Úvod > Aktuality > Známé i neznámé vyhlídky na Ohři
Příroda

Známé i neznámé vyhlídky na Ohři

  • Vydáno3. července 2022
Jaké jsou vyhlídky na Ohři? Objevujte nejen romantické údolí řeky Ohře mezi Karlovými Vary a Loktem, které je součástí chráněné krajinné oblasti Slavkovský les. Jaké další možnosti nabízí Ohře těm, co chodí pěšky nebo jezdí na kole a hledají místa s nejhezčími výhledy?
Ohře je řeka, které dali jméno Keltové; název Agara, Lososí řeka, zaznívá v německém označení Eger i Egerland, Poohří. Keltskou minulost připomíná i Ohara či Ohárka, místní název pro Ohři na Lounsku a Litoměřicku. Ačkoli je řeka sevřena z levé strany Krušnými horami a z pravé strany Slavkovským lesem a Doupovskými horami, její horní a dolní partie meandrují v nížinách a vyhlídkových míst je tu pramálo. Jednu z prvních vyhlídek na Ohři na našem území ovšem najdete již v Chebu. Rozhlédněte se po okolí z lávky pro pěší a cyklisty v parku Krajinka! Lávka je zavěšena jako padací most na desetimetrové hranolové vyhlídkové věži, navrhl ji známý architekt a herec David Vávra.
 

Ohře skutečná i modelová

Jedinečné je na Ohři její okolí s nepřeberným množstvím přírodních a kulturních památek; byla by škoda některé z nich vynechat. Například v Kynšperku nad Ohří můžete vodákům mávat z kryté dřevěné lávky, a pokud máte rádi poutní místa, zajeďte se podívat k půvabnému poutnímu baroknímu areálu ve Chlumu Svaté Maří.  Nad Sokolovem Ohře olízne cíp bývalého hnědouhelného dolu, v jehož jámě se postupně rozrůstá jezero Medard. Jedna z největších vodních ploch v Česku, jednou tak velká jako Máchovo jezero.

Pro výhledy je nejslibnější střední, vodácky nejatraktivnější část řeky mezi Kynšperkem nad Ohří a Kláštercem nad Ohří. Zajímavé setkání s Ohří nabízí rovněž Statek BernardKrálovském Poříčí na východním okraji Sokolova: v Centru řeky Ohře si totiž prohlédnete obří model řeky a seznámíte se s jejím tokem od pramene v bavorských Smrčinách až po Litoměřice, kde se vlévá do Labe. Objevíte tu také interaktivní modely všech mostů, dolů, staveb a jezů a několik desítek dalších zajímavých míst; zkrátka tohle nemá žádná jiná řeka v Česku.
 

Ohře v údolí a u Lokte

Za Královským Poříčím se Ohře vnoří do zalesněného údolí a nabízí to nejhezčí, co na jejím toku najdete. Zanedlouho dorazí do Lokte s krásným královským hradem a celou řadou vyhlídek na okolních skalnatých svazích. Krásné výhledy nabízí i trasa vedoucí bezprostředně podél řeky, po níž se dá obejít celý ostroh s hradem a městečkem. Za prohlídku stojí i areál amfiteátru a přilehlý park, odkud je asi nejkrásnější výhled na hrad. Jen o pár kilometrů dál vás pak čeká skalní město zvané Svatošské skály; přes Ohři tu vede visutá lávka, a tak můžete prozkoumat oba břehy. Cesty k vyhlídkám vysoko nad řekou bohužel nejsou značené, a tak budete potřebovat dobré mapy; k nejhezčím patří Jeskynní vyhlídka (GPS N 50°11.64970', E 12°47.35887') a Lesní vyhlídka (GPS N 50°11.88377', E 12°48.20892'), obě na severním břehu řeky. Údolím Ohře rovněž prochází cyklostezky.
 

Mattoniho Kyselka a dřevěný most

Karlových Varech Ohře přibere vody říčky Teplé, prosmekne se přes cvičnou vodáckou peřej Hubertus a zamíří do bývalých lázní Kyselka, které proslavil seriál Já, Mattoni. Velkolepý výhled na údolí Ohře s Kyselkou a Radošovem, střední část Krušných hor s vrcholem Klínovce a část Doupovských hor se otvírá z Bučiny, kamenné rozhledny na stejnojmenném vrchu nad Kyselkou, kterou nechal Heinrich Mattoni postavit kolem roku 1880. Za vidění stojí i Mattoniho vodopád a muzeum značky Mattoni v bývalém Löschnerově pavilonu. V nedalekém Radošově pak objevíte další krytý dřevěný most; traduje se, že v roce 1364 jej přikázal postavit císař Karel IV. a od té doby byl sice několikrát zničen, ale vždy byl znovu opraven.
 

Ohře u Klášterce a na dolním toku

Za Radošovem se Ohře vine sevřeným údolím mezi Krušnými a Doupovskými horami. Zajímavé pohledy do krajiny s hluboce zaříznutým říčním údolím nabízí například hrad Hauenštejn, zřícenina hradu Šumburk anebo kamenné útvary zvané Sfingy poblíž obce Měděnec, ale dalším vyhlídkám do údolí Ohře ze severní strany většinou brání lesy. Na jižním břehu vyhlídky prakticky neexistují, protože velká část Doupovských hor je součástí vojenského újezdu Hradiště. Jednu z mála možností nabízí stolová hora Úhošť mezi Kláštercem nad OhříKadaní, odkud je výhled na celý region; na vrcholek vás dovede značená turistická trasa a naučná stezka.

Hezké vyhlídky na řeku se před vámi otevřou také při návštěvě kláštereckého zámku a zámeckého parku, z areálu kláštereckých lázní Evženie a také z různých míst na nábřežích Ohře v Kadani. Pod Nechranickou přehradou Ohře postupně protéká městy Žatec, Louny, Libochovice, Budyně nad Ohří a posléze se u Terezína a Litoměřic vlévá do Labe. Na jejích březích sice i tady objevíte řadu zajímavostí – namátkou archeologický skanzen Březno, zámek Libochovice či hrad Budyně nad Ohří – ale rozhledny a vyhlídky ze strmých břehů a skal v nížinách zkrátka nenajdete.
Horní Hrad nedaleko Stráže nad Ohří

Horní Hrad nedaleko Stráže nad Ohří

Hrad a zámek Horní Hrad také řečený Hauenštejn je středověký strážní hrad nedaleko Stráže nad Ohří, rozšířený a upravený v polovině 19. století ve stylu anglické novogotiky.

Vrch Mědník v Krušných horách

Vrch Mědník v Krušných horách

Vrch Mědník je 910 metrů vysoká hora nedaleko Klášterce nad Ohří. V minulosti se zde hojně těžila železná ruda, takže samotný vrch je doslova prošpikován štolami. Pod jižním svahem hory se rozkládá bývalá hornická obec Měděnec.

Radošovský dřevěný most přes Ohři

Radošovský dřevěný most přes Ohři

Krytý most v Radošově má značně zajímavou a dlouhou historii. Povolení k jeho stavbě dal 16. dubna 1364 městu Ostrov sám císař Karel IV., aby tak zlepšil původní brod na "Solné stezce" do Prahy.

Přehrada Skalka u Chebu

Přehrada Skalka u Chebu

Vodní nádrž Skalka leží západně od Chebu na řece Ohři. Nádrž byla vybudována v letech 1962-1964. Hladina nádrže je dlouhá 9,2 km a zasahuje až na území sousední SRN.

Pseudokrasové jeskyně v údolí řeky Ohře

Pseudokrasové jeskyně v údolí řeky Ohře

Jeskyně mezi Královským Poříčím a Starým Sedlem, které vytvořila voda při zařezávání řeky Ohře do okolního terénu, najdete po obou březích. Prozkoumat je můžete jen s běžným vybavením – baterkou nebo čelovkou.

Dřevěná lávka v Kynšperku nad Ohří

Dřevěná lávka v Kynšperku nad Ohří

Lávka v Kynšperku nad Ohří spojující centrum města s levobřežní částí města (k železnici) byla původně železobetonová, dlouhá 130 m, vybíralo se u ní mýto. Jedná se o druhou nejdelší krytou lávku v ČR.

Mattoniho rozhledna na Bučině u Kyselky

Mattoniho rozhledna na Bučině u Kyselky

Nad Lázněmi Kyselka, v údolí Ohře pod vrcholem Bučiny v Doupovských horách se vypíná desetimetrová kamenná věž, kterou nechal postavit slavný podnikatel rodák Heinrich Mattoni roku 1880.

Krajinka – parkový areál pod Chebským hradem

Krajinka – parkový areál pod Chebským hradem

Promítání filmů a pohádek, velký koncert populární kapely Katapult nebo dvoudenní klaunský festival Letní bláznění, to vše a mnoho dalšího bylo v minulých letech k vidění na Krajince v Chebu.

Turistické informační centrum vodního díla Fláje

Turistické informační centrum vodního díla Fláje

Přímo nad vodní hladinou přehrady Fláje na Mostecku postavilo Povodí Ohře informační centrum. Je celé ze dřeva a nabízí turistům nejen informace o severočeských přehradách, ale také výhled na celé vodní dílo Fláje.

Prohlídka porcelánu na zámku v Klášterci nad Ohří

Prohlídka porcelánu na zámku v Klášterci nad Ohří

Expozici porcelánu ze sbírek Uměleckoprůmyslového musea v Praze nabízí zámek v Klášterci nad Ohří, kde si můžete prohlédnout jak český porcelán, tak také porcelán z jiných koutů světa, jako z Číny, Japonska, ale i Evropy.

Svatošské skály u Lokte – zkamenělá svatba

Svatošské skály u Lokte – zkamenělá svatba

V Karlovarském žulovém masívu vznikl působením řeky Ohře chráněný přírodní výtvor Svatošské skály s množstvím skalních pilířů, hranolů a jehlanů.

Městská památková rezervace Žatec – královské město, kde je pivo doma

Městská památková rezervace Žatec – královské město, kde je pivo doma

Pouhou hodinu cesty autem z Prahy nebo Karlových Varů se nachází královské město, jehož chmelařské stavby jsou kandidátem na seznam UNESCO. Historické jádro města bylo vyhlášeno městskou památkovou rezervací v roce 1961 pro svůj soubor významných historických staveb.

Ohře – Vodáckou stezkou do Karlových Varů i Slavkovského lesa

Ohře – Vodáckou stezkou do Karlových Varů i Slavkovského lesa

Čtvrtá nejdelší řeka na našem území pramení v Bavorsku v přírodní rezervaci Smrčiny. Protéká historickou částí města Cheb a chebskou pánví pokračuje v meandrech až do Kynšperka nad Ohří. Ohře obtéká obloukem hrad Loket a vtéká do CHKO Slavkovský les.

Hradčanské stěny – pískovcové skály ve tvaru homolí

Hradčanské stěny – pískovcové skály ve tvaru homolí

Hradčanské stěny se nacházejí v oblasti mezi Mimoní a Doksy. Od roku 1933 jsou součástí chráněného území Oblast Dokeská a pohoří Kummer. Stěny ukrývají zajímavé skalní útvary, např. malou Pravčickou bránu nebo Psí kostely.

Chráněná krajinná oblast České středohoří

Chráněná krajinná oblast České středohoří

CHKO České středohoří má rozlohu 1063 km² a rozprostírá se na severu Čech, po obou březích dolního toku české části Labe. Na první pohled zdaleka upoutá dynamickým reliéfem tvořeným zvlněným pásmem kuželů a kup sopečných vyvřelin, často zakončených ruinou středověkého panského sídla.

Kadaňský hrad nad řekou Ohře

Kadaňský hrad nad řekou Ohře

K charakteristickým stavbám města Kadaně patří určitě Kadaňský hrad. Návštěvníci zde mohou využít knihovnu s čítárnou, internetovou kavárnu, obřadní síň nebo navštívit galerii Josefa Lieslera. Najdete zde také malé muzeum věnující se dějinám hradu.

Rozhledna Vávrova lávka v Chebu

Rozhledna Vávrova lávka v Chebu

Čtyřicetimetrová lávka pro pěší a cyklisty překonává v chebském parku Krajinka tok řeky Ohře. Lávka je zavěšena jako padací most na desetimetrové hranolové vyhlídkové věži. Lávku navrhl známý architekt a herec David Vávra.

Krušné hory – tajemné Rudohoří

Krušné hory – tajemné Rudohoří

Krušné hory nabízejí mnoho přírodních krás, zajímavých letních i zimních turistických cílů a památek. Vznikly kadomským vrásněním koncem starohor a počátkem prvohor. Pohoří se táhne v délce 130 km od Plesné až k Tisé na Děčínsku, nejvyšší horou je Klínovec (1 244 m n. m).

Další aktuality

Na jaké novinky se můžete těšit v českých lázních? Nové pobyty a procedury, úžasné nové zážitky

Česká republika je lázeňskou velmocí s několikasetletou tradicí pyšnící se téměř čtyřiceti lázeňskými místy v zemi. Navíc je české lázeňství známé harmonickým propojením lékařské vědy a přírody. Lázně v Česku navíc připravují každý rok pro návštěvníky řadu novinek a vylepšení. Pojďte se námi podívat, co nového pro vás přichystaly na letošní rok.
Karlovarský kraj | Lázně a wellness

Přijeďte přivítat jaro do českých lázní: Zahájení lázeňské sezony 2023 se blíží

V naprosté většině lázní v Česku probíhá zahájení lázeňské sezóny v květnu. Je obvykle spojeno s množstvím kulturních akcí a speciálních programů pro návštěvníky. Přijeďte zažít na vlastní kůži jejich neopakovatelnou atmosféru!
Karlovarský kraj | Lázně a wellness

Festivaly Maker Faire letos zavítají do dvanácti českých měst

Festivaly kreativity Maker Faire se letos představí celkem ve dvanácti městech po celé republice. Na akcích se setkávají nadšenci i profesionálové, různého zaměření a všech věkových kategorií, aby ukázali své vynálezy a podělili se o své poznatky. Pořadatelé očekávají zapojení přes 500 tuzemských makerů s návštěvností okolo 30 000 lidí. Největší Maker Faire se už po šesté uskuteční v Praze. Dvoudenní akci budou od 10. do 11. června hostit Křižíkovy pavilony na Výstavišti Praha. Na první festivalovou show mohou návštěvníci zavítat už 25. března do Karlových Varů.
Karlovarský kraj | Zážitky

Zámek Kynžvart letos na nové trase představí kynžvartskou daguerrotypii

Daguerrotypie je nejstarším prakticky používaným fotografickým procesem, který byl vhodný pro každodenní použití a nevyžadoval extrémně dlouhé expoziční časy. Zveřejnění vynálezu daguerrotypického postupu je dodnes považováno za okamžik zrození fotografie. Tomuto fenoménu se bude od letošního roku věnovat nová zámecká expozice, která se otevře od druhé poloviny roku. Představí nejen vzácného předchůdce dnešní fotografie, ale také další poklady z kynžvartských sbírek.
Karlovarský kraj | Památky

Park Boheminium u Mariánských Lázní je celoročně přístupný

Chcete poznat památky České republiky pěkně pohromadě? Hrad Kokořín, Ještěd, Českokrumlovský zámek a další a další? Vydejte se na výlet do Mariánských lázní. Park Boheminium má své brány otevřené celoročně a je otevřen každý den, bez ohledu na počasí, víkend či státní svátek.
Karlovarský kraj | Památky

Sílu, zdraví a vitalitu znovu objevíte v Mariánských Lázních

Stres, vyčerpání, oslabená imunita, ale i nedostatek zážitků a kulturního vyžití, cestování a všeho dobrého, o co jsme byli poslední rok ochuzeni, se podepisuje na našem zdraví. Duševním i psychickém. Nastal čas vrátit svému tělu sílu a své duši harmonii a radost. Zkuste to v lázních!
Karlovarský kraj | Lázně a wellness

30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Karlovarského kraje

Co nového zažil Karlovarský kraj během posledních třiceti let? Znovu anebo vůbec poprvé jsme se mohli podívat například na relikviář sv. Maura v Bečově nad Teplou, do parku miniatur Boheminium v Mariánských Lázních, na hrad Vildštejn, do Vánočního domu v Karlových Varech anebo do Muzea Mattoni v Kyselce. Velké úspěchy slavil kraj se zápisy na seznam UNESCO: vedle tří slavných lázeňských měst byl mezi památky zapsán hornický region Krušnohoří i vzácná kynžvartská daguerrotypie. Výročí oslavil také bylinný likér Becherovka či lanovka a rozhledna na Dianě. Pojďte se s portálem Kudy z nudy a agenturou CzechTourism projít Karlovarským krajem rok za rokem!
Karlovarský kraj | Zážitky

Naberte po zimě energii v západočeských lázních

Jaro se sice pomalu blíží, ale za sychravých dnů to zatím vypadá, že se zimní deprese přeměnila na jarní únavu. Pokud vás tento stav také trápí, zkuste načerpat novou sílu třeba na víkendových pobytech v lázních či v rámci wellness zážitků. Naše lázně se předhánějí v nabídce nových procedur – od medových a čokoládových zábalů až po orientální masáže. Nechejte se rozmazlovat bylinnou koupelí, teplými rašelinovými obklady, oxygenoterapií a užijte si exotické masáže – indické, havajské, aromaterapeutické anebo masáže lávovými kameny.
Karlovarský kraj | Lázně a wellness