Úvod > Co chcete dělat? > Kyjovský hrádek v Českém Švýcarsku
Památky

Kyjovský hrádek v Českém Švýcarsku

Kyjovský hrad je 40 metrů vysoký skalní ostroh s pozůstatky dávného osídlení. Místo je dobře chráněno strmými skalními stěnami a skalními průrvami. Koncem 19. století byl k tomuto místu usnadněn přístup kyjovským horským spolkem vytesáním spousty schůdků.
O hradu se nedochovaly téměř žádné písemné zprávy. Můžeme však bezpečně říci, že hrad založil rod Michaloviců. V okolí jsou patrné stopy po železné rudě a v příkopu se našla část pece a sklepní prostory. Archeologové rovněž našli keramické nálezy, které nám datují dvojí osídlení, poprvé kolem roku 1300 a podruhé na přelomu 14. a 15. století. Patrně šlo o sídlo středověkých horníků. Ke Kyjovskému hrádku se váže pověst o pokladu.

Schůdnost celého areálu je dána množstvím vytesaných schůdků ve skalách, zejména díky místním turistickým spolkům, které se snažily o zpřístupnění hradu na přelomu 19. a 20. století. Kamenné schody vedou k vyhlídce, která původně sloužila jako strážní věž. V místě, kde se sestupuje do údolí, je na skalní stěně znamení kříže, snad je spojen s tragickou události pádu do propasti.

Ke Kyjovskému hrádku se nejlépe dostanete po žluté značce z Krásné Lípy po Köglerově naučné stezce.

Ubytování a restaurace v okolí