Úvod > Kam pojedete? > Ústecký kraj > České Středohoří > Budyně nad Ohří

Budyně nad Ohří

Městečko na břehu Ohře je „malé město s velkým hradem“. Přestože počet obyvatel kolísá kolem dvou tisíc, Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska před časem Budyni společně s „historickými giganty“ Kutnou Horou a Kroměříží nominovalo na titul Historické město roku.

Co musíte vidět v Budyni

Vítězství si sice nakonec odnesla Kroměříž, ale to Budyni neubírá na jejích půvabech. Historickému jádru vévodí barokní kostel sv. Václava, prohlédnout si můžete i barokní kamenný most přes Malou Ohři. Největší pozornost přitahuje impozantní vodní hrad. Během roku se tu pořádá řada akcí, například každoroční letní bitva, v části hradu sídlí Jandovo muzeum. Jihovýchodně od města leží malý židovský hřbitov, naopak severně od města lemuje řeku Ohři přírodní park Dolní Poohří.
 

Alchymisté a budyňský „drak“

Na budyňském hradě si prohlédnete alchymistickou dílnu z počátku 17. století. Připomíná dobu, kdy panství patřilo Zajícům z Hazmburka a hrad na břehu Ohře, chráněný vodním příkopem a bažinami, prožíval svůj zlatý věk. Jan Zbyněk Zajíc Budyni přestavěl na renesanční zámek a hostil zde nejrůznější učence. Na hradě objevíte i budyňského draka, ve skutečnosti vycpaného krokodýla nilského. Panstvo ho na Budyni přivezlo ze svých cest po Palestině a Egyptě na počátku 16. století.
 

Tipy na výlet v okolí Budyně nad Ohří

K pěším i cyklistickým výletům láká přírodní park Dolní Poohří, příjemná značená cesta vede podél Malé Ohře do blízkých Libochovicbarokním zámkem. V blízkých Mšených Lázních můžete obdivovat secesní lázeňský Pavillon Dvorana, dílo architekta Jana Letzela, autora Atomového dómu v Hirošimě. Pro milovníky historie a duchovních památek je skvělým cílem klášter v Doksanech, daleko to nebudete mít ani na legendární horu Říp anebo do Roudnice nad Labem.

Aktivity ve městě Budyně nad Ohří

Hrad Budyně nad Ohří

Čeká tu na vás autentická alchymistická dílna, kde za Jana Zajíce z Hazmburka skutečně pracovali alchymisté. Lákadlem hradu je obnovená alchymistická dílna z počátku 17. století, kde proběhla spousta pokusů o výrobu likéru mládí nebo zlata. Podle pověsti se to podařilo, zlato je uloženo pod hradem.
Budyně nad Ohří, Ústecký kraj

Zlatá stezka Zemí hradů v Českém středohoří

Zlatá stezka Zemí hradů v celkové délce 89 km vede z Budyně nad Ohří do Úštěku a propojuje tak většinu významných hradních památek v oblasti Českého středohoří.
Budyně nad Ohří, Ústecký kraj

Přírodní rezervace Pístecký les u Budyně nad Ohří

Jedná se o nížinný úsek řeky Ohře nedaleko Břežan na Ohří, který byl v roce 2006 vyhlášený za přírodní rezervaci. Důvodem ochrany je komplex lužních lesů.
Budyně nad Ohří, Ústecký kraj

Židovský hřbitov v Budyni nad Ohří

Židovský hřbitov byl patrně založen roku 1787 jako druhé pohřebiště místních Židů, první hřbitov se nacházel u městských hradeb při severovýchodní baště.
Budyně nad Ohří, Ústecký kraj

Jandovo muzeum v Budyni nad Ohří

V roce 1997 bylo znovu otevřeno Jandovo muzeum, které je umístěno ve Vodním hradě v Budyni nad Ohří. Při prohlídce muzea absolvují návštěvníci i prohlídkovou trasu interiérů hradu.
Budyně nad Ohří, Ústecký kraj

Kostel sv. Václava v Budyni nad Ohří

Původně dřevěný děkanský kostel byl zasvěcen sv. Janu Křtiteli. Přemysl Otakar I. jej nechal vystavit z kamene ve slohu gotickém a zasvětit sv. Václavu.
Budyně nad Ohří, Ústecký kraj

Ubytování a restaurace ve městě Budyně nad Ohří

Dvůr Perlová voda

Statek, kde najdete vyhlášenou restauraci, minipivovar Lanýž, ubytování a wellness.
Budyně nad Ohří, Ústecký kraj

Inspirace na výlety z oblasti České Středohoří


Mordýřské putování Václava Babinského

Málokdo se tak postaral o svou pověst jako Václav Babinský. Stal se hrdinou dnes už zapomenutých kramářských písní i brakové literatury a na sklonku života ochotně líčil svá dobrodružství po pražských hospodách.
Litoměřice, Výlety s příběhem

Poznejte okolí Ústí nad Labem

Ústí nad Labem je jedním z měst, kde se ani po několika dnech nebudete nudit. Až poznáte jeho dvě hlavní dominanty Větruši a Střekov, vydejte se na výpravy do jeho okolí. Leží v nádherném Labském údolí, které je lemované turistickými trasami a cyklostezkami. Seznámíte se jak s přírodními krásami, tak s historií sahající do prvopočátků našich dějin.

Navštivte ústecké dominanty Větruši a Střekov

Když se blížíte silnicí podél Labe směrem na sever k Ústí, okamžitě si jich všimnete. Na jednom břehu se tyčí na skále majestátný hrad Střekov, na druhém výletní zámeček Větruše. Každý z nich má úplně jinou historii, ale přece mají jedno společné. Z obou je krásný výhled na město i řeku. Díky jejich kouzlu není Ústí nad Labem jen průmyslovým městem lemovaným paneláky.
Navštivte ústecké dominanty Větruši a Střekov, Zamilovaná místa týmu CzechTourismu

Bohatá vévodkyně a spálené účty – díky nim vás Ploskovice nadchnou

V Ploskovicích nechala v letech 1720 až 1730 Anna Marie Františka Toskánská postavit honosný barokní zámek, jehož autorem je zřejmě K. I. Dienzenhofer. Stavba sídla, které mělo vypadat jako malé Versailles, stála přes milion zlatých, a aby Anna Marie Františka tuto okolnost utajila před manželem – skrblíkem, vychytrale veškeré účty spálila.
Ploskovice, Na hrady a zámky