Úvod > Co chcete dělat? > Muzeum RAF - britské královské letectvo na zámku Wraždů v Polici

Muzeum RAF - britské královské letectvo na zámku Wraždů v Polici

Kultura
Na zámku rodu Wraždů v Polici na samém jihu Vysočiny naleznete muzeum popisující život i nasazení pilotů bojujících v barvách britské Royal Air Force (RAF). Milovníci vojenství zde objeví rozsáhlé sbírky výstroje a výzbroje nejen vojáků RAF.
Muzeum vybudovali společně s obcí Police milovníci letecké historie z Czech Spitfire Clubu a řádu cyriaků. Ve venkovních prostorách objevíte maketu letounu Spitfire v měřítku 1:1 a další vojenskou techniku. Hlavní expozice se pak nacházejí ve vnitřních opravených prostorách zámku. Jedna z místností je vyzdobená obrazy s vojenskou tematikou, uniformami a několika desítkami leteckých modelů od počátku letectví až po raketoplán. Je vyhrazena pro přednášky a promítání filmů. Každé z několika zastavení v hlavní části muzea má jednotící myšlenku. Samostatné celky jsou vyhrazeny například první republice. Další oddíl se věnuje protektorátu a druhé světové válce. Ve vitrínách návštěvníci najdou vybavení a výstroj pilotů, zbraně, dokumenty, knihy, letecké přístroje. V rohu místnosti zaujme originál záchranného člunu s figurínou pilota. Ucelená expozice se věnuje mimo jiné také operaci Anthropoid určené k likvidaci zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

Muzeum ukazuje cestu našich letců od roku 1938 do konce války, a co s nimi potom bylo dál. K vidění jsou například i letecké přístroje, uniformy, záchranné čluny, zbraně, nábojnice i lžíce. A navíc je většina exponátů autentických. Nechybí ani model letounu Hurricane, vyzbrojený čtyřmi dvacetimilimetrovými kanony, na jakém létal jeden z nejslavnějších pilotů RAF a rodák ze Svatého Kříže u Havlíčkova Brodu Karel Kuttelwascher.

Uvidíte zde prvorepublikové uniformy i výstrojní součástky: československou přilbu, brigadýrku, plynové masky, hodnostní označení a také třeba protektorátní peníze. Mezi vystavené exponáty patří také britské vojenské uniformy a výstrojní součástky - topografická brašna na mapy, lékárnička, rukavice, polní lahev, jídelní souprava, dýchací přístroje, nože, hřeben, brýle i identifikační známky, které nosili piloti na krku. Expozice obsahuje také service dress - vycházkovou uniformu pilota, i zmenšeniny výstrojních součástek včetně kožíšku a bílého roláku. Je zde také záchranná vesta, padák, teplé kožené boty a dámská uniforma.
 
Technickou zajímavostí je skládací anténa, která se vypouštěla do vzduchu na létacím draku a vysílala nouzový signál Mayday. Je zde také ruční generátor na napájení nouzového vysílače, navigační přístroje či kulomet ráže 12,7 mm. Vystavena je i letecká kukla, radiostanice i dobové komiksy s leteckou tematikou. Organizátoři počítají s tím, že muzeum budou každoročně doplňovat dalšími exponáty.
 

Rod s neobvyklým jménem

Neobvyklé jméno Wraždové dostali za Zikmunda Lucemburského. V rodu došlo k bratrovraždě a císař nařídil, že po devět pokolení budou muset nosit potupné jméno. Jenže Wraždové se ho nevzdali ani po vypršení lhůty, nosili ho až do minulého století, kdy vymřeli po meči. Stát sebral Wraždům zámek kvůli tomu, že vnuk majitele sloužil v německé armádě

V zámku najdete zajímavost. V malé kapli je prosklená rakev s ostatky jednoho z prvních křesťanských mučedníků. Pořizovat si takové věci bylo kdysi v módě, pak to církev sama zakázala.
Celý popis
Naposledy změněno: 7. 10. 2019
25.5.
30.6.
Výstava fotografií na hradě Bítově

Výstava fotografií na hradě Bítově

Uherčice, Jižní Morava
25.5.
30.6.
Proti proudu času

Proti proudu času

Uherčice, Jižní Morava
1.7.
31.8.
Historická lukostřelba na hradě Bítov

Historická lukostřelba na hradě Bítov

Uherčice, Jižní Morava
15.8.
16.8.
Bítovská hradní pouť

Bítovská hradní pouť

Uherčice, Jižní Morava

Ubytování a restaurace v okolí