Úvod > Kam pojedete? > Středočeský kraj > Pojizeří a Polabí > Lázně Toušeň

Lázně Toušeň

Starobylé městečko na břehu Labe proti soutoku s Jizerou je známé hlavně jako lázeňské středisko. Hosté slatinných lázní si užívají pěší procházky po Labské promenádě, cyklistiku, houbaření i rybaření, bonusem je snadná dostupnost: do Čelákovic a Brandýsa nad Labem je to odtud skutečně jen kousek.

Lázně Toušeň a zdejší prameny

Městečko leží v místě, osídleném už před mnoha tisíci lety. Býval tu brod a později přívoz solné stezky, vodní hrádek a posléze renesanční zámek, který sloužil jako vedlejší rezidence sídla Rudolfa II. v Brandýse nad Labem. Největší rozkvět zažila Toušeň po polovině 19. století: zrodila se tradice Floriánské pouti, která se koná každoročně začátkem května kolem novogotického kostela sv. Floriána a na Floriánském náměstí, byl založen cukrovar a v roce 1868 také slatinné lázně.
 

Slavní lázeňští hosté

K prvním hostům patřil básník Josef Svatopluk Machar, ale lázně postupně přilákaly klienty zvučnějších jmen. Pobýval tu poslední rakouský císař Karel I., skladatel Leoš Janáček, bratři Josef a Karel Čapkovi, herečka Stella Zázvorková nebo spisovatel Bohumil Hrabal. Od druhé světové války sem jezdívali manželé Dana a Emil Zátopkovi, kteří se zasloužili o zaměření lázní na vrcholové sportovce, léčbu a rehabilitaci pohybového aparátu. Lázně Toušeň proto využívali například atletka Jarmila Kratochvílová, oštěpař Jan Železný, tenista Petr Korda či desetibojař Roman Šebrle.
 

Výlety po lázních a okolí

Hosté lázní i běžní výletníci mají rádi jak lázeňské vinárny, kavárny a cukrárny, tak cyklistické a pěší výlety podél Labe. Rájem rybářů a v letních dnech také všech vodomilů je rozsáhlé jezero Malvíny, jedno z nejlepších přírodních koupališť ve středních Čechách. Pláže objevíte ve východní části pískovny podél levého břehu Labe, západní část slouží rybářům. Na výlet se můžete vypravit například do skanzenuPřerově nad Labem, do Čelákovic nebo do Lysé nad Labem.

Aktivity v městysi Lázně Toušeň

Slatinné lázně Toušeň

V příjemné typické středočeské krajině na soutoku Labe a Jizery 25 km severovýchodně od Prahy byly v roce 1868 panem Janem Králíkem založeny lázně.
Lázně Toušeň, Středočeský kraj

Zřícenina hradu Toušeň v Lázních Toušeň

Hrad stával v místech dnešního parku. Poslední zbytky hradu zmizely v 2. polovině 19. století při parkové úpravě okolí.
Lázně Toušeň, Středočeský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Pojizeří a Polabí


Vánoční pohoda na zámku Mcely a Polabské vánoční trhy

Zámek Mcely nabízí po celý adventní čas pohodu a klid se zajímavým programem. Zanechte shon za mcelskou branou a vychutnejte si výjimečný čas konce roku. A pokud vás lenošení omrzí, projděte se Jabkenickou oborou nebo zamiřte na Polabské vánoční trhy do Lysé nad Labem.

Na zámku a v podzámčí – dva odlišné světy na břehu Labe

Do dvou zcela odlišných světů můžete nahlédnout v Polabí. Nejdřív navštívíte honosné interiéry brandýského zámku, jehož zdi hostily císaře Rudolfa II. i ruského cara Alexandra I., a potom můžete porovnat rozdíl životního stylu našich předků v Polabském muzeu, které, jako každý rok, ožívá nyní působivou adventní atmosférou.

Výlet do Lysé nad Labem za orientalistou Bedřichem Hrozným

Bedřich Hrozný (6. května 1879 Lysá nad Labem – 12. prosince 1952 Praha) byl mezinárodně uznávaný český klínopisec a orientalista, který rozluštil jazyk starověkých Chetitů a položil tak základy oboru chetitologie. Jako jeden z prvních badatelů v oblasti klínopisných studií obrátil pozornost k otázkám hmotné kultury starověkých civilizací.
Lysá nad labem, Výlety s příběhem

Výlet do kraje Postřižin za spisovatelem Bohumilem Hrabalem

Bohumil Hrabal, rozený Bohumil František Kilian (28. března 1914 Židenice, dnes součást Brna – 3. února 1997 Praha) byl jeden z nejvýznamnějších a nejosobitějších spisovatelů druhé poloviny 20. století. Bohumil Hrabal byl ke světské slávě skeptický. Nepřál si žádnou pamětní desku, a když, tak prý jen ve výšce, kam čůrají psi. Přání se mu splnilo, a to jak na rodném domě ve strmé Balbínově ulici v Brně-Židenicích, tak v Nymburku na zdi pivovaru, kde prožil podstatnou část svého dětství a mládí.