Úvod > Aktuality > Výlety v barvách podzimu: zážitky pro celou rodinu 2023
Zážitky

Výlety v barvách podzimu: zážitky pro celou rodinu 2023

  • Vydáno20. září 2023
Poslechněte si audio verzi článku
Když se léto začne pomalu měnit v podzim, nastává nejlepší doba pro podnikání rodinných výletů. Proč? Počasí je mírnější, chod domácnosti se opět dostává do zaběhnutých kolejí, a tak lze volné soboty a neděle či případně prodloužené víkendy věnovat právě výletům po naší vlasti. A volno navíc slibují i tradiční podzimní státní svátky. Hledáte-li inspiraci, co s rodinou podniknout, jsou tipy portálu Kudy z nudy pro vás to pravé ořechové. Najdete v nich přehled těch nejzajímavějších novinek letošní sezóny pro nejmenší turisty, školou povinná dítka i odrostlé mládežníky. Užijte si barevný podzim pestrou paletou výletů pro všechny!

Zábava pro nejmenší: jízda drezínou, Permoniště a Malý svět techniky v novém

hevlín drezínyNovinkou číslo jedna v atrakcích pro děti jsou určitě šlapací drezínyjihomoravském Hevlíně. Po staré železniční trati vedoucí ze zmíněné obce směrem na Hrušovany nad Jevišovkou je možné se projet od července do 30. září 2023. Protože se jedná o čerstvou novinku, je provoz zatím ve zkušebním režimu. Zájemci si proto musí svou drezínu rezervovat, a to nejlépe týden dopředu. Nástupní místo je přímo na Hevlínském nádraží na okraji obce. Cena zapůjčení jedné drezíny na jednu hodinu je 350 korun.

Zábavní park Permonium nachystal letos další rozšíření. Od 28. září zde bude otevřen nový areál Permoniště, který zůstane v provozu celoročně! Po Kutálišti a Čvachtákově, vodním Duhovém světě a dalších atrakcích se tak otevře indoor park Permoniště pro nejmladší návštěvníky. Celoroční zábava a edukace pro děti od 3 do 10 let totiž zatím v Permoniu chyběly! Do Permonia se můžete vydat v září a říjnu o víkendech od 10:00 do 18:00 hodin, za vstup zaplatíte 190 Kč. Duhový svět je v provozu jen do neděle 1. října, Permonium pak do neděle 29. října 2023.

Malý svět technikyostravském areálu Dolní Vítkovice Malý svět technikyprošel v roce 2023 proměnou. Nyní jeho jedinečné expozice odhalují tajemství technických vynálezů od parního stroje až po nejmodernější robotizovaná pracoviště a "superchytré" stroje. Scénář výstavy vkusně využívá názvy knih Julese Verna, které se zde stávají synonymem pro určitá období vývoje techniky průmyslu. Dětem se bude líbit jeřáb na lidský pohon, ponorka Nautilus anebo fontána a vodní hry. Malý svět techniky má otevřeno denně od 10:00 do 18:00 a vstupné stojí 200 Kč.
 

Pro školáky i studenty: nové domy přírody, středověký skanzen či medúzy

mochomůrka BrdyS nastupujícím školním rokem se budou hodit zajímavé poznatky například z přírodopisu, dějepisu nebo vlastivědy. Můžete je nasbírat návštěvou zajímavých míst, jako jsou domy přírody. Letos v červenci se otevřel zcela nový Dům přírody Brdy, který v hospodářském zázemí zámečku Tři trubky nabízí poutavou expozici o středočeských horách a přírodě, o historii civilních i vojenských Brd, legendách a slavných obyvatelích. Těšit se můžete na maketu vojenského bunkru nebo pirátské truhlice s přírodním bohatstvím Brd.

Chomutovský zoopark proměnil bývalý pavilon nočních živočichů v atraktivní expozici mořských medúz. Medúzárium se nachází u spodní pokladny (poblíž restaurace Tajga). Chované medúzy se vyskytují především ve Středozemním, Baltském či Severním moři. Návštěvníci mohou spatřit například kouzelné měsíční medúzy, aktivní medúzy cannonball nebo majestátní blue blubber, které svým tvarem připomínají hřívu lva. Medúzárium Chomutov si prohlédnete v rámci vstupného do Zooparku za 180 Kč. Otevřeno je v září denně od 9:00 do 18:00 hodin, v říjnu do 17:00 hodin.

Skanzen Trocnovjihočeském Trocnově pokračuje výstavba archeoskanzenu, který ukazuje, jak se žilo obyčejným lidem ve středověké vesnici. Archeoskanzen Trocnov vzniká dobovými stavebními postupy a zcela hotov bude v příští sezóně. Ale již nyní sem můžete zavítat, a to do už hotového zemanského dvorce. Každý víkend a během státních svátků jsou připraveni průvodci, kteří vás od 9:30 do 15:30 hodin za 80 Kč provedou horní částí nového archeoskanzenu.
   

Tipy pro celou rodinu: olomoucké safari, nově otevřené zámky anebo husité

klokan na safariZoo Olomouc v sobě ukrývá rozlehlý areál safari všech kontinentů – letos se jej podařilo kompletně dokončit. Poslední část safari, Austrálie a Arktida, se otevřela začátkem léta 2023. V australské části vláček projíždí kolem klokanů či pštrosů, v arktické se nachází čtyřiadvacetičlenné stádo sobů. Částí se soby ale vláček nejezdí celoročně, kvůli říji. O zážitek však ochuzeni nebudete, připravena je alternativní trasa. Říje sobů začíná zhruba na konci srpna a trvá do začátku října. Vláček brázdí všechny části safari zhruba v půlhodinových intervalech. Cena jízdenky je 50 Kč, jeho kapacita 25 míst. Je třeba si ale zakoupit vstupenku do zoo, ta vyjde na 140 Kč. Otevřeno je tu denně od 9:00 do 17:00, v říjnu do 16:00 hodin.

Zámek TelčVelké změny se udály také na Vysočině. Po dlouhých 12 letech se letos návštěvníkům otevřel zachráněný zámek v Červené Řečici. Kdysi byl centrem rozsáhlého panství pražských biskupů a arcibiskupů, v 90. letech ale patřil k nejohroženějším památkám v kraji. Otevřeno je celoročně, na prohlídky můžete přijít od úterka do neděle, od 9:00 do 17:00 hodin, vstupné je za 180 Kč. Od srpna se po dlouhé době otevřel také zámek v Telči, který byl v rekonstrukci celých 5 let! Od letošní sezóny zůstává otevřen celoročně, návštěvníci se podívají do obnovených míst, kam neměli nikdy přístup. Zrekonstruovaná je také zámecká zahrada. Zámek je během září otevřen denně mimo pondělí od 9:00 do 16:30, v říjnu od 10:00 do 15:00 hodin, za vstup zaplatíte 220 Kč.

Od 11. října 2023 bude opět otevřená obnovená hlavní expozice Husitského muzea v Táboře s prostým názvem „Husité“. Zájemce provede v deseti sálech od kořenů husitství až po vývoj historické paměti na husitství v 19. a 20. století. Děti a mladší návštěvníci ocení, že se s klíčovými pojmy seznámí prostřednictvím komiksových panelů. V expozici na ně čekají též tajné zásuvkydvířka s úkoly nebo vtipné výjevy v kukátkách. Mohou si vyzkoušet, jak jim padne kroužková košile či jak se sedí na královském trůně.

gočárova galerieUměnímilovné rodiny by se rozhodně měly vypravit do Pardubic. Ve zrekonstruovaném areálu bývalých Gočárových mlýnů naleznou Gočárovu galerii (bývalou Východočeská galerie v Pardubicích), která zde od léta 2023 našla nový domov. Budovu s průčelím z červených a šedých neomítaných cihel ve stylu geometrické moderny stojící na břehu řeky Chrudimky navrhl jako své rané dílo architekt Josef Gočár v letech 1910–1911. Svému účelu mlýn přestal sloužit v roce 2012 a následně se hledalo nové využití budov, přestavba nejcennější budovy areálu na budoucí galerii začala roku 2020. Zvláště cenné jsou v Gočárově galerii autorské kolekce E. Filly, F. Tichého, B. Reynka, K. Malicha, E. Kmentové, T. F. Šimona, J. Baucha, J. Konůpka, A. Chittussiho, J. Mařáka, F. Kavána, F. Muziky, J. Smetany, M. Holého, O. Janečka, J. Panušky, S. Máchala, J. Kotíka, K. Lhotáka.
 
Expozice Medúzárium – medúzy v Zooparku Chomutov

Expozice Medúzárium – medúzy v Zooparku Chomutov

Chomutovský zoopark proměnil bývalý pavilon nočních živočichů v atraktivní expozici mořských medúz. Medúzárium se nachází v bývalém pavilonu nočních živočichů u spodní pokladny (u restaurace Tajga).

Safari v Zoo Olomouc – Svatý Kopeček

Safari v Zoo Olomouc – Svatý Kopeček

Počínaje rokem 2012 počala Zoo Olomouc připravovat přestavbu rozlehlého areálu zahrady do podoby safari. V současné době je možné navštívit tři z pěti plánovaných areálů – Safari Euroasie, Safari Afrika a Safari Amerika s expozicí vlků.

Lovecký zámeček Tři trubky v Brdech

Lovecký zámeček Tři trubky v Brdech

Lovecký zámeček poblíž soutoku Třítrubeckého a Padrťského potoka byl vybudován na konci 19. století Jeronýmem Colloredo-Mansfeldem. Stavbu navrhl vídeňský architekt italského původu Camillo Sita v duchu doznívajícího romantismu.

Zámek Telč – klenot moravské renesance

Zámek Telč – klenot moravské renesance

Navštivte renesanční zámek v Telči, kde se natáčela celá řada pohádek. Nejznámější je bezesporu Pyšná princezna. Telčský zámek patří mezi klenoty moravské renesanční architektury. V létě 2023 skončila jeho rozsáhlá rekonstrukce a je otevřený celoročně.

Gočárova galerie v Pardubicích

Gočárova galerie v Pardubicích

Gočárova galerie v Pardubicích představuje stálé expozice výtvarného umění. Pravidelně se pořádá výstavy a organizuje také řadu přednášek pro předem objednané školní skupiny. Expozice najdete v Domě U Jonáše a Automatických mlýnech.

Dům přírody Brdy

Dům přírody Brdy

Návštěvnické a informační centrum vzniklo roku 2023 v areálu loveckého zámečku Tři trubky u Strašic na Rokycansku. Expozice bude umístěná v exteriéru areálu, zejména v jeho hospodářských budovách.

Zámek Červená Řečice

Zámek Červená Řečice

Areál zámku v Červené Řečici patří mezi nejhodnotnější příklady české renesance. K typickým rysům patří především lunetová římsa a sgrafitová výzdoba fasády, jež se na architektuře řečického zámku bohatě uplatňuje.

Drezíny v Hevlíně na Znojemsku

Drezíny v Hevlíně na Znojemsku

V Hevlíně na Znojemsku se svezete na šlapacích drezínách! Projedete se na již nepoužívané lokální trati z Hrušovan nad Jevišovkou, na úseku dlouhém cca 2,5 km.

Malý svět techniky U6

Malý svět techniky U6

Jedinečné expozice odhalují tajemství technických vynálezů od parního stroje až po nejmodernější robotizovaná pracoviště a "superchytré" stroje. Najdete zde celou řadu vynálezů, které významně poznamenaly vývoj průmyslu a technického pokroku na území českých zemí ale i ve světě.

Permonium – zábavní park s příběhem

Permonium – zábavní park s příběhem

Uprostřed výrobního areálu Strojíren Oslavany najdete ráj permoníků – park Permonium®. Návštěvníci zde naleznou největší nadzemní bludiště v ČR, imitující na povrchu systém důlních chodeb, důlní jezero, sopku propojenou s lanovým centrem, prales a důlní štoly s dalšími atrakcemi.

Archeoskanzen Trocnov – ukázka středověkého vesnického života

Archeoskanzen Trocnov – ukázka středověkého vesnického života

V areálu Památníku Jana Žižky v Trocnově vzniká od roku 2020 archeoskanzen, který bude zaměřen na život v období vrcholného středověku, stavby a stavební postupy této doby. Dokončený by měl být do roku 2024. Nicméně již nyní lze navštívit jeho část.

Husitské muzeum v Táboře – za Husity do Tábora

Husitské muzeum v Táboře – za Husity do Tábora

Jednou z nejvýznamnějších památek pozdní gotiky v českých městech je radnice v jihočeském Táboře. Sály radnice dnes slouží Husitskému muzeu, které zde nabízí prohlídku stálých expozic týkajících se husitství, v přízemí budovy je vstup do sítě podzemních chodeb.

Další aktuality

Už jste se svezli vánoční tramvají, trolejbusem nebo ektrobusem?

Tak jako každý rok, i letos vyjely v mnoha městech speciálně vyzdobené vánoční tramvaje. V adventním a vánočním čase vnášejí nejen do Brna, Plzně nebo Prahy veselou atmosféru, která přináší radost dětem i dospělým. Přehled vozů MHD, které se převlékly do slavnostních světelných šatů, vám přináší portál Kudy z nudy.
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (9.12. – 10.12.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Vánoční jarmark ve Valašském muzeu v přírodě 2023, Krušnohorské vánoční trhy na hradě Loket 2023, Vánoční trh na zámku Dobříš, Královský advent na hradě Křivoklát , Vánoční jarmark v pevnosti Josefov 2023. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (9.12. – 10.12.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Krušnohorské vánoční trhy na hradě Loket 2023, Vánoční jarmark v pevnosti Josefov 2023, Osvětlený dům v Libišanech, Vánoční trh na zámku Dobříš, Královský advent na hradě Křivoklát . Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Zážitky

Přírodovědecké sbírky a preparáty: sbírky, kuriozity a zvířecí celebrity

Kuriozity, zajímavosti i skvělé tipy na výlety s malými dětmi, to všechno jsou zoologické sbírky plné vycpanin. S Kudy z nudy vás pozveme na výlet tam, kde si prohlédnete největší kolekce sbírky vycpaných a preparovaných zvířat a loveckých trofejí, a představíme vám i příběhy, které nejznámější vycpaná zvířata provází.
Zážitky

Setkejte se s Mikulášem aneb tipy pro rodiny s dětmi

Šestého prosince slaví svátek Mikuláš. V předvečer svých jmenin, 5. prosince, přichází svatý Mikuláš se svým doprovodem, aby navštívil všechny děti. Vezměte svoje ratolesti na večerní procházku – v ulicích budete potkávat Mikuláše v doprovodu anděla a čerta. Mikuláš rozdává hodným dětem sladkosti a drobné dárky, čert dává těm zlobivým brambory nebo uhlí. Aby se děti tolik nebály, přimlouvá se u Mikuláše anděl.
Zážitky

Šťastné a udržitelné! Navštivte udržitelné vánoční trhy

Vůně svařeného vína, vánoční atmosféra, koledy, výzdoba a světýlka. Kdo by alespoň jednou za rok nenavštívil vánoční trhy? Ty letošní jsou již v plném proudu. Řada z nich zařadila prvky udržitelnosti a vy tak můžete během nejkrásnějších svátků v roce minimalizovat dopad na životní prostředí.
Zážitky

Výlety za venkovními betlémy a vánoční atmosférou

Máte chuť udělat si hezký výlet za tradičními i netradičními betlémy? Vyrazte za nimi do plenéru! Pěkným zážitkem bude procházka ke skalnímu betlému v Kuksu, betlémům v Písku, k návštěvě láká také oblíbený Jírův betlém v malebném Kryštofově údolí nebo kovový betlém u Uherského Hradiště. Míst, kam se nejen za betlémy vydat, je však mnohem víc.
Zážitky

Trendy Vánoce: Sedm výletů do míst, kde se vyrábějí tradiční i moderní vánoční ozdoby

Hledání inspirace, zvědavost a touha po seznámení s netradičním řemeslem anebo docela obyčejný nákup nových vánočních ozdob, to všechno vás může přilákat do míst, kde se celý rok vyrábějí tradiční dekorace. Na výlety za křehkou krásou vánočních ozdob zcela tradičních i moderních, podle nejnovějších světových trendů vás zve portál Kudy z nudy.
Zážitky