Úvod > Aktuality > Probuďte své smysly: koktejl zážitků a míst, kde je budete potřebovat všechny

Probuďte své smysly: koktejl zážitků a míst, kde je budete potřebovat všechny

Vydáno 23. října 2019 Životní styl
Hledáte nápady, kde se zahřát při nevlídných podzimních dnech? Poslechněte tetu Kateřinu ze slavného Saturnina s jejím pořekadlem „více děr – více syslů, více hlav – více smyslů“ a inspirujte se našimi tipy na místa, kde si přijdou na své všechny: zrak, hmat, sluch, čich i chuť. Možná dokonce probudíte i ty, o nichž jste zatím nevěděli!
Ideální místo pro zpestření návštěvy Prahy nabízí Muzeum smyslů v Jindřišské ulici. Místo plné interaktivní zábavy, vzdělávání a poznání přiměje vaše smysly, aby se zapojily do hry a užily si zábavu naplno. Hra na fakíry, voda tekoucí vzhůru nohama anebo rotující tubus, který dá pořádně zabrat vašemu smyslu pro rovnováhu: to je jen malý výběr z desítek smyslových klamů, iluzí a kouzel, které vás tu čekají. Tajemné a bláznivé, ale zároveň vzdělávací a racionální muzeum je otevřené denně od 9 do 21 hodin, základní vstupné stojí 299 Kč, snížené 239 Kč a rodinné 699 Kč.
 

Šálí vás zrak?

Hned v úvodní části Muzea smyslů vás čeká pochod neosvětleným zrcadlovým bludištěm: je to nejlepší způsob jak zjistit, jak bezmocní a bezbranní byste byli bez zraku. Právě díky očím získáváme největší množství informací z okolního světa a bez nich jsme… slepí. A ztracení. Dokonale si to můžete vyzkoušet při prohlídkách podzemí pevností Terezín a Josefov, i když průvodci většinou nabízejí zážitek v temnotě jen odvážným. Je jedno, jestli věříte historkám, že vojáci se v podzemních chodbách dokázali orientovat jen hmatem a potmě, tady si to sami můžete vyzkoušet – doslova na vlastní zrak, hmat i sluch.
 

Čichám, čichám… víno nebo parfém?

Plně zapojit a rozvinout své čichové dovednosti můžete třeba v nově otevřené moderní expozici Muzea vinařství, zahradnictví a krajiny ve Valticích. Pobočka Národního zemědělského muzea po rozsáhlé roční rekonstrukci mnohem víc zasáhne vaše emoce a smysly. Dobrý nos budete potřebovat třeba ve vinařské části, kde můžete poznávat typy vůní charakteristické pro jednotlivé odrůdy vín. Muzeum je otevřené v říjnu a listopadu o víkendech a státních svátcích vždy od 9 do 17 hodin. Základní vstupné je 120 Kč, děti a mládež do 18 let mají vstup zdarma.

Víte, jak voní ambra, kadidlo, myrha, santal nebo cedr? Zjistíte to v Archivu vůníklášteře Kladruby. Za přehlídkou vonných látek, vůní a parfémů stojí parfumérka Petra Hlavatá. Kromě desítek vonných látek, které si můžete prohlédnout a očichat, se seznámíte i s vůní letošní sezóny Herakles z cyklu Antičtí bohové a přivoníte si i k dalším originálním parfémům, leccos si také můžete přímo na místě koupit. Expozice je přístupná v rámci prohlídky kláštera do konce října během víkendů od 13 do 17 hodin, nová sezona začne až v květnu.
 

Všechny chutě světa

Skvělým zážitkem pro čichové a chuťové buňky jsou gastronomické slavnosti. Na portálu Kudy z nudy si můžete vybírat z bohaté mozaiky dobrot. Masožroutům nabídneme Vepřobraní aneb vepřové hody na Smíchověsobotu 26. října anebo Svatomartinské slavnosti s pečenými husami na farmářském tržišti Náplavkasobotu 9. listopadu. Vůně a chutě nejrůznějších světových kuchyní vám naservíruje Depo Street Food MarketPlznipondělí 28. října, a pokud si potrpíte na chilli papričky a jiné pálivé pochoutky, přijeďte ve stejný den na Plechovou Hubu, degustační chilli soutěž spojenou s festivalem.

Milovníkům čokolády nabídneme třeba další ročník Čokoládového festivalu na zámku Valtice, který proběhne od soboty 26. do neděle 27. října, anebo listopadové zastávky putovního Čokoládového festivalu. Od 2. do 4. listopadu zažije Čokoládový festival Ostrava, od 8. do 10. listopadu zaplní ČokoFest OC Futurum v Hradci Králové a o svátečním víkendu 15. až 17. listopadu si Čokoládový festival užijí mlsalové z Blanska.
 

Je vám teplo nebo zima?

Podobně jako detektory tlaku máme po celém těle rozmístěné termoreceptory. Malé teploměry pro vnímání horka i chladu máme nejen v kůži, ale také v mozku a dalších orgánech. Na prohřátí je nejlepší sauna, navíc od 2. do 9. listopadu proběhne na řadě míst po celé republice již devátý ročník celostátní akce Týden saunování. Například v Aquapalace Praha připravili jako hlavní téma Týdne saunování 2019 muzikoterapii jako nový a skvělý trend ve wellness.

Tělo jsme už zahřáli, takže ještě přichází na řadu rozhýbání mysli a mozkových závitů. Vyzkoušejte třeba únikové hry, logické týmové hry anebo Cryptomania Trails, zábavu, která spojuje oblíbené šifrovací hry a touhu po poznání zajímavých míst v Brně nebo v Praze. Pomocí šifer, logických úkolů, nápaditých skrýší a tajemných předmětů si projdete pozoruhodná městská zákoutí, potřebovat budete jen chytrý telefon či tablet s připojením k internetu.
 
Muzeum Smyslů Praha

Muzeum Smyslů Praha

Muzeum Smyslů je jak zábavné, tak vzdělávací místo pro příjemně strávený čas s rodinou. Přijďte se přesvědčit na vlastní oči!

Interaktivní muzeum chytré zábavy Pod čepicí

Interaktivní muzeum chytré zábavy Pod čepicí

Přímo v centru města Hronov vzniklo interaktivní muzeum chytré zábavy Pod čepicí.

Zahrada smyslů v Augustiánském domě v Luhačovicích

Zahrada smyslů v Augustiánském domě v Luhačovicích

Navštivte v Augustiánském domě v Lázních Luhačovice Zahradu smyslů, která vás jednoznačně okouzlí a inspiruje.

Expozice Neviditelná výstava v Novoměstské radnici v Praze

Expozice Neviditelná výstava v Novoměstské radnici v Praze

Neviditelná výstava Praha je ojedinělá interaktivní cesta po světě, v němž zmizelo všechno světlo, a kde se snažíte pomocí svých zbylých smyslů najít cestu ven.

Dům přírody Litovelského Pomoraví

Dům přírody Litovelského Pomoraví

Unikátní expozice o přírodě Litovelského Pomoraví pod širým nebem. V rozlehlém parku můžete objevit malebná zákoutí, netradiční herní prvky a odpočinková posezení. Areál je místem, kde se dá vnímat přírodní dění všemi smysly, je volně přístupný, vhodný pro kočárky, cyklisty i vozíčkáře.

Přírodovědné muzeum Semenec v Týně nad Vltavou

Přírodovědné muzeum Semenec v Týně nad Vltavou

Přírodovědné muzeum Semenec nabízí relax, zábavu i poznání pod širým nebem v krásném parkově upraveném areálu s vyhlídkou na údolí Lužnice a Vltavy.

Trilopark v Praze

Trilopark v Praze

Trilopark je interaktivně-vzdělávacím muzeum, které školám i širší veřejnosti nabízí ucelený pohled na historii života na naší planetě. Můžete si zde prohlédnout expozici jedinečných fosilií, odlít věrnou kopii vyhynulého živočicha, vyzkoušet preparační nástroje nebo očistit model kostry dinosaura.

Smyslově naučná stezka Údolím Skuhrovského potoka

Smyslově naučná stezka Údolím Skuhrovského potoka

Pokud se chcete naučit vnímat přírodu všemi smysly, vydejte se z České Třebové na naučnou stezku krásným údolím podhorského potoka k Přírodní rezervaci Třebovské stěny. Soustředíte se na hlasy i vůni lesa, vyzkoušíte si hledání stop a ochutnáte pramenitou vodu.

Brdy - nejvyšší ryze české pohoří v České republice

Brdy - nejvyšší ryze české pohoří v České republice

Brdy - nejvyšší ryze české pohoří u nás, které na vlastní kůži poznalo pronikání člověka do krajiny, období romantické turistiky i období, kdy bylo využito k výcviku vojsk, čímž byly hvozdy zakonzervovány do dnešních dnů. Od ledna 2016 se oblast otevřela veřejnosti.

Zahrada smyslů v Olomouci

Zahrada smyslů v Olomouci

Zahrada smyslů je určena především nevidomým a slabozrakým návštěvníkům. Přístup k záhonu je bezbariérový, takže je kromě nevidomých určen i pro vozíčkáře či maminky s dětmi.

Prohlídka pivovaru Plzeňský Prazdroj

Prohlídka pivovaru Plzeňský Prazdroj

Věděli jste, že ležák Pilsner Urquell inspiroval více než dvě třetiny všech světových piv, dodnes označovaných jako pils, pilsner, pilsener? Přijďte na prohlídku pivovaru Plzeňský Prazdroj a poznejte příběh legendy zrozené v roce 1842.

Květná zahrada v Kroměříži – půvabný Libosad

Květná zahrada v Kroměříži – půvabný Libosad

Při obnově města, zničeného třicetiletou válkou, vybudovali italští architekti F. Luchese a P. G. Tencalla na neplodné a bažinaté půdě za hradbami půvabnou pozdně renesanční zahradu. Prostředí zahrady je využíváno k výstavám, koncertům, slavnostem a především návštěvám návštěvníků.

Technická herna v Technickém muzeu v Brně - experimentárium pro každého

Technická herna v Technickém muzeu v Brně - experimentárium pro každého

Technická herna není expozicí v obvyklém slova smyslu. Je to zařízení, které návštěvníkovi umožňuje seznamovat se zábavnou formou s různými zákony fyziky a jejich technickými aplikacemi.

Městské muzeum Blatná – objevte všemi smysly historii města

Městské muzeum Blatná – objevte všemi smysly historii města

Malé městské muzeum skrývá nejen historii regionu v podobě sbírkových předmětů, ale také zážitek z objevování bohatých dějin města Blatné a regionu Blatenska. V pouhých pěti místnostech putujete krůček po krůčku zpátky do minulosti až do doby železné, kdy se zde poprvé trvale usídlil člověk.

Muzeum Jemnice věnované historii zpracování čaje

Muzeum Jemnice věnované historii zpracování čaje

Muzeum sídlí na náměstí v měšťanském domě, původně patřícím manželům Dusíkovým. V zadní části zůstala zachována stáj a hospodářské budovy z přelomu 19. a 20. století. Nabízí dvě stálé expozice, dlouhodobou výstavu o historii zpracování čaje.

Židovská čtvrť v Třebíči - zapsána na seznam Unesco

Židovská čtvrť v Třebíči - zapsána na seznam Unesco

Je unikátním souborem 123 dochovaných domů. Mezi ně patří například 2 synagogy, židovské muzeum, budova židovské radnice, rabinátu, dále pak chudobinec, nemocnice a dvě školy. Židovská čtvrť je volně přístupná.

Zámek Žďár nad Sázavou

Zámek Žďár nad Sázavou

Nechte se provést příběhem areálu bývalého cisterciáckého kláštera ze 13. století a dnešního zámku rodiny Kinských. Hledáte místo, které propojuje živou historii s živou přírodou a moderními prvky? Chcete podniknout výlet na jeden nebo více dní, který si užije úplně celá rodina?

Lázně Bělohrad - ideální podmínky pro relaxaci

Lázně Bělohrad - ideální podmínky pro relaxaci

Lázně Bělohrad se nachází v malebném městečku se stotřicetiletou lázeňskou tradicí. Léčí se zde převážně klienti s potížemi pohybového aparátu. Lázeňská rehabilitační klinika je postavena na individuální péči o klienta.

Po stopách porcelánu, skla a likéru v Karlovarském kraji

Po stopách porcelánu, skla a likéru v Karlovarském kraji

Zajímá vás historie i současná výroba porcelánu, skla a světoznámého likéru Becherovka? Do světa fabrik můžete nahlédnout v Karlovarském kraji, a to díky novému produktu cestovního ruchu pod mezinárodním názvem Porcelán & Glass Fabrik Tour, který je určený široké veřejnosti i školám.

Stezka lesních her v Kašperských horách - zábava i poučení na Šumavě

Stezka lesních her v Kašperských horách - zábava i poučení na Šumavě

Zábavu pro všechny věkové kategorie, ale také poučení a informace o přírodě Šumavy, nabízí zážitková stezka lesních her v rekonstruovaném venkovním přírodním areálu u střediska environmentální výchovy v Kašperských Horách.

Laboratoř ticha v Národním zemědělském muzeu

1.1.
31.12.
Laboratoř ticha v Národním zemědělském muzeu

Čím pomaleji jdeme přírodou, tím větší tajemství nám odkrývá. Takové je motto Laboratoře ticha, nové expozice Národního zemědělského muzea. Jde o multidimenzionální projekt, který představuje živý les vsazený do futuristické laboratoře.

Gastroherna Národního zemědělského muzea

1.1.
31.12.
Gastroherna Národního zemědělského muzea

Jídlo se má nejen s vášní konzumovat, ale je také dobré o něm přemýšlet. A při onom přemýšlení si třeba i hrát, objevovat, experimentovat a společně se bavit a navíc se i poučit. To vše nabízí expozice Gatroherna v pražském Národním zemědělském muzeu.