Úvod > Výlety > Na kole po Česku > Cyklostezka Ohře: Karlovy Vary - Nebanice
Cyklostezka Ohře: Karlovy Vary - Nebanice
"> ">

Cyklostezka Ohře: Karlovy Vary – Nebanice

Cyklotrasa z Karlových Varů do Nebanic u Kynšperku nad Ohří je vhodná pro rodiny s dětmi. Trasa není naročná a vede po zpevněných komunikacích podél řeky Ohře. Vyrazit na ní můžete na trekingovém i MTB kole. Úsek Karlovy Vary – Nebanice vede přes Divadelní náměstí (s Vřídlem) do centra Karlových Varů podél řeky Teplá, poté již jen podél řeky Ohře, přes městskou část Doubí do Svatošských skal, dále do Lokte, Sokolova, Kynšperka nad Ohří. Konec trasy v Nebanicích. Videotrasa v Karlových Varech nevede přesně po cyklostezce Ohře, ale po městské cyklostezce. Pro projetí města je však komfortnější držet se spíše cyklostezky Ohře.
Cyklostezka Ohře je páteřní cyklostezka protínající podél toku řeky Ohře Karlovarský kraj od hranice s Německem až po hranice s Ústeckým krajem. Je zařazena do sítě nejvýznamnějších cyklotras ČR, pod číslem 6 a zároveň je součástí evropské trasy EuroVelo 4. Její celková délka činí 110 km.


Nejzajímavější místa na trase

Svatošské skályMezi lázeňskými Karlovými Vary a historickým Chebem vede stezka v naprosté většině po chráněných cestách, takže je ideálním tipem pro cestování s dětmi. Naše putování začíná v největším lázeňském městě v Česku - Karlových Varech, které návštěvníky nadchnou svou lázeňskou atmosférou a historickými památkami. Nesmíte zde vynechat Vřídlo, sklárnu Moser nebo muzeum Becherovky!

Jedním z nejkrásnějších míst, které cyklostezka míjí, je nádherná přírodní scenérie Svatošských skal, které jsou vyhledávaným cílem horolezců. Cyklostezka v tomto místě překonává Ohři po visuté lávce. Pozoruhodné skalní útvary byly vytvořeny postupným zvětráváním a odnosem granitových bloků, činností řeky i erozivním působením mrazu. Svými tvary připomínají svatební procesí a podle toho jsou i pojmenovány – například Ženich, Nevěsta, Muzikanti, Svědci. Bizarní tvary žuly byly roku 1933 vyhlášeny chráněným přírodním výtvorem, nyní národní přírodní památka.

Hrad LoketProhlídka hradu Loket s půvabným městečkem v podhradí vám osvětlí nejen středověké praktiky tortury, ale také to, že zde mnohokrát pobýval římský císař a král Karel IV. a právě odtud objevil dnešní Karlovy Vary, které se zpočátku jmenovaly Horké lázně u Lokte. Osvěžení poskytne sympatický pivovar Svatý Florian se sbírkou lázeňských pohárků. V Královském Poříčí můžete odbočit na nedaleký statek Bernard, což ocení nejen děti, ale i dospělí. Poslední zastávkou před "cílovou rovinkou" může být zámek Mostov, který dnes slouží jako hotel

Cyklostezka je ve všech úsecích vedena po asfaltu, výjimku tvoří dřevěné mostovky lávek u Nebanic, historická zámecká alej v Mostově, která má z důvodu ochrany stromů asfaltový pouze středový pás, postranní pásy jsou štěrkové a úsek pod Loketským hradem, navozující historickou atmosféru, kde se projedete po štěrku.