Úvod > Kalendář akcí > Plakát na cestě k sametové revoluci - výstava v kině Světozor
Plakát na cestě k sametové revoluci - výstava v kině Světozor
"> "> "> ">
23.9.
31.12.
+ Přidat foto

Plakát na cestě k sametové revoluci - výstava v kině Světozor

Kdy 23. září 2019 - 31. prosinec 2019 Výstavy
V kině Světozor se můžete přenést do let 1946 až 1989 díky výstavě „Plakát na cestě k sametové revoluci“ ze sbírky Terryho ponožek. Kurátor Pavel Rajčan připravil k výročí 17. listopadu výběr šedesáti plakátů dokumentují pouť naší země z temných padesátých let, přes pražské jaro 1968 až ke svobodě.
Výstava nabízí společenské plakáty, které dokumentovaly, komentovaly a propagovaly různé vrstvy společenského života naší někdejší Československé socialistické republiky a uzavírá se plakáty k sametové revoluci 1989. Vystavené plakáty lze rozdělit do čtyř základních skupin: volební, politická propaganda, filmové plakáty jako nástroj propagandy a obecné společenské plakáty.

Plakát byl samozřejmě mocnou zbraní komunistického režimu. Ten jej vysílal do českých ulic při nespočtu příležitostí v masivním nákladu, a to s razancí hodnou kovaných soudruhů. Pestrost a bohatost této náruče propagačního kvítí byla opravdu rozmanitá.

Mezi plakáty politické propagandy nelze přehlédnou plakát Dagmar Sedláčkové Nejlepší z nás zvolíme za poslance nebo „komiksově-pěvecké“ plakáty Jaroslava Fišera Kramářská píseň o té veteši a Píseň o Kulakovi. Samostatnou kapitolou pak byly socialistické „reklamní“ plakáty propagující snad jediný peněžní podnik v zemi Státní spořitelnu a její ryčné slogany: Pracujme a spořme pro ještě bohatší a aktivnější život a Blahobyt z práce – spokojenost z úspor.

Plakáty volební zahrnují jak plakáty k prvním poválečným volbám v roce 1946 tak k sametové revoluci 1989 – potažmo k prvním svobodným volbám v roce 1990. Z této skupiny lze vyzdvihnout plakát skupiny výtvarníků P5P tj. Pracovní pětka program Volte komunisty z roku 1946 a raritní plakáty Josefa Lady Volíme kandidáty národní fronty a Všichni k volbám z let 1954 a 1957 a pak samotné plakáty k sametové revoluci například unikátní plakát Michala Cihláře Klidné Vánoce s Občanským fórem a typografický plakát Aleše Najbrta Jaro 68 – Podzim 1989.

Film jako nástroj propagandy byl hojně využíván především v 50.letech. Ať již samotnou politickou orientací filmů – Anna proletářka, Zítra se bude tančit všude, Daleko od Moskvy a dalšími – tak filmovými festivaly, přehlídkami a dalšími vzdělávacími podniky, které film směřovaly takřka výhradně k pracujícímu lidu. To dokumentují plakáty Filmový festival pracujících Ústecka nebo Sovětský film v měsíci československo-sovětského přátelství.

Společenské plakáty pak z dnešního pohledu úsměvně dokumentují život v tehdejší ČSSR. Šlo by zapět s Waldemarem Matuškou nad stejnojmenným plakátem k jeho vystoupení To všecko vodnes čas a jen deklamovat názvy jednotlivých plakátů a obraz plakátové cesty k sametové revoluci nabývá na zřejmosti: Elektronika SSSR, Mládí na hřiště, Stanové tábory, Sporožíro, Hory volají, Strýček Jedlička, Balaton, Porta, Kučerovci, Zahrada čech, Jawa 35 a další.

Pravidelné výstavy Terryho ponožek ve foyer kina Světozor jsou přístupné zdarma a neměli by je minout diváci kina před filmem či po filmu, ale ani příznivci grafiky a výtvarného umění i historie kdykoliv během otvírací doby kina.
Celý popis
Naposledy změněno: 8. 11. 2019