Úvod > Aktuality > 7 věcí, které nevíte o… operaci Anthropoid
7 věcí, které nevíte o… operaci Anthropoid
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Zážitky

7 věcí, které nevíte o… operaci Anthropoid

  • Vydáno19. května 2021
Praha, městská část Libeň a nenápadná křižovatka kousek od nemocnice Na Bulovce sehrála během druhé světové války významnou úlohu. Právě tady 27. května 1942 několik minut po půl jedenácté popravou českého kata alias říšského protektora Reinharda Heydricha vyvrcholila operace Anthropoid.
Operace Anthropoid byl krycí název pro parašutistický výsadek vyslaný během druhé světové války z Velké Británie na území Protektorátu Čechy a Morava. Tvořili ho vojáci československé exilové armády Jozef Gabčík a Jan Kubiš, hlavním cílem byla likvidace zastupujícího říšského protektora a šéfa RSHA Reinharda Heydricha. K útoku byla zvolena křižovatka mezi dnešními ulicemi Zenklovou a V Holešovičkách v Praze-Libni, kudy Heydrich každý den projížděl autem při cestě ze svého sídla v Panenských Břežanech na Pražský hrad. V těch místech bývala ostrá zatáčka, kde jeho řidič musel výrazně zpomalit.

Operace byla úspěšná, Heydrich na následky zranění 4. června 1942 zemřel. Jozef Gabčík a Jan Kubiš však za svůj čin zaplatili životem, když spolu s dalšími výsadkáři (Adolf Opálka, Josef Valčík, Josef Bublík, Jan Hrubý a Jaroslav Švarc) podlehli 18. června 1942 v boji s přesilou nacistických vojáků v kryptě kostela sv. Cyrila a Metoděje v Resslově uliciPraze na Novém Městě. Osudy statečných mužů tam připomíná Národní památník hrdinů heydrichiády.
 

1. Památník Operace Anthropoid v Praze-Libni

Takzvaná Heydrichova zatáčka mezi dnešními ulicemi Zenklovou a V Holešovičkách v Praze-Libni už dávno neexistuje, místo výrazně proměnila stavba nájezdů na dálnici D8. Dnes v těch místech stojí monumentální pomník, navržený jako symbol odhodlanosti a statečnosti. Tři postavy balancující na hraně ve výšce devíti metrů původně měly představovat parašutisty, nakonec ale došlo ke změně a vedle sebe tu nyní stojí anglický a československý voják a civilista: úspěch operace záležel i na běžných lidech.
 

2. Mural art a QR bojovka Operace Anthropoid

Dílo svou formou a obsahem určené především mladším generacím a zároveň lákající turisty jinam než na tradiční místa v centru Prahy, to je takzvaný murál studenta architektura Jakuba Marka, doplňující nedaleký památník. Dílo najdete na zdi nedaleko místa, kde 27. května 1942 došlo k atentátu. Neobvyklým grafickým zpracováním významné události moderních českých dějin se Praha 8 úspěšně zapojila do projektu Galerie hlavního města Prahy MuralArtUM 2020, které mění nevzhledné betonové plochy v zajímavá umělecká díla. Zeď u tramvajové zastávky nyní vypráví kolemjdoucím příběh odboje proti nacistickému Německu; zaujmout má hlavně mladé, pro něž jsou graffiti a komiks bližší než psaný text či přednáška. Slavnostní odhalení se koná 22. května, tramvajová zastávka se současně stane jednou ze zastávek dobrodružné QR hry pro malé i velké; informace o ní najdete na webu praha8.cz/anthropoid.
                                                          

3. Jindřiška aneb „ta holčička s kolem“

Jindřišce Novákové bylo před sedmdesáti osmi lety pouhých čtrnáct let. Většina lidí ji zná jako „tu holčičku s kolem“. Byla to totiž právě Jindřiška, která po akci odklidila Kubišovo zakrvácené kolo. Bohužel si toho všimly místní ženy, po prozrazení kontaktů uvázla v síti a skončila v Mauthausenu, kde ji nacisté 24. října 1942 společně s celou rodinou popravili; v koncentračním táboře byla nejmladší popravenou ženou.

Radnice Prahy 8 nyní zrekonstruovala její pamětní desku na budově základní školy Bohumila Hrabala, kam Jindřiška chodila, a chystá památník Dívka s kolem. Konečnou podobu vybere odborná porota v rámci otevřené veřejné umělecko-architektonické soutěže.
                                                                                                                                            

4. Heydrichova smrt a hrob jeho syna

Ihned po atentátu izolovaly Prahu německé hlídky a byl vyhlášen výjimečný stav, o den později rozšířený na celé území protektorátu. Došlo k rozsáhlým domovním prohlídkám a zatýkání a byly popraveny stovky v té době vězněných osob. Mezi první oběti patřila rodina Stehlíkových z Rokycan, která parašutistům z výsadku Anthropoid poskytla pomoc krátce po seskoku. Heydrichův stav se sice postupně zlepšoval, nakonec však dostal otravu krve a 4. června 1942 následkům zranění podlehl.

Dolním zámkuPanenských Břežanech žila Heydrichova rodina ještě další tři roky. V říjnu 1943 u zámecké brány srazilo nákladní auto Heydrichova desetiletého syna Klause, který srážku nepřežil. Původně se předpokládalo, že jeho matka Lina odvezla ostatky dítěte na konci války s sebou do Německa, ale podle různých indicií je Klausův hrob zřejmě stále někde v zámecké zahradě.
 

5. Památník národního útlaku a odboje v Panenských Břežanech

Spíš než bývalé Heydrichovo sídlo je v Panenských Břežanech známý barokní Horní zámek, kde za války pobýval státní tajemník a později státní ministr pro protektorát Karl Hermann Frank. Dnes tu sídlí Památník národního útlaku a odboje s moderní interaktivní expozicí, mapující období druhé světové války včetně operace Anthropoid. Hrdinský čin parašutistů připomíná také venkovní panelová výstava, ve čtvrtek 27. května k 79. výročí Operace Anthropoid památník pořádá Den Jana Kubiše. Vystaven bude vystaven Kubišův dopis adresovaný Marii Žilanové z 12. května 1942 anebo otisk zdi ze dvora Porchester Gate v Londýně, kde se parašutisté před nástupem na svou misi naposledy fotili. Vzpomínkovou akci doprovodí vozy historické vojenské techniky a průlet vrtulníku Mi-17 nebo W-3A Sokol a také zpřístupnění části Dolního zámku, tedy někdejšího sídla Heydrichovy rodiny.
 

6. Lidice, Ležáky a tisíce poprav

Po Heydrichově smrti se roztočila smršť mučení a poprav. V pražské Kobyliské střelnici, pardubickém Zámečku, v Brně, Olomouci a dalších místech vyhasínaly před popravčími četami životy skutečné elity národa. Celkový počet popravených osob v tomto období přesáhl 1 400, ovšem k tomuto číslu je nutné přičíst i téměř 3 000 židovských občanů, odeslaných do vyhlazovacích táborů. Symbolem období po atentátu se stalo vyhlazení dvou obcí, Lidic (10. června 1942) a Ležáků (24. června 1942). 19. června 1942 byl v Praze popraven i bývalý ministerský předseda a předválečný čs. armádní generál Alois Eliáš. Uvězněno, popraveno nebo deportováno do koncentračních táborů bylo skoro 15 tisíc lidí, od října 1942 do února 1944 zavraždili nacisté v koncentračním táboře Mauthausen celkem 294 nejbližších spolupracovníků parašutistů z řad českého odboje.
 

7. Prokletí českých korunovačních klenotů

O českých korunovačních klenotech koluje legenda, že pokud si svatováclavskou korunu nasadí na hlavu někdo, kdo není z královského rodu, do roka zemře. Když 19. listopadu 1941 prezident Emil Hácha odevzdal sedm klíčů od korunní komory zastupujícímu říšskému protektorovi Reinhardu Heydrichovi, do trezorové místnosti katedrály sv. Víta společně s ním vstoupili i další prominentní nacisti. Legendu podpořil film Atentát ze šedesátých let, v němž si Heydrich korunu nasadil, ale skutečnost zřejmě byla jiná. K potvrzení pověry ale leckomu stačila fotografie říšského protektora se symboly české státnosti.
Zámeček – Larischova vila v Pardubicích

Zámeček – Larischova vila v Pardubicích

Zámeček Pardubice nebo také „Larischova vila“ – více než stodvacetiletý novorenesanční skvost s bohatou, leč smutnou historií – najdeme v Pardubicích. V současnosti zde Československá obec legionářská hodlá vytvořit muzeum heydrichiády a muzeum domácího a zahraničního odboje.

Murál Operace Anthropoid nad Vychovatelnou

Murál Operace Anthropoid nad Vychovatelnou

Na 80 metů dlouhé zdi u zastávky tramvaje Vychovatelna na Praze 8 vzniklo graffiti připomínající operaci Antropoid. Jde o graffitový komiks, který zobrazuje tuto historickou událost od seskoku parašutistů, přes atentát, až po boj v kryptě kostela v Resslově ulici.

Panenské Břežany

Panenské Břežany

Barokní zámek s kaplí sv. Anny od Jana Blažeje Santiniho, Památník národního útlaku a odboje s interaktivní expozicí, oceněnou v Národní soutěži muzeí Gloria musaealis, a také letadla, odlétající a přistávající na blízkém letišti ve Vodochodech, to jsou Panenské Břežany jak je známe dnes.

Památník Operaci Anthropoid v Praze-Libni

Památník Operaci Anthropoid v Praze-Libni

Památník Operaci Anthropoid se nachází v Praze-Libni nedaleko křižovatky u Vychovatelny. Připomíná československé parašutisty, kteří v těchto místech provedli 27. května 1942 atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, pod kdycím názvem "Operace Anthropoid".

Rodný dům Jana Kubiše v Dolních Vilémovicích

Rodný dům Jana Kubiše v Dolních Vilémovicích

V rodném domě Jana Kubiše v Dolních Vilémovicích naleznete expozici, která připomíná tuto významnou osobnost – účastníka atentátu na Reinharda Heydricha. Prohlédnete si zde jeho osobní předměty včetně vojenské výzbroje a dopisů.

Atentát na Heydricha – nejvýznamnější odbojový čin

Atentát na Heydricha – nejvýznamnější odbojový čin

27. května 1942 spáchali členové skupiny Anthropoid atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Parašutistům, kteří byli na tento vojenský úkol speciálně vycvičeni, se však nepodařilo včas opustit Prahu a nakonec zahynuli v kryptě kostela sv. Cyrila a Metoděje.

Horní zámek Panenské Břežany

Horní zámek Panenské Břežany

Jsou místa, kudy kráčely dějiny, a přesto se na ně poněkud zapomnělo. Jedním z nich je vcelku nevelký barokní zámek v Panenských Břežanech. Místo, které bude navždy spojeno se jménem geniálního architekta barokní gotiky Santiniho-Aichela, jehož rukopis je nesmazatelně vepsán do kaple sv. Anny.

Památník národního útlaku a odboje v Panenských Břežanech

Památník národního útlaku a odboje v Panenských Břežanech

V břežanském památníku naleznete multimediální expozici protifašistického odboje, který tvoří spolu s Lidicemi a Terezínem jakýsi trojúhelník paměti národa daného období. Mimo informací o životě za protektorátu a odboji obsahuje i část věnovanou historii zámku.

Lidický domek – expozice lidické poválečné domácnosti

Lidický domek – expozice lidické poválečné domácnosti

Interiér poválečného domu v Lidicích si prohlédnete u Památníku Lidice. Ukáže vám původní poválečnou lidickou domácnost včetně vybavení v 50. letech minulého století. Rodinný dům č. 116 byl upraven tak, jak vypadal v době, kdy se do něj nastěhovaly lidické ženy, které přežily vyhlazení obce nacisty.

Vojenský historický ústav v Praze

Vojenský historický ústav v Praze

Vojenský historický ústav je vědecko výzkumné, muzejní a knihovní zařízení resortu Ministerstva obrany. Jeho posláním je soustavně a cílevědomě shromažďovat písemné a hmotné památky k dějinám našeho vojenství a armády, odborně o tyto fondy a sbírky pečovat, vědecky je zkoumat a zpracovávat.

Kobyliská střelnice na Praze 8

Kobyliská střelnice na Praze 8

Národní kulturní památku Kobyliská střelnice najdete na území Prahy 8, mezi paneláky a ulicemi Žernosecká a Čumpelíkova, v obdélníkovém prostoru uzavřeném náspy. Postavena byla již v letech 1889 – 1891, kdy byl vystavěn rozsáhlý areál ke cvičným střelbám, který měřil po obvodu až pět kilometrů.

Naučná stezka Pardubicemi po stopách Silver A

Naučná stezka Pardubicemi po stopách Silver A

Naučná stezka vznikla v roce 2012 k příležitosti 70. výročí druhého stanného práva, které vyhlásili němečtí okupanti na území protektorátu Čechy a Morava. Cesta představuje návštěvníkům několik míst spojených s činností Silver A v Pardubicích a osudy hlavních aktérů.

Památník Lidice – vzpomínka na obec vypálenou nacisty

Památník Lidice – vzpomínka na obec vypálenou nacisty

Vydejte se poznat pietní území, které připomíná obec Lidice, kterou 10. června 1942 vyhladili nacisté. Celá vesnice byla vypálena a srovnána se zemí. Osudy této středočeské vsi poznamenala okupace Československa za II. světové války a zejména atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha.

Vojenské technické muzeum v Lešanech

Vojenské technické muzeum v Lešanech

Mezi obcemi Krhanice a Lešany u Týnce nad Sázavou se v prostoru bývalých dělostřeleckých kasáren nachází od roku 1996 expozice Vojenského technického muzea Vojenského historického ústavu Praha.

Na křídlech za lva – Muzeum čs. letců RAF  ve Větrném Jeníkově

Na křídlech za lva – Muzeum čs. letců RAF ve Větrném Jeníkově

Výstava Na křídlech za lva – na památku československých letců bojujících v RAF.

Národní památník hrdinů heydrichiády při chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Praze

Národní památník hrdinů heydrichiády při chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Praze

Kostel sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici se zapsal do České historie tím, že za II. světové války poskytl útočiště českým parašutistům, kteří v roce 1942 provedli úspěšné odstranění zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

Památník obětem vypálené vesnice Ležáky

Památník obětem vypálené vesnice Ležáky

Památník je věnován tragické události z 24.6.1942, kdy nacisté obec Ležáky vyhladili. Její obyvatelé zaplatili svými životy kvůli objevení tajné vysílačky Libuše patřící parašutistům pověřených atentátem na Heydricha.

Památník národního osvobození – Armádní muzeum Žižkov

Památník národního osvobození – Armádní muzeum Žižkov

Armádní muzeum Žižkov po kompletní rekonstrukci otevírá 28.10.2022. Navštívit lze další expozice – muzeum Kbely, Vojenské technické muzeum Lešany, expozici ve Schwarzenberském paláci, Národní památník hrdinů heydrichiády v Resslově ulici.

Zámek Libeň na Praze 8

Zámek Libeň na Praze 8

V srdci Libně, v pěstěném parku na pokraji rozlehlých sadů, stojí půvabný rokokový zámek. Na místě dnešního zámku čp. 1 stávala kdysi gotická tvrz.

Letiště pod Hejlákem v Brdech

Letiště pod Hejlákem v Brdech

Jedná se o obrovské parkoviště z betonových panelů uprostřed brdských lesů. V dobách, kdy prostor patřil armádě, zde přistávaly helikoptéry včetně amerických strojů Apache. Dnes slouží prostor k výcviku vojáků a policistů.