Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Zbytky skalního hrádku Staré Hrady v Příhrazských skalách
Památky

Zbytky skalního hrádku Staré Hrady v Příhrazských skalách

Dnes už jen terénní pozůstatky po skalním hradu najdete severní straně masivu Mužského u Příhraz. I když nálezy dokládají jeho existenci ve 13. až 15. stol., nezachovalo se nám jeho někdejší jméno. Místo bylo však osídleno již v dávných časech, hrad stával na místě původního slovanského hradiště.
Vydáte-li se přírodní rezervací Příhrazské skály po červené turistické značce z Příhraz směrem na Drábské světničky, přijdete přibližně po jednom kilometru k pískovcovému masivu s několika železnými žebříky. Po nich vystoupáte na táhlý skalní pás, na kterém kdysi stával skalní hrádek Stará Hrada. Podle úlomků nalezené keramiky archeologové odvozují, že vznikl ve 13. až 14. století.

Dnes zde žádný středověký hrad už nenajdete. Existenci hrádku připomínají jen terénní pozůstatky. Hrádek Staré Hrady stál na několika pískovcových skalách propojených zřejmě můstky a žebříky. Severní a jižní stěny skal jsou kolmé nebo velice strmé, obtížně dobyvatelné. Hrádek byl přístupný pouze úzkou cestou od západu. Příkop sekaný ve skále je asi 10 metrů široký. Stavitelé hrádku nejsou známi, stejně jako jeho držitelé. Dochovalo se podvalí skalní stavby, zbytky dvou světniček a ve skále vytesaná cisterna.

Z temen pískovcových věží jsou pěkné výhledy do kraje. Na východě je rozpoznatelná silueta Trosek. Od severozápadu po severovýchod se táhne obec Žďár, zrcadlí rybník Žabakor a na úpatí Kozlova (381 m n. m.) upoutá pozornost gotický farní kostel ve Všeni.

Nejlépe sem dojdete po červené turistické značce z Příhraz směrem k Drábským světničkám.

Valentýn v prvorepublikové vile

Nabízíme zvýhodněný Valentýnský balíček s přespáním v Českém ráji.
Branžež, Středočeský kraj

Kurz roubování

Máte na zahradě starou jabloň, která plodí úžasná jablka? Ani nevíte, co je to za odrůdu, ale chcete ji zachránit stůj co stůj. Nebo jste šli podzimní krajinou a utrhli jste si z větve jablko? Kousli jste do něj a jeho trpká chuť vás očarovala – nadosmrti jste propadli výrobě cideru!
Mnichovo Hradiště, Středočeský kraj

Koncert kapely Džezvica v Sychrováku

Balkánská hudba, netradiční nástroje, podmanivý vícehlasý ženský zpěv, harmonika, violloncelo, kytara, příčná flétna, cajon... přijďte si poslechnout a zatančit na skvělou kapelu Džezvica! A dát si třeba dobré sychrovácké místní pivo a něco dobrého k jídlu.
Mnichovo Hradiště, Středočeský kraj

Vinnetou

To jsou oni, hrdinové našeho dětství! Pokrevní bratři Old Shatterhand a Vinnetou.
Turnov, Liberecký kraj

Příhrazské skály s horolezeckou dominantou zvanou Kobyla

Na východ od vrchu Mužského se rozkládá pískovcové skalní město Příhrazské skály. Tato přírodní rezervace je tvořena stejně jako okolní skalní města pískovcovými skalami a úzkými roklemi se strmými svahy. Místo je oblíbené zejména horolezci.
Mnichovo Hradiště, Středočeský kraj

Zbytky hrádku Hynšta – tajná bratrská modlitebna

V Příhrazských skalách asi 4 km jižně od Žďáru se nachází zbytky hrádku Hynšta. Z původního, nepříliš rozsáhlého skalního hrádku ze 13. století se dodnes zachovala pouze jedna místnost se středovým sloupem, k níž vede několik metrů dlouhá, ve skále sekaná chodba.
Mnichovo Hradiště, Středočeský kraj

Krásná vyhlídka v Příhrazských skalách

Rozsáhlá pískovcová skalní oblast východně od čedičového vrchu Mužský, Příhrazské skály v Českém ráji, je plná nádherných vyhlídek. Jednou z nich je i Krásná vyhlídka, která dělá čest svému jménu. Pokochat se zde můžete výhledem na Ještěd a okolí.
Boseň, Středočeský kraj

Trhlinová propast v Příhrazských skalách

Pod vrcholem Mužský, jen pár kroků od Krásné vyhlídky v Příhrazských skalách, se nachází zajímavý přírodní úkaz – pseudokrasová Trhlinová propast, která představuje nejhlubší známou propast na Mladoboleslavsku.
Boseň, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Autocamping Příhrazy

Autokemp Příhrazy se nachází v nejstarší chráněné krajinné oblasti České republiky zvané Český ráj, přibližně 10 km mezi městy Mnichovo Hradiště a Turnov.
Žďár, Středočeský kraj

Restaurace a penzion Na krásné vyhlídce

Přijďte posedět do restaurace s novou velkou letní terasou. Pro žíznivé výletníky je připraven venkovní kiosek. K dispozici je velké venkovní dětské hřiště a dětský koutek v restauraci.
Boseň, Středočeský kraj

Biofarma Arnoštice

Chcete si z Českého ráje přivézt domů něco dobrého, zdravého nebo krásného?
Žďár, Středočeský kraj

Duo Camp Branžež u Komárovského rybníka

Hledáte ubytování v kempu uprostřed překrásné přírody? Najdete jej u Komárovského rybníka pod Příhrazskými skalami. Duo camp nabízí několik druhů ubytování, a to ve stanech, karavanech, chatkách nebo apartmánech.
Branžež, Středočeský kraj