!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Tyršův dům - Michnův palác v Praze
Tyršův dům - Michnův palác v Praze
"> "> "> "> "> "> ">
+ Přidat foto
Památky

Tyršův dům - Michnův palác v Praze

Komplex budov obklopující bývalý Michnův palác s malou kašnou a atriem slouží v současné době nejen tělesné výchově, ale je také pronajímán k pořádání konferencí, školení, reprezentačních a společenských akcí.
Barokní Michnův palác se nachází v centru Prahy na Malé straně.  Historie paláce sahá až do roku 1579, kdy byl majetkem Jana Vchynského z Vchynic.

Nejdůležitějším z majitelů však byl Pavel Michna z Vacínova, který budovu koupil v roce 1623 a přestavěl ji do dnešní podoby. Interiéry nechal okrášlit bohatou štukovou výzdobou, která se těší obdivu i dnes. Později, roku 1767, získala palác státní správa, která zde zřídila vojenskou zbrojnici. Město Praha získalo palác v roce 1914 a o 7 let později jej prodalo Československé obci sokolské, která budovu na základě návrhu architekta Františka Krásného upravila tak, aby sloužila tělovýchově a přejmenovala ji na Tyršův dům.  Krásnému se podařilo jednak citlivě zrestaurovat historický palác, ale především se zasloužil o dostavbu nového objektu s velkou tělocvičnou zdobenou reliéfy se sokolskou tematikou. V nově přistavěné části se nacházely rovněž kuchyně, jídelna, výstavní síň, ubytovací prostory a ve sklepních prostorách byl zbudován dvacet metrů dlouhý plavecký bazén, nejstarší v Praze. Někdejší zahrada a dvůr pak byly proměněny na lehkoatletické cvičiště. Slavnostního otevření Tyršova domu, jak byl areál po spoluzakladateli Sokola Miroslavu Tyršovi nově pojmenován, se v květnu 1925 zúčastnil i prezident T. G. Masaryk. Během okupace se stal Tyršův dům sídlem Kuratoria a Hitlerjugend.

V období socialismu využívala objekt Fakulta tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy a v roce 1990 byl celý areál navrácen České obci sokolské. 
Zobrazit více
Naposledy změněno: 5. 8. 2020

Ubytování a restaurace v okolí

Luka Lu

Luka Lu

Praha 1, Praha
Restaurace Noi

Restaurace Noi

Praha 1, Praha
Hotel William

Hotel William

Praha 1, Praha