Úvod > Co chcete dělat? > Životní styl > Vrch Třešňovka
Životní styl

Vrch Třešňovka

Vrch Třešňovka je vrch v Praze-Hrdlořezích. V roce 2015 na něm byl obnoven veřejně přístupný sad. Nově jsou tu vysazeny odrůdy třešní jako např. Karešova, Kordia, Rychlice německá, Germersdorfská, Libějovická, Kaštánka, Granát, Tropichterova, Velká černá chrupka a další.
Část původně rozsáhlejšího sadu vzala za své při výstavbě sídliště na jeho jižním okraji. Sad byl opuštěn čtvrt století až do roku 2015, kdy zarůstající území plné odpadu a obydlí bezdomovců došlo obnovy. Sad byl významně prosvětlen a do nově otevřeného prostoru bylo následně vysázeno 410 vysokokmenů třešní a doplňkově 6 jabloní a 4 hrušně, výhradně starších odrůd. Jedná se o odrůdy vyšlechtěné až na výjimky před 20. stoletím, které se vesměs vysazovaly do 50. let 20. století. 

Při obnově sadu byla ponechána i velká množství torz třešní, která poskytují útočiště mnoha druhům hmyzu a sadu dodávají impozantní atmosféru a charisma. Všechny staré stromy v sadu včetně torz byly ošetřeny řezem pro zvýšení jejich vitality, v případě torz pak řez vede k zajištění provozní bezpečnosti. Co nejdelší setrvání takto upravených stromů ocení především mnozí bezobratlí, ale také ptáci žijící v sadu. Z kmenů vykácených stromů bylo vytvořeno několik „broukovišť” a jednoduchých laviček ladících s přírodním charakterem celého vrchu.

Třešňový sad je pravidelně vypásán smíšeným stádem ovcí a koz. Jde o jednu z forem údržby sadu po rozsáhlé revitalizaci (alternativa k seči). Pastva slouží nejen k okusu bylinné vegetace a potlačení zmlazujících keřů, velmi prospěšné je také rozrušování travního drnu kopýtky ovcí a koz, neboť tak vzniká prostor pro konkurenčně slabší druhy rostlin, které nemají šanci obstát v zapojených travních porostech.
Na místě původního – dnes zasypaného – bunkru protiletecké obrany je umístěna růžice „Severka” se směry a vzdálenostmi k nejvyšším horám českých pohoří.

Východně od sadu se nachází přírodní park Smetanka, který byl vyhlášen pro ochranu krajinného rázu. Hrdlořezským údolím protéká říčka Rokytka, kolem níž můžeme najít zbytky historických ovocných sadů.

 

Provozovatel

Vrch Třešňovka

sad Třešňovka
Praha 9
190 00 Praha
GPS:
50,096008 14,501019
 
Region:
Praha
Tipy na výlet:
Praha a okolí
 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 

Aktuality

Kluziště v Galerii Harfa

Přijďte si zabruslit s vašimi dětmi na ledovou plochu na střeše Galerie Harfa. Bruslení si užijete každý den od 13:00 do 18:00, a v sobotu navíc i večer od 19:00 do 21:00.
Praha 9, Praha

Comic-Con 2024 v pražském O₂ universu

Comic-Con Prague 2024 se uskuteční od 5. do 7. dubna. Fanoušci se mohou na akci setkat s ikonickou postavou Arnolda Rimmera z Červeného trpaslíka, čeká je však seznam dalších zvučných jmen k příležitosti půlkulatin akce.
Praha 9, Praha

Transmission festival v O2 areně

V sobotu 15. června 2024 se do pražské O2 areny vrací dlouho očekávaná edice Transmission Festivalu, kde kouzlo elektronické taneční hudby a strhující audio-vizuální show splynou v jedno a vytvoří nezapomenutelný zážitek.
Praha 9, Praha

Beth Hart koncert v O2 universum

Beth Hart, jedna z nejlepších současných bluesrockových zpěvaček, držitelka cen Blues Music Awards a nominace na Grammy vystoupí 14. listopadu v O2 universum.
Praha 9, Praha

Vánoce v O2 areně

Nalaďte se na příjemnou a pohodovou sváteční atmosféru a užijte si 17. 12. 2024 koncert v O2 areně. Sejdou se zde hvězdy populární hudby, aby vás za doprovodu symfonického orchestru obklopily vánoční atmosférou.
Praha 9, Praha

Mike Oldfield´s Tubular Bells – O2 universum

Koncertní show Tubular Bells 50th Anniversary míří do Evropy a 28. února zastaví v Praze. Na oslavu 50. výročí od vydání zazní v O2 universum pod taktovkou Robina Smitha slavné skladby Mikea Oldfielda.
Praha 9, Praha

Makro Czech Gastro Fest 2

Staňte se součástí jedinečného setkání české gastronomie na jednom místě.
Praha, Praha

Rock in Symphony – The Epic Symphonic Show

Bohemian Symphony Orchestra Prague společně se Soundtopia Band představí to nejlepší z rockové hudby v pondělí 24. června 2024 v O2 universu. Koncert ovládnou melodie těch největších rockových legend.
Praha 9, Praha

Aktivity v okolí

Studio Prám – prostor pro umění

Studio PRÁM se nachází v industriálním objektu v periferní čtvrti pražských Vysočan, který prošel kompletní rekonstrukcí. Citlivé úpravy respektující industriálního ducha minulosti zde daly vzniknout uměleckým ateliérům, výstavním prostorám a multifunkčnímu kulturnímu sálu.
Praha 9, Praha

DinoPark Harfa Praha – zábava na střeše

DinoPark najdete na střeše obchodního centra Galerie Harfa v Praze poblíž O2 arény. Seznámíme vás zábavnou a atraktivní formou s informacemi o vývoji života na Zemi, jednotlivými druhy živočichů a děti si mohou zahrát na paleontology. Čekají na vás malí T-Rexové, hraví Allosauři a další drobotina.
Praha 9, Praha

Baletní škola Evy Maternové-Trávníčkové

Baletní škola pro děti i dospělé v Praze je určena pro chlapce a dívky od 5 let a pro dospělé od 15 let. V hodinách se výuka zaměřuje na komplexní pohybový a taneční rozvoj dítěte (klasický, lidový, moderní tanec a taneční gymnastika) s individuálním přístupem ke každému jednotlivci a maximální podporou individuálního tanečního projevu.
Praha 3, Praha

Futurento – hra o budoucnost

Futurento, unikátní zábavní centrum se skvělou dostupností v Praze.
Praha 9, Praha

O2 Arena Praha

O2 arena, dějiště desítek atraktivních sportovních a kulturních událostí, patří k nejmodernějším stánkům v Evropě s kapacitou až 18 tisíc míst. Byla otevřena v roce 2004 při konání mistrovství světa v ledním hokeji a od té doby každoročně přivítá přes 600 tisíc lidí.
Praha 9, Praha

Lezecké centrum Big Wall v pražských Vysočanech

Nové lezecké centrum v pražských Vysočanech nesoucí název Big Wall už svým názvem napovídá, co příznivcům lezení přináší a nabízí nového – jedná se totiž o nejvyšší umělou lezeckou stěnu v České republice, s cestami vysokými až 20 metrů.
Praha 9, Praha

Hector Sport Praha

Hector Sport je sportovní centrum v Praze 10 – Malešicích s dlouholetou historií, ve kterém najdou návštěvníci sportovní vyžití, zábavu a příjemné posezení v klubové atmosféře. Hector nabízí mnoho sportovních aktivit, relaxaci ve wellness centru apod.
Praha 10, Praha

Malá O2 arena – O2 universum

Multifunkční a kulturní centrum O2 universum, tzv. malá O2 arena, přímo navazuje na budovu O2 areny z jižní strany, se rozkládá na čtyřech podlažích a zabírá plochou téměř 50 tisíc m². Slouží jako moderní multifunkční centrum pro pořádání středně velkých koncertů a sportovních utkání i kongresů.
Praha 9, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Stages Hotel Prague

Lifestylový Stages Hotel Prague nabízí ubytování v moderním designovém hotelu v těsném sousedství O2 areny. Hostům je k dispozici 300 pokojů.
Praha 9, Praha

Wellness hotel Step

Hotel Step se nachází v klidné části Prahy 9, pouhé 3 km od centra města, v blízkosti metra Palmovka. Hotel nabízí luxusní vodní a saunový svět Infinit a sportovní centrum.
Praha 9, Praha

Restaurant Bohemia v hotelu Step

Hotelový komplex s rozsáhlým kongresovým, sportovním a wellness zázemím. Hotel nabízí moderní pokoje a apartmány, které jsou klimatizované. Hosté oceňují výběr restaurací s tradiční českou i mezinárodní kuchyní.
Praha 9, Praha

Malešický mikropivovar

Pivovarská restaurace s letní zahrádkou a s odděleným salónkem až pro 50 osob, oblíbeným pro pořádání soukromých či firemních večírků. 10 rotujících výčepních kohoutů, výběrová pivotéka s lahvovými pivy z celého světa. Domácí kuchyně včetně každodenního poledního menu.
Praha 10, Praha

Hotel Carol

Hotel Carol je skutečnou oázou klidu, ve které si můžete užívat zasloužený odpočinek po prohlídce Prahy nebo po náročném obchodním jednání.
Praha, Praha

Čajovna Shisha

Tradiční pražská čajovna od roku 2006. Široká nabídka čajů z celého světa, vodních dýmek s velkým výběrem tabáků, drobného občerstvení k čaji, medovníku a medoviny.
Praha 9, Praha

Clarion Congress Hotel Prague

Čtyřhvězdičkový kongresový hotel představuje v současnosti jeden z největších a nejmodernějších kongresových hotelů v České republice.
Praha 9, Praha

Cukrárna Amarilis Vysočany

Nabízíme široký výběr dortů, zákusků, cukrářských výrobků, chlebíčků a obložených mís.
Praha, Praha