Úvod > Aktuality > Stylové bydlení ve skalách a na skalách: skalní byty, hrady a tajemný Krvomlýn
Památky

Stylové bydlení ve skalách a na skalách: skalní byty, hrady a tajemný Krvomlýn

  • Vydáno3. června 2021
Od května se znovu otevřela některá muzea, Regionální muzeum Mělník otevřelo skalní obydlí ve Lhotce už od čtvrtka 6. 5. a otevřené návštěvníkům bude až do 26. 9. 2021! Od té doby postupně přibývají i další skalní světničky a hrady. Pěkné slunečné a teplé počasí navíc výletům přeje. Chtělo by se říci, že po studených měsících se do skalních světniček konečně budeme moci podívat bez rizika promrznutí, ale je to omyl: i v parném létě v nich bývá pořádná zima, zejména když zajdete hlouběji do skal.

Skalní obydlí ve Lhotce zve na návštěvu

Legendu mezi skalními byty objevíte ve Lhotce u Mělníka, vstupní bráně do malebného Kokořínska, které se prvním letošním návštěvníkům otevřelo již začátkem května. Patří k těm, kde se bydlelo ještě v roce 1982, a navíc se do pískovcového bloku na okraji vsi vešlo celé skromné hospodářství se sklepy a sýpkou. Dokonce tu mají i skalní chlívek, v němž objevíte model krávy v životní velikosti.

Otevřeno je zde od května do září, vždy ve čtvrtek, pátek, sobotu a neděli. Dostanete se sem i během státních svátků. Obydlí je přístupné vždy od 10:00 do 12:00 a od 13:00 do 17:00 hodin.

Obdivovat můžete také funkční repliku původních kachlových kamen, a to až do konce září od čtvrtka do neděle a o státních svátcích. A nezapomeňte, že návštěva této památky se dá snadno spojit s prohlídkou Regionálního muzea v Mělníce, které o skalní hospodářství ve Lhotce pečuje. Vstupné do skalního obydlí je 20 Kč. Skalní obydlí leží na žluté turistické stezce, vedoucí z Mělníka. Ta navazuje na známou Máchovu cestu značenou červeně linoucí se Kokořínským údolím. Trasa je vhodná pro pěší i cyklistický výlet.
 

Skalní poklady Českého ráje

Spousta volně přístupných skalních komůrek, bytečků a dalších prostor prozrazuje, že na Kokořínsku bylo pro chudé lidi bydlení ve skalách celkem běžné. Tak například při výletu na hrad Valečov – který je mimochodem zčásti také zavrtaný v mohutném skalním bloku a zčásti přistavěný k jeho bokům – si vyhraďte nějaký čas navíc k prohlídce světniček, vytesaných v okolních skalách. Je jich tu několik desítek, od mrňavých až po „luxusně“ rozsáhlé 2+1, a zejména rodinám s dětmi se pátrání po dalších a dalších světničkách postará o hezký program. Hrad Valečov je přístupný denně kromě pondělí od 9:00 do 18:00 hodin. Vstupné do hradního areálu je za 50 Kč, pro děti za 20 Kč.

Ve skalních bytech kolem Valečova lidé bydleli do roku 1892, o něco déle byl obydlený skalní byt Barušky pod hradem Kost; obě místa jsou volně přístupná. Barušky jsou pojmenované po dvou vdovách, které tu žily bezmála dvacet let. Ačkoli skalní byt vypadá jako obydlí z pohádky, postupně se rozrostl do pěti místností, měl dveře a zasklená okna, bydlení natrvalo tu rozhodně příjemné nebylo.

Ještě o něco déle se trvale bydlelo v Rozbořence, volně přístupný je také prostor zvaný Kostelíček anebo Obraznice spolu se spoustou dalších umělých jeskyní a komůrek, vytesaných ve skalních údolích kolem Mšena.
 

Skalní byty a hrady

Skalní byty najdete všude, kde jsou pískovcová skalní města, tedy i ve vesnicích kolem Toulovcových Maštalích na Českomoravském pomezí. Proslavila se jimi především Zderaz, kde komůrky vyhloubené ve skalách sloužily nejenom k bydlení, ale i jako chlévy a dílny. V pískovci tak byla například vytesaná kovárna s výhní nebo sušárna ovoce. Některé prostory byly zasypány, jiné odstřeleny anebo se o nich vůbec neví, jeden ze skalních bytů si ale můžete prohlédnout. Otevřeno je o víkendech, od června do konce srpna denně mimo pondělí, návštěvu je ale nutné předem domluvit telefonicky. Vstupné je za 30 Kč.

Chudí budovali malé komůrky, ti bohatší celé hrady. K prozkoumávání chodeb, galerií, schodišť a rozmanitých skalních interiérů včetně kostela láká například skalní hrad Sloup (otevřeno je od 4. 5. 2021 denně včetně pondělí), volně přístupný je například skalní hrad Falkenštejn či Kyjovský hrad v Českém Švýcarsku. Oblíbený hrad Šaunštejn je letos kvůli rekonstrukci nepřístupný.

Drábské SvětničkyPříhrazských skalách u Mnichova Hradiště, vyhledávané především díky překrásnému a dalekému výhledu do okolní krajiny jsou v roce 2021 uzavřeny (z důvodu havarijního stavu). Průchod areálem a prohlídka okolí je však možná. Přirozené skalní vyhlídky navazující na areál hradu propojuje červeně značená Zlatá stezka Českého ráje. A nakonec je tu tajemný Krvomlýn, provázený temnou pověstí o mlýnském kole, které roztáčela lidská krev. Místo skutečně existuje; najdete je poblíž Harasova na řece Pšovce. Dnes skalní mlýn slouží jako soukromé rekreační obydlí a podívat se na něj můžete bohužel jen zvenčí.
Hrad Šaunštejn

Hrad Šaunštejn

Necelý kilometr severně od obce Vysoká Lípa v Českém Švýcarsku lze spatřit výrazný pískovcový blok, kde v dobách minulých stával skalní hrad Šaunštejn. Skýtá nádherné výhledy na malebné okolí Vysoké Lípy, na části Českého Švýcarska s nejvýraznějším Růžovským vrchem.

Skalní obydlí ve Zderazi

Skalní obydlí ve Zderazi

Unikátní pískovcové obydlí a sklepy v malebné vesničce Zderaz sloužilo nemajetným občanům k bydlení ještě v 19. století. K vidění jsou dva skalní byty, v jednom je umístěna expozice fotografií mapující všechny dochované sklepy v obci. V roce 2023 je Zderazský domeček uzavřen kvůli rekonstrukci.

Zbytky skalního hrádku Staré Hrady v Příhrazských skalách

Zbytky skalního hrádku Staré Hrady v Příhrazských skalách

Dnes už jen terénní pozůstatky po skalním hradu najdete severní straně masivu Mužského u Příhraz. I když nálezy dokládají jeho existenci ve 13. až 15. stol., nezachovalo se nám jeho někdejší jméno. Místo bylo však osídleno již v dávných časech, hrad stával na místě původního slovanského hradiště.

Zřícenina hradu Falkenštejn v Českém Švýcarsku

Zřícenina hradu Falkenštejn v Českém Švýcarsku

Falkenštejn, nebo také Sokolí hrad, jehož zříceniny můžeme navštívit v překrásném Českém Švýcarsku, kilometr od Jetřichovic, byl založen na přelomu 13. a 14. století. Torzo skalního hradu nabízí krásné výhledy do Saského Švýcarska.

Hrad Valečov se skalními byty

Hrad Valečov se skalními byty

V severozápadní části Českého ráje nad obcí Boseň leží hrad Valečov, který byl postaven na počátku 14. století na pískovcové skále jako skalní hrad. Ve skalách vytesané prostory pak byly doplněny dřevěnými stavbami, podobně jako tomu bylo v nedalekých Drábských světničkách.

Skalní hrad Střmen v Teplicích nad Metují

Skalní hrad Střmen v Teplicích nad Metují

Skromné pozůstatky skalního hradu Střmen se nacházejí v Teplických skalách 2 km západně od Teplic nad Metují. Na vrcholu skalních věží je vybudována ohrazená vyhlídka na Teplické skalní město, Krkonoše s nejvyšším vrcholem Sněžkou a údolí Metuje.

Skalní obydlí Barušky u hradu Kost

Skalní obydlí Barušky u hradu Kost

Opuštěný skalní byt Barušky naleznete pár kroků od hradu Kost. V roce 1908 se jednalo o malebné skalní obydlí. V současnosti připomíná skalní dutina spíš jeskyni než trvale obydlitelnou prostoru.

Valečovské světničky – skalní byty u hradu Valečov

Valečovské světničky – skalní byty u hradu Valečov

Při návštěvě skalního hradu Valečov nesmíte vynechat prohlídku valečovských světniček. Jedná se o komplex 28 bytů vytesaných přímo do pískovcových skal, které se nacházejí v přilehlém lese. Sloužily jako obydlí hradní čeledi a možná také jako opevněné tábořiště a zimoviště v husitských dobách.

Pivnická rokle u Zderazi – dočasně uzavřeno

Pivnická rokle u Zderazi – dočasně uzavřeno

Pivnická rokle je dočasně uzavřená kvůli sesuvu stěn. Nachází severovýchodně od Žďárských vrchů a leží na hranici Českomoravské vrchoviny a České křídové tabule.

Jeskyně Klácelka s reliéfy sochaře Václava Levého

Jeskyně Klácelka s reliéfy sochaře Václava Levého

Umělá jeskyně Klácelka leží na levém břehu Liběchovky, asi 2 km severně od obce Liběchov. Sochař Václav Levý zde roku 1845 vytesal sochy zvířat z bajky F. M. Klácela, husitské hrdiny a trpaslíky.

Samuelova jeskyně ve Sloupu v Čechách

Samuelova jeskyně ve Sloupu v Čechách

Samuelova jeskyně je skromné obydlí poustevníka, uměle vyhloubené v pískovcovém skalním masivu, vyčnívajícím z nevelkého návrší nad jižním okrajem Sloupu v Čechách.

Toulovcovy Maštale – úkryt rytíře Toulovce

Toulovcovy Maštale – úkryt rytíře Toulovce

Přírodní rezervace Toulovcovy Maštale patří mezi nejzajímavější a nejmalebnější kouty u nás. V oblasti najdete pískovcové skalní útvary Toulovcovy a Městské Maštale.

Cinibulkova stezka – to nejlepší z Kokořínska

Cinibulkova stezka – to nejlepší z Kokořínska

Cinibulkova naučná stezka začíná u Městských lázní ve Mšeně a po 9 km cesty krásnou kokořínskou přírodou se do Mšena opět vrací. Na projití Cinibulkovy naučné stezky budete potřebovat přibližně 3 hodiny, jedná se o poměrně náročnou cestu.

Skalní jeskyně Klemperka

Skalní jeskyně Klemperka

Uměle vysekaná jeskyně Klemperka, jedna z větších podzemních prostor Kokořínska, se nachází mezi obcemi Truskavna a Kokořín. Do jeskyně se vstupuje do výšky 5 metrů po žebříku nebo po vysekaných schodech úzkým komínem.

Kyjovská skalní stezka

Kyjovská skalní stezka

Důmyslně vybudovaná trasa vede skalnatým terénem s množstvím schodů a žebříků, ale také výhledů na různé skalní útvary. Ve skalách ji vybudoval Horským spolek v letech 1905 – 1906.

Kyjovský hrádek v Českém Švýcarsku

Kyjovský hrádek v Českém Švýcarsku

Kyjovský hrad je 40 metrů vysoký skalní ostroh s pozůstatky dávného osídlení. Místo je dobře chráněno strmými skalními stěnami a skalními průrvami. Koncem 19. století byl k tomuto místu usnadněn přístup kyjovským horským spolkem vytesáním spousty schůdků.

Krvomlýn – skalní mlýn a skalní byty Harasov na Kokořínsku

Krvomlýn – skalní mlýn a skalní byty Harasov na Kokořínsku

Mlýn byl postaven na místě bývalého skalního hrádku v Harasově. Jeho pozůstatkem je mlýnice, která byla přestavěna na knížecí hájovnu Černínov. Když byl stavěn nový mlýn blíže Harasova, musel být přejmenován na Nový mlýn. Nyní je ve skalním mlýně rekreační obydlí.

Pusté kostely – posloužily také pro natáčení pohádek

Pusté kostely – posloužily také pro natáčení pohádek

Pusté kostely jsou volně přístupné umělé jeskyně vzniklé těžbou písku z pískovcového masivu. Jeskyně se využívaly k různým účelům – mlýny, hamr, brusírny skla, skladiště. V dobách válek sloužily jako nouzové úkryty. Strop jeskyní podpírá síť pilířů až 4 m vysokých.

Skalní obydlí ve Lhotce u Mělníka

Skalní obydlí ve Lhotce u Mělníka

Chcete poznat způsob, jakým nemajetní lidé dříve řešili své bydlení? Nabízíme vám prohlídku skalního obydlí ve Lhotce u Mělníka, které je dokladem neobvyklých konstrukčních metod. Můžete si zde prohlédnout vytesaný skalní byt, ale také celé hospodářské prostory.

Jeskyně Rozbořenka na Kokořínsku

Jeskyně Rozbořenka na Kokořínsku

Jeskyně patří k uměle vyhloubeným jeskyním, neboli skalním bytům. Toto obydlí vzniklo již před rokem 1843, kdy část domu byla roubená a část zahloubena do skály.

Další aktuality

Prohlédněte si národní kulturní památky Středočeského kraje

Středočeský kraj se, vzhledem k rozloze svého území, své historii a geografické poloze, vyznačuje kulturním dědictvím vyjímečné kvality. Jeho nedílnou součástí je velké množství památek všeho druhu. Seznam národních kulturních památek Středočeského kraje, tedy těch, které tvoří nejvýznamnější součást kulturního bohatství českého národa, čítá přes dvacet položek a jsou na něm nejen honosné zámky, hrady, kostely a poutní místa, ale také zajímavé průmyslové stavby či rudné doly. Prohlédněte si je spolu s Kudy z nudy.
Středočeský kraj | Památky

V Neumětelích zahájí jezdeckou sezónu Horymírova jízda

V sobotu 24. února 2024 se v Neumětelích a Radotíně chystá Horymírova sváteční jízda. Přijďte se podívat na koně i jezdce, kteří touto svou jízdou otevřou letošní jezdeckou sezónu. Horymírova družina se sejde okolo 8:00 v Radotíně, odkud vyrazí na dlouhou cestu, až do Neumětel.
Středočeský kraj | Letní sporty

Jarní poutě 2024: Matějská, Sedlecká, Dobrovodská či Řípská

Jaro je na spadnutí a s ním i oblíbené jarní poutě. Pražská Matějská začíná již poslední únorovou sobotu, dlouho na sebe nenechají čekat ani velikonoční poutě Sedlecká v Kutné Hoře a jihočeská v Dobré Vodě. Dubnový výlet na Říp spojte s Řípskou poutí a za květnového sluníčka si užijete pouť ve Žďáru nad Sázavou.
Středočeský kraj | Zážitky

Objevte zimní Křivoklát: jeden z nejstarších a nejvýznamnějších hradů je otevřen i v únoru

Již patnáctým rokem se na hradu Křivoklát konají prohlídky v zimních měsících. Po celý únor a březen je hrad Křivoklát otevřený během víkendu od 11:00 do 15:00 hodin.
Středočeský kraj | Památky

Sbírka slánek ve Slaném je jednou z největších na světě

Je vidět, že bez soli to zkrátka opravdu nejde. A zvlášť ve Slaném, kde vznikla roku 2011 originální velká sbírka slánek. Díky ochotným dárcům z Česka i zahraničí se sbírka rychle rozrůstá a v současné době čítá zhruba již 4200 exponátů. Darované skvosty jsou vystaveny v prostorách slánského Infocentra Pod Velvarskou bránou.
Středočeský kraj | Kultura

10 tipů, kam na výlet v Kolíně a okolí

Kolínu se díky místním židovským památkám přezdívá „Jeruzalém na Labi“. Z výšky si královské město lze prohlédnout z rozhledny Vodárna, vzniklé z bývalé vodárenské věže, anebo ze středověké věže Práchovna. V blízkém parku jsou k vidění sochy medvědů ze známé pohádky Potkali se u Kolína. Dominantou města je honosný chrám sv. Bartoloměje od Petra Parléře. Unikátní zákoutí v historickém centru města představuje Bartolomějské návrší, které nabízí neobvyklé pohledy na nejcennější kolínské památky. K návštěvě láká zdejší kostnice s bohatou ornamentální výzdobou i budova bývalé farní školy s interaktivní expozicí. Z místní zvonice se naskýtají krásné výhledy do daleka.
Středočeský kraj | Památky

V Příbrami v sobotu nastane masopustní veselí

Hornické muzeum Příbram pořádá v sobotu 17. února 2024 tradiční masopustní průvod a lidovou veselici v prostředí historických báňských objektů. Přijďte si užít masopustní průvod, rej masek a žertovné masopustní scénky v prostředí hornických Březových Hor! Na přípravě této lidové veselice muzeum již 21. rokem spolupracuje se Sborem dobrovolných hasičů z Bohutína, kteří masopust pořádají 98 let.
Středočeský kraj | Kultura

Církevní řády: noční vigilie, práce a latinské mše s cisterciáky

Silentium, tedy přísné noční mlčení, vstávání ve tři čtvrtě na tři ráno a vzápětí ve tři hodiny noční vigilie, to je jen část denního řádu, který se už dlouhá staletí udržuje v cisterciáckém opatství Naší milé Paní ve Vyšším Brodě. Z celé řady cisterciáckých klášterů v Česku dnes zbyl jako jediný fungující mužský klášter.
Středočeský kraj | Památky