Úvod > Co chcete dělat? > Skalní obydlí ve Zderazi
Skalní obydlí ve Zderazi
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Památky

Skalní obydlí ve Zderazi

Poznejte život v pískovcové skále. Unikátní pískovcové obydlí a sklepy v malebné vesničce Zderaz sloužilo nemajetným občanům k bydlení ještě v 19. století. K vidění jsou dva skalní byty, v jednom je umístěna expozice fotografií mapující všechny dochované sklepy v obci.
Nenechte si ujít zdejší minimuzeum – tzv. Zderazský domeček se sbírkami nářadí a zařízení požívané v minulosti na vesnici k práci na poli, v domácnosti i pro různá řemesla. Nechybí ani historické mapy obce či exponáty z historie lyžování v regionu.
 
Skalní obydlí vznikla přibližně v době, kdy hrabě de Chamaré získal blízký zámek Nové Hrady, který začal přestavovat a také zakládal různé manufaktury – sklárny, prádelny lnu, koželužny, bělidla atp. Lidé sem přicházeli za prací a hledali nejrůznější místa, kde by se usadili. Vyhloubili několik jednoduchým místností ve skalách a postupem času nad nimi postavili drnové nebo roubené chalupy, které během času přestavovali až do dnešní podoby. Nejchudší obyvatelé však bydleli až do 19. století ve skromných podmínkách pískovcových obydlí. V jedné místnosti vedle sebe žili tři generace. Některé skalní místnosti sloužily jako sklepy pro úschovu brambor nebo řepy, jiné jako chlévy nebo dílny – dochována je kovárna a sušárna ovoce. Z původních 40 doložených sklepů jich je v současnosti dochováno pouze 27. Ostatní byly buď zasypány nebo podlehly lokální těžbě písku či nové zástavbě.

Prohlídka skalních obydlí je možná s průvodcem p. Mencem, který bydlí v domě č. 31. Mezi další turistické zajímavosti obce patří ještě kaplička z konce 19. století, a několik staveb lidové architektury z 19. až první poloviny 20. Uvidí fotografie dochovaných pískovcových sklípků, druhé obydlí je vybavené dobovou postelí, kamny, nádobím či nářadím.

Mimoto se v roce 2016 obci s pomocí dobrovolníků podařilo otevřít ještě jeden unikátní  sklípek. Jedna třetina sklípku je vysekaná z písku, i podesty jsou pískové, ale klenbu ale tvoří opuka.

Ubytování a restaurace v okolí

Apartmány v Proseči

Apartmány v Proseči

Proseč, Pardubický kraj
Chalupa Sokolík

Chalupa Sokolík

Proseč, Pardubický kraj
Hradní spižírna na Rychmburku

Hradní spižírna na Rychmburku

Předhradí, Pardubický kraj