Úvod > Co chcete dělat? > Letní sporty > Máchova cesta z Mělníka na Máchovo jezero
Letní sporty

Máchova cesta z Mělníka na Máchovo jezero

Máchova cesta je část červeně vyznačené mezinárodní trasy E10, původně samostatný úsek určený pro pěší turisty v úseku od Mělníka přes Kokořínsko až ke hradu Bezdězu a městečku Doksy, břehu Máchova jezera a do obce Zahrádky. Celá cesta měří 61 km.
Karel Hynek Mácha (1810-1836), největší z básníků českého romantismu, byl vášnivým milovníkem přírodních fenoménů a ve svém krátkém životě i obdivuhodným chodcem. Inspirace ke svým největším dílům čerpal právě v místech, kudy prochází na jeho počest pojmenovaná Máchova cesta. Vydejte se na ní po červené značce buď z Mělníka anebo z vlakové zastávky Lhotka nádraží.

Cesta z Mělníka vede z náměstí historickým centrem Pražskou branou kolem hlásky a poté k sídlišti a obchodní zóně Podolí. Mírným táhlým stoupáním mezi zahradami a usedlostmi míjíte vpravo barokní sochu sv. Jana Nepomuckého a později vinařský objekt kartuziánského lisu a vinice až k lesu Chloumek. Tím dojdete k vysílači a poté po polní cestě do Lhotky.
 

Kokořínským údolím ke hradu Houska

Zde začíná Kokořínské údolí s romantickými pískovcovými útvary, oživované usedlostmi bývalých mlýnů i rázovitých chalup. Údolím protéká potok Pšovka, který napájí i několik rybníků. Lesní značená stezka vroubená skalami vede kolem bývalého mlýnu Štampach, jehož exteriér je hojně využíván v českých filmových pohádkách. Dále minete bývalý mlýn Koružek, od něhož pokračuje silnicí k rybníku Harasov (v létě možnost koupaní). Značená cesta celou tuto lokalitu opředenou pověstmi (např. Krvomlýn) obchází zprvu po skalách a posléze pod nimi po břehu. Lesními i lučními stezkami vás značka dovede kolem studánky Ladčin pramen a dalšího bývalého mlýna Mlčeň až ke křižovatce silnic i značených tras k hospodě U Grobiána. Pak chvilku po silnici a opět lesní stezkou nad tůní Kačírek k centru údolí pod hradem. Toto místo nese název Kokořín Dolina. Do těchto míst je lokalizována próza K. H. Máchy „Cikáni“.
 
V místu, kterému se říká Kokořín Dolina, je křižovatka značených tras a východisko na hrad Kokořín (po modré značce 0,7 km, přístupný jen v letní sezóně). Romantická stezka pokračuje kolem tábořiště U Splávku a tůně Špaček. Za rázovitými roubenkami lokality Hlučov se ukrývají Pokličky. Ty naše stezka mine a pokračuje do osady Vojtěchov s pěknými roubenkami a dřevěnou zvoničkou. U hospody V Ráji Máchova cesta odbočuje na Olešno a dále stále strmějším stoupáním do hloubi Houseckých vrchů, a poté až k samotnému hradu Houska.
 

Vesnické památkové rezervace, Bezděz a Máchovo jezero

Trasa pak klesá k památkově chráněným vesnickým rezervacím Kruh a Žďár. Lesy a skalami pak přijdete ke hradu Bezděz. Krajina kolem Bezdězu byla nejsilnějším zdrojem inspirací K. H. Máchy k jeho nejznámějšímu dílu "Máj". 
 
Závěrečný úsek Máchovy stezky sestupuje lesem do městečka Doksy (v Máchově době se jmenovalo Hirschberg), významného rekreačního centra s vodní plochou – Máchovo jezero. Zpět na Mělník se můžete vrátit autobusem nebo vlakem. Trasu lze rozdělit na dvě části s přenocováním v penzionech v Kokořínském údolí, ve Mšeně nebo v obci Kokořín, nebo ve stanech na tábořišti.
 

Od jezera k zámku Zahrádky

Od Máchova jezera cesta pokračuje ještě asi 15 km, nejprve k přístavišti Doksy a poté borovicovým lesem k Provodínu. A poté opět opět lesními stezkami ke koupalištím Provodínská pískovna a Brejle. V těsné blízkosti se pak ukrývají bažiny Zámeckého rybníka a po chvíli pochodu i samotný rybník, známý všem milovníkům ptactva. Rybník byl založen zřejmě už na počátku 15. století, od 20. století je chráněn především kvůli výskytu až 220 druhů ptactva.

Cesta směřuje ke svému konci u zámku Zahrádky. Čtyřkřídlá patrová budova s nárožními věžemi v roce 2003 vyhořela, zůstaly pouze obvodové zdi. Od té doby zámek čeká na důkladnou rekonstrukci. Kolem zámku se rozprostírá rozsáhlý anglický park.

Troiss v Jazz klubu Píchlá nota

Nezaměnitelný akustický sound – to je slovensko-české trio TROISS. Smyslové, pocitové, propracované a přece jaksi syrové texty. „Bosorkovský” zpěv s obrovskou dynamikou od vyšeptávání ke křiku, velkým rozsahem a nesmírně pestrou paletou tónových odstínů.
Doksy, Liberecký kraj

Sváteční program na Bezdězu

Program na hradě.
Bezděz, Liberecký kraj

Vzácné dřevořezby z Křížové cesty na Bezdězu

Tři ztracené výjevy z ukřížování Ježíše Krista byly nákladně zrestaurovány a vložené do původních rámů ze 17 stol. V uvedených dnech si je můžete prohlédnout na hradě Bezděz.
Bezděz, Liberecký kraj

Jedna země, jeden král ... hrajeme pro děti na Bezdězu

Přijďte se pobavit na Bezděz v sobotu, nebo v neděli a prožijte se svými dětmi šermířský den na hradě ...
Bezděz, Liberecký kraj

Den s Oldřichem z Chlumu na Bezdězu

Setkání se spisovatelem Vlastimilem Vondruškou.
Bezděz, Liberecký kraj

Czech O-Tour Kokořínsko

Závody v orientačním běhu ze seriálu Czech O-Tour na Kokořínsku a v České Lípě. Pro zkušené orientační běžce, začátečníky i celou rodinu.
Dubá, Liberecký kraj

Letní kulturní festival Hrady CZ – Bezděz

Putovní letní kulturní festival Hrady CZ na Bezdězu.
Doksy, Liberecký kraj

Dny ve středověku na Bezdězu

Zbraně a zbroj budou opět řinčet na hradním nádvoří.
Bezděz, Liberecký kraj

Bruslení na zamrzlém Máchově jezeře

Máchovo jezero v romantickém prostředí nedaleko hradu Bezděz nabízí v zimě za příznivých podmínek ideální možnosti bruslení na zamrzlém jezeře. Síla ledu k bezpečnému bruslení by měla dosahovat 18 – 25 cm. Aktuální informace většinou přináší IC Doksy.
Doksy, Liberecký kraj

Jarmilina skála u Máchova jezera

Na severním břehu Máchova jezera, přímo na hlavní pláži ve Starých Splavech je Jarmilina skála. Nazval ji tak v roce 1910 František Vaina z Nové Paky. Stalo se tak u příležitosti stého výročí básníkovy smrti a prvního vydání Máje.
Doksy, Liberecký kraj

Lodní doprava na Máchově jezeře

Vodní hladinu Máchova jezera, která je obklopená hlubokými lesy a písečnými plážemi, brázdí po celé léto výletní lodě. Flotila 4 lodí poskytuje možnosti pronájmů při konání nejrůznějších oslav či přednášek, okružní i pravidelné plavby. Pravidelná doprava a okružní jízdy probíhají od května do října.
Doksy, Liberecký kraj

Aquapark Staré Splavy – zažij Mácháč jinak

Na pláži známého výletního střediska Máchovo jezero v lázeňské obci Staré Splavy, nedaleko města Doksy, leží zcela originální Aquapark Staré Splavy se spoustou atrakcí pro děti i dospělé.
Doksy, Liberecký kraj

Sportovní rybolov na Máchově jezeře

Na Máchovo jezero se po více než 30 letech vrací sportovní rybolov. Zachytat si mohou nejen rybáři, ale i turisté. Rybářská sezona potrvá od 15. 4. do 30.11. Omezení pro lov platí pro úsek pod Šroubeným z důvodu ochrany přírody. Zde je lov možný až od 1. 7. do 30. 11.
Doksy, Liberecký kraj

Ringoland ve Starých Splavech – místo, kde začíná i končí umění

Muzeum a galerie Ringoland vystavuje desítky obrazů, grafik a artefaktů, které se vážou k životu a dílu Františka Ringo Čecha, včetně videoprůvodce v podání samotného autora a možnosti zakoupit si vtipné Ringo-suvenýry.
Doksy, Liberecký kraj

Do Máchova kraje za gastronomií v loveckém stylu

Stylová restaurace nabízí výbornou kuchyni se zaměřením na chutné myslivecké speciality. K Máchovu jezeru je to jen 300m. Několik písčitých pláží, koupání, surfing a další vodní sporty.
Doksy, Liberecký kraj

Staré Splavy u Máchova jezera

Významným rekreačním střediskem na břehu Máchova jezera jsou Staré Splavy, které jsou od roku 1850 součástí města Doksy.
Doksy, Liberecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Port

Hotel Port leží přímo na břehu Máchova jezera v romantickém prostředí nedaleko hradu Bezděz. Hotel má vlastní parkoviště, pláž, venkovní i vnitřní bazén, vířivku, saunu, páru, bowling, restauraci s terasou a výhledem na jezero, sportovní a vodní půjčovnu.
Doksy, Liberecký kraj

Molo 23 na břehu Máchova jezera

Vychutnejte si dobré jídlo s výhledem na Máchovo jezero. Ve stylovém grill baru Molo 23 aneb five over nine bar na vás čekají luxusní steaky, dobroty z grilu i velký výběr dobrého pití.
Doksy, Liberecký kraj

Autokemp Klůček na Máchově jezeře

Autokemp Klůček nabízí ubytování ve dvou, tří a čtyřlůžkových chatkách. V celém kempu je také dostatek prostoru pro váš vlastní stan či karavan.K dispozici jsou sprchy, sociální zařízení, dvě kuchyňky s vařičem, prádelna s pračkou a sušičkou.
Doksy, Liberecký kraj

Apartmány Paola ve Starých Splavech

Apartmány Paola najdete ve městě Staré Splavy, v rekreační oblasti Máchovo jezero. Máchovo jezero je jedním z nejpřitažlivějších míst pro rekreaci v letních měsících.
Doksy, Liberecký kraj

La Farma Lake restaurant

Mladá, chytrá, svěží, přátelská a především neskutečně chutná a nápaditá kuchyně. Jestli očekáváte vysoké ceny, nažehlené puky a punc luxusu, tak na to, si v této restauraci na břehu Máchova jezera nehrají.
Doksy, Liberecký kraj

Camp Borný u Máchova jezera

Součástí dnes již největší pláže Máchova jezera, pláže Borný, která má rozlohu cca 100 000 m² je také Camp Borný. Kemp slouží návštěvníkům se stany, obytnými vozy i autopřívěsy a zároveň je zde možno pronajmout si bungalov či karavan.
Doksy, Liberecký kraj

Bistro U Strnada v Doksech

Tak trochu jiné bistro s vynikající nabídkou fresh kuchyně a street-foodu.
Doksy, Liberecký kraj

Stylová výletní hospůdka Dřevěnka v Provodíně

Restaurace je známá jako tradiční zastávka motorkářů, kolařů i výletníků, kteří se vydávají na cesty po Máchově kraji.
Provodín, Liberecký kraj