Úvod > Kam pojedete? > Ústecký kraj > České Středohoří > Budyně nad Ohří

Budyně nad Ohří

Městečko na břehu Ohře je „malé město s velkým hradem“. Přestože počet obyvatel kolísá kolem dvou tisíc, Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska před časem Budyni společně s „historickými giganty“ Kutnou Horou a Kroměříží nominovalo na titul Historické město roku.

Co musíte vidět v Budyni

Vítězství si sice nakonec odnesla Kroměříž, ale to Budyni neubírá na jejích půvabech. Historickému jádru vévodí barokní kostel sv. Václava, prohlédnout si můžete i barokní kamenný most přes Malou Ohři. Největší pozornost přitahuje impozantní vodní hrad. Během roku se tu pořádá řada akcí, například každoroční letní bitva, v části hradu sídlí Jandovo muzeum. Jihovýchodně od města leží malý židovský hřbitov, naopak severně od města lemuje řeku Ohři přírodní park Dolní Poohří.
 

Alchymisté a budyňský „drak“

Na budyňském hradě si prohlédnete alchymistickou dílnu z počátku 17. století. Připomíná dobu, kdy panství patřilo Zajícům z Hazmburka a hrad na břehu Ohře, chráněný vodním příkopem a bažinami, prožíval svůj zlatý věk. Jan Zbyněk Zajíc Budyni přestavěl na renesanční zámek a hostil zde nejrůznější učence. Na hradě objevíte i budyňského draka, ve skutečnosti vycpaného krokodýla nilského. Panstvo ho na Budyni přivezlo ze svých cest po Palestině a Egyptě na počátku 16. století.
 

Tipy na výlet v okolí Budyně nad Ohří

K pěším i cyklistickým výletům láká přírodní park Dolní Poohří, příjemná značená cesta vede podél Malé Ohře do blízkých Libochovicbarokním zámkem. V blízkých Mšených Lázních můžete obdivovat secesní lázeňský Pavillon Dvorana, dílo architekta Jana Letzela, autora Atomového dómu v Hirošimě. Pro milovníky historie a duchovních památek je skvělým cílem klášter v Doksanech, daleko to nebudete mít ani na legendární horu Říp anebo do Roudnice nad Labem.

Aktivity

Hrad Budyně nad Ohří

Čeká tu na vás autentická alchymistická dílna, kde za Jana Zajíce z Hazmburka skutečně pracovali alchymisté. Lákadlem hradu je obnovená alchymistická dílna z počátku 17. století, kde proběhla spousta pokusů o výrobu likéru mládí nebo zlata. Podle pověsti se to podařilo, zlato je uloženo pod hradem.
Budyně nad Ohří, Ústecký kraj

Přírodní rezervace Pístecký les u Budyně nad Ohří

Jedná se o nížinný úsek řeky Ohře nedaleko Břežan na Ohří, který byl v roce 2006 vyhlášený za přírodní rezervaci. Důvodem ochrany je komplex lužních lesů.
Budyně nad Ohří, Ústecký kraj

Zlatá stezka Zemí hradů v Českém středohoří

Zlatá stezka Zemí hradů v celkové délce 89 km vede z Budyně nad Ohří do Úštěku a propojuje tak většinu významných hradních památek v oblasti Českého středohoří.
Budyně nad Ohří, Ústecký kraj

Jandovo muzeum v Budyni nad Ohří

V roce 1997 bylo znovu otevřeno Jandovo muzeum, které je umístěno ve Vodním hradě v Budyni nad Ohří. Při prohlídce muzea absolvují návštěvníci i prohlídkovou trasu interiérů hradu.
Budyně nad Ohří, Ústecký kraj

Židovský hřbitov v Budyni nad Ohří

Židovský hřbitov byl patrně založen roku 1787 jako druhé pohřebiště místních Židů, první hřbitov se nacházel u městských hradeb při severovýchodní baště.
Budyně nad Ohří, Ústecký kraj

Kostel sv. Václava v Budyni nad Ohří

Původně dřevěný děkanský kostel byl zasvěcen sv. Janu Křtiteli. Přemysl Otakar I. jej nechal vystavit z kamene ve slohu gotickém a zasvětit sv. Václavu.
Budyně nad Ohří, Ústecký kraj

Ubytování a restaurace

Dvůr Perlová voda

Statek, kde najdete vyhlášenou restauraci, minipivovar Lanýž, ubytování a wellness.
Budyně nad Ohří, Ústecký kraj

Pojeďte na výlet


Kouzlo starých časů na Šluknovsku

Šluknovský výběžek láká nejen nekonečnými loukami, lesy, nedotčenou přírodou, ale také nevídaně hustou sítí rozhleden a památek. Když nepřeje počasí a v Národním parku České Švýcarsko je nevlídno, přivítá vás zdejší kraj s otevřenou náručí. Míst k objevování je tu mnoho a při jejich návštěvě vás ovane kouzlo starých časů,a to jak v expozici šlunkovského zámku anebo při pohledu na podstávkové domy a roubenky typické pro severní Čechy.
Šluknov, Cesty poznání

Běžecká trasa Ústí nad Labem – Svádov

Krásná rovinatá trať podél řeky Labe za městem spojující Ústí s Děčínem. Obrátkových dva a půl kilometru (celkem tedy 5 km) vás zavede mezi louky a přesto nepřijdete o industriální výhledy na tovární ráz města.
běžecká trasa v Ústí n. L., Cesty pro zdraví

Karavanem od jara do zimy: zapomenutá údolí Krušných hor

Rozlehlé Krušné hory nabízejí tolik míst, že při každé cestě budete objevovat další a další novinky. Tentokrát zamíříme do odlehlých míst na západním konci horského pásma a zavedeme vás nejenom do nejkrásnějších krušnohorských údolí, ale ukážeme vám také kamenné varhany, zbytky starých cínových dolů a dveře otevřené do krajiny.
výlet do Krušných hor, Cesty krajinou

Běžecká trasa Litvínov – Chudeřín

Město Litvínov je střediskem chemického a textilního průmyslu, což poznáte podle čichu, když do něj přijíždíte a jedete kolem chemičky. Je rovněž líhní slavných hokejistů, kteří svou kondici možná právě cvičí v Chuděříně, kudy vede naše trasa a kde už chemičku rozhodně neucítíte. Přinášíme vám tip na pěknou 5 km dlouhou trasu, která vede kolem vodních nádrží.
běh Litvínovem, Cesty pro zdraví