Úvod > Co chcete dělat? > Pseudokrasové jeskyně v údolí řeky Ohře
Příroda

Pseudokrasové jeskyně v údolí řeky Ohře

Jeskyně mezi Královským Poříčím a Starým Sedlem, které vytvořila voda při zařezávání řeky Ohře do okolního terénu, najdete po obou březích. Prozkoumat je můžete jen s běžným vybavením – baterkou nebo čelovkou.

Po levém břehu řeky Ohře vede mezi Královským Poříčím a Loktem cyklostezka. Na pravém břehu je vyšlapané pěšinky. Na stropě a stěnách některých jeskyní vystupují pozůstatky prokřemenělých kmenů třetihorních dřevin, které patří k největším pozoruhodnostem údolních svahů. Jedna z pěšin stoupá svahem od lávky přes Ohři pod Starým Sedlem a míjí otvor největší zdejší jeskyně (dlouhé asi 40 m), odedávna zvané Cikánka.

Pseudokrasové jeskyně mají svůj název podle toho, že nejsou z vápence jako jeskyně krasové. V obou případech je ovšem vytvořila voda. V údolí řeky Ohře v pískovci a hrubším slepenci. V jeskyních najdete zkamenělé, téměř dvacet milionů let staré zbytky stromů a větví. Jeden kmen měří přibližně deset metrů a je pravděpodobně největší viditelnou zkamenělinou v údolí. Patrné jsou zde také stopy po výrobě mlýnských kol.

K pseudokrasovým jeskyním v údolí řeky Ohře se nejlépe dostanete od obce Staré Sedlo. Celoroční teplota pár stupňů nad nulou umožňuje přezimování netopýrům. Občas využívá jeskyně jako svoje bydliště také liška a hlavně pavouk Meta temnostní.

Zobrazit více
Naposledy změněno: 4. 8. 2020

Ubytování a restaurace v okolí

Pivovarské muzeum Loket

Pivovarské muzeum Loket

Loket, Západočeské lázně
Rodinný pivovar Svatý Florian

Rodinný pivovar Svatý Florian

Loket, Západočeské lázně
Gurmánské dny v Atmosféře

Gurmánské dny v Atmosféře

Loket, Západočeské lázně