Úvod > Co chcete dělat? > Muzeum čs. letců RAF Větrný Jeníkov

Muzeum čs. letců RAF Větrný Jeníkov

Kultura
V souladu s dlouhodobým cílem spolku vybudovat rozsáhlou muzejní expozici odpovídající významu památky československých letců bojujících v RAF se 1. 7. 2020 otevírá výstava Na křídlech za lva.
Jde o předobraz celého muzea Československých letců RAF, které by mělo být otevřeno za tři roky. Po republice vzniká sice více výstav a "muzeí", které mají v názvu československé letce, nebo RAF, většinou se ale zaměřují na určitý výsek této slavné historie, nebo konkrétní osobu či rodiště, rovněž jejich rozsah bývá často omezen. I tak lze tyto snahy hodnotit velmi vysoko, a je to dobře. Jakákoli připomínka je cenná.

Naším cílem je vybudovat připomínku na všechny ty ženy a muže, kteří se roztodivnými a často velmi nebezpečným cestami dostali do ciziny, aby mohli bránit naši vlast a zájmy našich lidí. I díky nim byl výsledek druhé světové války takový jaký byl. Je současně velmi smutné, že dosud v České republice oficiálně něco podobného a ve větším rozsahu nevzniklo. A to nejen do roku 1989, ale ani potom.

Výstava sídlí a i následné muzeum by mělo vzniknout v zámku ve Větrném Jeníkově.


V expozici uvidíte

Exponáty jsou rozděleny do 15 sekcí. Návštěvníci zde naleznou například  sekce: První republika, Protektorát, záchrana na moři, pozemní personál, ochrana obyvatel, Operations room, Anthropoid, radiostanice, aj.

Je zde vystaveno také několik set platikových, kovových i dřevěných modelů letadel z období kolem druhé světové války.

Expozice je zhruba jednou třetinou ze sbírek připravovaného muzea, ale i tak je se zde na co dívat. Expozicí provedou školení průvodci a kromě výkladu se budou snažit též odpovědět na případné otázky návštěvníků.
Celý popis
Naposledy změněno: 30. 6. 2020

Ubytování a restaurace v okolí

Piknik na zámku Herálec

Piknik na zámku Herálec

Herálec, Vysočina
Chocolaterie Kamila

Chocolaterie Kamila

Jihlava, Vysočina
Pivovar Hrboun v Jihlavě

Pivovar Hrboun v Jihlavě

Jihlava, Vysočina
Penzion Markéta v Chrudimi

Penzion Markéta v Chrudimi

Chrudim, Východní Čechy