Úvod > Co chcete dělat? > Řeka Chrudimka
Příroda

Řeka Chrudimka

Nová města Hlinsko, Slatiňany a Chrudim vznikla na řece Chrudimce dlouhé téměř 109 km. Pramen řeky najdete na Vysočině ve výšce 680 m.n.m. Chrudimka se vlévá v Pardubicích do Labe.
Na řece Chrudimce je vybudováno několik přehradních nádrží – Hamry se 17 metry vysokou hrází, přehrada Seč s 42 metry vysokou hrází a nádrž Křížanovice I.s 28 metrů vysokou hrází a vyrovnávací nádrží Křižanovice II. S vodním dílem Křižanovice byla na Chrudimce zároveň postavena největší vodní elektrárna Pardubického kraje Práčov.

Téměř tři čtvrtě délky Chrudimky prochází chráněnými krajinnými oblastmi, je obklopena malebnou přírodou Žďárských vrchů a Železných hor.

Podél toku řeky od jejího pramene až po Chrudim vede naučná stezka Krajem Chrudimky, která je 82 km dlouhá a je na ní umístěno přes 30 informačních tabulí, na kterých se dozvíte něco více o zdejších přírodních lokalitách a památkách lidové architektury. Vlastivědná stezka Krajem Chrudimky sleduje tok řeky Chrudimky od Filipovského pramene do Chrudimi. Vede řadou přírodních lokalit vyhlášených jako přírodní památka nebo přírodní rezervace. V řadě obcí se na trase nachází dochované doklady lidové architektury.

Na řece Chrudimce vznikla nová města – Hlinsko, Chrudim a Slatiňany.

Největší změřená povodeň na Chrudimce se udála 13. srpna 1880. Šlo o stoletou vodu a její výška je dodnes vyznačena v Chrudimi na některých domech litinovými tabulkami.
Zobrazit více

Provozovatel

Řeka Chrudimka

Chrudim
537 01 Chrudim
Email:
info@chrudim-city.cz
WWW:
https://reka-chru...
GPS:
49,859204 15,802573
 
 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Apartmány Pod Čápy v Nasavrkách

Apartmány Pod Čápy v Nasavrkách

Nasavrky, Pardubický kraj
Hotel Šustr v Nasavrkách

Hotel Šustr v Nasavrkách

Nasavrky, Pardubický kraj
Mlýn Skály ve Slatiňanech

Mlýn Skály ve Slatiňanech

Slatiňany, Pardubický kraj
Hostinec Obora ve Slatiňanech-Trpišově

Hostinec Obora ve Slatiňanech-Trpišově

Slatiňany, Pardubický kraj