ÚvodAktualityVšesokolský slet 2024: připojte se k průvodu, cvičení a sokolským akcím
Životní styl

Všesokolský slet 2024: připojte se k průvodu, cvičení a sokolským akcím

 • 30. června 2024
Poslechněte si audio verzi článku
Všesokolský slet je svátkem všech Sokolů. Ten letošní se bude konat opět po šesti letech, a to od 30. června do 5. července 2024 v Praze s mottem "slet spojuje"! Sletový tým očekává účast 20 tisíc cvičenců a více jak 50 tisíc diváků ze všech koutů České republiky i ze zahraničí. Zažít jedinečnou atmosféru a vychutnat si hromadné skladby v podání sokolů bude možné v pražském Edenu 4. července večer a 5. července odpoledne. Představí se silní muži v trojpatrových pyramidách, elegantní ženy, ale i sokolové z řad dětí či seniorů.
Letos na začátku července se po šesti letech do Prahy opět sjedou členové okresních, župních a krajských sokolských obcí, aby během vystoupení na XVII. Všesokolském sletu předvedli to, co tři čtvrtě roku nacvičovali. Nepůjde jen o hromadná cvičení tisíců cvičenců, která se odehrají 4. a 5. července na stadionu fotbalistů Slavie Praha ve Fortuna Areně v Edenu. Nedílnou součástí zahajovací neděle XVII. Všesokolském sletu je ekumenická mše v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha od 14:00 hodin. Další tradiční akci představuje také sletový průvod, divadelní představení, taneční, gymnastická i folklorní vystoupení, noční výstup na Petřín anebo divadelní hra Aloise Jiráska v Národním divaldeLucena, která v neděli 30. června večer celý program odstartuje.
 

Prahou projde sokolský průvod

Sokolové na sletu v PrazeSokolské týdenní oslavy zahájí v neděli 30. června také tradiční sletový průvod centrem Prahy. Metropole se rozvlní v duchu hesla "Slet spojuje!". Přijďte sokolům ve sletových úborech i v sokolských krojích, s prapory a vlajkami a doprovodem několika dechovek zamávat z chodníků podél trasy, která povede v 10:00 z Václavského náměstí do ulice 28. října a po Národní třídě a přes Smetanovo nábřeží a Křižovnickou ulici na náměstí J. Palacha a kolem Rudolfina dál Širokou ulicí do Pařížské a na Staroměstské náměstí. Tam bude na pódiu připraven moderovaný program.


Sokolská vystoupení na pódiích

sokolovéPrávě na Staroměstském náměstí a také v Tyršově domě na Malé Straně a na náměstí Míru v srdci pražských Vinohrad, vyrostou pódia, na nichž se během týdne budou střídat taneční, gymnastické i folklorní skupiny od nás i ze zahraničí. Většina vystoupení zapojí diváky, přihlížející a kolemjdoucí do děje a nabídne jim krátké lekce tance, jógy, rytmické gymnastiky, pohybových variací či divadelní improvizace.

Pódiová vystoupení v srdci Prahy jsou tradiční součástí všesokolských sletů. Zástupci sportovního prostředí v nich představují, jak různorodý a bohatý může sport být. Pódiová vystoupení budou v rámci nadcházejícího XVII. Všesokolském sletu probíhat v Praze od 30. června do 3. července 2024.
 

Výstavy, loutky, cimbál i výstup na Petřín

sokolovéVšesokolský slet bude tradičně provázet velmi bohatý kulturní program. Sokolové vás zvou od 19. 6. 2024 do konce září 2024 na výstavu „Nazdar sokolové v poslaneckých lavicích". Výstava se věnuje období od roku 1862, kdy mezi zakladateli Sokola byla řada poslanců českého sněmu či říšské rady až do současnosti. I v současnosti se mezi senátory a poslanci členové České obce sokolské nacházejí. Výstava je k vidění, jak jinak, než v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky. Na Vítězném náměstí v Dejvicích naleznou zájemci výstavu s výstižným názvem "Armáda a sokolské slety". Výstava je od 25. 6. do 26. 8. 2024 součástí cyklu připravovaného Vojenským historickým ústavem Praha k významným výročím před budovou Generálního štábu. Je věnována především vzájemným vztahům mezi Sokolem a armádou, počínajíc snahou jejího zakladatele Miroslava Tyrše vytvořit ze sokolů národní armádu dosud neexistujícího státu.

sokolTato snaha našla odezvu jak ve vytvoření českého povelového systému, z něhož vycházíme dodnes, tak především ve vzniku československých legií. Koho zajímá historie sokolských sletů, najde všechny zajímavosti o této tradiční akci na náměstí Míru, kde je od 17. 6. 2024 do 6. 7. 2024 pro zájemce připravena panelová výstava "Sedmnáct všesokolských sletů", které se konaly nejen v Praze, ale také v době komunistické totality v zahraničí. Michnův palác (sál Petřín, sál Čertovka) hostí od 30. 6. do 5. 7. 2024 výstavu fotografií Marie Brunerové "Světem sletů".

PetřínSokolové během pražských oslav podniknou několik výstupů: 30. června to ve 20:30 bude noční výstup na Petřín, ve středu 3. července od 14:00 svorně vykonají denní výstup na Vyšehrad. Večer mohou milovníci cimbálu dorazit do smíchovského Letohrádku Kinských (Musaion), kde bude od 19:00 do 22:00 hrát k tanci a poslechu cimbálová muzika. Nejmladší sokolové se mohou těšit na loutková představení. Od 1. do 4. července se na děti bude těšit divadlo na Kampě, kde se budou každý den, vždy od 16:00, hrát pohádky.
 

Zajímavosti z historie Sokola a všesokolských sletů

 • Sokol aneb Českou obec sokolskou založili Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner. Stanovy spolku předložili na c. k. místodržitelství v prosinci 1861, ustavující valná hromada se sešla 16. února 1862 – to je také oficiální datum založení Sokola.
 • První prapor a návrh prvních krojů namaloval Josef Mánes, později je upravil František Ženíšek. Rudou garibaldovskou košili v barvě svobody doplňovala černohorská čapka s pérem (ostatně od černohorských revolucionářů vzešel i samotný název spolku) a šedá kajda, připomínající kožený kabátec polských kozáků.
 • Hlavním heslem, které razil Tyrš, bylo „Tužme se!“, Barák navrhl pozdrav „Nazdar!“, Fügner tykání a oslovování „bratře“.
 • První veřejné cvičení se odehrálo již v roce 1862 při svěcení praporu Sokola Pražského, v květnu 1867 se na již neexistujícím Rohanském ostrově v dnešním Karlíně konalo veřejné cvičení s hudbou.
 • sokol 1948První všesokolský slet v červnu 1882 na Střeleckém ostrově, kde cvičilo 700 mužů pod vedením náčelníka dr. Miroslava Tyrše, připomněl 20. výročí založení Sokola.
 • Kromě první a druhé světové války a doby komunistického režimu, kdy Sokol oficiálně nemohl působit, se slety většinou konaly po šesti letech.
 • Díky sokolským organizacím ve Slovinsku, Srbsku, na Slovensku či v Americe tradice sletů pokračovala i v době, kdy se ve vlasti konat nemohly.
 • II. všesokolský slet 1891 se uskutečnil během Jubilejní výstavy v Královské oboře.
 • III. všesokolský slet 1895 proběhl v době Národopisné výstavy českoslovanské a poprvé se konal na letenské pláni. Poprvé se také v rámci sletu konalo slavnostní divadelní představení Smetanovy Prodané nevěsty.
 • V. všesokolský slet 1907 trval čtyři týdny, v doplňkovém programu byl například plavecký závod ve Vltavě.
 • Na VI. všesokolském sletu 1912, který se konal na Letné a trval pět týdnů, cvičilo a závodilo přes 30 000 sokolů, diváků přišlo desetkrát tolik.
 • sokolVII. všesokolský slet 1920 se konal jako poslední na letenské pláni a zároveň jako první v samostatném Československu. Vystřídalo se přes 100 000 cvičenců, sledovalo je přes 500 000 diváků, přítomen byl i prezident Masaryk.
 • VIII. všesokolský slet 1926 se konal na Strahově, počet cvičenců se blížil 150 000, diváků se sešlo 800 tisíc. Součástí sletu byly první sletové lyžařské závody v Jilemnici.
 • IX. všesokolský slet 1932 oslavil 100. výročí narození Miroslava Tyrše. Běhu z devíti míst Česka se účastnilo přes 39 000 běžců, v Tatrách a v Krkonoších se konaly zimní sletové hry. Cvičenců přijelo téměř 190 tisíc, diváků bylo přes milion.
 • Na X. všesokolském sletu 1938 v době sílící fašistické hrozby cvičilo 350 000 sokolů a sledovalo je přes dva miliony diváků.
 • XI. všesokolský slet 1948 se uskutečnil až po únorovém puči komunistů, počet cvičenců překonal půl milionu. Během průvodů došlo k demonstracím proti režimu a prezidentu Gottwaldovi, následné represe postihly přes 11 000 členů Sokola.
 • sokolovéDůkazem, že Sokol opět vzlétl, byl XII. všesokolský slet 1994. Konal se po 46leté přestávce na Strahově a vystoupilo na něm asi 23 000 cvičenců.
 • XIII. všesokolský slet 2000 byl součástí akce Praha – evropské město kultury 2000. Celkem si na Strahově zacvičilo 25 000 lidí.
 • XIV. všesokolský slet 2006 se konal opět na Strahově, celkem cvičilo zhruba 20 000 osob,
 • XV. všesokolský slet 2012 se konal v Edenu v Praze-Vršovicích, vystoupilo na něm asi 10 500 cvičenců. Historickou premiéru mělo divadelní představení Prodané nevěsty, společně nastudované několika sokolskými soubory z Pyšel, Lázní Toušeň, Slatiňan a pražských Vinohrad.
 • XVI. všesokolský slet 2018 se konal opět v pražském Edenu. Zúčastnilo se ho 15 000 cvičenek a cvičenců z České republiky i zahraničí a navíc se nesl v duchu oslav 100. výročí vzniku republiky.
Sportovní stadion Strahov v Praze Památky

Sportovní stadion Strahov v Praze

Vyjdete-li strmý kopec na Strahov, objeví se před vámi obrovský gigant, jehož nelze jen tak přehlédnout – sportovní stadion Strahov. Strahovský stadion patří díky své rozloze k největším stadionům na světě.

Další aktuality

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (20.7. – 21.7.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Oživlý středověk v podhradí u hradu Zlenice, Víkend hmyzožravců v pražské zoo, Večer otevřených bran na zámku Žleby, Staroměstské náměstí – komentovaná vycházka, Memoriál Rudolfa Utěšila v Klánovicích. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
19. červenec 2024 7:01
Zážitky, Praha

Z Prahy všemi směry: metrem do lesa

Do lesů v Praze a jejím okolí se dá vyrazit pěšky, tramvají i metrem – na houby, na výlet s dětmi anebo jen tak, objevovat neznámá místa, kde jste ještě nebyli. Hlavní výhody? Takové procházky budou plné zážitků, nezaberou celý den, a protože při nich využijete hromadnou dopravu, budou také levné.
18. červenec 2024 9:48
Příroda, Praha

Jak poznat Prahu za jeden den

Chcete navštívit Prahu, ale nemáte moc času? Kudy z nudy vám přináší několik skvělých nápadů, jak poznat ta nejhezčí místa během jediného dne. Samozřejmě můžete náš návod použít i jako tipy pro vícedenní dovolené a pobyt si prodloužit, třeba na dva dny nebo na prodloužený víkend.
17. červenec 2024 11:52
Památky, Praha

Letní slavnosti staré hudby zvou do říše snů

Prázdninovou Prahu opět zpestří festival Letní slavnosti staré hudby. Od 16. července do 6. srpna 2024 zve během sedmi večerů především na hudbu šlechtických dvorů – od středověku přes renesanci a baroko až po období rokoka. Podtitulem letošního ročníku Letních slavností staré hudby jsou "sny". Festivalová nabídka se tak v širokém slova smyslu tohoto motivu zaměřuje na snění a imaginaci v různých kontextech hudby starších období, jakož i tvorbu hudebních vizionářů. Právě při aristokratických dvorech působila celá řada špičkových skladatelů. Koncerty například nechají ožít zpívající a hrající anděly z oltářního triptychu z konce 15. století, navodí atmosféru salónních koncertů hudbymilovné šlechty i měšťanstva nebo pozvou na emocemi nabité fado či smyslné tance zvané lundum.
16. červenec 2024 15:00
Kultura, Praha

Cesty za uměním: Rembrandt, obraz Učenec ve studovně a portrét Jana Amose Komenského

Učenec ve studovně z roku 1634 je jediný Rembrandtův obraz ve sbírce pražské Národní galerie. Před několika lety byl hvězdou výstavy, věnované portrétu holandského zlatého věku v 17. století, a vy ho můžete vidět ve sbírkách starého umění. Pojďte se s portálem Kudy z nudy vydat po stopách jeho autora, světoznámého nizozemského malíře Rembrandta van Rijna (15. července 1606 Leiden – 4. října 1669 Amsterdam).
16. červenec 2024 7:06
Kultura, Praha

Hledá se strom pro pražské Vánoční trhy 2024!

Pražany pomůže v těchto dnech ochladit myšlenka na vánoční strom – organizátor největších Vánočních trhů v Česku, společnost Taiko, opět vyhlašuje soutěž Hledá se strom, který ozdobí centrum Prahy v době letošního adventu. Tipy na nejkrásnější dominantu letošních vánočních trhů na Staroměstském náměstí mohou zájemci podávat až do 15. září 2024.
16. červenec 2024 6:00
Zážitky, Praha

Praha ožije po roce folklorem – centrum města čekají Pražské folklorní dny

Pražské folklorní dny tak oživí pražskou kulturní nabídku od pátku 19. 7. do soboty 20. 7. 2024. Cílem festivalu je představit návštěvníkům bohatství a krásu lidového umění. Stejně jako v předchozích letech i letošní festival slibuje pestrou podívanou. Akce se zúčastní více než 30 hudebních a tanečních souborů ze 14 zemí Evropy, Afriky a Asie. Celkem v Praze vystoupí více než 600 zpěváků, tanečníků a hudebníků. Zavítejte na Ovocný trh a nechte se unášet pestrobarevnými kroji tanečnic a tanečníků , lidovou hudbou a ukázkami tradic.
15. červenec 2024 18:55
Kultura, Praha

Víkend hmyzožravců se v Zoo Praha ponese ve znamení cvrčků i specialit z švábů a strašilek

Smažené, pečené, na sladko i na slano připravené cvrčky či moučné červy, ale také hmyzí salát a buchtu můžete tento víkend ochutnat v Zoo Praha. Oblíbený hmyzí festival nabídne netradiční gastronomické zážitky, speciální komentovaná krmení hmyzožravých zvířat či setkání s kudlankami a šváby.
15. červenec 2024 14:57
Příroda, Praha