!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Hartigovská zahrada
Příroda

Hartigovská zahrada

Hartigovská zahrada patří mezi jižní zahrady Pražského hradu. Leží jižně pod zahradou Na Valech. Najdete zde hudební pavilón a sochařskou výzdobu v podobě antických božstev.
Zahrada byla založena Isabelou Švihovskou, rozenou ze Salmu po roce 1670 a patřila ke stejnojmennému paláci, který v roce 1720 nechal přestavět hrabě Josef Hartig. Dnes je zahrada složena ze dvou malých teras, které se rozkládají nad opěrnou zdí zahrady Na Valech, ze které se sem lze dostat.

Terasy jsou propojené schodištěm a hudebním pavilonkem. Najdete zde pět plastik antických božstev od synovce Matyáše Brauna. Čtyři plastiky jsou umístěné podél zdiva, ale pátá, Dionýsos – bůh veselí a vína, stojí uvnitř hudebního pavilonku.

Krásu a romantiku místa si vychutnají především ti, kteří obdivují pnoucí se rostliny. Celé obvodové zdivo porůstá břečťan popínavý a loubinec trojlaločný a zahrada je díky nim snivě zelená. Zajímavostí zahrady je, že v ní nenajdete žádné trávníkové plochy, místo nich se všude vine břečťan.

Přístup do zahrady je skrytý v zahradě Na Valech. Z důvodu pokračování stavebních nebude v letní sezoně 2019 zahrada přístupnná.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 7. 10. 2019