Úvod > Co chcete dělat? > Příhrazské skály s horolezeckou dominantou zvanou Kobyla
Příroda

Příhrazské skály s horolezeckou dominantou zvanou Kobyla

Na východ od vrchu Mužského se rozkládá pískovcové skalní město Příhrazské skály. Tato přírodní rezervace je tvořena stejně jako okolní skalní města pískovcovými skalami a úzkými roklemi se strmými svahy. Místo je oblíbené zejména horolezci.
Kolem vrchu Mužský byla v roce 1999 vyhlášena přírodní rezervace Příhrazské skály, která zahrnuje pískovcové skalní město u obce Příhrazy a oblast Drábských světniček nad obcí Dneboh.

Projít se můžete také po Naučné stezce Příhrazské skály s 12 zastávkami. Na severní a západní straně skal je až 100 m vysoký strmý sráz. K nejatraktivnějším místům patří úzká skalní rozsedlina Studený průchod, strmý ochoz, po němž vede značená stezka. V Příhrazských skalách se nachází 178 pískovcových skalních věží, z čehož většina skal je situována hlavně na okraje kaňonovitých údolí.

Dominantou skalního města je bizardní skalní útvar Kobyla. Skalní město skrývá ve skalách vytesanou modlitebnu Hynšta, která v 17. století sloužila jako úkryt pronásledovaným Českým bratřím. Jsou zde i zbytky hrádků ze 13. století (Hynšta, Staré Hrady). Pár kilometrů na jih stojí další významná zřícenina Valečov, poblíž ní se nacházejí další skalní světničky.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 13. 8. 2021

Ubytování a restaurace v okolí