ÚvodAktualityZima na Šumavě: nejprudší sjezdovka, otevřený hrad a bazény
Zimní sporty

Zima na Šumavě: nejprudší sjezdovka, otevřený hrad a bazény

  • 31. ledna 2019
Nejenom skvělé sjezdovky a nekonečné stopy pro běžkaře, ale také procházky na sněžnicích i bez nich, atraktivní podívaná na jeleny, vlky a rysy, snadno dostupné bazény a aquaparky, super akce a také hrad Kašperk – to všechno nabízí zimní Šumava.

Svahy pro náročné

Pokud mezi sebou máte zdatné lyžaře nebo snowboardisty, vydejte se do Železné Rudy. Ve Skiareálu Špičák si vyzkoušejí jízdu po nejprudším svahu v Česku: horní část sjezdovky Šance totiž má sklon více než čtyřicet stupňů. Pro sbowboardisty tu letos otevřeli také nový snowpark. Kdo si na Špičák netroufá, pro toho je ideální Skiareál Nádraží – Belveder, dva svahy propojené jedním skipasem.

SnowboardistkaVyhlášeným střediskem zimních sportů jsou také většinou středně náročně sjezdovky v lyžařském areálu Zadov – Churáňov s výhledem z unikátní rozhledny, vybudované v bývalé nájezdové věži na skokanském můstku; do konce zimní sezony je otevřená každý den. Okolí je protkané upravenými stopami pro běžecké lyžování, jen o pár kilometrů dál leží poklidnější lyžařské středisko Nové Hutě. Mimochodem, z nedalekých Starých Hutí pocházel Franz Nowotny zvaný Kilián, slavný Král Šumavy. Přijeďte se podívat do míst, kudy  jeho slavná převaděčská trasa!

Nezapomínejme ani na šumavské skibusy: až do konce března 2019 vás dovezou z Vimperku přes Stachy do areálu Zadov-Churáňov a na Nové Hutě, navíc vždy ve středu, pátek a sobotu jezdí z Písku přes Strakonice a Vimperk skibus na večerní lyžování na Zadov. Pokud byste se raději podívali do Skiareálu Lipno, využijte skibusy z Frymburku, Černé v Pošumaví, Loučovic a Vyššího Brodu.
 

Na Lipně z lyží či bruslí do bazénu

Zimní radovánky ve Skiareálu Lipno můžete spojit s radovánkami vodními, nikde jinde na Šumavě to není jednodušší. Přímo v Lipně nad Vltavou objevíte aquapark Aquaworld, o pár kilometrů dál – ale stále na severním břehu Lipna – leží Frymburk a v něm Wellness Hotel s aquaparkem a také celoročně otevřenou expozicí Svět pod hladinou. Ze zdejších lákadel, která jinde na Šumavě nemají konkurenci, stojí za zmínku také Stezka korunami stromů a dvě bobové dráhy.

Bruslení LipnoDíky mrazivému počasí se můžete vydat také na ledovou magistrálu, kde se aktuálně bruslí na oválech v Lipně, Frymburku, Horní Plané a protažená je také 3 kilometrová dráha vedoucí od převozu v Horní Plané směrem k Srdci Vltavy a zpět.

A kde si ještě zalyžujete? Vyzkoušet můžete také Ski areál Kubova Huť, lyžařský areál Nad Kovárnou v Horní Vltavici, Ski areál České Žleby nebo Ski areál Kvilda, další svahy a menší vleky najdete v Nezdicích, na Javorníku a u Strážného.
 

Lyže hrou, jarní hrad a akce

Ski LipnoStejně jako platí, že Skiareál Špičák je ideálním místem pro ty, co se na lyžích cítí jako doma, rodiny s dětmi si užijí ve Skiareálu Lipno. Na nejmenší lyžaře zdarma čeká osvětlené výukové hřiště Foxpark s pojízdnými koberci, spoustou dětských výukových prvků a slalomů, a také Bambini park s pojízdným pásem a dětským kolotočem. Tady zahajují své lyžařské kariéry budoucí mistři Lipna.

Rádi jezdíte tam, kde se něco děje? Vyberte si Kašperské Hory a rodinný skiareál Kašperky. Na dvou osvětlených tratích se vždy ve středu, pátek a sobotu pořádá večerní lyžování, ze sjezdovek navíc budete mít báječný výhled na hrad Kašperk. Bude otevřený po celou dobu jarních prázdnin od 6.2. do 16.3. každou středu a sobotu!

Rys v ziměVaše dovednosti prověří Kramolínský obřák, otevřený závod v obřím slalomu pro děti i dospělé. Koná se ve Skiareálu Lipno druhý únorový víkend.

Poslední únorový víkend se na Kvildě bude konat Šumavský Skimaraton, jediný tuzemský závod, zařazený do prestižní evropské série Euroloppet. Pokud sami nevyběhnete do stopy, můžete alespoň přijít fandit.

O to, aby vaše šumavská zimní dovolená byla opravdu nezapomenutelná, se postarají další zážitky: vypravte se za jeleny, rysy nebo vlky anebo na výlety na sněžnicích!
Ski areál Špičák – nejlepší možnosti lyžování na české straně Šumavy Zimní sporty

Ski areál Špičák – nejlepší možnosti lyžování na české straně Šumavy

Areál Ski&bike Špičák – Železná Ruda nabízí nejlepší možnosti lyžování na české straně Šumavy. Příležitost si dobře zalyžovat zde najdou všechny skupiny lyžařů od začátečníků přes rodiny s dětmi až po lyžařské experty.

Šumavské safari – jedinečný zážitek z pozorování zvířat v přirozeném prostředí Příroda

Šumavské safari – jedinečný zážitek z pozorování zvířat v přirozeném prostředí

Na Šumavě vzniklo několik míst, kde lze pozorovat jeleny a několik výběhů, kam se vrátily šumavské šelmy. V NP jsou nyní k dispozici tři pozorovatelny – dvě u Kvildy a jedno v Srní.

Návštěvnické centrum Srní – výběh s vlky Příroda

Návštěvnické centrum Srní – výběh s vlky

Centrum prezentuje původní druhy volně žijících zvířat v jejich přirozeném biotopu, reintrodukované a nebo dříve vyhynulé druhy. Bezpochyby největším lákadlem je výběh s vlky na rozloze 3 hektary, napříč kterým vede visutá pozorovací stezka.

Lyžařský areál Nad nádražím – Belveder v Železné Rudě Zimní sporty

Lyžařský areál Nad nádražím – Belveder v Železné Rudě

Lyžařský areál Nad nádražím – Belveder se nachází v západní části Šumavy v horském městě Železná Ruda. V roce 2015 opět došlo k propojení obou areálů a vznikla ojedinělá možnost a to je lyžování přes kopec na jeden skipas.Toto propojení nabízí 5 lyžařských vleků a 7 sjezdových tratí.

Skiareál Lipno Zimní sporty

Skiareál Lipno

Skiareál Lipno je moderní lyžařské středisko zaměřené především na rodiny s dětmi, začátečníky a školní lyžařské kurzy. Skiareál nabízí bezpečné a kvalitně zasněžené sjezdovky o celkové délce více jak 13 km, bobovací kopec nebo výukové hřiště. Pohodlnou přepravu zajišťují čtyřsedačkové lanovky.

Skiareál Kašperské Hory Zimní sporty

Skiareál Kašperské Hory

Lyžařský areál se nachází na jihovýchodním okraji města Kašperské Hory. Sjezdovky jsou spíše méně obtížné, a proto jsou velmi vhodné pro rodinné lyžování. Pro děti je k dispozici pohyblivý koberec, kolotoč a pohádkový slalom.

Park Frymburk – rodinné lyžování na Lipně Zimní sporty

Park Frymburk – rodinné lyžování na Lipně

Park Frymburk je areálem s klidnou atmosférou, jehož služby uvítají především rodiny s dětmi. Hlavním tahákem je zde dětské hřiště s pohyblivými koberci nebo bobovací kopec.

Muzeum Šimona Adlera v Hartmanicích Kultura

Muzeum Šimona Adlera v Hartmanicích

Muzeum je expozicí Muzea Šumavy v Sušici. Bylo vybudováno jako památník židovského historika a rabína Dr. Šimona Adlera, který se v roce 1944 stal obětí holocaustu v koncentračním táboře Osvětim.

Ski areál Zadov – skvělé lyžování na hranici Národního parku Šumava Zimní sporty

Ski areál Zadov – skvělé lyžování na hranici Národního parku Šumava

Zadov-Churáňov je jedno z nejznámějších center běžeckého lyžování v České republice, ale i oblíbené místo sjezdového lyžování. Sjezdové lyžování na Zadově, to je celkem 12 sjezdovek na Zadově, Churáňově a Nových Hutích.

Muzeum Šumavy Sušice Kultura

Muzeum Šumavy Sušice

V muzeu je k vidění hned několik expozic, které se vztahují jak Šumavě, tak i historickým faktům této oblasti. Asi nejzajímavější expozicí je Sušický mechanický betlém, který byl v roce 2014 po několikaměsíční pauze znovu zpřístupněn veřejnosti.

Návštěvnické centrum Kvilda – za poznáním života jelenů Příroda

Návštěvnické centrum Kvilda – za poznáním života jelenů

Poznat život jelenů, vidět je na vlastní oči v jejich přirozeném prostředí nabízí zbrusu nové Návštěvnické centrum nedaleko Kvildy. Pozorovat jeleny je možné také z pozorovací vyhlídkové věže, které je přístupná i během jelení říje.

Rysí výběh nedaleko Kvildy Příroda

Rysí výběh nedaleko Kvildy

Do výběhu u Kvildy byl umístěn rys, kterého srazil automobil a po mimořádně náročné léčbě zůstal v péči člověka. Samotný výběh má rozlohu 0,5 ha a návštěvníci mohou rysa pozorovat přímo z vyvýšené a zastřešené pozorovatelny.

Naučný okruh ve výběhu s jeleny u Kvildy Příroda

Naučný okruh ve výběhu s jeleny u Kvildy

Výběhem jelenů nedaleko Kvildy prochází naučný okruh a jsou zde vyvýšené pozorovací přístřešky. Mimo výběh se seznámíte se stopami jelenovitých, prasete divokého a některými místními stromy a rostlinami.

Ski areál České Žleby – lyžování pro rodiny s dětmi na Šumavě Zimní sporty

Ski areál České Žleby – lyžování pro rodiny s dětmi na Šumavě

Ski areál České Žleby leží v překrásném prostředí Národního parku Šumava. najdete jej 10 km od města Volary.

Skiareál Strážný – centrum pro letní i zimní vyžití Zimní sporty

Skiareál Strážný – centrum pro letní i zimní vyžití

Městys Strážný, ležící uprostřed Šumavy, představuje centrum nejen pro letní vyžití, ale také pro zimní aktivity. Právě v souvislosti se zimními sporty přichází Skiareál Strážný se širokou nabídkou, která uspokojí zejména rodiče a jejich děti.

Klostermannova vyhlídka u Srní Příroda

Klostermannova vyhlídka u Srní

Nádherný pohled do údolí řek Vydry a Křemelné nabízí Klostermannova vyhlídka u šumavského Srní. Je odsud také hezký výhled na protější Dračí skály.

Lyžařský areál Horní Vltavice Nad Kovárnou Zimní sporty

Lyžařský areál Horní Vltavice Nad Kovárnou

Lyžařský areál Horní Vltavice "Nad Kovárnou" je lyžařské středisko nabízející ideální podmínky rodinám s dětmi, začínajícím lyžařům snowboardistům a lyžařským výcvikům, dobře si na hlavní sjezdovce zalyžují i náročnější lyžaři.

Lyžařský areál Nad Kovárnou – lyžování v Horní Vltavici Zimní sporty

Lyžařský areál Nad Kovárnou – lyžování v Horní Vltavici

Na okraji Horní Vltavice nad údolím Teplé Vltavy se nachází Lyžařský areál Nad Kovárnou se třemi lyžařskými vleky. Areál je zároveň nástupištěm na strojově upravované běžecké tratě po CHKO Šumava a dále do NP Šumava.

Lyžařský areál Nové Hutě Zimní sporty

Lyžařský areál Nové Hutě

Jedno z menších šumavských středisek klasického i sjezdového lyžování najdete nedaleko známějších center Zadova a Churáňova v nadmořské výšce 1 030 m. Lyžování v Nových Hutích patří pod správu Lyžařského areálu Zadov.

Ski areál Kvilda Zimní sporty

Ski areál Kvilda

Přímo uprostřed obce Kvilda lež menší lyžařský areál, svou polohou a převýšením ideální pro rodiny s dětmi a začátečníky. Jedná se o rodinný, modernizovaný, lyžařský areálek v srdci Šumavy, nedaleko známého střediska Zadov – Churáňov.

Muzeum Kvilda – stálá expozice historie Kvildy a Bučiny Kultura

Muzeum Kvilda – stálá expozice historie Kvildy a Bučiny

Je jen málo tak malých obcí jako je Kvilda, které se mohou pochlubit stálou expozicí zachycující historii obce. V obecním muzeu na Kvildě jsou shromážděny veškeré informace i artefakty, týkající se způsobu života a práce zdejších obyvatel.

Šumavou na sněžnicích – výlety přírodou se Správou NP Šumava Zimní sporty

Šumavou na sněžnicích – výlety přírodou se Správou NP Šumava

Sněžnice jsou novým fenoménem, který během posledních let objevují turisté na Šumavě. Správa národního parku Šumava proto každoročně připravuje během zimní sezóny pro zájemce výlety šumavskou přírodou.

Kubova Huť – nejvýš položená železniční stanice ČR Památky

Kubova Huť – nejvýš položená železniční stanice ČR

V šumavské osadě pod vrchem Boubínem se v minulosti vyrábělo sklo. S rozvojem průmyslu vznikla v obci železnice, jejíž zastávka je nejvýše položenou stanicí České republiky. Dnes je Kubova huť ideálním místem pro zimní i letní rekreaci.

Aquaworld Lipno – centrum vodních radovánek pro děti i dospělé Letní sporty

Aquaworld Lipno – centrum vodních radovánek pro děti i dospělé

V Aquaworldu Lipno, vodním ráji na Lipensku, zažijete ty opravdové vodní hrátky, odpočinete si po náročném dni stráveném lyžováním, zaženete chmury způsobené zamračenou oblohou během letní dovolené.

Stezka korunami stromů s tobogánem u Lipna Příroda

Stezka korunami stromů s tobogánem u Lipna

První stezka korunami stromů v České republice je otevřená celoročně. Stezka v délce 372 m z dřevěné konstrukce je citlivě zasazena do smíšeného lesa a při maximálním stoupání 2 – 6% se dostanete až do 24 metrové výšky. Stezka je zakončena 40metrovou vyhlídkovou věží.

Další aktuality

Přívozy na přehradě Lipno už zase jezdí

Přívozy přes Lipenskou přehradu zahájily od května provoz. Využít tak lze spoje mezi Horní Planou a Bližší Lhotou a mezi Frymburkem a Frýdavou. V tuto dobu již také jezdí oblíbený letní přívoz na trase Dolní Vltavice – Kyselov. Lodní doprava výrazně zkracuje cestu v oblasti turistům i obyvatelům, kteří jinak musí celou lipenskou nádrž objíždět.
21. květen 2024 6:00
Příroda, Jihočeský kraj

Poznejte hrady, zámky a kláštery kolem Vltavy od Šumavy do Středního Povltaví

Jižní Čechy i Střední Povltaví nabízí k obdivu pomyslnou šňůru, kterou tvoří řeka Vltava. Na ní jsou navlečené jako zářivé perly nejkrásnější historické památky – hrady, zámky i kláštery. V létě vás tu čekají spousty zážitků, atraktivní prohlídky, výstavy a další kratochvíle.
19. květen 2024 12:00
Památky, Jihočeský kraj

Zámek Kratochvíle provoní stovky květin

Skvostné květinové vazby vyzdobí a provoní od soboty 18. do neděle 26. května 2024 zámek Kratochvíle. Po roce budou opět zámek zkrášlovat stovky živých květů – název letošní výstavy zní "Mýtické světy mezi květinami". Prohlídku výstavy lze absolvovat v rámci běžných prohlídek zámku.
17. květen 2024 6:00
Památky, Jihočeský kraj

Na Lipně se budou o víkendu prohánět dračí lodě

Jaký by to byl start do nové letní sezóny na Lipně, kdyby na hladině vltavské přehrady chyběly dračí lodě? Letos se tohoto scénáře určitě bát nemusíte, naopak. Závod dračích lodí Lipno Dragon Boat Race 2024 se uskuteční od pátku 17. 5. do soboty 18. 5. a bude se jednat již o 17. ročník oblíbené akce na vodě!
15. květen 2024 14:00
Letní sporty, Jihočeský kraj

Muzeum středního Pootaví Strakonice zvítězilo v soutěži Muzeum roku

Muzeum středního Pootaví Strakonice se stalo vítězem 5. ročníku soutěže Muzeum roku, která probíhala na turistickém portálu Kudy z nudy od 25. května 2023 do 31. března 2024. Soutěž Muzeum roku byla vyhlášena jako součást mediální kampaně Národní soutěže muzeí Gloria musaealis.
14. květen 2024 16:00
Kultura, Jihočeský kraj

Vydejte se do Písku za pískem

V malebném jihočeském Písku se o víkendu 17. až 19. května bude konat další ročník tradiční akce Pískoviště 2024. Ve městě je připravena řada zajímavých akcí, ale hlavní atrakcí bude tvorba soch z písku v nadživotních velikostech. Hlavní myšlenkou letošního ročníku je Voroplavba jako příběh dřeva, řeky a lidí.
13. květen 2024 14:00
Zážitky, Jihočeský kraj

Kalendář 2024: Udice, šupiny a kapří chipsy: kalendář rybářských slavností a závodů

Milujete ryby ve vodě i na talíři? Pak právě vám nabízíme na portálu Kudy z nudy kalendář rybářských slavností a závodů, které vám zpestří letní sezónu od pozdního jara, přes prázdniny po konec léta i začátek podzimu. A možná se vám bude hodit i trocha rybářských dovedností!
9. květen 2024 16:21
Životní styl, Jihočeský kraj

Na Schwarzenberském plavebním kanálu začíná nová sezóna

V sobotu 11. května začíná na Šumavě 27. plavební sezona na Schwarzenberském plavebním kanálu. Od 12:30 budou připraveny na Jeleních Vrchách u horního portálu plavebního kanálu fanfáry, které letošní sezónu zahájí. Odpoledne ve 14:30 hodin pod myslivnou v amfiteátru na Jeleních vrších začne ukázka plavení dříví.
9. květen 2024 8:00
Kultura, Jihočeský kraj