!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Známé i neznámé vyhlídky na Ohři
Známé i neznámé vyhlídky na Ohři
"> "> "> "> ">
Příroda

Známé i neznámé vyhlídky na Ohři

Vydáno 5. července 2020
Jaké jsou vyhlídky na Ohři? Objevujte nejen romantické údolí řeky Ohře mezi Karlovými Vary a Loktem, které je součástí chráněné krajinné oblasti Slavkovský les. Jaké další možnosti nabízí Ohře těm, co chodí pěšky nebo jezdí na kole a hledají místa s nejhezčími výhledy?
Ohře je řeka, které dali jméno Keltové; název Agara, Lososí řeka, zaznívá v německém označení Eger i Egerland, Poohří. Keltskou minulost připomíná i Ohara či Ohárka, místní název pro Ohři na Lounsku a Litoměřicku. Ačkoli je řeka sevřena z levé strany Krušnými horami a z pravé strany Slavkovským lesem a Doupovskými horami, její horní a dolní partie meandrují v nížinách a vyhlídkových míst je tu pramálo. Jednu z prvních vyhlídek na Ohři na našem území ovšem najdete již v Chebu. Rozhlédněte se po okolí z lávky pro pěší a cyklisty v parku Krajinka! Lávka je zavěšena jako padací most na desetimetrové hranolové vyhlídkové věži, navrhl ji známý architekt a herec David Vávra.
 

Ohře skutečná i modelová

Jedinečné je na Ohři její okolí s nepřeberným množstvím přírodních a kulturních památek; byla by škoda některé z nich vynechat. Například v Kynšperku nad Ohří můžete vodákům mávat z kryté dřevěné lávky, a pokud máte rádi poutní místa, zajeďte se podívat k půvabnému poutnímu baroknímu areálu ve Chlumu Svaté Maří.  Nad Sokolovem Ohře olízne cíp bývalého hnědouhelného dolu, v jehož jámě se postupně rozrůstá jezero Medard. Jedna z největších vodních ploch v Česku, jednou tak velká jako Máchovo jezero. Během několika let tu má vyrůst plánovaná infrastruktura a zázemí pro turistiku.

Pro výhledy je nejslibnější střední, vodácky nejatraktivnější část řeky mezi Kynšperkem nad Ohří a Kláštercem nad Ohří. Zajímavé setkání s Ohří nabízí rovněž Statek BernardKrálovském Poříčí na východním okraji Sokolova: v Centru řeky Ohře si totiž prohlédnete obří model řeky a seznámíte se s jejím tokem od pramene v bavorských Smrčinách až po Litoměřice, kde se vlévá do Labe. Objevíte tu také interaktivní modely všech mostů, dolů, staveb a jezů a několik desítek dalších zajímavých míst; zkrátka tohle nemá žádná jiná řeka v Česku.
 

Ohře v údolí a u Lokte

Za Královským Poříčím se Ohře vnoří do zalesněného údolí a nabízí to nejhezčí, co na jejím toku najdete. Zanedlouho dorazí do Lokte s krásným královským hradem a celou řadou vyhlídek na okolních skalnatých svazích. Krásné výhledy nabízí i trasa vedoucí bezprostředně podél řeky, po níž se dá obejít celý ostroh s hradem a městečkem. Za prohlídku stojí i areál amfiteátru a přilehlý park, odkud je asi nejkrásnější výhled na hrad. Jen o pár kilometrů dál vás pak čeká skalní město zvané Svatošské skály; přes Ohři tu vede visutá lávka, a tak můžete prozkoumat oba břehy. Cesty k vyhlídkám vysoko nad řekou bohužel nejsou značené, a tak budete potřebovat dobré mapy; k nejhezčím patří Jeskynní vyhlídka (GPS N 50°11.64970', E 12°47.35887') a Lesní vyhlídka (GPS N 50°11.88377', E 12°48.20892'), obě na severním břehu řeky. Údolím Ohře rovněž prochází cyklostezky.
 

Mattoniho Kyselka a dřevěný most

Karlových Varech Ohře přibere vody říčky Teplé, prosmekne se přes cvičnou vodáckou peřej Hubertus a zamíří do bývalých lázní Kyselka, které proslavil seriál Já, Mattoni. Velkolepý výhled na údolí Ohře s Kyselkou a Radošovem, střední část Krušných hor s vrcholem Klínovce a část Doupovských hor se otvírá z Bučiny, kamenné rozhledny na stejnojmenném vrchu nad Kyselkou, kterou nechal Heinrich Mattoni postavit kolem roku 1880. Za vidění stojí i Mattoniho vodopád a muzeum značky Mattoni v bývalém Löschnerově pavilonu. Budova někdejší stáčírny minerálních vod byla slavnostně otevřena loni, letos se sem můžete přijet podívat na výstavu kostýmů ze seriálu Já, Mattoni. V nedalekém Radošově pak objevíte další krytý dřevěný most; traduje se, že v roce 1364 jej přikázal postavit císař Karel IV. a od té doby byl sice několikrát zničen, ale vždy byl znovu opraven.
 

Ohře u Klášterce a na dolním toku

Za Radošovem se Ohře vine sevřeným údolím mezi Krušnými a Doupovskými horami. Zajímavé pohledy do krajiny s hluboce zaříznutým říčním údolím nabízí například hrad Hauenštejn, zřícenina hradu Šumburk anebo kamenné útvary zvané Sfingy poblíž obce Měděnec, ale dalším vyhlídkám do údolí Ohře ze severní strany většinou brání lesy. Na jižním břehu vyhlídky prakticky neexistují, protože velká část Doupovských hor je součástí vojenského újezdu Hradiště. Jednu z mála možností nabízí stolová hora Úhošť mezi Kláštercem nad OhříKadaní, odkud je výhled na celý region; na vrcholek vás dovede značená turistická trasa a naučná stezka.

Hezké vyhlídky na řeku se před vámi otevřou také při návštěvě kláštereckého zámku a zámeckého parku, z areálu kláštereckých lázní Evženie a také z různých míst na nábřežích Ohře v Kadani. Pod Nechranickou přehradou Ohře postupně protéká městy Žatec, Louny, Libochovice, Budyně nad Ohří a posléze se u Terezína a Litoměřic vlévá do Labe. Na jejích březích sice i tady objevíte řadu zajímavostí – namátkou archeologický skanzen Březno, zámek Libochovice či hrad Budyně nad Ohří – ale rozhledny a vyhlídky ze strmých břehů a skal v nížinách zkrátka nenajdete.
Ohře – Vodáckou stezkou do Karlových Varů i Slavkovského lesa

Ohře – Vodáckou stezkou do Karlových Varů i Slavkovského lesa

Čtvrtá nejdelší řeka na našem území pramení v Bavorsku v přírodní rezervaci Smrčiny. Protéká historickou částí města Cheb a chebskou pánví pokračuje v meandrech až do Kynšperka nad Ohří. Ohře obtéká obloukem hrad Loket a vtéká do CHKO Slavkovský les.

Dřevěná lávka v Kynšperku nad Ohří

Dřevěná lávka v Kynšperku nad Ohří

Lávka v Kynšperku nad Ohří spojující centrum města s levobřežní částí města (k železnici) byla původně železobetonová, dlouhá 130 m, vybíralo se u ní mýto. Jedná se o druhou nejdelší krytou lávku v ČR.

Horní Hrad nedaleko Stráže nad Ohří

Horní Hrad nedaleko Stráže nad Ohří

Hrad a zámek Horní Hrad také řečený Hauenštejn je středověký strážní hrad nedaleko Stráže nad Ohří, rozšířený a upravený v polovině 19. století ve stylu anglické novogotiky.

Prohlídka porcelánu na zámku v Klášterci nad Ohří

Prohlídka porcelánu na zámku v Klášterci nad Ohří

Expozici porcelánu ze sbírek Uměleckoprůmyslového musea v Praze nabízí zámek v Klášterci nad Ohří, kde si můžete prohlédnout jak český porcelán, tak také porcelán z jiných koutů světa, jako z Číny, Japonska, ale i Evropy.

Vrch Mědník v Krušných horách

Vrch Mědník v Krušných horách

Vrch Mědník je 910 metrů vysoká hora nedaleko Klášterce nad Ohří. V minulosti se zde hojně těžila železná ruda, takže samotný vrch je doslova prošpikován štolami. Pod jižním svahem hory se rozkládá bývalá hornická obec Měděnec.

Turistické informační centrum vodního díla Fláje

Turistické informační centrum vodního díla Fláje

Přímo nad vodní hladinou přehrady Fláje na Mostecku postavilo Povodí Ohře informační centrum. Je celé ze dřeva a nabízí turistům nejen informace o severočeských přehradách, ale také výhled na celé vodní dílo Fláje.

Mattoniho rozhledna na Bučině u Kyselky

Mattoniho rozhledna na Bučině u Kyselky

Nad Lázněmi Kyselka, v údolí Ohře pod vrcholem Bučiny v Doupovských horách se vypíná desetimetrová kamenná věž, kterou nechal postavit slavný podnikatel rodák Heinrich Mattoni roku 1880.

Chráněná krajinná oblast České středohoří

Chráněná krajinná oblast České středohoří

CHKO České středohoří má rozlohu 1063 km² a rozprostírá se na severu Čech, po obou březích dolního toku české části Labe. Na první pohled zdaleka upoutá dynamickým reliéfem tvořeným zvlněným pásmem kuželů a kup sopečných vyvřelin, často zakončených ruinou středověkého panského sídla.

Radošovský dřevěný most přes Ohři

Radošovský dřevěný most přes Ohři

Krytý most v Radošově má značně zajímavou a dlouhou historii. Povolení k jeho stavbě dal 16. dubna 1364 městu Ostrov sám císař Karel IV., aby tak zlepšil původní brod na "Solné stezce" do Prahy.

Krušné hory - tajemné Rudohoří

Krušné hory - tajemné Rudohoří

Krušné hory nabízejí mnoho přírodních krás, zajímavých letních i zimních turistických cílů a památek. Vznikly kadomským vrásněním koncem starohor a počátkem prvohor. Pohoří se táhne v délce 130 km od Plesné až k Tisé na Děčínsku, nejvyšší horou je Klínovec (1 244 m n. m).

Hradčanské stěny - pískovcové skály ve tvaru homolí

Hradčanské stěny - pískovcové skály ve tvaru homolí

Hradčanské stěny se nacházejí v oblasti mezi Mimoní a Doksy. Od roku 1933 jsou součástí chráněného území Oblast Dokeská a pohoří Kummer. Stěny ukrývají zajímavé skalní útvary, např. malou Pravčickou bránu nebo Psí kostely.

Kadaňský hrad nad řekou Ohře

Kadaňský hrad nad řekou Ohře

K charakteristickým stavbám města Kadaně patří určitě Kadaňský hrad. Návštěvníci zde mohou využít knihovnu s čítárnou, internetovou kavárnu, obřadní síň nebo navštívit galerii Josefa Lieslera. Najdete zde také malé muzeum věnující se dějinám hradu.

Svatošské skály u Lokte - zkamenělá svatba

Svatošské skály u Lokte - zkamenělá svatba

V Karlovarském žulovém masívu vznikl působením řeky Ohře chráněný přírodní výtvor Svatošské skály s množstvím skalních pilířů, hranolů a jehlanů.

Krajinka – parkový areál pod Chebským hradem

Krajinka – parkový areál pod Chebským hradem

Promítání filmů a pohádek, velký koncert populární kapely Katapult nebo dvoudenní klaunský festival Letní bláznění, to vše a mnoho dalšího bylo v minulých letech k vidění na Krajince v Chebu.

Pseudokrasové jeskyně v údolí řeky Ohře

Pseudokrasové jeskyně v údolí řeky Ohře

Jeskyně mezi Královským Poříčím a Starým Sedlem, které vytvořila voda při zařezávání řeky Ohře do okolního terénu, najdete po obou březích. Prozkoumat je můžete jen s běžným vybavením – baterkou nebo čelovkou.

Přehrada Skalka u Chebu

Přehrada Skalka u Chebu

Vodní nádrž Skalka leží západně od Chebu na řece Ohři. Nádrž byla vybudována v letech 1962-1964. Hladina nádrže je dlouhá 9,2 km a zasahuje až na území sousední SRN.

Královské město Žatec - město, kde je pivo doma

Královské město Žatec - město, kde je pivo doma

Pouhou hodinu cesty autem z Prahy nebo Karlových Varů se nachází královské město, jehož chmelařské stavby jsou kandidátem na seznam UNESCO.

Rozhledna Vávrova lávka v Chebu

Rozhledna Vávrova lávka v Chebu

Čtyřicetimetrová lávka pro pěší a cyklisty překonává v chebském parku Krajinka tok řeky Ohře. Lávka je zavěšena jako padací most na desetimetrové hranolové vyhlídkové věži. Lávku navrhl známý architekt a herec David Vávra.

Další aktuality

14.6.
2021
Na zámku Kynžvart si prohlédnete novou obrazárnu

Na zámku Kynžvart si prohlédnete novou obrazárnu

Západočeské lázně | Památky
11.6.
2021
Chebské dvorky nabízejí skryté krásy města a umění

Chebské dvorky nabízejí skryté krásy města a umění

Západočeské lázně | Zážitky
1.6.
2021
10 tipů na nejkrásnější fotomísta Jáchymova

10 tipů na nejkrásnější fotomísta Jáchymova

Západočeské lázně | Zážitky