Úvod > Co chcete dělat? > Rosarium – Růžový sad na Petříně
Příroda

Rosarium – Růžový sad na Petříně

Růže v Růžovém sadu na vrcholu Petřína v Praze jsou vysázeny na třech pravidelných plochách jako elipsa, kruh a rozevřený vějíř. Na ploše cca 6 hektarů je vysázeno na 7 800 exemplářů růží. Na první pohled mezi nimi vynikají růže pnoucí u bílých konstrukcí.
Růžový sad nemůžete u stanice lanovky na vrcholu petřínského vrchu minout. Původně vojenský pozemek mezi Hladovou zdí z let 1360 až 1362 a barokním opevněním ze 17. a 18. století byl po roce 1932 postupně upravován na zahradu. Úpravy byly dokončeny v roce 1938.
 
V letech 1992 až 1994 prodělalo rosarium velkou rekonstrukci. Uprostřed parku je horní stanice lanové dráhy, vedle pak Štefánikova hvězdárna. Růžová zahrada se dělí na tři části. První je samotné rosarium, druhá část se nachází mezi stanicí lanovky a hlavní cestou k rozhledně, za cestou navazuje třetí část s dětským hřištěm a piknikovým místem. Růžový sad je volně a bezplatně přístupný během celého roku. V sousedství se nachází také pozoruhodná trvalková zahrada Květnice.
 
Pokud chcete vidět růže v plném květu, naplánujete si návštěvu na polovinu června. Mezi „růžové“ zajímavosti patří raritní exemplář, růže vyšlechtěná v roce 1936 Janem Böhmem Rosa „Generál Štefánik“, rostoucí  jen pár kroků od sochy Rastislava Štefánika a hvězdárny.
Zobrazit více

Ubytování a restaurace v okolí