Úvod > Aktuality > Zima na Šumavě: nejprudší sjezdovka, otevřený hrad a bazény
Zimní sporty

Zima na Šumavě: nejprudší sjezdovka, otevřený hrad a bazény

  • Vydáno31. ledna 2019
Nejenom skvělé sjezdovky a nekonečné stopy pro běžkaře, ale také procházky na sněžnicích i bez nich, atraktivní podívaná na jeleny, vlky a rysy, snadno dostupné bazény a aquaparky, super akce a také hrad Kašperk – to všechno nabízí zimní Šumava.

Svahy pro náročné

Pokud mezi sebou máte zdatné lyžaře nebo snowboardisty, vydejte se do Železné Rudy. Ve Skiareálu Špičák si vyzkoušejí jízdu po nejprudším svahu v Česku: horní část sjezdovky Šance totiž má sklon více než čtyřicet stupňů. Pro sbowboardisty tu letos otevřeli také nový snowpark. Kdo si na Špičák netroufá, pro toho je ideální Skiareál Nádraží – Belveder, dva svahy propojené jedním skipasem.

SnowboardistkaVyhlášeným střediskem zimních sportů jsou také většinou středně náročně sjezdovky v lyžařském areálu Zadov – Churáňov s výhledem z unikátní rozhledny, vybudované v bývalé nájezdové věži na skokanském můstku; do konce zimní sezony je otevřená každý den. Okolí je protkané upravenými stopami pro běžecké lyžování, jen o pár kilometrů dál leží poklidnější lyžařské středisko Nové Hutě. Mimochodem, z nedalekých Starých Hutí pocházel Franz Nowotny zvaný Kilián, slavný Král Šumavy. Přijeďte se podívat do míst, kudy  jeho slavná převaděčská trasa!

Nezapomínejme ani na šumavské skibusy: až do konce března 2019 vás dovezou z Vimperku přes Stachy do areálu Zadov-Churáňov a na Nové Hutě, navíc vždy ve středu, pátek a sobotu jezdí z Písku přes Strakonice a Vimperk skibus na večerní lyžování na Zadov. Pokud byste se raději podívali do Skiareálu Lipno, využijte skibusy z Frymburku, Černé v Pošumaví, Loučovic a Vyššího Brodu.
 

Na Lipně z lyží či bruslí do bazénu

Zimní radovánky ve Skiareálu Lipno můžete spojit s radovánkami vodními, nikde jinde na Šumavě to není jednodušší. Přímo v Lipně nad Vltavou objevíte aquapark Aquaworld, o pár kilometrů dál – ale stále na severním břehu Lipna – leží Frymburk a v něm Wellness Hotel s aquaparkem a také celoročně otevřenou expozicí Svět pod hladinou. Ze zdejších lákadel, která jinde na Šumavě nemají konkurenci, stojí za zmínku také Stezka korunami stromů a dvě bobové dráhy.

Bruslení LipnoDíky mrazivému počasí se můžete vydat také na ledovou magistrálu, kde se aktuálně bruslí na oválech v Lipně, Frymburku, Horní Plané a protažená je také 3 kilometrová dráha vedoucí od převozu v Horní Plané směrem k Srdci Vltavy a zpět.

A kde si ještě zalyžujete? Vyzkoušet můžete také Ski areál Kubova Huť, lyžařský areál Nad Kovárnou v Horní Vltavici, Ski areál České Žleby nebo Ski areál Kvilda, další svahy a menší vleky najdete v Nezdicích, na Javorníku a u Strážného.
 

Lyže hrou, jarní hrad a akce

Ski LipnoStejně jako platí, že Skiareál Špičák je ideálním místem pro ty, co se na lyžích cítí jako doma, rodiny s dětmi si užijí ve Skiareálu Lipno. Na nejmenší lyžaře zdarma čeká osvětlené výukové hřiště Foxpark s pojízdnými koberci, spoustou dětských výukových prvků a slalomů, a také Bambini park s pojízdným pásem a dětským kolotočem. Tady zahajují své lyžařské kariéry budoucí mistři Lipna.

Rádi jezdíte tam, kde se něco děje? Vyberte si Kašperské Hory a rodinný skiareál Kašperky. Na dvou osvětlených tratích se vždy ve středu, pátek a sobotu pořádá večerní lyžování, ze sjezdovek navíc budete mít báječný výhled na hrad Kašperk. Bude otevřený po celou dobu jarních prázdnin od 6.2. do 16.3. každou středu a sobotu!

Rys v ziměVaše dovednosti prověří Kramolínský obřák, otevřený závod v obřím slalomu pro děti i dospělé. Koná se ve Skiareálu Lipno druhý únorový víkend.

Poslední únorový víkend se na Kvildě bude konat Šumavský Skimaraton, jediný tuzemský závod, zařazený do prestižní evropské série Euroloppet. Pokud sami nevyběhnete do stopy, můžete alespoň přijít fandit.

O to, aby vaše šumavská zimní dovolená byla opravdu nezapomenutelná, se postarají další zážitky: vypravte se za jeleny, rysy nebo vlky anebo na výlety na sněžnicích!
Ski areál Špičák – nejlepší možnosti lyžování na české straně Šumavy

Ski areál Špičák – nejlepší možnosti lyžování na české straně Šumavy

Areál Ski&bike Špičák – Železná Ruda nabízí nejlepší možnosti lyžování na české straně Šumavy. Příležitost si dobře zalyžovat zde najdou všechny skupiny lyžařů od začátečníků přes rodiny s dětmi až po lyžařské experty.

Šumavské safari – jedinečný zážitek z pozorování zvířat v přirozeném prostředí

Šumavské safari – jedinečný zážitek z pozorování zvířat v přirozeném prostředí

Na Šumavě vzniklo několik míst, kde lze pozorovat jeleny a několik výběhů, kam se vrátily šumavské šelmy. V NP jsou nyní k dispozici tři pozorovatelny – dvě u Kvildy a jedno v Srní.

Návštěvnické centrum Srní věnované šelmám – výběh s vlky

Návštěvnické centrum Srní věnované šelmám – výběh s vlky

Centrum prezentuje původní druhy volně žijících zvířat v jejich přirozeném biotopu, reintrodukované a nebo dříve vyhynulé druhy. Bezpochyby největším lákadlem je výběh s vlky na rozloze 3 hektary, napříč kterým vede visutá pozorovací stezka.

Lyžařský areál Nad nádražím – Belveder v Železné Rudě

Lyžařský areál Nad nádražím – Belveder v Železné Rudě

Lyžařský areál Nad nádražím – Belveder se nachází v západní části Šumavy v horském městě Železná Ruda. V roce 2015 opět došlo k propojení obou areálů a vznikla ojedinělá možnost a to je lyžování přes kopec na jeden skipas.Toto propojení nabízí 5 lyžařských vleků a 7 sjezdových tratí.

Skiareál Lipno – nejpohodlnější rodinné lyžování v Čechách

Skiareál Lipno – nejpohodlnější rodinné lyžování v Čechách

Skiareál Lipno je moderní, pětihvězdičkové lyžařské středisko zaměřené především na rodiny s dětmi, začátečníky a školní lyžařské kurzy. Skiareál nabízí bezpečné a kvalitně zasněžené sjezdovky o celkové délce 11,6 km. Pohodlnou přepravu zajišťují tři čtyřsedačkové lanovky.

Skiareál Kašperské Hory

Skiareál Kašperské Hory

Lyžařský areál se nachází na jihovýchodním okraji města Kašperské Hory. Sjezdovky jsou spíše méně obtížné, a proto jsou velmi vhodné pro rodinné lyžování. Pro děti je k dispozici pohyblivý koberec, kolotoč a pohádkový slalom.

Park Frymburk – rodinné lyžování na Lipně

Park Frymburk – rodinné lyžování na Lipně

Park Frymburk je areálem s klidnou atmosférou, jehož služby uvítají především rodiny s dětmi. Hlavním tahákem je zde dětské hřiště s pohyblivými koberci nebo bobovací kopec.

Muzeum Šimona Adlera v Hartmanicích

Muzeum Šimona Adlera v Hartmanicích

Muzeum je expozicí Muzea Šumavy v Sušici. Bylo vybudováno jako památník židovského historika a rabína Dr. Šimona Adlera, který se v roce 1944 stal obětí holocaustu v koncentračním táboře Osvětim.

Ski areál Zadov – skvělé lyžování na hranici Národního parku Šumava

Ski areál Zadov – skvělé lyžování na hranici Národního parku Šumava

Zadov-Churáňov je jedno z nejznámějších center běžeckého lyžování v České republice, ale i oblíbené místo sjezdového lyžování. Sjezdové lyžování na Zadově, to je celkem 12 sjezdovek na Zadově, Churáňově a Nových Hutích.

Muzeum Šumavy Sušice

Muzeum Šumavy Sušice

V muzeu je k vidění hned několik expozic, které se vztahují jak Šumavě, tak i historickým faktům této oblasti. Asi nejzajímavější expozicí je Sušický mechanický betlém, který byl v roce 2014 po několikaměsíční pauze znovu zpřístupněn veřejnosti.

Návštěvnické centrum Kvilda – za poznáním života jelenů

Návštěvnické centrum Kvilda – za poznáním života jelenů

Poznat život jelenů, vidět je na vlastní oči v jejich přirozeném prostředí nabízí zbrusu nové Návštěvnické centrum nedaleko Kvildy. Pozorovat jeleny je možné také z pozorovací vyhlídkové věže, které je přístupná i během jelení říje.

Rysí výběh nedaleko Kvildy

Rysí výběh nedaleko Kvildy

Do výběhu u Kvildy byl umístěn rys, kterého srazil automobil a po mimořádně náročné léčbě zůstal v péči člověka. Samotný výběh má rozlohu 0,5 ha a návštěvníci mohou rysa pozorovat přímo z vyvýšené a zastřešené pozorovatelny.

Naučný okruh ve výběhu s jeleny u Kvildy

Naučný okruh ve výběhu s jeleny u Kvildy

Výběhem jelenů nedaleko Kvildy prochází naučný okruh a jsou zde vyvýšené pozorovací přístřešky. Mimo výběh se seznámíte se stopami jelenovitých, prasete divokého a některými místními stromy a rostlinami.

Ski areál České Žleby – lyžování pro rodiny s dětmi na Šumavě

Ski areál České Žleby – lyžování pro rodiny s dětmi na Šumavě

Ski areál České Žleby leží v překrásném prostředí Národního parku Šumava. najdete jej 10 km od města Volary.

Skiareál Strážný – centrum pro letní i zimní vyžití

Skiareál Strážný – centrum pro letní i zimní vyžití

Městys Strážný, ležící uprostřed Šumavy, představuje centrum nejen pro letní vyžití, ale také pro zimní aktivity. Právě v souvislosti se zimními sporty přichází Skiareál Strážný se širokou nabídkou, která uspokojí zejména rodiče a jejich děti.

Klostermannova vyhlídka u Srní

Klostermannova vyhlídka u Srní

Nádherný pohled do údolí řek Vydry a Křemelné nabízí Klostermannova vyhlídka u šumavského Srní. Je odsud také hezký výhled na protější Dračí skály.

Lyžařský areál Horní Vltavice Nad Kovárnou

Lyžařský areál Horní Vltavice Nad Kovárnou

Lyžařský areál Horní Vltavice "Nad Kovárnou" je lyžařské středisko nabízející ideální podmínky rodinám s dětmi, začínajícím lyžařům snowboardistům a lyžařským výcvikům, dobře si na hlavní sjezdovce zalyžují i náročnější lyžaři.

Lyžařský areál Nad Kovárnou – lyžování v Horní Vltavici

Lyžařský areál Nad Kovárnou – lyžování v Horní Vltavici

Na okraji Horní Vltavice nad údolím Teplé Vltavy se nachází Lyžařský areál Nad Kovárnou se třemi lyžařskými vleky. Areál je zároveň nástupištěm na strojově upravované běžecké tratě po CHKO Šumava a dále do NP Šumava.

Lyžařský areál Nové Hutě

Lyžařský areál Nové Hutě

Jedno z menších šumavských středisek klasického i sjezdového lyžování najdete nedaleko známějších center Zadova a Churáňova v nadmořské výšce 1 030 m. Lyžování v Nových Hutích patří pod správu Lyžařského areálu Zadov.

Ski areál Kvilda

Ski areál Kvilda

Přímo uprostřed obce Kvilda lež menší lyžařský areál, svou polohou a převýšením ideální pro rodiny s dětmi a začátečníky. Jedná se o rodinný, modernizovaný, lyžařský areálek v srdci Šumavy, nedaleko známého střediska Zadov – Churáňov.

Muzeum Kvilda – stálá expozice historie Kvildy a Bučiny

Muzeum Kvilda – stálá expozice historie Kvildy a Bučiny

Je jen málo tak malých obcí jako je Kvilda, které se mohou pochlubit stálou expozicí zachycující historii obce. V obecním muzeu na Kvildě jsou shromážděny veškeré informace i artefakty, týkající se způsobu života a práce zdejších obyvatel.

Šumavou na sněžnicích – výlety přírodou se Správou NP Šumava

Šumavou na sněžnicích – výlety přírodou se Správou NP Šumava

Sněžnice jsou novým fenoménem, který během posledních let objevují turisté na Šumavě. Správa národního parku Šumava proto každoročně připravuje během zimní sezóny pro zájemce výlety šumavskou přírodou.

Kubova Huť – nejvýš položená železniční stanice ČR

Kubova Huť – nejvýš položená železniční stanice ČR

V šumavské osadě pod vrchem Boubínem se v minulosti vyrábělo sklo. S rozvojem průmyslu vznikla v obci železnice, jejíž zastávka je nejvýše položenou stanicí České republiky. Dnes je Kubova huť ideálním místem pro zimní i letní rekreaci.

Aquaworld Lipno – centrum vodních radovánek pro děti i dospělé

Aquaworld Lipno – centrum vodních radovánek pro děti i dospělé

V Aquaworldu Lipno, největším vodním ráji na Lipensku zažijete ty opravdové vodní hrátky, odpočinete si po náročném dni stráveném lyžováním, zaženete chmury způsobené zamračenou oblohou během letní dovolené.

Stezka korunami stromů s tobogánem u Lipna

Stezka korunami stromů s tobogánem u Lipna

První stezka korunami stromů v České republice je otevřená celoročně. Stezka v délce 372 m z dřevěné konstrukce je citlivě zasazena do smíšeného lesa a při maximálním stoupání 2 – 6% se dostanete až do 24 metrové výšky. Stezka je zakončena 40metrovou vyhlídkovou věží.

Další aktuality

Na Lipně začíná sezóna přívozů – zatím jezdí prám z Horní Plané do Bližší Lhoty

Sezóna přívozů na Lipně pozvolna začíná. Ze všech třech přívozů přes Lipenské jezero funguje již od března (kdy Lipno rozmrzlo) jako první tradičně prám, který převáží chodce, cyklisty, motoristy anebo traktory či náklaďáky na trase Horní Planá – Bližší Lhota. Ostatní přívozy by se měly zapojit do lipenské přepravy od dubna a května 2023.
Jihočeský kraj | Zážitky

Červená Lhota v sobotu otevírá, ale rybník bude mít opět bez vody

Romantický vodní zámek Červená Lhota nedaleko Kardašovy Řečice se od soboty 1. dubna opět otevře do nové sezóny. Návštěvníci, kteří čekají odraz zámku ve vodní hladině však mohou být lehce zklamáni – již několik sezón je Červená Lhota bez vody a zůstane tak až do příštího roku.
Jihočeský kraj | Památky

České značky: Moira

Láska sice hřeje, ale termoprádlo je termoprádlo, říká o sobě česká značka Moira. Za dobu své existence ušla hezký kus cesty, a i když základem je samozřejmě nadále funkční sportovní oblečení a lokálně vyráběné materiály, nabízí i designové kousky – tílka, trička a dokonce i dámské šaty.
Jihočeský kraj | Životní styl

Poznejte jihočeské hrady na Malši

Znáte prastaré hrady na řece Malši v jižních Čechách? Najdete je v regionu Novohradsko – Doudlebsko, mezi Římovem, Kaplicemi a Dolním Dvořištěm. Že jste tu ještě nikdy nebyli? Pak to musíte určitě napravit! Čeká na vás Pořešín, Louzek, Velešín, Sokolčí a také krásně zrestaurovaná tvrz Tichá. O hrady a jejich renovaci se stará spolek Hrady nad Malší, který přeměnil opuštěné ruiny ve vyhledávané cíle turistů.
Jihočeský kraj | Památky

Splouvání Teplé Vltavy: registrace se spouští od dubna

Správa NP Šumava spustí 3. dubna 2023 registrační systém pro splouvání Teplé Vltavy. Letošní vodáckou sezónu na Vltavě si vodáci užijí opět plnohodnotně, i když vodáky také letos čekají malá omezení. Loni byla vodácká sezóna na Teplé Vltavě zkrácena kvůli rekonstrukci mostu u Pěkné, v letošním roce se nebude moci splouvat 1. a 2. srpna. Splouvání započne tradičně 1. května a potrvá do 31. října 2023. Naopak Horní úsek Teplé Vltavy Borová Lada – Polka se smí sjíždět od 15. března do 31. května a pokud je dost vody, láká na jízdu v peřejích i Otava s Vydrou.
Jihočeský kraj | Letní sporty

Vypravte se na Šumavu za vodopády svatého Wolfganga

Vodopády svatého Wolfganga objevíte nedaleko Vyššího Brodu na Šumavě. Nejde však o vodopády v pravém slova smyslu, ale pouze o kaskády přepadávající vody na toku Menší Vltavice. Nejpůsobivější jsou právě v tomto období, na přelomu zimy a jara.
Jihočeský kraj | Příroda

7 věcí, které nevíte… o řádu maltézských rytířů a expozici na hradě ve Strakonicích

Kdo jsou johanité nebo špitálníci, maltézští rytíři aneb Suverénní vojenský hospitální řád sv. Jana v Jeruzalémě, na Rhodu a na Maltě? Proč má jedna z nejvýznamnějších a nejstarších církevních organizací tolik jmen? A víte, že Muzeum středního Pootaví na strakonickém hradě otevřelo expozici věnovanou právě řádu maltézských rytířů, která je ojedinělá nejenom v České republice, ale dokonce na celém světě?
Jihočeský kraj | Památky

Přijeďte do Protivína za unikátními krokodýly – některé si můžete dokonce i pohladit

Krokodýlí zoo v Protivíně má otevřeno i v březnu a dubnu. Prohlídky se konají každý den od 10:00 do 16:00 hodin. Každý víkend zde uvidíte krmení nejagresivnějšího druhu ze všech krokodýlů na světě. Skupina 21 krokodýlů kubánských vám předvede, jak se umí poprat o kořist. Tím však podívaná nekončí! Ve stejný čas dochází i na krmení Golema II! Obrovský samec krokodýla mořského, se se svou kořistí nemazlí, nevěříte? Přijďte se podívat!
Jihočeský kraj | Příroda