ÚvodAktualityMísta kde se točil seriál Já, Mattoni a unikátní muzeum v lázních Kyselka
Životní styl

Místa kde se točil seriál Já, Mattoni a unikátní muzeum v lázních Kyselka

  • 1. dubna 2021
Minerálku Mattoni a společnost Karlovarské minerální vody, kterou v roce 1873 založil Heinrich Mattoni, zná kdekdo. Díky televiznímu seriálu Já, Mattoni, se k novému životu probudily i Lázně Kyselka, zapomenutý ráj v údolí Ohře. Už jste navštívili tamní Muzeum Mattoni?
Kyselku dlouho znali především vodáci splouvající Ohři jako zapomenuté místo plné chátrajících romantických staveb, probleskujících mezi stromy na břehu řeky kousek od Karlových Varů. Signálem, že se pro lázeňský areál začalo blýskat na lepší časy, bylo otevření Muzea minerálních vod a značky Mattoni ve zrekonstruovaném pavilonu Löschner.
 

Muzeum stáčení minerálních vod v Kyselce

Heinrich Mattoni poznal Kyselku díky svému příteli, lékaři a význačnému balneologovi Josefu Löschnerovi, který mu tamní prameny popsal jako „zlato, které denně nenávratně uniká“, a pak s ním Kyselku osobně navštívil. Obnovený a kompletně rekonstruovaný pavilon Löschner, postavený roku 1907 v alpském stylu, sloužil do poloviny století 20. jako stáčecí provoz minerální vody. V expozici věnované značce Mattoni a zakladateli společnosti si prohlédnete řady historických dokumentů a dobových reálií, jako jsou fotografie, certifikáty ochranných známek, obchodní korespondence, mapy, projekty realizovaných i nerealizovaných staveb či historické lahve a sbírku etiket.  Zpestřením zejména pro rodiny s dětmi jsou interaktivní výstavní předměty, moderní technologie a animovaný film, v budoucnosti by tu měl vzniknout ukázkový dobový provoz na stáčení minerálky.
 

Zašlá sláva lázní Kyselka

Heinrich Mattoni v Kyselce vybudoval řadu nových budov – vodoléčebný ústav, kolonádu, park s umělým vodopádem, lesní promenády s vyhlídkami a rozhlednou, moderní stáčírnu minerální vody, elektrárnu, nákladní lanovku, železniční trať a další technická zařízení. Ačkoli s rodinou žil převážně ve Vídni, na břehu Ohře dal vybudovat impozantní rodinné sídlo a o kousek dál lázeňský palác. Lázně, které se specializovaly na choroby dýchacích cest a srdce a nabízely vodoléčbu a cvičební terapii, nikdy neměly být konkurencí pro Karlovy Vary, ale Mattoni většinou tamní stavby napodoboval a pečlivě dbal na to, aby to, co se staví v Kyselce, bylo alespoň o trochu lepší než ve Varech.

Povedlo se, na přelomu 19. a 20. století se sem jezdilo léčit zhruba 700 pacientů ročně. U Ohře vznikly tenisové kurty a půjčovna lodiček, hosté měli k dispozici knihovnu a čítárnu, na promenádách hrála hudba.

Lázeňskou noblesu a křehkou krásu zničila první světová válka a dodnes se ji nepodařilo obnovit; pavilon Löschner a nové muzeum jsou světlými výjimkami. To je také důvod, proč se v Kyselce pro seriál Já, Mattoni, pořídilo jen pár záběrů. Podle producentů nejsou lázně pro natáčení příliš použitelné – to, co se zrenovovalo, je příliš moderní, a to, co není zrenovováno, je v dezolátním stavu.
 

Kde se seriál natáčel?

Seriál Já, Mattoni, se stomilionovým rozpočtem dosud nejdražší seriál v historii České televize, se natáčel na desítkách míst v Česku, štáb cestoval i do Rakouska a do Německa na mořské pobřeží. Pro často opakovanou scénu s konvojem kočárů mířících ke kostelu si roli centra Karlových Varů zahrál Žatec a jedno z nejznámějších náměstí z českých filmů a seriálů. Mají ho rádi i zahraniční filmaři, nepotřebuje totiž mnoho úprav; obvykle stačí zakrýt moderní nápisy a odstranit to, co do minulosti nepatří, tedy například hromosvody, satelity či kanály.

Průčelí vily radního Knolla filmaři našli v letohrádku KinskýchPraze a v pražském Karlíně vznikaly záběry z ulic v New Yorku, sídlo barona von Teuberg a budovy v Kyselce objevíte v Bílině, natáčelo se také v Květné zahraděKroměříži, na zámcích Konopiště a Buchlovice nebo na zámku Velké Březno. Původní není ani rodinná vila Mattoni v Kyselce, která se nyní opravuje; tu si zahrála vila továrníka Wolfruma, jinak sídlo Českého rozhlasu Sever v Ústí nad Labem.
Kyselka

Kyselka

Kyselku dlouho znali především vodáci jako místo plné chátrajících romantických staveb, probleskujících mezi stromy na břehu řeky kousek od Karlových Varů. Nyní se zapomenutý ráj v údolí Ohře zvolna probouzí do své někdejší krásy.

Mattoniho stezka Po stopách skřítků Příroda

Mattoniho stezka Po stopách skřítků

Šestnáct zábavných a poučných zastavení čeká návštěvníky nově vybudované tříkilometrové naučné stezky v Kyselce u Karlových Varů. Mattoniho stezka “Po stopách skřítků“ poskytne návštěvníkům informace o historii Kyselky i o budovách bývalých lázní, které prochází stavební obnovou.

Z Karlových Varů do lázní Kyselka po stopách Heinricha Mattoniho

Z Karlových Varů do lázní Kyselka po stopách Heinricha Mattoniho

Kdo by neznal minerálku Mattoni a společnost Karlovarské minerální vody, kterou založil Heinrich Mattoni? Jeho příběh zmapoval televizní seriál Já, Mattoni, v němž se opakovaně objevovalo místo německy zvané Bad Gießhübl, česky Kysibl či Kyselka. Víte, že skutečně existuje?

Kam za nejhezčími výhledy na Ohři? Objevte známé i neznámé vyhlídky

Kam za nejhezčími výhledy na Ohři? Objevte známé i neznámé vyhlídky

Jaké jsou vyhlídky na Ohři? Objevujte nejen romantické údolí řeky Ohře mezi Karlovými Vary a Loktem, které je součástí chráněné krajinné oblasti Slavkovský les. Jaké další možnosti nabízí Ohře těm, co chodí pěšky nebo jezdí na kole a hledají místa s nejhezčími výhledy?

Jindřichovo sedátko v Kyselce Památky

Jindřichovo sedátko v Kyselce

Ve svahu nad pavilonem Ottova pramene bylo upraveno odpočívadlo nazvané Jindřichovo sedátko (Heinrich-sitz), pojmenované podle samotného vlastníka a budovatele lázní v Kyselce, Heinricha Mattoniho.

Kolonáda v Kyselce Památky

Kolonáda v Kyselce

Empírovou kolonádu nechal postavil Heinrich K. Mattoni v době největšího rozmachu místních lázní.

Mattoniho rozhledna na Bučině u Kyselky Příroda

Mattoniho rozhledna na Bučině u Kyselky

Nad Lázněmi Kyselka, v údolí Ohře pod vrcholem Bučiny v Doupovských horách se vypíná desetimetrová kamenná věž, kterou nechal postavit slavný podnikatel rodák Heinrich Mattoni roku 1880.

Muzeum stáčení minerálních vod a minerálky Mattoni v Kyselce Kultura

Muzeum stáčení minerálních vod a minerálky Mattoni v Kyselce

Muzeum v Löschnerově pavilonu je věnováno především historii stáčení minerálních vod v Kyselce, která sahá až do roku 1873. Expozice muzea se soustředí především na Heinricha Mattoniho, zakladatele tradice dnešní společnosti KMV a na historii samotné značky Mattoni.

Mattoniho vodopád u Kyselky Příroda

Mattoniho vodopád u Kyselky

Mattoniho vodopád naleznete v parku bývalých lázních Kyselka. Jedná se o umělou kaskádu, kterou si nechal za svou vilou postavit na začátku 19. století Jindřich Mattoni. Voda z Mattoniho pramene stéká vedle bývalé restaurace na začátku lázeňského areálu a odtéká pod silnicí do Ohře.

Další aktuality

Československá obec legionářská připomene návrat Kombinovaného oddílu na Chebsko

Kombinovaný oddíl se po 80 letech vrací na Pomezí a do Chebu! Projekt Kombinovaný oddíl 1945 připomíná jednu z nejméně známých, a přitom nesmírně symbolických epizod návratu československých vojáků ze Západu do vlasti na sklonku druhé světové války. Vojenští nadšenci v dobových uniformách a historickými transportéry Bren Carrier zrekonstruují jeho návrat do Československa. S historickou jednotkou se setkáte v sobotu 26. dubna 2025 na Chebském hradě a v neděli 27. dubna 2025 u pomníku Československé zahraniční armády v Pomezí nad Ohří.
25. duben 2025 18:00
Památky, Karlovarský kraj

Poznejte nejvýznamnější místa Slavkovského lesa a Dům přírody Kladská

Státní podnik Lesy České republiky a Agentura ochrany přírody a krajiny ČR provozuje na Kladské u Mariánských Lázní, v sousedství Loveckého zámečku Kladská, Dům přírody Slavkovského lesa, který návštěvníkům poutavou formou přibližuje krásy zdejší přírody. Dozvíte se zde o naučných stezkách, přírodních a turistických zajímavostech Slavkovského lesa.
24. duben 2025 9:24
Příroda, Karlovarský kraj

Přijeďte přivítat jaro do českých lázní! Zahájení lázeňské sezony 2025 se blíží...

V naprosté většině lázní v Česku probíhá zahájení lázeňské sezóny v květnu. Je obvykle spojeno s množstvím kulturních akcí a speciálních programů pro návštěvníky. Přijeďte zažít na vlastní kůži jejich neopakovatelnou atmosféru!
22. duben 2025 10:30
Lázně a wellness, Karlovarský kraj

Nejstarší golfové hřiště u nás Royal Golf Club Mariánské Lázně zahajuje sezonu

Mariánské Lázně jsou oblíbenou golfovou destinací, 18 jamkové hřiště Royal Golf Club leží na úpatí Slavkovského lesa, 787 metrů nad hladinou moře, převážně v rovinaté části. Vzniklo roku 1905 a je tudíž nejstarším hřištěm na našem území. Hřiště bylo založeno a slavnostně otevřeno 21. 8. 1905 anglickým králem Edwardem VII. Zahájení 120. sezony je na programu na Velký pátek 18. dubna 2025. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, na co se těšit a jaké novinky jsou přichystány.
16. duben 2025 10:40
Letní sporty, Karlovarský kraj

Útěk z města: okolí Karlových Varů, kde potkáte víly, skály i lanovku

Podařilo se vám utéct z každodenního kolotoče do lázní, za odpočinkem do Karlových Varů? A co když město plné kolonád, horkých pramenů a nádechu elegance už dobře znáte a touha po dobrodružství vás táhne a láká ještě o kousek dál? Vydejte se s Kudy z nudy dál z lázeňského shonu a prozkoumejte kouzelná místa, která okolí Karlových Varů nabízí!
15. duben 2025 7:49
Zážitky, Karlovarský kraj

Sezóna hradů a zámků v Karlovarském kraji: zajímavosti z Bečova, Lokte, Kynžvartu i Chyše

Hrady a zámky v Karlovarském kraji zahájily novou turistickou sezónu. Milovníky hradní architektury a zámeckých interiérů zvou do svých paláců, salonků a pokojů. Vybrat si můžete například zámek v Bečově nad Teplou s unikátním relikviářem sv. Maura, zámek Kynžvart s kabinetem kuriozit, monumentální hrad Loket anebo pokoje zámku Chyše, kde působil Karel Čapek jako domácí učitel.
9. duben 2025 12:00
Památky, Karlovarský kraj

Muzeum v Chebu chystá na sobotu již tradiční velikonoční jarmark

Tako jako každý rok, připravilo i letos Muzeum Cheb na sobotu 12. dubna 2025 tradičně bohatý a zajímavý velikonoční program. Těšit se můžete na regionální produkty, velikonoční tradice a poctivá řemesla. Jarmark proběhne již tradičně v prostorách muzejní expozice. Jako každoročně, jsou i letos připravena početná zastavení věnovaná tradičnímu řemeslu a rukodělné výrobě. Prodejní jarmark doplní také bohatý doprovodný program.
9. duben 2025 6:00
Kultura, Karlovarský kraj

Přijďte se podívat do Kyselky na exponáty z historie značky Mattoni 1873

Přijďte nahlédnout do historie slavné značky Mattoni a jejího zakladatele Heinricha Mattoniho, která sahá až do roku 1873. Budova v obci Kyselka, v níž vzniklo první Muzeum stáčení minerálních vod, nese jméno dr. Josefa Löschnera, Mattoniho spolupracovníka při propagaci léčivých účinků minerálních vod. Löschnerův pavilon sloužil v době svého vzniku jako provozovna pro stáčení minerální vody ze stejnojmenného pramene. Mattoni Muzeum v Kyselce se po zimní pauze od dubna opět otevírá svým návštěvníkům. Originálně zpracovaná expozice mapující počátky slavné firmy Heinricha Mattoniho zahajuje sezonu s novými exponáty, včetně lanovky na minerálku.
29. březen 2025 5:34
Kultura, Karlovarský kraj