Úvod > Aktuality > Zima na Šumavě: nejprudší sjezdovka, otevřený hrad a bazény

Zima na Šumavě: nejprudší sjezdovka, otevřený hrad a bazény

Vydáno 31. ledna 2019 Zimní sporty
Nejenom skvělé sjezdovky a nekonečné stopy pro běžkaře, ale také procházky na sněžnicích i bez nich, atraktivní podívaná na jeleny, vlky a rysy, snadno dostupné bazény a aquaparky, super akce a také hrad Kašperk – to všechno nabízí zimní Šumava.

Svahy pro náročné

Pokud mezi sebou máte zdatné lyžaře nebo snowboardisty, vydejte se do Železné Rudy. Ve Skiareálu Špičák si vyzkoušejí jízdu po nejprudším svahu v Česku: horní část sjezdovky Šance totiž má sklon více než čtyřicet stupňů. Pro sbowboardisty tu letos otevřeli také nový snowpark. Kdo si na Špičák netroufá, pro toho je ideální Skiareál Nádraží – Belveder, dva svahy propojené jedním skipasem.

SnowboardistkaVyhlášeným střediskem zimních sportů jsou také většinou středně náročně sjezdovky v lyžařském areálu Zadov – Churáňov s výhledem z unikátní rozhledny, vybudované v bývalé nájezdové věži na skokanském můstku; do konce zimní sezony je otevřená každý den. Okolí je protkané upravenými stopami pro běžecké lyžování, jen o pár kilometrů dál leží poklidnější lyžařské středisko Nové Hutě. Mimochodem, z nedalekých Starých Hutí pocházel Franz Nowotny zvaný Kilián, slavný Král Šumavy. Přijeďte se podívat do míst, kudy  jeho slavná převaděčská trasa!

Nezapomínejme ani na šumavské skibusy: až do konce března 2019 vás dovezou z Vimperku přes Stachy do areálu Zadov-Churáňov a na Nové Hutě, navíc vždy ve středu, pátek a sobotu jezdí z Písku přes Strakonice a Vimperk skibus na večerní lyžování na Zadov. Pokud byste se raději podívali do Skiareálu Lipno, využijte skibusy z Frymburku, Černé v Pošumaví, Loučovic a Vyššího Brodu.
 

Na Lipně z lyží či bruslí do bazénu

Zimní radovánky ve Skiareálu Lipno můžete spojit s radovánkami vodními, nikde jinde na Šumavě to není jednodušší. Přímo v Lipně nad Vltavou objevíte aquapark Aquaworld, o pár kilometrů dál – ale stále na severním břehu Lipna – leží Frymburk a v něm Wellness Hotel s aquaparkem a také celoročně otevřenou expozicí Svět pod hladinou. Ze zdejších lákadel, která jinde na Šumavě nemají konkurenci, stojí za zmínku také Stezka korunami stromů a dvě bobové dráhy.

Bruslení LipnoDíky mrazivému počasí se můžete vydat také na ledovou magistrálu, kde se aktuálně bruslí na oválech v Lipně, Frymburku, Horní Plané a protažená je také 3 kilometrová dráha vedoucí od převozu v Horní Plané směrem k Srdci Vltavy a zpět.

A kde si ještě zalyžujete? Vyzkoušet můžete také Ski areál Kubova Huť, lyžařský areál Nad Kovárnou v Horní Vltavici, Ski areál České Žleby nebo Ski areál Kvilda, další svahy a menší vleky najdete v Nezdicích, na Javorníku a u Strážného.
 

Lyže hrou, jarní hrad a akce

Ski LipnoStejně jako platí, že Skiareál Špičák je ideálním místem pro ty, co se na lyžích cítí jako doma, rodiny s dětmi si užijí ve Skiareálu Lipno. Na nejmenší lyžaře zdarma čeká osvětlené výukové hřiště Foxpark s pojízdnými koberci, spoustou dětských výukových prvků a slalomů, a také Bambini park s pojízdným pásem a dětským kolotočem. Tady zahajují své lyžařské kariéry budoucí mistři Lipna.

Rádi jezdíte tam, kde se něco děje? Vyberte si Kašperské Hory a rodinný skiareál Kašperky. Na dvou osvětlených tratích se vždy ve středu, pátek a sobotu pořádá večerní lyžování, ze sjezdovek navíc budete mít báječný výhled na hrad Kašperk. Bude otevřený po celou dobu jarních prázdnin od 6.2. do 16.3. každou středu a sobotu!

Rys v ziměVaše dovednosti prověří Kramolínský obřák, otevřený závod v obřím slalomu pro děti i dospělé. Koná se ve Skiareálu Lipno druhý únorový víkend.

Poslední únorový víkend se na Kvildě bude konat Šumavský Skimaraton, jediný tuzemský závod, zařazený do prestižní evropské série Euroloppet. Pokud sami nevyběhnete do stopy, můžete alespoň přijít fandit.

O to, aby vaše šumavská zimní dovolená byla opravdu nezapomenutelná, se postarají další zážitky: vypravte se za jeleny, rysy nebo vlky anebo na výlety na sněžnicích!
Ski areál Špičák - nejlepší možnosti lyžování na české straně Šumavy

Ski areál Špičák - nejlepší možnosti lyžování na české straně Šumavy

Areál Ski&bike Špičák - Železná Ruda nabízí nejlepší možnosti lyžování na české straně Šumavy. Příležitost si dobře zalyžovat zde najdou všechny skupiny lyžařů od začátečníků přes rodiny s dětmi až po lyžařské experty.

Pozorování jelenů v obůrce Beranky u Srní

Pozorování jelenů v obůrce Beranky u Srní

Na Berankách u Srní lze v přezimovací obůrce pozorovat jelení zvěř, která přichází v přirozeném pastevním cyklu na předkládanou potravu. Možnost být pozorován je již jen na vlastní vůli volně žijícího zvířete. Pozorování probíhá pod dohledem Správy NP Šumava a je třeba se na něj předem registrovat.

Skibusy Šumava 2019/2020

Skibusy Šumava 2019/2020

Na Šumavě můžete v letošní zimní sezoně využít několik skibusů, abyste se pohodlně dostali do hor. Skibusy tu jezdí až do března 2020.

Lipenský mistr ve skiareálu Lipno

Lipenský mistr ve skiareálu Lipno

Další ročník závodu Lipenský mistr se pojede opět ve Skiareálu Lipno. Do závodu se mohou přihlásit jak malí závodníci tak i zkušení borci z veřejnosti.

Kramolínský obřák 2020

Kramolínský obřák 2020

Oblíbený otevřený závod v obřím slalomu pro děti i dospělé, kteří si chtějí zazávodit ve sjezdovém lyžování, se uskuteční na Šumavě druhý únorový víkend.

Jedničkáři lyžují za 20 Kč ve Skiareálu Lipno

Jedničkáři lyžují za 20 Kč ve Skiareálu Lipno

Jedničkáři budou lyžovat za dvacku ve Skiareálu Lipno! Stačí předložit na pokladnách vysvědčení se samými jedničkami ze školního roku 2019/2020.

Šumavské safari - jedinečný zážitek z pozorování jelenů v přirozeném prostředí

Šumavské safari - jedinečný zážitek z pozorování jelenů v přirozeném prostředí

Na Šumavě vzniklo unikátní středoevropské safari, kde lze ze speciálních srubů pozorovat volně jelení zvěř. Do uzavřených výběhů se postupně vrátí i šelmy. Safari je u nás naprosto ojedinělý projekt. V NP jsou nyní k dispozici tři speciální pozorovatelny v Srní, Borové Ladě a Jeleních Vrších.

Návštěvnické centrum Srní věnované šelmám - výběh s vlky

Návštěvnické centrum Srní věnované šelmám - výběh s vlky

Centrum prezentuje původní druhy volně žijících zvířat v jejich přirozeném biotopu, reintrodukované a nebo dříve vyhynulé druhy. Bezpochyby největším lákadlem je výběh s vlky na rozloze 3 hektary, napříč kterým vede visutá pozorovací stezka.

Lyžařský areál Nad nádražím - Belveder v Železné Rudě

Lyžařský areál Nad nádražím - Belveder v Železné Rudě

Lyžařský areál Nad nádražím - Belveder se nachází v západní části Šumavy v horském městě Železná Ruda. V roce 2015 opět došlo k propojení obou areálů a vznikla ojedinělá možnost a to je lyžování přes kopec na jeden skipas.Toto propojení nabízí 5 lyžařských vleků a 7 sjezdových tratí.

Skiareál Lipno - nejpohodlnější rodinné lyžování v Čechách

Skiareál Lipno - nejpohodlnější rodinné lyžování v Čechách

Skiareál Lipno je moderní, pětihvězdičkové lyžařské středisko zaměřené především na rodiny s dětmi, začátečníky a školní lyžařské kurzy. Skiareál nabízí bezpečné a kvalitně zasněžené sjezdovky o celkové délce 11,6 km. Pohodlnou přepravu zajišťují tři čtyřsedačkové lanovky.

Skiareál Kašperské Hory

Skiareál Kašperské Hory

Lyžařský areál se nachází na jihovýchodním okraji města Kašperské Hory. Sjezdovky jsou spíše méně obtížné, a proto jsou velmi vhodné pro rodinné lyžování. Pro děti je k dispozici pohyblivý koberec, kolotoč a pohádkový slalom.

Skipark Frymburk - rodinné lyžování na Lipně

Skipark Frymburk - rodinné lyžování na Lipně

Skipark Frymburk je areálem s klidnou atmosférou, jehož služby uvítají především rodiny s dětmi. Hlavním tahákem je zde dětské hřiště s pohyblivými koberci.

Muzeum Šimona Adlera v Hartmanicích

Muzeum Šimona Adlera v Hartmanicích

Muzeum je expozicí Západočeského muzea v Plzni. Bylo vybudováno jako památník židovského historika a rabína Dr. Šimona Adlera, který se v roce 1944 stal obětí holocaustu v koncentračním táboře Osvětim.

Lyžařský areál Zadov - skvělé lyžování na hranici Národního parku Šumava

Lyžařský areál Zadov - skvělé lyžování na hranici Národního parku Šumava

Zadov-Churáňov je jedno z nejznámějších center běžeckého lyžování v České republice, ale i oblíbené místo sjezdového lyžování. Sjezdové lyžování na Zadově, to je celkem 12 sjezdovek na Zadově, Churáňově a Nových Hutích.

Muzeum Šumavy Sušice

Muzeum Šumavy Sušice

V muzeu je k vidění hned několik expozic, které se vztahují jak Šumavě, tak i historickým faktům této oblasti. Asi nejzajímavější expozicí je Sušický mechanický betlém, který byl v roce 2014 po několikaměsíční pauze znovu zpřístupněn veřejnosti.

Návštěvnické centrum Kvilda - za poznáním života jelenů

Návštěvnické centrum Kvilda - za poznáním života jelenů

Poznat život jelenů, vidět je na vlastní oči v jejich přirozeném prostředí nabízí zbrusu nové Návštěvnické centrum nedaleko Kvildy.

Rysí výběh nedaleko Kvildy

Rysí výběh nedaleko Kvildy

Do výběhu u Kvildy byl umístěn rys, kterého srazil automobil a po mimořádně náročné léčbě zůstal v péči člověka. Samotný výběh má rozlohu 0,5 ha a návštěvníci mohou rysa pozorovat přímo z vyvýšené a zastřešené pozorovatelny.

Naučný okruh ve výběhu s jeleny u Kvildy

Naučný okruh ve výběhu s jeleny u Kvildy

Výběhem jelenů nedaleko Kvildy prochází naučný okruh a jsou zde vyvýšené pozorovací přístřešky. Mimo výběh se seznámíte se stopami jelenovitých, prasete divokého a některými místními stromy a rostlinami.

Ski areál České Žleby - lyžování pro rodiny s dětmi na Šumavě

Ski areál České Žleby - lyžování pro rodiny s dětmi na Šumavě

Ski areál České Žleby leží v překrásném prostředí Národního parku Šumava. najdete jej 10 km od města Volary.

Skiareál Strážný - centrum pro letní i zimní vyžití

Skiareál Strážný - centrum pro letní i zimní vyžití

Městys Strážný, ležící uprostřed Šumavy, představuje centrum nejen pro letní vyžití, ale také pro zimní aktivity. Právě v souvislosti se zimními sporty přichází Skiareál Strážný se širokou nabídkou, která uspokojí zejména rodiče a jejich děti.

Klostermannova vyhlídka u Srní

Klostermannova vyhlídka u Srní

Nádherný pohled do údolí řek Vydry a Křemelné nabízí Klostermannova vyhlídka u šumavského Srní. Je odsud také hezký výhled na protější Dračí skály.

Ski areál Horní Vltavice Nad Kovárnou

Ski areál Horní Vltavice Nad Kovárnou

Lyžařský areál Horní Vltavice "Nad Kovárnou" je lyžařské středisko nabízející ideální podmínky rodinám s dětmi, začínajícím lyžařům snowboardistům a lyžařským výcvikům, dobře si na hlavní sjezdovce zalyžují i náročnější lyžaři.

Lyžařský areál Nad Kovárnou - lyžování v Horní Vltavici

Lyžařský areál Nad Kovárnou - lyžování v Horní Vltavici

Na okraji Horní Vltavice nad údolím Teplé Vltavy se nachází Lyžařský areál Nad Kovárnou se třemi lyžařskými vleky. Areál je zároveň nástupištěm na strojově upravované běžecké tratě po CHKO Šumava a dále do NP Šumava.

Lyžařský areál Nové Hutě

Lyžařský areál Nové Hutě

Jedno z menších šumavských středisek klasického i sjezdového lyžování najdete nedaleko známějších center Zadova a Churáňova v nadmořské výšce 1 030 m. Lyžování v Nových Hutích patří pod správu Lyžařského areálu Zadov.

Ski areál Kvilda

Ski areál Kvilda

Přímo uprostřed obce Kvilda lež menší lyžařský areál, svou polohou a převýšením ideální pro rodiny s dětmi a začátečníky. Jedná se o rodinný, modernizovaný, lyžařský areálek v srdci Šumavy, nedaleko známého střediska Zadov - Churáňov.

Muzeum Kvilda - stálá expozice historie Kvildy a Bučiny

Muzeum Kvilda - stálá expozice historie Kvildy a Bučiny

Je jen málo tak malých obcí jako je Kvilda, které se mohou pochlubit stálou expozicí zachycující historii obce. V obecním muzeu na Kvildě jsou shromážděny veškeré informace i artefakty, týkající se způsobu života a práce zdejších obyvatel.

Šumavou na sněžnicích - výlety přírodou se Správou NP Šumava

Šumavou na sněžnicích - výlety přírodou se Správou NP Šumava

Sněžnice jsou novým fenoménem, který během posledních let objevují turisté na Šumavě. Správa národního parku Šumava proto každoročně připravuje během zimní sezóny pro zájemce výlety šumavskou přírodou.

Kubova Huť - nejvýš položená železniční stanice ČR

Kubova Huť - nejvýš položená železniční stanice ČR

V šumavské osadě pod vrchem Boubínem se v minulosti vyrábělo sklo. S rozvojem průmyslu vznikla v obci železnice, jejíž zastávka je nejvýše položenou stanicí České republiky. Dnes je Kubova huť ideálním místem pro zimní i letní rekreaci.

Lyžařská a snowboardová škola Železná Ruda

Lyžařská a snowboardová škola Železná Ruda

Lyžařská škola JPK patří mezi největší subjekty v oblasti výuky lyžování a půjčování sportovních potřeb v ČR. Tyto služby poskytujeme již od roku 1991. Všichni naši instruktoři jsou školeni podle rakouské metodiky s garancí APUL - Asociace profesionálních učitelů lyžování.

Aquaworld Lipno je centrem nekončících vodních radovánek pro děti i dospělé

Aquaworld Lipno je centrem nekončících vodních radovánek pro děti i dospělé

V Aquaworldu Lipno, největším vodním ráji na Lipensku zažijete ty opravdové vodní hrátky, odpočinete si po náročném dni stráveném lyžováním, zaženete chmury způsobené zamračenou oblohou během letní dovolené.

Stezka korunami stromů s tobogánem u Lipna

Stezka korunami stromů s tobogánem u Lipna

První stezka korunami stromů v České republice je otevřená celoročně. Stezka v délce 372 m z dřevěné konstrukce je citlivě zasazena do smíšeného lesa a při maximálním stoupání 2 - 6% se dostanete až do 24 metrové výšky. Stezka je zakončena 40metrovou vyhlídkovou věží.