Úvod > Aktuality > Probuďte své smysly: koktejl zážitků a míst, kde je budete potřebovat všechny
Probuďte své smysly: koktejl zážitků a míst, kde je budete potřebovat všechny
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Životní styl

Probuďte své smysly: koktejl zážitků a míst, kde je budete potřebovat všechny

  • Vydáno25. května 2022
Hledáte nápady, kde si užít pořádný kopec zábavy i ve dnech, kdy zrovna nesvítí sluníčko? Poslechněte tetu Kateřinu ze slavného Saturnina s jejím pořekadlem „více děr – více syslů, více hlav – více smyslů“ a inspirujte se našimi tipy na místa, kde si přijdou na své všechny: zrak, hmat, sluch, čich i chuť. Možná dokonce probudíte i ty, o nichž jste zatím ani nevěděli!

Šálí vás zrak? To zjistíte v Muzeu smyslů

muzeum smyslůIdeální místo pro zpestření návštěvy Prahy nabízí Muzeum smyslů v Jindřišské ulici. Místo plné interaktivní zábavy, vzdělávání a poznání přiměje vaše smysly, aby se zapojily do hry a užily si zábavu naplno. Hra na fakíry, voda tekoucí vzhůru nohama anebo rotující tubus, který dá pořádně zabrat vašemu smyslu pro rovnováhu: to je jen malý výběr z desítek smyslových klamů, iluzí a kouzel, které vás tu čekají. Hned v úvodní části Muzea smyslů vás čeká pochod neosvětleným zrcadlovým bludištěm: je to nejlepší způsob jak zjistit, jak bezmocní a bezbranní byste byli bez zraku. Tajemné a bláznivé, ale zároveň vzdělávací a racionální muzeum je otevřené denně od 10 do 20 hodin, základní vstupné stojí 299 Kč, snížené 239 Kč a rodinné 699 Kč.


Do podzemí pevnosti Terezín

chodba v terezíněPrávě díky očím získáváme největší množství informací z okolního světa a bez nich jsme… slepí. A ztracení. Dokonale si to můžete vyzkoušet při prohlídkách podzemí pevností Terezín a Josefov, i když průvodci většinou nabízejí zážitek v temnotě jen odvážným. Je jedno, jestli věříte historkám, že vojáci se v podzemních chodbách dokázali orientovat jen hmatem a potmě, tady si to sami můžete vyzkoušet – doslova na vlastní zrak, hmat i sluch. Prohlídky opevnění a podzemních chodeb se konají denně mimo pondělí od 10:00 do 16:00 hodin. Vstupné je 130 Kč, pro děti či seniory za 80 Kč. Rodina zaplatí 300 Kč. Prohlídky začínají v informačním centru v Retranchementu 5.
 

Čichám, čichám… víno, květy stromů nebo bylinky?

Plně zapojit a rozvinout své čichové dovednosti můžete třeba v moderní expozici Muzea vinařství, zahradnictví a krajiny ve Valticích. Pobočka Národního zemědělského muzea po rozsáhlé roční rekonstrukci mnohem víc zasáhne vaše emoce a smysly. Dobrý nos budete potřebovat třeba ve vinařské části, kde můžete poznávat typy vůní charakteristické pro jednotlivé odrůdy vín. Muzeum je otevřené v říjnu a listopadu o víkendech a státních svátcích vždy od 9 do 17 hodin. Základní vstupné je 120 Kč, děti a mládež do 18 let mají vstup zdarma.

Víte, jak voní pryskyřice, květy stromů, damašská růže, santal nebo lišejník? Zjistíte to na Vonné stezce Botanickou zahradou v pražské Troji, která vznikla díky spolupráci Botanické zahrady hl. m. Prahy s přední českou odbornicí na vůně Petrou Hlavatou. Propojuje celou zahradu prostřednictvím sedmi vonných stanovišť, na nichž se zážitkovou formou návštěvníkům představí aromatické rostliny a jejich vůně. Vaše čichové buňky prověříte například ve skleníku Fata Morgana, kde jsou silice exotických rostlin, v originálním rosariu, u bylinek spojených se svatojanským kultem a setkat se můžete i s biblickými rostlinami nebo vůněmi z lesa. Pod vinicí sv. Kláry uvidíte banku vůní, unikátní "čichárium" v podobě železné konstrukce, která znázorňuje pokroucený keř vinné révy a v jejích úponcích a stylizovaných květech se nacházejí kapsle s vůněmi, které lze najít ve vínech (např. ovoce, koření, kouř...atp.).

rodas dílnaSvíčkárna Rodas zve do areálu, který se nachází pod zámkem v obci Košátky. Jedná se o bývalé hospodářské zázemí zámku, který byl postaven ve 14 století. Najdete v něm alchymistickou dílnu a učebnu lektvarů. V dílně si můžete vyrábět různé přírodní produkty v učebně lektvarů (vonné oleje, plnění sáčků na thermoterapii, mýdlo s bylinkami, koupelové čaje, výroba pomanderu, voňavé závěsy proti hmyzu) , v perníkářské dílně si upečete voňavý perník a ozdobíte jej čokoládou a ve staré svíčkárně si lze udělat magické vonné svíčky podle horoskopu. Otevřeno je vždy o víkendu od 10:00 do 18:00 hodin, v roce 2022 je však areál v Košátkách pro veřejnost uzavřen. Opět se otevře od července. Mezotím můžete navštívit svíčkárnu Rodas v Šestajovicích.
 

Všechny chutě světa od léta do podzimu

chilliSkvělým zážitkem pro čichové a chuťové buňky jsou gastronomické slavnosti. Na portálu Kudy z nudy si můžete vybírat z bohaté mozaiky dobrot. Během léta vás můžeme pozvat například na festival zmrzliny v Praze (26.6.), Pekařskou sobotu v Rožnově (16.7.), Medobraní u Perníkové chaloupky (25.-26.6.), Borůvkobraní v Borovanech (9.-10.7.), Gulášfest ve Valašském Meziříčí (14.-16.7.), festival česneku v Buchlovicích (23.7.), Slavnosti ovocných knedlíků na Konopišti (30-31.7.), Slavnosti rajčat v Břeclavi (13.8.), Všechny chutě světa v Písku (20.8.), Burgerfest na Výstavišti v Praze (2.-4.9.), Cukrářské slavnosti v Kutné Hoře (10.9.), Slavnosti cibule v Račeticích (17.9.) či na Posvícení v Dlaskově statku (24.9.).
 

Nezapomínejme na sluch a hmat

vědecká stezka brnoOd rána do večera, od soumraku do úsvitu, od pondělí do neděle mohou návštěvníci Vědecké stezky v Brně jakéhokoli věku na vlastní oči, sluch i hmat poznávat svět kolem sebe. Jednotlivé exponáty vědecké stezky jsou mechanické s intuitivním ovládáním s textovými návody a grafickými ikonami. Pro vážné zájemce jsou k dispozici video návody identifikované QR kódy, které využijí především zvídaví anebo talentovaní zájemci. A na co se můžete těšit? Třeba na model planetárního roveru, zvukovod, 3D skener, kaleidoskop, astronomický dalekohled, polární dalekohled, spektroskop, meteorologická stanice, pixelová stěna, planetární siloměr.

zavolejMalým sólem jen pro vaše uši bude neobyčejná instalace Zavolej! v Roudnici nad Labem. Nevšední a Interaktivní sochařské dílo v podobě telefonního čísla nabízí reálnou možnost dovolání se do sochařského institutu Rudolfa Samohejla. Po jeho vytočení se ve sluchátku ozve hlas herečky Ester Geislerové, který volajícímu nabídne šest možností, kam pokračovat dál. Hlasová samoobsluha má být protipólem nudných asistenčních telefonních linek nahrazujících člověka.

O nevšední sluchový zážitek se postará také Public Jukebox stojící uprostřed luk a polí u středočeské obce Hrachov, nedaleko Kamýka nad Vltavou. Jde o funkční zařízení, které vám zahraje v jakoukoli denní i noční dobu některé ze svých sto písní (od lidovek až po heavy metal), v nabídce nechybí ani mluvené slovo. Cesta k němu však není snadná, stojí na kraji lesa v místě, kam přímo nevede žádná značka. Okolo prochází zelená trasa ze Zrůbku do Hojšína. Nejkratší neznačenou cestou se k Jukeboxu projdete z Hrachova (cca 1 km).

Hmatovou expozici odlitků sochařských děl českého středověkého umění najdete v severním křídle křížové chodby kláštera sv. Anežky České. Nejen zrakově postižení se mohou po hmatu pustit do poznávání děl sochařů a řezbářů období českého středověku.
Alchymistická dílna a učebna lektvarů a perníků v Košátkách

Alchymistická dílna a učebna lektvarů a perníků v Košátkách

Areál pod zámkem v obci Košátky. Jedná se o bývalé hospodářské zázemí zámku, který byl postaven ve 14 století. Tuto kulturní památku jsme rekonstruovali čtyři roky za dozoru památkářů.

NZM Valtice – Muzeum vinařství, zahradnictví a životního prostředí

NZM Valtice – Muzeum vinařství, zahradnictví a životního prostředí

V muzeu jsou umístěny stálé expozice historického vývoje zelinářství, ovocnářství a vinařství v českých zemích (mj. sbírka historických vinařských lisů), parafinových modelů ovoce a zeleniny, malé zahradní arboretum. Muzeum prošlo v letech 2017 – 2019 rozsáhlou proměnou.

Prohlídky opevnění a podzemních chodeb v Terezíně

Prohlídky opevnění a podzemních chodeb v Terezíně

Prohlídky opevnění a podzemních chodeb vás provedou složitou spletí pevnostních valů, kasemat a střílen až do hlubokých minových chodeb pod Terezínem.

Muzeum Smyslů Praha

Muzeum Smyslů Praha

Muzeum Smyslů je jak zábavné, tak vzdělávací místo pro příjemně strávený čas s rodinou. Přijďte se přesvědčit na vlastní oči!

Přírodovědné muzeum Semenec v Týně nad Vltavou

Přírodovědné muzeum Semenec v Týně nad Vltavou

Přírodovědné muzeum Semenec nabízí relax, zábavu i poznání pod širým nebem v krásném parkově upraveném areálu s vyhlídkou na údolí Lužnice a Vltavy.

Květná zahrada v Kroměříži – půvabný Libosad

Květná zahrada v Kroměříži – půvabný Libosad

Při obnově města, zničeného třicetiletou válkou, vybudovali italští architekti F. Luchese a P. G. Tencalla na neplodné a bažinaté půdě za hradbami půvabnou pozdně renesanční zahradu. Prostředí zahrady je využíváno k výstavám, koncertům, slavnostem a především návštěvám návštěvníků.

Bylinkový ráj Sonnentor v Čejkovicích

Bylinkový ráj Sonnentor v Čejkovicích

Už jste někdy navštívili místo, kde roste radost? Co takhle podniknout výlet do Čejkovic na Hodonínsku, kde sídlí firma Sonnentor?

Růžová zahrada na zámku v Děčíně

Růžová zahrada na zámku v Děčíně

Růžová, kdysi Lóžová, zahrada byla založena na konci 17. století během velké barokní přestavby děčínského zámku za hraběte Maxmiliána Thuna. Je jedním z nejkrásnějších míst na Děčínském zámku.

Zámek Žďár nad Sázavou

Zámek Žďár nad Sázavou

Nechte se provést příběhem areálu bývalého cisterciáckého kláštera ze 13. století a dnešního zámku rodiny Kinských. Hledáte místo, které propojuje živou historii s živou přírodou a moderními prvky? Chcete podniknout výlet na jeden nebo více dní, který si užije úplně celá rodina?

Galerie Archa vůní

Galerie Archa vůní

Galerie představuje vonné látky celého světa v jejich přírodní podobě i ve formě éterických olejů, vzniklých destilací a extrakcí čerstvých květů, listů, pryskyřic.

Návštěvnické centrum Becherovka Karlovy Vary

Návštěvnické centrum Becherovka Karlovy Vary

Návštěvnické centrum Becherovky se nachází v prostorách bývalé továrny na Becher Platz. Expozice se skládá ze tří částí, které dohromady vypráví jeden ucelený příběh. Dále zde naleznete bar s možností degustace a obchod s upomínkovými předměty.

Muzeum Jemnice věnované historii zpracování čaje

Muzeum Jemnice věnované historii zpracování čaje

Muzeum sídlí na náměstí v měšťanském domě, původně patřícím manželům Dusíkovým. V zadní části zůstala zachována stáj a hospodářské budovy z přelomu 19. a 20. století. Nabízí dvě stálé expozice, dlouhodobou výstavu o historii zpracování čaje.

Městské muzeum Blatná – objevte všemi smysly historii města

Městské muzeum Blatná – objevte všemi smysly historii města

Malé městské muzeum skrývá nejen historii regionu v podobě sbírkových předmětů, ale také zážitek z objevování bohatých dějin města Blatné a regionu Blatenska. V pouhých pěti místnostech putujete krůček po krůčku zpátky do minulosti až do doby železné, kdy se zde poprvé trvale usídlil člověk.

Olomoucké historické parky a sbírkové skleníky Flora Olomouc

Olomoucké historické parky a sbírkové skleníky Flora Olomouc

Obdivovatelé cizokrajné flóry a fauny v palmovém, kaktusovém, tropickém a subtropickém skleníku najdou kvetoucí orchideje, palmy, liány, zrající papáje i citrusy už tento víkend. Prstenec městských parků tvoří ideální spojovací článek mezi historickým jádrem a moderní zástavbou.

Hmatová expozice nejen pro nevidomé v Anežském klášteře

Hmatová expozice nejen pro nevidomé v Anežském klášteře

Hmatová expozice odlitků sochařských děl českého středověkého umění. Haptická expozice je umístěna v severním křídle křížové chodby kláštera sv. Anežky České. Zrakově postižení se však díky výstavě přesto mohou alespoň zprostředkovaně s tvorbou sochařů a řezbářů období českého středověku seznámit.

Expozice Neviditelná výstava v Novoměstské radnici v Praze

Expozice Neviditelná výstava v Novoměstské radnici v Praze

Neviditelná výstava Praha je ojedinělá interaktivní cesta po světě, v němž zmizelo všechno světlo, a kde se snažíte pomocí svých zbylých smyslů najít cestu ven.

Vědecká stezka v Brně

Vědecká stezka v Brně

Od rána do večera, od soumraku do úsvitu, od pondělí do neděle mohou návštěvníci jakéhokoli věku na vlastní oči, sluch i hmat poznávat svět kolem sebe. Expozice je volně přístupná, zdarma jsou k ní připraveny i nejrůznější doplňky.

Dětská stezka v Lázních Jeseník

Dětská stezka v Lázních Jeseník

Středně náročný turistický okruh v Priessnitzových lázních v Jeseníku zaměřený na děti měří necelé dva kilometry. A určitě nejen ti nejmenší zde ocení možnost vyzkoušet si hru na dendrofon – lesní hudební nástroj!

Rosarium – Růžový sad na Petříně

Rosarium – Růžový sad na Petříně

Růže v Růžovém sadu na vrcholu Petřína v Praze jsou vysázeny na třech pravidelných plochách jako elipsa, kruh a rozevřený vějíř. Na ploše cca 6 hektarů je vysázeno na 7 800 exemplářů růží. Na první pohled mezi nimi vynikají růže pnoucí u bílých konstrukcí.

Interaktivní muzeum chytré zábavy Pod čepicí

Interaktivní muzeum chytré zábavy Pod čepicí

Přímo v centru města Hronov vzniklo interaktivní muzeum chytré zábavy Pod čepicí.

Public Jukebox Krištofa Kintery

Public Jukebox Krištofa Kintery

Bytelná socha umístěná na ocelovém piedestalu se šestimetrovým stožárem nabízející přes sto zvukových nahrávek, Public Jukebox, se vrací do České republiky. Budete si ji moci vyzkoušet na louce nedaleko vsi Hrachov, která spadá pod obec Svatý Jan nedaleko Sedlčan.

Růžová zahrada v zámeckém parku v Častolovicích

Růžová zahrada v zámeckém parku v Častolovicích

Růžovou zahradu v Častolovicích založila matka dnešní majitelky Diany Phipps Sternbergové. Růžová zahrada je spojena s vodní zahradou a přítomné lavičky přímo vybízejí k odpočinku v centru přírodních skvostů.

Jizerská levandulovna

Jizerská levandulovna

Levandulovna se zabývá ekologickým pěstováním květin, především levandule a jejím zpracováním. Levandule je nenáročná na pěstování, ale vyniká svou vůní a léčivými účinky.

Perníková chaloupka – vypravte se do pohádky a za vůní medu

Perníková chaloupka – vypravte se do pohádky a za vůní medu

Původně Lovecký zámeček z roku 1882, který slouží jako výletní místo pro všechny, co dosud nepřestali věřit na pohádky. Uvidíte historii pardubického perníku, výstavu perníků, uslyšíte vyprávění pohádky O perníkové chaloupce a zažijete návštěvu strašidelného pohádkového lesa.

Zahrada smyslů v Olomouci

Zahrada smyslů v Olomouci

Zahrada smyslů je určena především nevidomým a slabozrakým návštěvníkům. Přístup k záhonu je bezbariérový, takže je kromě nevidomých určen i pro vozíčkáře či maminky s dětmi.

Smyslově naučná stezka Údolím Skuhrovského potoka

Smyslově naučná stezka Údolím Skuhrovského potoka

Pokud se chcete naučit vnímat přírodu všemi smysly, vydejte se z České Třebové na naučnou stezku krásným údolím podhorského potoka k Přírodní rezervaci Třebovské stěny. Soustředíte se na hlasy i vůni lesa, vyzkoušíte si hledání stop a ochutnáte pramenitou vodu.

Zahrada smyslů v Augustiánském domě v Luhačovicích

Zahrada smyslů v Augustiánském domě v Luhačovicích

Navštivte v Augustiánském domě v Lázních Luhačovice Zahradu smyslů, která vás jednoznačně okouzlí a inspiruje.

Návštěvnické centrum Vizovice – Exkurze s chutí a vůní slivovice

Návštěvnické centrum Vizovice – Exkurze s chutí a vůní slivovice

Smyslem exkurzní trasy je seznámení veřejnosti s hlavními principy výroby, historií a tradicí firmy Rudolf Jelínek jako významného českého výrobce a exportéra v oblasti výroby alkoholických nápojů.

Vonná stezka Botanickou zahradou hlavního města Prahy

Vonná stezka Botanickou zahradou hlavního města Prahy

Zavřete oči a nechte se vést vůní rostlin – trojskou botanickou zahradou vede Vonná stezka, originální vzdělávací projekt, který postupně zahrnuje jednotlivé expozice. Vznikl díky spolupráci Botanické zahrady hl. m. Prahy s přední českou odbornicí na vůně Petrou Hlavatou.

Zavolej! – socha telefonního čísla s hlasem Ester Geislerové v Roudnici nad Labem

Zavolej! – socha telefonního čísla s hlasem Ester Geislerové v Roudnici nad Labem

Velmi neobvyklou „sochu“ umělce Rudolfa Samohejla objevíte v parku u Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem. Má podobu telefonního čísla, na které lze také zavolat. Do telefonu se ozve hlas herečky Ester Geislerové.