Úvod > Co chcete dělat? > Zbytky skalního hrádku Staré Hrady v Příhrazských skalách
Památky

Zbytky skalního hrádku Staré Hrady v Příhrazských skalách

Dnes už jen terénní pozůstatky po skalním hradu najdete severní straně masivu Mužského u Příhraz. I když nálezy dokládají jeho existenci ve 13. až 15. stol., nezachovalo se nám jeho někdejší jméno. Místo bylo však osídleno již v dávných časech, hrad stával na místě původního slovanského hradiště.
Vydáte-li se přírodní rezervací Příhrazské skály po červené turistické značce z Příhraz směrem na Drábské světničky, přijdete přibližně po jednom kilometru k pískovcovému masivu s několika železnými žebříky. Po nich vystoupáte na táhlý skalní pás, na kterém kdysi stával skalní hrádek Stará Hrada. Podle úlomků nalezené keramiky archeologové odvozují, že vznikl ve 13. až 14. století.

Dnes zde žádný středověký hrad už nenajdete. Existenci hrádku připomínají jen terénní pozůstatky. Hrádek Staré Hrady stál na několika pískovcových skalách propojených zřejmě můstky a žebříky. Severní a jižní stěny skal jsou kolmé nebo velice strmé, obtížně dobyvatelné. Hrádek byl přístupný pouze úzkou cestou od západu. Příkop sekaný ve skále je asi 10 metrů široký. Stavitelé hrádku nejsou známi, stejně jako jeho držitelé. Dochovalo se podvalí skalní stavby, zbytky dvou světniček a ve skále vytesaná cisterna.

Z temen pískovcových věží jsou pěkné výhledy do kraje. Na východě je rozpoznatelná silueta Trosek. Od severozápadu po severovýchod se táhne obec Žďár, zrcadlí rybník Žabakor a na úpatí Kozlova (381 m n. m.) upoutá pozornost gotický farní kostel ve Všeni.

Nejlépe sem dojdete po červené turistické značce z Příhraz směrem k Drábským světničkám.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 13. 8. 2021

Ubytování a restaurace v okolí