podzemí pomůže chasníkovi holubička, která ho vyvede ven bývalým podzemním náhonem k zrcadlárně Rabštejn mezi obcemi Velenice a Svitava. Blízko náhonu (v pekle) pracuje ve zmíněné pohádce S čerty nejsou žerty i Petr Máchal a slyší zpívat princeznu Adélku.
 
S čerty nejsou žertyKrásným pohádkovým místem je zámek Frýdlant, kde se natáčelo Peklo s princeznou (2009). V této pohádce se stal zámek sídlem krále Bedřicha, jeho manželky Viktorie a jejich syna Jeronýma. Zámek je ovšem domovem královské rodiny i v pohádce Rumplcimprcampr (1997).
 
V pohádce Princezna a písař (2014) uvidíte jedno z nezaměnitelných míst Českolipskaprůrvu Ploučnice. Právě zde prchá mladá dvojice na loďce. Dále se v pohádce objeví sklepy hradu Sloup, jeskyně Pusté kostely i podzemní náhon k zrcadlárně Rabštejn.
 

Filmy z Jizerských hor a širokého okolí

dolní polubnýFilm plný železniční tématiky, vlaků a nádraží, to je Kalamita (1980), kde vedle Bolka Polívky exceluje Jaroslava Kretschmerová nebo Jana Synková. Domovskou stanicí mladého strojvůdce Honzy Dostála je vlakové nádraží v Dolním Polubném, ve filmu se objeví nádraží ve Smržovce, Liberci, Jablonci nad Nisou a železniční most v Kořenově přes řeku Jizeru.
 
Hlavní hvězdou filmu Grandhotel (2006) je Horský hotel Ještěd. Mimo něj se ve snímku objevuje mnoho míst z Liberce (Fügnerova ul., Tylova, pěší spojka mezi ulicí Žitavská a Nová, Americká ul., tramvajová zastávka Viadukt, Malé náměstí, liberecké nádraží, nemocnice...) a řada dalších míst, například Vratislavice nad Nisou.
 
dva na koni jeden na osluPřímo na hřebenech Jizerských hor se natáčely některé záběry z filmového muzikálu Dva na koni, jeden na oslu (1986). Právě tudy přijíždí do středověkých Čech tři žoldnéři Svatý, Hřbet a Zajíc v podání Radoslava Brzobohatého, Jaromíra Hanzlíka a Svatopluka Skopala. Na doporučení německých sousedů se zastavují u Safírového potoka, aby hledali safíry a smaragdy (marně) a pak pokračují do vnitrozemí loukami a rašeliništi Jizerky a po jizerskohorském hřebenu s výhledy do krajiny.
 
pavlínkaV dramatickém filmu Krev zmizelého (2005) z období 2. světové války se objevují městečka a specifická místa Jizerských hor. Jsou jimi například Mariánskohorské boudy pod Protrženou přehradou, rozcestí U bunkru poblíž Jizerky, Jezdecká cesta s výhledem na Souš, Nýčovy Domky v Desné nebo od Jizerek poněkud vzdálenější Kryštofovo Údolí (kostel, hřbitov a novinský železniční viadukt).
 
A z prostředí jizerskohorského podhůří vychází i historický dramatický film Pavlínka (1974), který pojednává o historické události, která se udála v roce 1870 ve Svárově, který je dnes součástí města Velké Hamry na Jablonecku. Ve filmu poznáte vodopády na Bílé Desné u Albrechtic, Liebigovy závody ve Velkých Hamrech nebo Příchovice, kde se odehrával filmový jarmark.
 

Víte, že... aneb tipy na další místa spojená s filmem

  • starý harcovNezapomenutelný seriál My všichni školou povinní (1984) budí sice dojem, že se veškerý děj odehrává v Liberci a okolí, ovšem není tomu tak, i když velká část seriálu se „na severu“ natáčela. Tak třeba škola, klíčové místo seriálu, se nachází v Praze (ZŠ Petřiny Sever). Ovšem další místa již v Liberci a okolí najdete. Například vodní nádrž Starý Harcov, Příchovice (tam mají chatu Olivovi), libereckou radnici, rodný dům učitele Michala byste našli v Lučanech nad Nisou (č. 657), chalupa profesora Lamače je však na Benecku (č. 84). Krásné záběry byly v seriálu pořízeny také silnice II/290 Vysoké nad Jizerou – Sklenařice.  
  • Máchovo jezeroOblíbeným filmařským místem je Máchovo jezero. Točila se tady řada scén z filmů: Lída Baarová (2016), Rapl (2016), Život je život (2015), Nevinnost (2011), Křeček v noční košili (1987) nebo Tisíc za jednu noc (1932), Před maturitou (1932)  
  • Kryštofovo Údolí bylo také svědkem práce nejednoho filmového štábu. Natáčel se zde díl ze seriálu Místo zločinu Plzeň (2015, díl Opožděná vražda), Sněžná noc (2009), Lekce (1996) Kouzelníkův návrat (1984) nebo Adelheid (1969)  
  • rozhledna ŠtěpánkaHamr na Jezeře proslul scénami letního koupání a slunění neposlušných rekreantů ve filmu Dovolená s Andělem (1952). Úlohu jezera si zahrál Hamerský rybník a výlet na hrad se konal na zříceninu Jestřebí. Jinak většina dalších záběrů, včetně zotavovny, byla pořízena v Jevanech u Prahy  
  • Stále oblíbená detektivka Po stopách krve (1969) s Rudolfem Hrušínským na z velké části natáčela u Skautské skály v údolí Peklo na Českolipsku. Filmovou vesničku, kde se vedlo vyšetřování, byste poznali v obci Dobřeň nedaleko Dubé na Kokořínsku.  
  • Drama Zapomenuté světlo (1996) zavede vaše oči například do Roprachtic u Semil anebo na Jizerku  
  • Případ pro lyžařeNesmíme zapomínat ani na žánr krimi. Detektivka Případ pro lyžaře (2016) se odehrává u rozhledny ŠtěpánkaKořenově, na Turnovské chatě v Příchovicích a na chatě Morávka v Rejdicích (č.1046)  
  • Nádraží v Liberci si zahrálo ve filmu 3 sezóny v pekle (2009), stejně jako náměstí Doktora Edvarda Beneše, které se změnilo v Americkou zónu. Oko potěší i novinský železniční viadukt v Kryštofově údolí  
  • V našem výčtu musíme zmínit i dokumentární film Psí láska (2020), jenž se sice neodehrává v Jizerských horách, ale je spjat s paní Janou, českou musherkou, která žije v Horním Maxově u Lučan nad Nisou. Setkat se s ní a jejími miláčky můžete v rámci Husky školy a jízd se psím spřežením.
Hrad a zámek Frýdlant – nejstarší expozice ve střední Evropě

Hrad a zámek Frýdlant – nejstarší expozice ve střední Evropě

Frýdlant je jedním z nejnavštěvovanějších historických objektů v České republice. Z původního gotického hradu byl během staletí přestavěn na rozlehlý renesanční zámek s bohatou výzdobou a rozsáhlými sbírkami nesmírné historické a umělecké ceny.

Jizera – řeka mnoha tváří

Jizera – řeka mnoha tváří

Řeka Jizera pramení v Jizerských horách, kde tvoří hranici Českou republikou a Polskem. Řeka propojuje území Krkonoš, Jizerských hor i Českého ráje, a je osou celého území. Soutěska Jizery od soutoku s Mumlavou do Horní Sytové je v jarních měsících rájem pro milovníky divoké vody a raftingu.

Rozhledna Štěpánka – nejstarší rozhledna Jizerských hor

Rozhledna Štěpánka – nejstarší rozhledna Jizerských hor

Novogotická Štěpánka je nejstarší rozhlednou Jizerských hor stojící na vrcholu Hvězda. Její stavba byla zahájena knížetem Camillem Rohanem roku 1847. V tomtéž roce probíhala dole v údolích stavba císařské Krkonošské silnice, jejímž patronem byl arcivévoda Stephan – Štěpán, který na vrch vystoupil.

Osada Jizerka v Jizerských horách

Osada Jizerka v Jizerských horách

Sklářská osada Jizerka se rozprostírá v malebném údolí říčky Jizerky, nad nímž se vypíná kopec Bukovec (1005 m.n.m.). Jizerka je významnou turistickou křižovatkou, představuje ideální základnu jak pro pěší turistiku, tak pro horskou cyklistiku a v zimě se její okolí mění na ráj pro běžkaře.

Pusté kostely – posloužily také pro natáčení pohádek

Pusté kostely – posloužily také pro natáčení pohádek

Pusté kostely jsou volně přístupné umělé jeskyně vzniklé těžbou písku z pískovcového masivu. Jeskyně se využívaly k různým účelům – mlýny, hamr, brusírny skla, skladiště. V dobách válek sloužily jako nouzové úkryty. Strop jeskyní podpírá síť pilířů až 4 m vysokých.

Přírodní rezervace Bukovec v Jizerských horách

Přírodní rezervace Bukovec v Jizerských horách

Nad osadou Jizerka se nachází nejvyšší čedičový kužel ve střední Evropě, Bukovec. Předmětem ochrany jsou kamenité svahy s významnými lesními společenstvy, vlhké louky s výskytem řady vzácných druhů rostlin – nejbohatší botanická lokalita v CHKO Jizerské hory.

Za sportem i zážitky do Kořenova – největší horské obce v ČR

Za sportem i zážitky do Kořenova – největší horské obce v ČR

Kořenov leží v nejvýchodnější části Jizerských hor v těsném sousedství Krkonoš a hranic s Polskem. Rozkládá po obou březích Kořenovského potoka, který přitéká zpod Štěpánky a částečně i v údolí Martinského potoka a Jizery.

Národní přírodní rezervace Rašeliniště Jizery – Velká jizerská louka

Národní přírodní rezervace Rašeliniště Jizery – Velká jizerská louka

Přírodní rezervace Rašeliniště Jizery na hranici Čech s Polskem je nejrozsáhlejší rašeliniště Jizerských hor. Území velké přírodovědecké hodnoty bylo organizací UNESCO zařazeno mezi nejvýznamnější evropské lokality. Velká jizerská louka je nejrozsáhlejším rašeliništěm Jizerských hor.

Železniční viadukt v Kryštofově údolí

Železniční viadukt v Kryštofově údolí

Na železniční trati Liberec-Česká Lípa v údolí říčky Rokytky ve vesnici Novina u Kryštofova Údolí se nachází mohutný kamenný železniční viadukt, který byl zprovozněn již v roce 1900.

Skalní hrad Jestřebí

Skalní hrad Jestřebí

Malebná zřícenina kdysi mohutného hradu Jestřebí stojí na vysoké pískovcové skále nedaleko Máchova jezera. Hrad nechal vybudovat Jindřich Berka z Dubé ve 13. století. Ze skály se otevírá nádherný výhled do kraje.

Skalní hrad a poustevna Sloup

Skalní hrad a poustevna Sloup

Hrad, který přechází ve skálu a skála, na které vyrůstá hrad. Na 35 m vysoké pískovcové skále v obci Sloup v Čechách leží památkově chráněný objekt Skalní hrad Sloup. Koná se zde řada kulturních akcí a hrad je vyhledávaný také díky nabídce konání svateb.

Panská skála u Kamenického Šenova – nejstarší chráněný geologický útvar

Panská skála u Kamenického Šenova – nejstarší chráněný geologický útvar

Panská skála přezdívaná také jako Varhany je pozůstatkem nevelkého čedičového návrší (597 m) vyčnívajícího z náhorní plošiny mezi Kamenickým Šenovem a Práchní. Mnozí tuto přírodní památku poznají díky pohádce Pyšná princezna.

Ještěd – jedinečný výhled na všechny světové strany a originální ubytování

Ještěd – jedinečný výhled na všechny světové strany a originální ubytování

Vydejte se na výlet na vrchol Ještědu, kde stojí slavná věž ukrývající vysílač a horský hotel s restaurací. Těsně pod vrcholem je horní stanice kabinové lanovky z Horního Hanychova. Místo nabízí jedinečný pohled na Liberec a okolí. Na vrcholu můžete navštívit denně otevřenou restauraci nebo Bistro.

Novorenesanční radnice v Liberci – klenot města pod Ještědem

Novorenesanční radnice v Liberci – klenot města pod Ještědem

Liberecká radnice patří k nejcennějším památkám ve městě. Honosná novorenesanční budova byla postavena v roce 1893 podle projektu vídeňského architekta F. Neumanna.

Vodopády na Bílé Desné

Vodopády na Bílé Desné

Vodopády na Bílé Desné jsou v rámci Česka výjimečné svým průtokem. Řeka překonává pod jezem 50 metrů dlouhý úsek na pevné skále. Nejprve na řece najdete menší kaskády, následně 2 metry vysoký vodopád, dále 2,5 metru vysoký vodopád a nakonec 3,5 metru vysoká kaskáda.

Průrva Ploučnice

Průrva Ploučnice

Zajímavou technickou památkou je podzemní náhon bývalého hamru Průrva Ploučnice, kdysi zvaná též Pekelný jícen, Hromová rána či Čertova díra.

Mariánskohorské boudy

Mariánskohorské boudy

Mariánskohorské boudy ležící v nadmořské výšce 843 m.n.m jsou dodnes oblíbeným cílem turistů. Dnes jsou zde čtyři horské chalupy a nově postavená služebna Správy chráněné krajinné oblasti Jizerských hor.

Památník Svárovské stávky v Nových Hamrech

Památník Svárovské stávky v Nových Hamrech

Památník byl postaven v roce 1963 na památku obětem stávky, která se uskutečnila 31. března 1870 ve Svárově. Zemřelo při ní 7 lidí. Dělníci z místní textilní továrny zde protestovali proti snížení mzdy. Autorem památníku je sochař Vladimír Kýna.

Safírový potok a rašeliniště Jizerky – bývalé naleziště drahokamů

Safírový potok a rašeliniště Jizerky – bývalé naleziště drahokamů

Safírový potok a řeka Jizerka v minulosti představovaly bohaté naleziště drahých kamenů (především safírů), které patřily k nejhodnotnějším v celé Evropě. I dnes se zde dají nalézt drahé kameny, jejich sběr je však přísně zakázaný.

Národní přírodní rezervace rašeliniště Jizerky

Národní přírodní rezervace rašeliniště Jizerky

Přírodní rezervace Rašeliniště Jizerky mezi Jizerkou a Smědavou je nejrozsáhlejší přístupné rašeliniště Jizerských hor. Rozkládá se na výměře 112,21 hektarů severozápadně od horské osady Jizerka. Vyhlášena byla v roce 1960.

Turnovská chata na hřebeni Jizerských hor

Turnovská chata na hřebeni Jizerských hor

Turnovská chata je původní dřevěná chata z roku 1920, která nabízí ubytování a restauraci s domácí kuchyní na hranici Jizerských hor a Krkonošského národního parku, přímo pod rozhlednou Štěpánka ve výšce 948 m.n.m. Na Turnovské můžete ochutnat vyhlášené borůvkové knedlíky nebo hříbkové rizoto.

Další aktuality

Chystáte se na Ještěd? K vrcholu vás přiblíží lanovka Skalka anebo turistický autobus

Sedačková lanovka Skalka bude od konce dubna opět v provozu a díky ní se turisté, kteří se touží dostat na Ještěd, přiblíží pod jeho vrchol. Další možností, jak se na horu dostat, by měl být od června turistický autobus. Zájemce vyveze k horské chatě Ještědka.
Liberecký kraj | Letní sporty

Český ráj dětem: výletní tipy pro děti v kraji skal a pohádek

Chystáte se na výlet do Českého ráje a hledáte tipy na místa, kde by se líbilo jak dětem, tak i dospělým? Pak se nechte inspirovat našimi tipy, které jsou pro děti jako stvořené – zavedou vás do míst, kde se natáčela řada pohádek i filmů, do labyrintů skalních měst a na pohádkové stezky.
Liberecký kraj | Zážitky

Gastromapa Karla Hynka: 10 tipů, kam za gastronomickými zážitky v okolí Máchova jezera

Vydejte se tam, kde není jídlo jen slovem, ale opravdovým gastronomickým zážitkem, vyrazte na jedno z míst Gastromapy Karla Hynka! Gastromapa představuje nejzajímavější gastro podniky Máchova kraje. Najdete je na břehu Máchova jezera, pod hradem Bezdězem anebo třeba v Novinách pod Ralskem. Vyrazte za gastronomickými zážitky, jejich nabídka se zde neustále rozšiřuje!
Liberecký kraj | Gurmánská turistika

Na Malé Skále se bude odemykat Jizera

Oblíbená vodácká akce, která se každoročně koná v areálu Žluté plovárny na Malé Skále, letos spojí vodácké i otužilecké tradice, závodní atmosféru i bohatý doprovodný program pro všechny – od přihlížejících návštěvníků až po zkušené milovníky vodních sportů. Tradiční rituál odemykání Jizery na Malé Skále proběhne v sobotu 13. dubna 2024.
Liberecký kraj | Letní sporty

Znáte skalní reliéfy u Kopicova statku? Udělejte si k nim výlet a zkuste je najít všechny!

Kopicův statek, jedna z našich nejcennějších památek lidové architektury, stojí stranou hlavních turistických tras v Hruboskalském skalním městě. Stojí nenápadně nad vesničkou Kacanovy a mnozí výletníci netuší, že se kolem něj nachází nádherné do skal vytesané reliéfy, kterých je celkem 34. Zobrazují různé výjevy z našich dějin, vlastenecká hesla anebo náboženská témata. Okolo nich vede strmá skalní cestička... líbit se tu bude nejen dospělým, ale také dětem.
Liberecký kraj | Příroda

50 tipů, kam na výlet v okolí Liberce

Vyrazili jste na dovolenou na do Liberce a už jste si ho celý prošli a hledáte inspiraci, kam se vydat na blízký výlet? Nebo jste místní a chcete poznat, co v okolí vašeho města portál Kudy z nudy doporučuje? Právě pro vás je přehled s tipy na zážitky v přírodě, na prohlídky zámků a hradů a mnoho dalšího. Věříme, že si vybere každý z vás.
Liberecký kraj | Zážitky

Navštivte středověkou věž zámku Lemberk a rozhlédněte se po Podještědí

Jen několikrát během sezony můžete vystoupat na věž zámku Lemberk. Využijte této vzácné příležitosti a přijďte se rozhlédnout po Podještědí. Věž zámku je otevřena po celé Velikonoce, 2024. Mimo to po celé Velikonoce krášlí interiéry zámku velikonoční výzdoba.
Liberecký kraj | Památky

Zámek Zákupy zpřístupní nové interiéry – vzdají poctu Habsburkům

Celoročně zpřístupněný zámek Zákupy na Českolipsku má pro návštěvníky novinku – v rámci 14. ročníku projektu Po stopách šlechtických rodů rozšiřuje prohlídkový okruh o nové interiéry. Rod Habsburků je neodmyslitelně spjat se zámkem Zákupy, neboť roku 1805 se Zákupy dostaly výměnou do majetku toskánské větve habsburského rodu a staly se postupně letním sídlem tohoto panovnického rodu.
Liberecký kraj | Památky