Chomutovský zoopark proměnil bývalý pavilon nočních živočichů v atraktivní expozici mořských medúz. Medúzárium se nachází v bývalém pavilonu nočních živočichů u spodní pokladny (u restaurace Tajga).
Návštěvníci uvidí na
osm akvárií, to největší je tři metry dlouhé. Vyrobit se musela (z technických důvodů) až v dalekém Japonsku. Medúzy neumí dobře plavat, i v mořích a oceánech se nechávají
unášet proudem. Podobné je to i v akváriích, kde musí voda cirkulovat. Ta navíc musí být kulatá – kdyby byla hranatá, medúzy by se zasekly v rohu. Za normálních podmínek žijí žahavci přibližně rok. V zoo je proto chtějí postupně začít rozmnožovat.
Chované medúzy se vyskytují především ve
Středozemním, Baltském či Severním moři. Návštěvníci mohou spatřit například kouzelné měsíční medúzy, aktivní medúzy cannonball nebo majestátní blue blubber, které svým tvarem připomínají hřívu lva. Jeden druh mezúzy i
medúza japonská – ta patří mezi
kanibaly. Alespoň jednou za 14 dní totiž musí dostat rozmixovanou jinou medúzu, aby sama přežila. Jedná se o jediný masožravý druh medúzy.
Chomutovský zoopark proměnil bývalý pavilon nočních živočichů v expozici mořských medúz známou jako Medúzárium.
Medúzárium se nachází v bývalém pavilonu nočních živočichů u spodní pokladny, u restaurace Tajga.
Největší akvárium v Meduzáriu je tři metry dlouhé.
Akvária pro medúzy musela být vyrobena v Japonsku kvůli technickým důvodům.
Akvária v zoo musí být kulatá proto, aby se medúzy nezasekly v rohu, neboť čtvercové nebo obdélníkové by způsobovaly jejich zaseknutí.
Za normálních podmínek žijí medúzy přibližně rok.
Chomutovský zoopark plánuje postupně začít rozmnožovat medúzy v zoo na podporu jejich dlouhodobého přežívání.
Návštěvníci mohou spatřit například měsíční medúzy, medúzy cannonball nebo blue blubber, které připomínají hřívu lva.
Medúza japonská je speciální tím, že je masožravá a pro přežití potřebuje jednou za dva týdny konzumovat rozmixovanou jinou medúzu.
Medúzy neumí dobře plavat a v přírodě i v akváriích se nechávají unášet vodním proudem.