Úvod > Aktuality > Sametová revoluce slaví 30 let, vzpomínat se bude po celé zemi
Sametová revoluce slaví 30 let, vzpomínat se bude po celé zemi
"> "> "> "> "> "> Písne Karla Kryla zazní nejen v jeho rodišti Kromeríži, ale také napríklad v Ceských Budejovicích
Kultura

Sametová revoluce slaví 30 let, vzpomínat se bude po celé zemi

  • Vydáno13. listopadu 2019
Je tomu už zřicet let, co cinkot klíčů, davy na Václavském náměstí a český disent rozhodly o dalším politickém vývoji Československa. Oslavte s portálem Kudy z nudy výročí pádu komunistické strany a zavzpomínejte při akcích po celém Česku na legendární hesla sametové revoluce, písně Karla Kryla i studenty, kteří bojovali za svobodu.
17. listopad patří mezi nejvýznamnější data české historie. Roku 1939 se studentstvo vydalo do ulic, aby uctilo památku studenta Jana Opletala a dělníka Václava Sedláčka, kteří zahynuli při násilném potlačení pokojné demonstrace 28. října 1939. Na protesty, v něž se proměnil Opletalův pohřeb, zareagovali nacisté uzavřením vysokých škol, masovým zatýkáním a popravou devíti univerzitních studentů. Roku 1941 byl proto v Londýně 17. listopad vyhlášen Mezinárodním dnem studentstva.

Přesně o 50 let později se toto datum stalo znovu důležitým milníkem československých dějin. Tentokrát vyšly do ulic statisíce lidí protestovat proti vládě jedné strany. Cinkot klíčů, zpěv národní hymny a hesla jako „Jakeše do koše!“ či „Máme holý ruce!“ se stala symboly poklidného převratu, který do dějin vstoupil pod názvem sametová revoluce. A právě 30. výročí této významné události si celé Česko připomene. Kam se tedy vydat za oslavami?
 

Praha

korzo národníTradičním centrem oslav je samozřejmě Praha. Navštívit můžete v den významného výročí třeba velkou pouliční slavnost s názvem Díky, že můžem aneb Korzo Národní. Na Národní třídě budou v tzv. Obýváku Václava Havla číst z jeho děl Dagmar Havlová, Václav Marhoul, Michael Kocáb, Tomáš Etzler, Dana Němcová, Dan Přibáň, Bára Hrzánová, Lenka Klicperová, Michael Žantovský a další. aké události předznamenaly pád režimu? Jaká očekávání měli protestující občané? Jak učit o těchto událostech dnešní žáky?  Všechny tyto otázky zodpoví Vzdělávací tramvaj. Další z akcí je Studentský Albertov anebo rekonstrukce průvodu z roku 1989 z Albertova na Národní třídu.

václavákHorní část Václavského náměstí bude 17. listopadu opět žít Koncertem pro budoucnost. A určitě si nenechte uijít ani videomapping k výročí sametové revoluce na historické budově Národního muzea. Součástí sametových oslav bude také satirické Sametového posvícení karneval, pořádaný v centru Prahy občanskými iniciativami, které se inspirovaly basilejským festivalem Fastnacht. Satirické masky v nadživotní velikosti představují při průvodu palčivá témata dnešní společnosti. Průvod vychází 17. listopadu ve 14:30 z Kampy.
 

Brno

Brněnský sedmnáctýMezinárodní den studenstva a sametovou revoluci si připomenou také v Brně tematickou akcí Brněnský sedmnáctý. Na velké stagi na náměstí Svobody vystoupí řečníci z řad studentů, umělců, pamětníků listopadových událostí či rektorů brněnských univerzit. Program bude doplněn o vystoupení několika písničkářů a tří kapel. Hudební produkce, vystoupení řečníků a promítání dobových záběrů čeká zájemce také v Kobližné ulici a na Malinovského náměstí, a to v rámci akce Nezapomeňme – 30 let svobody v Brně.

Pro oživení programu na náměstí budou probíhat na několik místech drobná divadelní a hudební vystoupení, instalace i světelné instalace. V blízkém okolí náměstí Svobody vzniknou tři vnitřní scény, na které připravujeme promítání, literární program a diskuze. V 18:00 bude zahájen tradiční Lampionový průvod pořádaný studenty Masarykovy univerzity, který vede přes Kaunicovy koleje až na náměstí Míru.
 

Kroměříž

Karel KrylZavzpomínat na události sametové revoluce můžete také v Kroměříži, kde se v neděli 17. listopadu chystá opět tradiční pietní vzpomínková akce Světlo pro Kryla spojená s výročím sametové revoluce, při které se zapalují svíčky Expozici Karla Kryla.

Letos bude na programu pásmo Krylových písní a básní, se kterým vystoupí od 16 hodin kytarista Tomáš Olšina. Celý den bude do muzea vstup zdarma.
 

Ostrava

ostravaTaké v Ostravě si připomenou 30. výročí Sametové revoluce. Listopad 1989 přinesl do té doby nemyslitelné změny – otevřely se hranice, najednou jsme mohli svobodně cestovat po Evropě i celém světě, v kultuře umělce nikdo neomezoval a bylo jen na nich, zda se prosadí a zda zaujmou posluchače, čtenáře či diváky.
Město Ostrava s dalšími organizacemi připravilo pro program SametOVA!!! ve dnech 15. až 18. listopadu besedy, přednášky, scénické čtení, výstavu, workshopy, projekce, komponované pořady, divadelní představení nebo happening.

V diskuzích vystoupí tehdejší studenti a budou hovořit s veřejností i dnešním studenty o situaci na Ostravsku v listopadu 1989, o reakcích veřejnosti, ale i o tom, zda listopad 1989 naplnil očekávání a zda studenti mohou něco změnit i v současnosti. Zajímavý program nabízejí scénická čtení, uskuteční se happening s lidským řetězem podobným tomu, který vytvořili Ostravané v listopadu 1989, koncerty projekce dokumentů a vše završí nová hra Tomáš Vůjtka.


Plzeň

plzeň historický busPlzeň si 17. listopadu 2019 připomene 30. výročí od událostí listopadu 1989 celodenním programem. Lidé se budou moci vydat po takzvané Cestě svobody. Ta nabídne možnost zastavit se na několika místech v historickém centru, z nichž se stěžejním stane Anglické nábřeží, kde bude po celý den otevřena improvizovaná Plzeňská kavárna s pódiem. Cestou svobody provede návštěvníky tištěný průvodce s konkrétním programem jednotlivých zastavení, propojí tak místa všech akcí zapojených do oslav. Program je zdarma k dispozici v Informačním centru města Plzně. Jedním zastavením na Cestě po svobodě bude také Západočeské muzeum v Plzni se svojí výstavou Listopad 1989 aneb Na podzim padá listí a komunisti.

město PlzeňV jihozápadním rohu náměstí Republiky přichystá scénu Paměť národa Plzeňský kraj. Řečniště, které zde vzniklo improvizovaně rovněž v roce 1989, nabídne řečníky z řad pamětníků, ale i otevřený hyde park pro veřejnost. Svoji roli v programu sehraje bývalé sídlo Krajského výboru KSČ na Americké 42, které se zcela výjimečně otevře v jeho dolních prostorách.

Výjimečné budou také Retroprocházky Plzní, které připravují průvodci z plzeňského informačního centra na náměstí Republiky. Speciální komentované prohlídky budou tentokrát zaměřené na to, jak se v Plzni žilo před rokem 1989. Vstoupíte do Plzně, kdy se na vstupenky do kina Moskva stály fronty, neexistovala Americká třída a luxusní zboží včetně džínů se dalo koupit za bony jenom v TUZEXu...
 

České Budějovice

Budějovický ManifestV jihočeské metropoli se připravuje Budějovický Manifest – Festival Svobody. Ten vypukne už 14. listopadu a potrvá až do neděle 17. listopadu 2019.

Celé čtyři dny se návštěvníci budou moci těšit na koncerty, divadelní představení, filmová promítání a samozřejmě oblíbený interaktivní program. Na desátém ročníku největšího podzimního klubového festivalu v jižních Čechách bude k vidění více než 30 umělců a uměleckých uskupení z tuzemska i ze zahraničí. V neděli v podvečer proběhne na Náměstí Přemysla Otakara II. shromáždění a pietní vzpomínka na události roku 1989.
Sametové posvícení

17.11.
Sametové posvícení

Sametové posvícení je satirický průvod masek s alegorickými vozy a živou hudbou, který letos po roční pauze opět projde Prahou. 17. listopad bere jako příležitost k vyjádření občanských postojů. Chce si posvítit na problémy v různých oblastech naší společnosti.

Koncert pro budoucnost

17.11.
Koncert pro budoucnost

Horní část Václavského náměstí bude 17. listopadu opět žít Koncertem pro budoucnost. Program nabitý hudbou a projevy nejznámějších osobností veřejného života bude jedním z vrcholů Festivalu svobody 2022.