Úvod > Aktuality > Vystoupejte na Mattoniho rozhlednu a zažijte dobu Heinricha Mattoniho na vlastní kůži
Vystoupejte na Mattoniho rozhlednu a zažijte dobu Heinricha Mattoniho na vlastní kůži
"> ">
Příroda

Vystoupejte na Mattoniho rozhlednu a zažijte dobu Heinricha Mattoniho na vlastní kůži

  • Vydáno26. srpna 2018
Jednou z nejstarších rozhleden u nás je kamenná věž na vrcholu kopce Bučina. V roce 1880 ji nechat postavit podnikatel Heinrich Mattoni. Ještě do poloviny září si můžete v Mattoni Muzeu v Kyselce na vlastní kůži vyzkoušet, jak se žilo ve firmě Heinricha Mattoniho. Do 16. září je tam totiž k vidění výstava, která mapuje život a fungování ve firmě Mattoni v ½ 19. století. Stálá expozice muzea bude přístupná do konce října.
Výstava návštěvníky seznamuje se zakladatelem slavné značky i s tím, jak žili lidé, kteří ve firmě pracovali před téměř 150 lety. Ukazuje, jaké profese byly se stáčením minerální vody v polovině 19. století neodmyslitelně spojeny nebo jak probíhala přeprava lahví. Některé kostýmy a rekvizity si zahrály přímo v seriálu a jsou zapůjčeny z fundusu České televize. Oděvy majitelů firmy – Heinricha Mattoniho a jeho ženy Míny pak byly ušity podle dobových fotografií. Autorkami výstavy jsou výtvarnice Veronika Kudláčková a kostýmní výtvarnice seriálu Já, Mattoni Andrea Králová. Historické reálie dodal místní rodák –  historik Stanislav Burachovič společně s dalšími příznivci historie Mattoni.
 

Muzeum zůstane otevřené do konce října

Kdo však nestihne výstavu Ve firmě Heinricha Mattoniho, nemusí smutnit. Do konce října bude Mattoni Muzeum otevřené a návštěvníci se tak mohou seznámit se stálou expozicí, která obsahuje nespočet historických dokumentů a dobových reálií, jako jsou fotografie, certifikáty ochranných známek, obchodní korespondence, mapy, projekty realizovaných i nerealizovaných staveb či historické lahve.

Součástí muzea jsou interaktivní výstavní předměty a moderní technologie, které zpestří návštěvu muzea zejména dětem. Další zajímavostí pro děti může být i animovaný film, který vznikl z reklamního leporela firmy Mattoni z 30. let 20. století. Kdo si chce vyzkoušet, jak by mu to slušelo jako pánovi či paní Mattoni, může využít zbrusu novou fotostěnu s Heinrichem a Mínou.
 

Stezka skřítků po stopách Mattoniho

Po celý rok je přístupná naučná Mattoniho stezka „Po stopách skřítků“, která prochází místy, kterými chodil sám Mattoni a jeho rodina. Slavnostně otevřena byla letos na jaře a návštěvníky provede čtyři kilometry dlouhou trasou, jež z velké části vede po původních promenádách. Doprovází ji 16 zastávek s informačními tabulemi, které návštěvníkům poskytnou informace o historii Kyselky i o budovách bývalých lázní, jež prochází stavební obnovou. Historická data turistům představují skřítci coby součást místních legend.
 

Vyhlídka z Mattoniho rozhledny na vrchu Bučina

Mattoniho rozhlednaJedna z nejstarších rozhleden u nás je kamenná věž Bučina nad Lázněmi Kyselka, kterou nechal postavit v roce 1880 podnikatel Heinrich Mattoni.

Kamenná válcová rozhledna dosahuje celkové výšky 13 m. Na zastřešený vyhlídkový ochoz, ve výšce 10 m vede schodiště s 62 kamennými stupni. Z vyhlídkové plošiny nabízí vzrostlými stromy částečně omezený výhled do údolí řeky Ohře s obcemi Kyselka a Radošov s částí hraničního pohoří Krušné hory s Klínovcem na severním obzoru. Jihozápadním směrem lze spatřit část Doupovských hor a skalní ostroh se zříceninami hradu Andělská Hora.

Na rozhlednu vystoupáte z centra obce Kyselka kolem zchátralých lázeňských budov a Ottova pramene po červené turistické trase. Náročná procházka s velkým převýšením po kamenitých lesních cestách je dlouhá asi 1,5 kilometru. Za vysilující výšlap však budete odměněni nádherným výhledem.
Mattoniho rozhledna na Bučině u Kyselky

Mattoniho rozhledna na Bučině u Kyselky

Nad Lázněmi Kyselka, v údolí Ohře pod vrcholem Bučiny v Doupovských horách se vypíná desetimetrová kamenná věž, kterou nechal postavit slavný podnikatel rodák Heinrich Mattoni roku 1880.

Kolonáda v Kyselce

Kolonáda v Kyselce

Empírovou kolonádu nechal postavil Heinrich K. Mattoni v době největšího rozmachu místních lázní.

Mattoniho stezka Po stopách skřítků

Mattoniho stezka Po stopách skřítků

Šestnáct zábavných a poučných zastavení čeká návštěvníky nově vybudované tříkilometrové naučné stezky v Kyselce u Karlových Varů. Mattoniho stezka “Po stopách skřítků“ poskytne návštěvníkům informace o historii Kyselky i o budovách bývalých lázní, které prochází stavební obnovou.

Mattoniho vodopád u Kyselky

Mattoniho vodopád u Kyselky

Mattoniho vodopád naleznete v parku bývalých lázních Kyselka. Jedná se o umělou kaskádu, kterou si nechal za svou vilou postavit na začátku 19. století Jindřich Mattoni. Voda z Mattoniho pramene stéká vedle bývalé restaurace na začátku lázeňského areálu a odtéká pod silnicí do Ohře.

Muzeum stáčení minerálních vod a minerálky Mattoni v Kyselce

Muzeum stáčení minerálních vod a minerálky Mattoni v Kyselce

Muzeum v Löschnerově pavilonu je věnováno především historii stáčení minerálních vod v Kyselce, která sahá až do roku 1873. Expozice muzea se soustředí především na Heinricha Mattoniho, zakladatele tradice dnešní společnosti KMV a na historii samotné značky Mattoni.

Mattoniho lázně Kyselka

Mattoniho lázně Kyselka

Kyselka leží 11 kilometrů severovýchodně od Karlových Varů v úzkém lesnatém údolí řeky Ohře v nadmořské výšce 340 metrů. První zmínku o tzv. Bukové kyselce lze nalézt ve druhém vydání balnelogického spisu Dr. W. Payera z roku 1522. Největší rozkvět zažily lázně za Heinricha Mattoniho.