Úvod > Co chcete dělat? > Hrad Šaunštejn – přístupný od června 2022
Hrad Šaunštejn - přístupný od června 2022
"> "> "> "> "> "> "> šaunštejn.JPG "> "> "> "> ">
Přidat foto
Památky

Hrad Šaunštejn – přístupný od června 2022

Necelý kilometr severně od obce Vysoká Lípa v Českém Švýcarsku lze spatřit výrazný pískovcový blok, kde v dobách minulých stával skalní hrad Šaunštejn. Skýtá nádherné výhledy na malebné okolí Vysoké Lípy, na části Českého Švýcarska s nejvýraznějším Růžovským vrchem.
Skalní hrad plnil správní a ochrannou funkci tzv. České stezky, která byla významnou obchodní cestou spojující Čechy a Sasko. Byl také přezdíván jako Loupežnický hrad, neboť místo, kde byl Šaunštejn postaven, skýtalo ideální útočiště k loupeživým nájezdům do okolí hamižných majitelů hradu Berků z Dubé. Přesná doba založení hradu není známa, nejčastěji se však hovoří o konci 14. století, kdy měl sloužit k ochraně České silnice představující významné obchodní spojení vnitrozemí se Saskem.

Cesta k hradu rozhodně není snadná – přístup k zbytkům hradu Šaunštejn je umožněn po strmých schodech úzkou spárou ve skále. V severní části bývalého hradu je do skály vyhloubena spodní část hlavní věže. Je to nyní malá a hluboká místnost se sedátkem džbánovitého tvaru, která bývala buď cisternou či vězením, případně sloužila jako skladiště. O něco níže v bočních partiích skalní stěny pak je k vidění vytesaná skalní jeskyně. Dutina ve skalním bloku bývala stájí nebo vrátnicí. Vrcholky jednotlivých skal jsou spojeny ocelovými můstky.
 
V roce 2021 prošel hrad rekonstrukcí, která si poradila s nestabilními skalními bloky nad vstupem na torzo hradu. Dále byly upraveny vyhlídkové lávky a přístup na hrad. Hrad bude přístupný od června 2022.
Malá Pravčická brána

Malá Pravčická brána

Jetřichovice, Ústecký kraj
Půjčovna elektrokol v Jetřichovicích

Půjčovna elektrokol v Jetřichovicích

Jetřichovice, Ústecký kraj
Rokle Soorgrund v Českém Švýcarsku

Rokle Soorgrund v Českém Švýcarsku

Jetřichovice, Ústecký kraj
Vyhlídka Ptačí kámen u Vysoké Lípy

Vyhlídka Ptačí kámen u Vysoké Lípy

Jetřichovice, Ústecký kraj