Úvod > Co chcete dělat? > Tyršův dům – Michnův palác v Praze
Tyršův dům – Michnův palác v Praze
"> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Památky

Tyršův dům – Michnův palác v Praze

Komplex budov obklopující bývalý Michnův palác s malou kašnou a atriem slouží v současné době nejen tělesné výchově, ale je také pronajímán k pořádání konferencí, školení, reprezentačních a společenských akcí.
Barokní Michnův palác se nachází v centru Prahy na Malé straně.  Historie paláce sahá až do roku 1579, kdy byl majetkem Jana Vchynského z Vchynic.

Nejdůležitějším z majitelů však byl Pavel Michna z Vacínova, který budovu koupil v roce 1623 a přestavěl ji do dnešní podoby. Interiéry nechal okrášlit bohatou štukovou výzdobou, která se těší obdivu i dnes. Později, roku 1767, získala palác státní správa, která zde zřídila vojenskou zbrojnici. Město Praha získalo palác v roce 1914 a o 7 let později jej prodalo Československé obci sokolské, která budovu na základě návrhu architekta Františka Krásného upravila tak, aby sloužila tělovýchově a přejmenovala ji na Tyršův dům.  Krásnému se podařilo jednak citlivě zrestaurovat historický palác, ale především se zasloužil o dostavbu nového objektu s velkou tělocvičnou zdobenou reliéfy se sokolskou tematikou. V nově přistavěné části se nacházely rovněž kuchyně, jídelna, výstavní síň, ubytovací prostory a ve sklepních prostorách byl zbudován dvacet metrů dlouhý plavecký bazén, nejstarší v Praze. Někdejší zahrada a dvůr pak byly proměněny na lehkoatletické cvičiště. Slavnostního otevření Tyršova domu, jak byl areál po spoluzakladateli Sokola Miroslavu Tyršovi nově pojmenován, se v květnu 1925 zúčastnil i prezident T. G. Masaryk. Během okupace se stal Tyršův dům sídlem Kuratoria a Hitlerjugend.

V období socialismu využívala objekt Fakulta tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy a v roce 1990 byl celý areál navrácen České obci sokolské. 


Proměna domu z rukou Josefa Pleskota

Sjezd České obce sokolské  připravuje projekt na udržitelné využití Tyršova domu, včetně jeho celkové rekonstrukce. Studie obnovy Tyršova domu byla svěřena do rukou Josefa Pleskota. Ten navrhl to, že hala bude napojena na kavárnu, multifunkční sál, výstavní galerii, hudební klub, taneční tělocvičnu a komplex lázní. Nejvýraznějším prvkem revitalizace se stane centrální vstup na nádvoří – dostane formu homolovité věže z oceli a skla porostlé břečťanem . Zároveň poslouží jako akrobatická tělocvična s přístupem veřejnosti na představení tzv. nového cirkusu. Projekt by se mohl uskutečnit do roku 2030.

Provozovatel

Tyršův dům - Michnův palác

Újezd 450/40
Blue & Green Catering Production, spol. s r.o.
118 00 Praha 1
Tel.:
+420 274 781 420
Tel.:
+420 274 782 056
Email:
info@blueandgreen.cz
WWW:
www.michnuvpalac.cz
WWW:
www.blueandgreen.cz
GPS:
50,083463 14,404905
 
Region:
Praha
Město:
Praha 1
 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Luka Lu

Luka Lu

Praha 1, Praha
Restaurace Noi

Restaurace Noi

Praha 1, Praha
Hotel William

Hotel William

Praha 1, Praha