!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Šumavské safari - jedinečný zážitek z pozorování jelenů v přirozeném prostředí
Šumavské safari - jedinečný zážitek z pozorování jelenů v přirozeném prostředí
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
+ Přidat foto
Příroda

Šumavské safari - jedinečný zážitek z pozorování jelenů v přirozeném prostředí

Na Šumavě vzniklo unikátní středoevropské safari, kde lze ze speciálních srubů pozorovat volně jelení zvěř. Do uzavřených výběhů se postupně vrátí i šelmy. Safari je u nás naprosto ojedinělý projekt. V NP jsou nyní k dispozici tři speciální pozorovatelny v Srní, Borové Ladě a Jeleních Vrších.
Přibližně dvouhodinová exkurze s průvodcem je zpoplatněna symbolickým vstupným ve výši 20 Kč a stačí se na ni pouze dopředu telefonicky objednat. Najednou se jí může zúčastnit až třicet lidí. V letním období se nabídka rozšiřuje ještě o třetí rozhlednu ve Velkém Boru a další zvířata, jako je divoké prase, rys, liška nebo jezevec.
 
Součástí návštěvy safari je i ekologická výchova. Návštěvnická centra jsou postavena jako pasivní domy s minimální spotřebou energie. Ke svému provozu využijí výhradně obnovitelné zdroje. Jejich součástí bude sál, umožňující prezentaci přírodních jevů a způsobu života zvířat. Podobný projekt nemá v Česku obdoby. Přibližují se mu jen některá zvířecí střediska v Bavorském lese. Podle zástupců Národního parku by mělo být šumavské safari unikátem v celé střední Evropě.
 

Pozorovatelny:

 
  • Okruh jelení oborou u Kvildy (tel. 731 530 341, nckvilda@npsumava.cz) - pozorování jelenů od 11. 10. (při příznivých povětrnostních podmínkách), listopad až březen denně 8:30 - 15:30. Okruh je bez průvodce, lze ho projít volně samostatně.
 
  • Srní: Beranky (tel. 731 530 233, 376 599 225, srni@npsumava.cz) - pozorování od 16.1. do 31.3. 2020, vždy v úterý, čtvrtek a sobotu (mimo st. svátky) od 12 do 15:30 hodin. Místo srazu: parkoviště Hotelu Vydra, Srní.
 
  • Jelení vrchy U Herciána (tel. 388 335 014, isstozec@npsumava.cz) - pozorování jelenů (při příznivých povětrnostních podmínkách), vždy v sobotu 12-14 hodin. Místo srazu: křižovatka Nová Pec, restaurace Oáza. Termíny pozorování na rok 2020 budou upřesněny.
 
  • Borová Lada: Zahrádky (tel. 388 434 125, borlada@npsumava.cz) - pozorování od 4.2. do 31.3. 2020, vždy v úterý a čtvrtek od 14 hodin. Místo srazu: Rybí líheň Borová Lada.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 3. 8. 2020

Ubytování a restaurace v okolí

Kemp u Kukačků

Kemp u Kukačků

Horní Planá, Jižní Čechy
Kemp U Kukačků v Horní Plané na Lipně

Kemp U Kukačků v Horní Plané na Lipně

Horní Planá, Jižní Čechy
Apartmány Knížecí cesta Lipno

Apartmány Knížecí cesta Lipno

Horní Planá, Jižní Čechy