Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Zřícenina hradu Karlík u Dobřichovic
Památky

Zřícenina hradu Karlík u Dobřichovic

Skromné zbytky hradu Karlík najde pozorný turista v Kralickém údolí nedaleko Dobřichovic. O založení a funkci hradu historické prameny mlčí, je však možné že jej nechal postavit Karel IV. k ochraně hradu Karlštejna. Od roku 1422 je uváděn jako pustý.

Hrad Karlík stával na strmém ostrohu zvaném Hrádek vybíhajícím do Karlického údolí severně od Dobřichovic. Místo bylo ve své době zvoleno poměrně příhodně, protože hřeben ve směru ke svému jižnímu konci, kde hrad stával, stoupá. Jako nejpravděpodobnější se jeví možnost, že severní čelo hradu bylo opevněno zalomenou hradbou se vstupní bránou a stranu jižní vyplňovala budova opatřená střechou z nehořlavé krytiny.

Podle Václava Hájka z Libočan založil hrad Karlík císař Karel IV. jako místo pro přechodný pobyt královny a jejího dvora, protože pode pověsti ženy za Karlovy vlády neměly na Karlštejn povolený přístup. Hájkova hypotéza se v průběhu času ujala mezi lidmi; zvláště ji pak zpopularizoval Jaroslav Vrchlický ve své hře Noc na Karlštejně. Pravda je, že se Hájkova domněnka ve světle známých faktů jeví jako velmi nepravděpodobná. Skromná podoba hradu jeho funkci jakožto sídla královny prakticky vylučuje. O založení hradu písemné prameny mlčí a nejasný je i jeho účel. Naproti tomu, jméno Karlík pro založení objektu Karlem IV. opravdu svědčí. Jediná spolehlivá zpráva o Karlíku je však až z roku 1400, kdy jej Václav IV. zastavil neznámé osobě. Zároveň jí připsal 200 kop grošů na stavební úpravy hradu, což svědčí o tom, že hrad byl buď opravován, nebo dokonce ještě nebyl dokončen.

Další informace o Karlíku pochází až z doby okolo roku 1544, kdy se však pod tímto jménem uvádí jen nedaleký rybník a mlýniště. Hrádek již tehdy bezpochyby neexistoval. Kdy a jak zanikl, není známo. Někdy uváděná hypotéza, že byl Karlík zničen při obléhání nedalekého Karlštejna roku 1422, se nezakládá na žádných podpůrných důkazech. Do dnešních dnů se z hradu se dochovalo několik fragmentů zdiva.

Všechny chutě světa v Dobřichovicích

Již tradičně se 17.června uskuteční na louce u zámku v Dobřichovicích 11.ročník food festivalu Všechny chutě světa.
Dobřichovice, Středočeský kraj

Food Truck Market v Řevnicích

V Řevnicích na náměstí se 13.května 2023 uskuteční 5. ročník akce Food Truck Market.
Řevnice, Středočeský kraj

Rockový Slunovrat 2023

14. ročník hudebního festivalu Rockový Slunovrat své návštěvníky opět přivítá v Tradiční festival v Lesním divadle Řevnice.
Řevnice, Středočeský kraj

Poberounský masopust v Zadní Třebáni

Jedna z největších a kutlurním programem nejbohatších akcí svého druhu v celém Středočeském kraji se v Zadní Třebáni bude konat v sobotu 18. února, počtyřiatřicáté.
Zadní Třebaň, Středočeský kraj

Aktivity v okolí

Menhir a betonové křeslo u Mořinky

Třímetrový vápencový menhir byl na kopec nad středočeskou obcí Mořinka umístěn dne 31. prosince roku 1999 skupinou nadšenců, v čele s akademickým sochařem Petrem Váňou. Jedná se o pseudomenhir z kamene vysokého asi 3 metry a 5 tun těžkého.
Mořinka, Středočeský kraj

Dobřichovické sochořadí – alej soch v Dobřichovicích

Každý lichý rok se u dobřichovického zámku během dobřichovického sochařského symposia Cesta Mramoru, po dobu jednoho měsíce, vytváření sochy, které tvoří pozvaní sochaři. Sochy jsou osázeny na definitivní místa v prostoru kolem nově budovaného chodníku směrem k obci Karlík.
Dobřichovice, Středočeský kraj

Fruitisimo – jak se rodí zmrzlina

Fruitisimo je nejovocnější bar. Najdete jej na více než 40 místech v České republice, na Slovensku v Maďarsku, a jeho síť se každým dnem rozrůstá. Přes svůj italsky znějící název, kterým demonstrujeme naši vášeň pro ovoce, je Fruitisimo česká firma.
Čestlice, Středočeský kraj

Naučná stezka Cesta císařovny Elišky na Berounsku

Stezka ukáže všem zájemcům, kteří se po ní vydají krásy města Dobřichovice, obcí Karlík a Mořinka, městyse Karlštejn a v neposlední řadě hrádku Karlík v překrásném údolí Karlického potoka.
Dobřichovice, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Malá Pekárna

Používáme tradiční a čerstvé suroviny, jsme ozdobou trendy kaváren a příjemným překvapením na oslavách.
Lety, Jihočeský kraj

Pivotel MMX v Letech u Dobřichovic

Máte rádi pivo a současnou architekturu zároveň? Že je to pro vás zvláštní kombinace? Nedaleko za Prahou v obci Lety se tyto dva silné elementy spojily v jeden projekt a moc jim to spolu sluší. V novém Pivotelu značky MMX si vychutnáte vynikající nepasterizované pivo v moderním designovém prostředí.
Lety, Středočeský kraj

Pivovar Řevnice

Pečlivě ošetřené pivo a poctivá česká klasika na talíři. Otevřeno máme denně, neděle až čtvrtek od 11 do 22 hodin, pátek a sobota od 11 do 23.
Řevnice, Středočeský kraj

Boutique Hotel Corso

Zpomalte a zapomeňte na každodenní povinnosti. U nás načerpáte energii z přírody Českého krasu, malebných Brd a pohodlí našich stylových pokojů.
Řevnice, Středočeský kraj