Úvod > Co chcete dělat? > Kultura > Vojenský historický ústav v Praze
stálá expozice v Armádním muzeu Žižkov
Kultura

Vojenský historický ústav v Praze

Hlasujte pro toto muzeum v soutěži Muzeum roku.

Vojenský historický ústav je vědecko výzkumné, muzejní a knihovní zařízení resortu Ministerstva obrany. Jeho posláním je soustavně a cílevědomě shromažďovat písemné a hmotné památky k dějinám našeho vojenství a armády, odborně o tyto fondy a sbírky pečovat, vědecky je zkoumat a zpracovávat.
Výsledky této práce prezentuje VHÚ jednak v muzejní a výstavní činnosti, dále v archivní a knihovní službě, na vědeckých konferencích a seminářích, v knižních a časopiseckých publikacích a v dalším servisu vojenským útvarům, ústavům a zařízením a ve službách veřejnosti.

Vědeckovýzkumná činnost VHÚ je prioritně zaměřena na zkoumání a dokumentaci historie českého a československého vojenství včetně problematiky 1., 2. a 3. odboje.
 

Muzea a výstavní prostory ve správě VHÚ:

Armádní muzeum Žižkov

Nově zrekonstruované muzeum návštěvníkům nabízí pohled do historie vojenství na českém území od nejstarších dějin až do současnosti. Více než sedm tisíc sbírkových předmětů je umístěno ve výjimečných výstavních prostorách. Exponáty doplňují dioramata, audiovizuální prvky a QR kódy. Pro nejmladší návštěvníky jsou v muzeu připraveny kvízy, vystřihovánky a haptické předměty. První část expozice je věnovaná historickému období do roku 1740.  Další expozice přibližuje historickou etapu 1740 až 1914. V expozici první světové války 1914 – 1918 je spojujícím motivem vlak, který pomyslně odváží návštěvníka do zákopů. Další část expozice se zaměřuje na období 1918 až 1938, začíná návratem československých legionářů do Československa, pokračuje formováním čs. armády a závěr je věnován politické situaci ve 30. letech. Obsáhlá expozice 1938 – 1948 zahrnuje období po Mnichovu, druhou světovou válku i poválečné uspořádání. K vidění jsou zde unikátní předměty, například pistole Otakara Jaroše nebo osobní věci parašutistů. Další část expozice se zabývá událostmi po roce 1948, kdy se Československo ocitlo za železnou oponou. Závěrečná část je věnována období od listopadu 1989 až do současnosti a působení našich vojáků v zahraničních operacích.
Vstup je zdarma.
 

Letecké muzeum Kbely

Letecké muzeum Kbely patří k největší leteckým muzeím v Evropě. Návštěvníci mohou shlédnout přes 100 vystavených letadel v krytých halách a 25 v nekrytých expozicích. Muzeum se vztahuje k historii československého a českého letectví s důrazem na vojenské. Pro srovnání jsou zde také vystaveny vybrané typy světově významných letadel a kromě toho i množství leteckých motorů, součásti draků letounů, výzbroj, výstroj, stejnokroje, prapory, vyznamenání a další památky, které se vztahují k historii československého a českého letectví.
Vstup je zdarma.
 

Vojenské technické muzeum Lešany

Vojenské technické muzeum Lešany se nachází mezi obcemi Krhanicemi a Lešany u Týnce nad Sázavou v bývalých dělostřeleckých kasárnách. Toto muzeum tvoří více než 700 historických tanků, kanonů, motocyklů, obrněných, nákladních a osobních vojenských vozidel, raketová technika, spojovací a ženijní prostředky a logistický materiál pocházející z období od roku 1890 až do současnosti. Unikátní je zejména sbírka československých vojenských dopravních prostředků – tanků, motocyklů, nákladních a velitelských automobilů – z období let 1918–1939 a kolekce kanonů systému Škoda.

Z období studené války patří mezi jedinečné exponáty raketová technika a také tanky – jak z výzbroje Varšavské smlouvy, tak z výzbroje NATO. Expozičním pojetím se muzeum hlásí k moderním trendům prezentace sbírek technické povahy.
Vstup je zdarma
 

Národní památník hrdinů heydrichiády

V Národním památníku hrdinů heydrichiády máte unikátní možnost prohlédnout si kryptu kostela sv. Cyrila a Metoděje, kde se 21 nocí ukrývalo sedm parašutistů po atentátu na Reinharda Heydricha. Útok, který nesl krycí název Anhtropoid, úspěšně provedli 27. května 1942 Jan Kubiš a Josef Gabčík. Krypta je zachována v téměř identickém stavu, v jakém ji obývali parašutisté a kde 18. června 1942 svedli svůj poslední boj proti stonásobné německé přesile. V památníku si můžete prohlédnout expozici, která sleduje vývoj od mnichovské dohody, přes vznik Protektorátu Čechy a Morava a nástup Reinharda Heydricha k moci, k přípravám a provedení atentátu, až k boji v kostele a kryptě. Pozornost je věnována také sokolským odbojářům a členům pravoslavné církve a mnoha lidem, kteří parašutistům aktivně pomáhali, a bez jejichž pomoci by se parašutisté neobešli. Expozice je v českém a anglickém jazyce a doplňují ji nejen unikátní sbírkové předměty, ale také dobové audiovize.
Vstup je zdarma.
 
Vojenský historický ústav v Praze
Instituce byla oceněna v Národní soutěži muzeí Gloria musaealis:

2014 – zvláštní ocenění udělené na návrh čestného výboru soutěže v kategorii Muzejní počin roku 2014 – za projekt „Velká válka 1914–1918“, ve spolupráci s Technickým muzeem v Brně, Muzeem města Brna, Moravským zemským muzeem, Moravskou galerií v Brně, Národním technickým muzeem, Českou poštou, s. p. – Poštovním muzeem, Národním muzeem a Národním památkovým ústavem

2007 – Cena Českého výboru ICOM – za výstavu „Albrecht z Valdštejna a jeho doba“, ve spolupráci s Národním muzeem Praha a Senátem Parlamentu ČR

2005 – Cena Českého výboru ICOM – za výstavu „Prag 27. Mai 1942, 10.35 Uhr – Das Heydrich Attentat“ v Deutsches Technik-museum Berlin 2002 – II. místo v kategorii Muzejní výstava roku 2002 – za výstavu „ATENTÁT Operace Anthropoid 1941–1942“

2003 – Cena Gloria musaealis v kategorii Muzejní počin roku 2003 – za záchranu expozičního hangáru č. 88 Leteckého muzea Kbely a jeho zpřístupnění veřejnosti

2002 – III. místo v kategorii Muzejní publikace roku 2002 – za publikaci „ATENTÁT Operace Anthropoid 1941–1942“

Provozovatel

Vojenský historický ústav Praha

U Památníku 2
130 05 Praha 3
Tel.:
+420 973 204 900
Email:
museum@army.cz
Facebook:
https://www.faceb...
WWW:
www.vhu.cz
GPS:
50,087352 14,444989
 
Region:
Praha
Obec:
Praha 3
Tipy na výlet:
Praha 3 a okolí
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 

Kolečko – Ověřitelé

Jak je ovlivněn náš úhel pohledu vnitřními pocity a pohybem v prostoru? Vydejte se s námi na exkurzi do světa optiky a relativity, který prozkoumáme formou tance.
Praha 3, Praha

Hra střepů

Netypické autorské divadelní představení v produkci PIXA – PRO, které připravil nový divadelní soubor TAK i TAK, a které nese název HRA STŘEPŮ. 9.5. 2023 bude uvedeno na Malé scéně Hudebního divadla Karlín.
Praha 1, Praha

Hra střepů

Netypické autorské divadelní představení v produkci PIXA – PRO, které připravil nový divadelní soubor TAK i TAK, a které nese název HRA STŘEPŮ. 9.5. 2023 bude uvedeno na Malé scéně Hudebního divadla Karlín.
Praha 1, Praha

Tomáš Vaněk a hosté – Vánoční koncert – Praha

Tomáš Vaněk, zpěvák a herec známý z mnoha hlavních rolí světových muzikálů jako Fantom opery, Čarodějka, Ples Upírů a dalších vyráží už tradičně o Vánocích na koncertní tour. Tentokrát nejen po českých městech, ale také do Londýna, a to přímo na nejslavnější evropskou divadelní oblast West End!
Praha, Praha

Betlémy 2023 – kostel sv. Cyrila a Metoděje v Karlíně

Chrám sv. Cyrila a Metoděje v Praze 8 – Karlíně stojí na Karlínském náměstí. Betlémská krajina je namalovaná na plátně zavěšeném na zeď. Konstrukce jeskyně je ze dřeva.
Praha 8, Praha

Punč přání – derniéra

Rodinné představení.
Praha 8, Praha

Strážce města – expozice ve Svatomikulášské městské zvonici

Stálá expozice ve Svatomikulášské městské zvonici.
Praha 1, Praha

Mikuláš v Karlínském Spektru

Další pozemský rok je za námi a to znamená, že čert, anděl a Mikuláš stojí opět před nelehkým úkolem pochválit a obdarovat ty, kteří vydrželi být celý rok hodní a naopak pokárat a dát uhlí těm, kteří se už tolik nesnažili.
Praha 8, Praha

Aktivity v okolí

Armádní muzeum Žižkov – Památník národního osvobození na Vítkově

Armádní muzeum Žižkov se po kompletní rekonstrukci otevřelo v říjnu 2022. V expozici si prohlédnete vojenské dějiny od prvopočátků do současnosti. Zažijte pocity, které prožívali naši vojáci v zákopech 1. světové války, vstupte rovnou do vřavy bojů.
Praha 3, Praha

Divadlo Ponec na Žižkově

Otevřený prostor pro nezávislou uměleckou tvorbu zaměřenou prioritně na současný tanec a pohybové divadlo.
Praha 3, Praha

Unikněte z nukleárního bunkru

Zažijte strhující dobrodružství v atmosféře ponurých 50. let. Vloupejte se do nukleárního bunkru, vypátrejte tajné dokumenty a unikněte před agenty KGB!
Praha, Praha

Galerie Polagraph

Polagraph je prostor zaměřený na fotografii chemickou, instantní (tedy Polaroid) a klasickou analogovou.
Praha 3, Praha

Thomayerova vyhlídka na Vítkově

Znáte vyhlídkový altán na pražském Vítkově? Jmenuje se Thomayerova vyhlídka. Jedná se o historizující stavbičku na severozápadní straně vrchu.
Praha 3, Praha

Fittop Wellness Centrum Praha

K dispozici je i zkušený trenér, který nejen ochotně poradí, jak jednotlivé stroje používat, ale sestaví i individuální tréninkový plán šitý vám přesně na míru.
Praha 3, Praha

Victoria Bowling na Žižkově

Přijďte se pobavit s přáteli, rodinou nebo kolegy a zahrát si bowling s možností vyhrávat panáky. Zaměřujeme se spíše na rekreační hráče, kteří si chtějí společně zahrát a užít si zábavu nejen lámáním rekordů.
Praha 3, Praha

Movement – skupinové lekce přirozeného pohybu

Aktivita pro všechny, kteří chtějí objevit svět přirozeného pohybu, uvolnit svůj pohybový potenciál a poznat skvělé lidi.
Praha 3, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Hostel Elf Praha

Hostel Elf je fenomenální hostel s živou, pulzující a nezapomenutelnou atmosférou. Vznikl v roce 2000 a patří mezi první celoročně otevřené pražské hostely. Prošel mnoha rekonstrukcemi a nyní nabízí velice pohodlné, čisté a komfortní ubytování.
Praha 3, Praha

Hostel Florenc Praha

Hostel a hotel Florenc Praha se nachází přímo v areálu autobusového nádraží Praha Florenc, u stanice metra Florenc.
Praha 8, Praha

Restaurace U sedláka na Praze 3

Moderní česká restaurace U sedláka nabízí posezení v příjemném prostředí, vynikající kuchyni vedenou špičkovým šefkuchařem, širokým sortimentem domácích nápojů a osobitý přístup týmu.
Praha 3, Praha

Apartmány Visit in Prague

Apartmány nabízejí kombinaci pohodlného a nadstandardně vybaveného ubytování za výhodné ceny, se všemi významnými pamětihodnostmi Prahy na dosah ruky.
Praha 3, Praha

Arthur's Pub v Karlíně

Říká to každý, ale my to myslíme vážně – na kvalitních lokálních surovinách si zakládáme. A nejen na jejich kvalitě, ale také na původu a způsobu zpracování. Menu obměňujeme podle sezóny, aby bylo vše čerstvé a dostupné.
Praha 8, Praha

Sou100 Žižkov

Samotné slovo „sousto“ evokuje v každém člověku kousek něčeho dobrého. Je to sousto výtečného jídla. Restauraci jsme otevřeli v roce 2018, tedy v roce 100. výročí založení republiky. Není to náhoda, na toto výročí navazujeme úctou k tradici a zároveň otevíráme současnou éru s moderní kuchyní.
Praha 3, Praha

Café Pavlač na Žižkově

Bohaté snídaně, polední menu, lehké večeře, domácí dezerty, limonády z čerstvého ovoce. Bar ve tvaru ležaté osmičky, poklidná zahrádka ve vnitrobloku a místo pro současné umění Galerie 35M2. To vše a nejen to najdete v rodinné kavárně Café Pavlač.
Praha 3, Praha

Tibetská čajovna Dharmasala v Praze

Jedinečná kombinace cestovatelského prostředí s kulturou čaje a Himalájí, převážně Tibetu. Prvotřídní japonské, čínské či tibetské čaje, tradiční pokrmy, kulturní akce, workshopy, tibetské zpívající mísy k zapůjčení i ke koupi. V čajovně Dharmasala si užijete pohodovou atmosféru, klid a mír.
Praha 8, Praha