!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Údolí říčky Vrchlice u Kutné Hory
Příroda

Údolí říčky Vrchlice u Kutné Hory

Údolí Vrchlice je krásným místem pro výlet v kteroukoli roční dobu. Toto místo si zamiloval dokonce spisovatel Emil Frýda, který vešel do dějin literatury jako Jaroslav Vrchlický. Údolím vede naučná stezka, která seznamuje se starými doly a mlýny. Na konci údolí objevíte také malebné vodopády.
Údolí Vrchlice leží v těsné blízkosti Kutné Hory, na jejím jihozápadním okraji a je významné hlavně výskytem rostlin a živočichů. Před 2. světovou válkou vedla údolím i poutní stezka na zámek Roztěž. Jako připomínka na tyto časy stojí na začátku údolí barokní Boží muka. Během středověku zde bylo vykutáno i několik štol. Jsou to průzkumné štoly a v několika z nich se dokonce těžila po nějakou dobu i ruda. 

Na dvou místech bylo údolí osídleno již několik tisíc let před naším letopočtem. Byla zde vybudována dvě pravěká hradiště (Dänemark a Cimburk), v jejichž zbytcích nalezli archeologové na přelomu 19. a 20. stol. velké množství dobových artefaktů. I tato dvě hradiště jsou zajímavou součástí celého území. V údolí bylo postaveno i několik středověkých hutí, přestavěných později na mlýny. Dalšími zajímavými stavbami jsou stará vodní díla, jako jsou mostky, brody, náhony a jezy.

Velký rybník tvoří dnes jeden z nejvýznamnějších krajinných prvků v údolí. Vznikl už ve středověku a to jako zásobárna vody pro pohon strojů v kutnohorských dolech. Obnoven byl pak roku 1850 kvůli mlýnům. Jeho hráz dosahuje výšky až 16 metrů. Ozdobou údolí jsou také dva vodopády, které vznikly uměle na protilehlých postranních výpustích při bocích hráze. Celková výška je 3,5 metru u levostranného, a 7 metrů u pravostranného. Kolem levého vede turistická trasa, k pravostrannému musíte přístupovou trasou brodem přes potok. Levý tvoří vodní proud, který padá kaskádovitě a přímočaře stéká přes ukloněné břidlice. Pravý je divočejší, vysekán byl v podobě ukloněného koryta, zakončeného štěrbinou se třemi stupni, které mění tvar a šířku.

Údolí Vrchlice si zamiloval už v 19. století Emil Frída. A to dokonce natolik, že si od něj vypůjčil své druhé jméno a jako Jaroslav Vrchlický se zapsal do dějin české literatury. Na začátku údolí je vytesán do pískovce spisovatelův reliéf. Rád se toulal také kutnohorský rodák Josef Kajetán Tyl. A říkě se, že právě toto místo se zurčící vodou a šumícími bory na skalinách jej roku 1834 inspirovalo k textu písně Kde domov můj?.

Celým údolím dlouhým cca 3 km prochází červená značka, jejíž počáteknaleznete přímo v centru Kutné Hory. Odtud schází k říčce a podél kolejí lokálky do Zruče nad Sázavou nejprve míří upraveným parkem vzhůru proti proudu.
Zobrazit více

Ubytování a restaurace v okolí

Mlýn Dänemark u Kutné Hory

Mlýn Dänemark u Kutné Hory

Kutná Hora, Střední Čechy
Art Gallery Café v Kutné Hoře

Art Gallery Café v Kutné Hoře

Kutná Hora, Střední Čechy
Penzion Soukeníkův dům

Penzion Soukeníkův dům

Kutná Hora, Střední Čechy