Úvod > Co chcete dělat? > Vonná stezka Botanickou zahradou hlavního města Prahy
Příroda

Vonná stezka Botanickou zahradou hlavního města Prahy

Zavřete oči a nechte se vést vůní rostlin – trojskou botanickou zahradou vede Vonná stezka, originální vzdělávací projekt, který postupně zahrnuje jednotlivé expozice. Vznikl díky spolupráci Botanické zahrady hl. m. Prahy s přední českou odbornicí na vůně Petrou Hlavatou.
Jedním z hlavních poslání botanické zahrady je i výchova a vzdělávání zábavným či netradičním způsobem. Vonná stezka propojuje celou zahradu prostřednictvím sedmi vonných stanovišť, na nichž se zážitkovou formou návštěvníkům představí aromatické rostliny a jejich vůně.
 
První zastavení Vonné stezky se nachází v tropickém skleníku Fata Morgana. Návštěvníkům představí zrod unikátního parfému, který vznikl přímo zde v pokladnici rostlinných druhů, jejich rozmanitých tvarů, barev a samozřejmě i vůní. Parfém byl vytvořen ze silic z 21 vybraných exotických rostlin, kterým dominuje vůně květů stromu ylang-ylang (Cananga odorata) a citronové trávy (Cymbopogon citratus). Vzácné silice byly dobezeny ze zahraniční expedice na Madagaskar. Přivonět si lze k devíti vybraným složkám parfému na doprovodném edukačním panelu umístěném uvnitř skleníku, k vidění je i speciální kotel, v němž olejová směs zrála v průběhu minulého roku a část parfému je tu uložena dodnes. Výsledná vonná kompozice dostala pojmenování Fata Morgana No. 1.

Na druhém zastavení Vonné stezky najdete vonnou skulpturu ve tvaru stylizovaného růžového keře, v jehož květech jsou ukryty silice čtyř různých růží a tří rostlin vůní růže připomínající. Potěšte se spanilou vůní růže po celou zahradní sezónu. Růže, rostlina s krásnými a vonnými květy, je právem považována za královnu květin. V Evropě byla pěstována již od dob antických, přičemž první růžové zahrady – rosaria – vznikaly ve starověkém Římě.

Vonná legenda – co ve skulptuře naleznete?
Růže damašská z Turecka (Rosa x damascena)
Růže bílá z Bulharska (Rosa x alba)
Růže damašská otto z Bulharska (Rosa x damascena)
Růže damašská absolue z Francie (Rosa x damascena)
Pelargonie vonná, geranium růžové (Pelargonium graveolens)
Voňatka Martinova, palmarosa (Cymbopogon martini)
Dalbergie šišam, růžové dřevo (Dalbergia sissoo)

Třetí zastavení Vonné stezky najdete u magických rostlin s důrazem na byliny spojené se svatojánským kultem. Naši předkové věřili, že v období letního slunovratu, kdy se k nám slunce navrací a přináší více světla, tepla a energie, je příroda nabita zvláštní magickou mocí. V předvečer svátku Jana Křtitele (24. června), který časově pohanské tradici odpovídá, sbírali lidé léčivé, aromatické i jinak atraktivní rostliny. Najdete jej v expozici Stráň a jeho součástí je i umělecká skulptura od měditepce Vojtěcha Jiráska symbolizující Slunce a sloužící k vykuřování vonnými rostlinami.

Ke stávajícím zastavením přibudou například i ta spjatá s biblickými rostlinami nebo vůní lesa. Vonné zastavení v lesní expozici představí vůně pryskyřic, květů stromů a bylin a dokonce i lišejník. Návštěvníci se na toto a další zastavení mohou těšít v následujících letech.
 

Banka vůní na vinici sv. Kláry

Banka vůní vznikla už roku 2012 ve spolupráci se sochařem Lukášem Raisem. Železná konstrukce, která znázorňuje pokroucený keř vinné révy a v jejích úponcích a stylizovaných květech se nacházejí kapsle s vůněmi, stojí na hlavní cestě na vinici sv. Kláry (nelze přehlédnout). Přičichnout se dá až ke 24 vzorkům vůní, které můžete ve víně objevit (např. ovoce, koření, kouř... atp.). K oblíbeným vůním patří med, třešně, citron, grep, ananas, jahoda, malina, černý rybíz nebo pražený lískový oříšek. Plody košatého keře se dají pootočit, v každém z nich leží buničina s nakapanou esencí.

Provozovatel

Botanická zahrada hl. m. Prahy

Nádvorní 134
171 00 Praha 7
Tel.:
+420 234 148 111
Email:
info@botanicka.cz
WWW:
www.botanicka.cz
GPS:
50,118860 14,412799
 
Region:
Praha
Město:
Praha 7
 

Časová náročnost

1,0 hodina