Úvod > Co chcete dělat? > Šumavské safari – jedinečný zážitek z pozorování zvířat v přirozeném prostředí
Šumavské safari – jedinečný zážitek z pozorování zvířat v přirozeném prostředí
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Příroda

Šumavské safari – jedinečný zážitek z pozorování zvířat v přirozeném prostředí

Na Šumavě vzniklo několik míst, kde lze pozorovat jeleny a několik výběhů, kam se vrátily šumavské šelmy. V NP jsou nyní k dispozici tři pozorovatelny – dvě u Kvildy a jedno v Srní.

Pozorování jelenů na Kvildě

Milovníci lesní zvěře mají na Šumavě možnost poznat život jelena evropského (dříve lesního) v pozorovací oboře nedaleko Kvildy. Návštěvnické centrum s pozorovací obůrkou je tak jediným místem Národního parku Šumava, kam můžete za zvířaty zavítat (správa NP zrušila od roku 2020 zimní pozorování jelenů v přezimujících obůrkách u Srní, Borové Lady a na Jeleních vrších. Divocí jeleni, kteří se na zimu stahují do přezimovacích obor, budou mít alespoň všude stejný klid).

Pozorování jelenů na Kvildě má ale řadu výhodzvířata jsou zde na lidi přivyklá a jejich pozorování není závislé na počasí. Zájemci se nemusí na pozorování zvěře nikde registrovat a mohou přijít kdykoliv. Návštavnické středisko je v zimě otevřeno od 8:30 do 16:00 hodin. Navíc návštěvnické a pozorovací centrum Kvilda je vybudováno právě proto, aby se lidé seznamovali s jeleny právě zde.

K dispozici je i 7 m vysoká vyhlídková věž, která je otevřená celoročně i v době jelení říje, kdy je pozorovací centrum nepřístupné.
 

Rysí výběh u Kvildy

Nedaleko jelení obůrky je k vidění také rysí výběh. Obývá jej samec David, kterého jako čtyřměsíční kotě srazilo auto a po dlouhé léčbě si na lidi zvykl tak, že nemohl být vypuštěn zpět do přírody. V areálu Návštěvnického centra Kvilda pro něj správci zbudovali půlhektarový areál, kde jej mohou pozorovat návštěvníci z vyvýšené a zastřešené pozorovatelny.

Rys zde však nežije osamělým životem – od srpna 2016 se do výběhu přestěhovala rysí samička Kate z Německa. Ta u se narodila v zajetí, a tak je zvyklá na kontakt s lidmi.
 

Pozorování vlků nedaleko Srní

Když pojedete ze Sušice na Modravu, kousek za Srním objevíte Návštěvnické centrum. V něm je připravená expozice o životě šelem se zvukovými záznamy i filmy, ale to nejlepší na vás čeká venku. Značená vlčí stezka vede od návštěvnického centra k výběhu, kde na vlastní oči uvidíte vlčí rodinku. Výběh má rozlohu zhruba tři hektary, vy si šelmy prohlédnete z 300 metrů dlouhé dřevěné lávky. Vede několik metrů nad terénem, takže budete mít pocit, že kráčíte lesem přímo kolem zvířat. Součástí stezky jsou informační tabule, lavičky, pozorovací přístřešky a terasy.

Podle lidí ze Správy národního parku nemusíte mít strach, že byste vlky nenašli – výběh je přehledný a vlci jsou poměrně akční, takže jsou stále v pohybu. Že by nebyli vidět se tak stane opravdu jen málokdy.
 

Letní pozorovatelna na Velkém Boru

V letním období se nabídka šumavského safari rozšiřuje ještě o rozhlednu ve Velkém Boru a další zvířata, jako je divoké prase, rys, liška nebo jezevec. Jednoduchá stavba srubového typu umožňuje i méně informovaným a zasvěceným návštěvníkům pozorování divokých zvířat. Z objektu je možné v omezené míře i fotografovat. Pozorování zvířat je organizováno Správou NP a CHKO Šumava, která zajišťuje odborné doprovody se stanoveným režimem.

Je nutné se předem objednat pomocí rezervačního systému prostřednictvím informačního střediseka Rokyta. Čas setkání účastníků na určeném místě (Srní) se dozvíte při kontaktu s příslušným koordinátorem akce. V průběhu roku se mění podle západu slunce.
 

Soví voliéry u Borové Lady

Venkovní voliéry pro pěvce a skupinu sov běžně žijících na Šumavě. Nad hlavami vám tu bude poletovat dvacet různých sov. Součástí jsou expoziční panely a pozorovací kukátka. Sovy jsou bezplatně zapůjčeny ze zoologických zahrad v Hluboké nad Vltavou a v Plzni.

Soví voliéry jsou rozdělené do šesti částí. Dvě voliéry jsou volně průchozí a jsou zde neagresivní druhy, u kterých nehrozí, že zaútočí na návštěvníky. Zbylé čtyři voliéry jsou oddělené přepážkou s nerezových lanek, které zamezují kontaktu s většími, agresivnějšími sovami. Voliéry jsou otevřeny pouze od května do září.
 

Ekologická návštěvnická centra

Součástí návštěvy safari je i ekologická výchova. Návštěvnická centra jsou postavena jako pasivní domy s minimální spotřebou energie. Ke svému provozu využijí výhradně obnovitelné zdroje. Jejich součástí bude sál, umožňující prezentaci přírodních jevů a způsobu života zvířat. Podobný projekt nemá v Česku obdoby. Přibližují se mu jen některá zvířecí střediska v Bavorském lese. Podle zástupců Národního parku by mělo být šumavské safari unikátem v celé střední Evropě.
14.8.
Jelenovršská slavnost

Jelenovršská slavnost

Nová Ves, Jihočeský kraj
10.9.
Běhej lesy Boletice – noční závod

Běhej lesy Boletice – noční závod

Boletice, Jihočeský kraj
20.8.
21.8.
Volarské slavnosti dřeva

Volarské slavnosti dřeva

Volary, Jihočeský kraj
28.5.
31.12.
Pečení chleba v obecní peci v Lenoře

Pečení chleba v obecní peci v Lenoře

Lenora, Jihočeský kraj
Výlety po Šumavě

Výlety po Šumavě

Nová Pec, Jihočeský kraj
Medvědí stezka na Šumavě

Medvědí stezka na Šumavě

Stožec, Jihočeský kraj
Mini zoo Wapiti

Mini zoo Wapiti

Horní Planá, Jihočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Kemp U Kukačků v Horní Plané na Lipně

Kemp U Kukačků v Horní Plané na Lipně

Horní Planá, Jihočeský kraj
Aparthotel&Wellness Knížecí cesta Lipno

Aparthotel&Wellness Knížecí cesta Lipno

Horní Planá, Jihočeský kraj
Natali Bistrárna v Horní Plané

Natali Bistrárna v Horní Plané

Horní Planá, Jihočeský kraj