Úvod > Aktuality > Tipy na muzea a galerie, kde rozhodně není nuda
Kultura

Tipy na muzea a galerie, kde rozhodně není nuda

  • Vydáno22. října 2022
Pusťte problémy všedního dne z hlavy a pojďte poznávat a bavit se. Vybrat si můžete muzea a galerie, kde si lze nejen na exponáty sáhnout, ale i si s nimi pohrát, kde vaše děti mohou popustit uzdu své fantazii a dozvědět se něco zajímavého. Nechte se inspirovat našimi tipy a vyrazte na výlet plný zábavy a poučení pro celou rodinu.

Objevujte svět vědy a techniky

Svět technikyŽe je věda zábava zjistíte ve Velkém světě techniky v ostravských Dolních Vítkovicích. Společným jmenovatelem všech expozic je poznání prostřednictvím zábavy a hry, na vlastní kůži bez nudných učebnic plných čísel. Přijdete zde na kloub fungování města nebo lidského těla, strojem času se proletíte třeba do pravěku k mamutům. Nabídku rozšiřuje také 3D kino a divadlo.

Science centrum iQlandiaLiberci volně navazuje na science centrum iQpark., který je určen nejmenším návštěvníkům. iQlandia představuje obří moderní vědecko-zábavní centrum pro všechny věkové kategorie, kterým odhaluje řadu tajemství. Mimo fyzikálních a přírodních jevů také záhadu lidského života, ať už v expozici Člověk, kde si můžete třeba vyzkoušet laparoskopickou operaci, tak v části Sexmisie, kde najdete odpověď nejen na otázku, jak vzniká život.

Vida BrnoV Prvním českém 3D planetáriuPlzni, které vzniklo hned vedle hlavní budovy Techmanie, toho objevíte mnoho. Poznáte nejen vesmír, ale i svět moří, oceánů nebo hmyzu. "Pohrát" si zde můžete s vodíkovou raketou, vyzkoušíte si gyroskop či skafandr, přijdete na klub tomu, co se děje v nitru sopek nebo jak vypadá vnitřek Slunce.

V Brně je zase povinnou zastávkou pro všechny malé vědátory zábavně-vědecký park Vida, který se nachází v bývalém pavilonu D brněnského výstaviště. Na ploše téměř pět tisíc metrů čtverečních připraveno přes sto padesát interaktivních exponátů, díky kterým mohou návštěvníci lépe porozumět světu kolem nás a které přibližují základní principy přírodních jevů.

muzeum smyslůMuzeum Smyslů Praha je interaktivní muzeum, kde je jednoduché stát se součástí expozice. Najdete tu více než 50 exponátů k prozkoumání: od nejrůznějších místností se změněnou perspektivou, až po obrázky s optickými iluzemi. Každý z těchto exponátů nabízí příležitost ke kladení otázek a poučení o našich smyslech a vnímání. V muzeu zjistíte, jaké to je mít hlavu na talíři, vidět fatu morgánu, kaleidoskop a uvidíte i místnost vzhůru nohama.

nafilmNárodní filmové muzeum NaFilM přibližuje fascinující svět filmu a nabízí zážitek pro děti i dospělé. Během návštěvy budete objevovat, jak film funguje, a poznávat jeho historii zábavnou a interaktivní formou. V muzeu najdete nejen nejstarší promítací přístroje jako laterna magika, ale také klasickou 35mm promítačku na kliku, ze které je možné si postaru promítnout film z pásu. Expozici doplňují přes dvě hodiny projekcí českých a zahraničních filmů. Součástí muzea je i ruchové studio, kde je možné si po vzoru světoznámých “brunclíků”, mistrů ruchu z Barrandova, vytvořit vlastní zvukovou nahrávku, nebo laboratoř J. E. Purkyně pro experimentování se zrakem.

Mají vaše děti rády virtuální realitu? Pak je vezměte do Benešova, kde se nachází Kvantario, jedinečná přehlídka moderních technologií v oblasti sci-fi a virtuální reality.
 

Zábava prochází žaludkem

Muzeum čokoládyŽádného milovníka sladkostí nenechá v klidu Muzeum čokolády a marcipánuTáboře. V prostorách třech historických domů se dozvíte vše o historii čokolády a jejím zpracování. Nechybí zde ani model pěstování kakaa v pralese. Druhá část muzea je pak věnována marcipánu – tady vás určitě zaujme model náměstí a dalších táborských dominant, marcipánové modely pohádek nebo šatičky pro panenky. Velmi zajímavá je také leto snově otevřená pobočka táborského muzea v Třeboni s názvem Třeboň v marcipánu. Dvanáct šikovných cukrářů zpracovalo tématiku třeboňských pověstí i legend, setkáte se s významnými osobnosti jako byl Krčín, Petr Vok nebo Štěpánek Netolický.

TvarůžkyNeobvyklým výletem může být i návštěva Muzea olomouckých tvarůžků a nedaleké tvarůžkové cukrárny manželů Poštulkových. Expozice muzea vám prozradí hlavní postupy ve zpracování tvarůžků od mletí a lisování tvarohu, vlastní výroby, ale dá také nahlédnout do života samotných výrobců a jejich osudu.

Pivovarské muzeum v Plzni střeží legendu piva a pivovarnictví. Uvidíte v něm stovky unikátních exponátů, které sledují kulturu pití piva od nepaměti po současnost. Velmi oblíbená je expozice dvou hospod – venkovské z 19. a měšťanské z počátku 20. století. V muzeu je k dispozici zdarma aplikace pro chytré telefony a tablety, která vás muzeem provede. Součástí prohlídky pro starší 18 let je ochutnávka 0,3 l piva Pilsner Urquell.
 

Expozice šité dětem na míru

Muzea české loutky a cirkusuByli jste už někdy v Jičíně, ale ještě nikdy v Muzeu hry? Tak byste to měli napravit, muzeum najdete přímo na Valdštejnově náměstí. Prohlídku tvoří interaktivní expozice formou hry a zážitku, při níž je možné se vydat cestou s rodinným průvodcem po stálé expozici, cestou za třemi panáčky (program pro ty, kdo ještě neumějí číst), pohrát si v muzejním divadélku anebo si vyrobit hůlku vévody Valdštejna a objevit tajnou komnatu jeho paláce.

Zahrát si loutkové divadlo mohou děti také v divadelním sále Muzea české loutky a cirkusuPrachaticích, které je zavede do světa loutkářství a lesku manéží. V žádném jiném českém muzeu není vystavena historická putovní atrakce – panoptikum s voskovými hlavami historických osobností i s pohyblivou mořskou pannou.

kapitán AmerikaFilm Legends Muzeum Poděbrady je atrakcí pro celou rodinu, která potěší každou věkovou skupinu. Svým návštěvníkům představje největší soukromou sbírku pop-culture exponátů v Evropě, která čítá rekordních 1 300 kusů a poodhalí tajemství propracovaných postav, které svým realistickým a detailním zpracováním berou dech. V muzeu uvidíte exponáty z filmů jako je Avatar, E.T., Star Wars, Indiana Jones, Pán Prstenů, ale také Vetřelec, Predátor, Terminátor a další. Muzeum je možné navštívit také v Praze a Kroměříži.
 

Raritní a kuriózní expozice

Karel ZemanOpravdové rarity zapsané v České knize rekordů i mezi Guinnessovými světovými rekordy si prohlédnete v pelhřimovském muzeu rekordů. Najdete zde čtyřmetrového plyšového medvídka, nejmenší zlatou klícku v Čechách, mramorové housle, kytaru ze sirek a stovky dalších exponátů.

Největší retro-arkádová videohernu a muzeum arkádových automatů v Evropě s více než 135 funkčními automaty naleznete v Červeném Újezdě poblíž Kladna. Na cestě zpátky v čase je dovoleno hrát na všech funkčních strojích, a že jsou mezi nimi ty největší legendy, staré již více než 30 let, uvidíte sami.

Muzeum LegoFilmové zázraky na počkání vám splní Muzeum Karla Zemana v Praze. Expozice je navíc rozšířena o originály kostýmů z filmů Baron Prášil, Na Kometě či Ukradená vzducholoď a dalších. V muzeu si můžete dokonce dopřát plavbu lodí ElektroNemo po Čertovce i v okolí Karlova mostu!

Přímo v centru Prahy najdete také První soukromé muzeum stavebnice Lego, které je svou velikostí a počtem vystavovaných exponátů největším nejen v ČR, ale i v Evropě. Na ploše 340 m² můžete vidět 20 tematických expozic, které jsou poskládány z více než 1 300 000 kostiček lega.

království železnicNejvětší modelovou železnice v ČR naleznete v Království železnic v Praze na Smíchově. V dubnu 2014 zde byla otevřena nejnovější část největšího modelového kolejiště ve střední Evropě – Liberecký kraj, včetně funkční kabinové lanovky na Ještěd. V provozu jsou také již kraje Ústecký, Karlovarský, Plzeňský, Středočeský a Praha. Otevřena je také samostatná expozice urbanistického modelu Prahy. V měřítku 1:1000, na ploše 114 m2 můžete vidět ucelenou expozici modelu Prahy na konci 20. století.

Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov

Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov

Největší, nejmenší, nejdelší, nejtěžší, nejrychlejší, nejvytrvalejší … To vše jsou přívlastky, s nimiž se v expozici Muzea rekordů a kuriozit setkáte na každém kroku. Muzeum mapuje unikátní výkony českých i světových rekordmanů. Pelhřimovské Muzeum rekordů má otevřeno každý den!

Regionální muzeum a galerie Jičín – Muzeum hry

Regionální muzeum a galerie Jičín – Muzeum hry

V prostorách Valdštejnova paláce na náměstí v Jičíně je skryto Regionální muzeum a galerie, vyhledávané návštěvníky zejména díky jeho interaktivní expozici – Muzeu hry.

Muzeum Karla Zemana v Praze – filmové zázraky na počkání

Muzeum Karla Zemana v Praze – filmové zázraky na počkání

Muzeum Karla Zemana představuje celoživotní dílo světově uznávaného filmového tvůrce a rovněž filmové triky, kterými proslavil českou kinematografii 20. století. Seznámíte se zde s původními Zemanovými nákresy filmových scén, fotodokumentací z realizace filmů a jeho filmovými postupy.

Pevnost poznání v Olomouci

Pevnost poznání v Olomouci

Pevnost poznání Olomouc je první interaktivní muzeum popularizace vědy na střední Moravě. Patří do kategorie tzv. science center, poskytujících neformální prostředí pro hravé objevování přírodních a společenských jevů.

Muzeum Olomouckých tvarůžků

Muzeum Olomouckých tvarůžků

Jsme jediné muzeum svého typu v České republice, zabývající se historií i současnou výrobou Olomouckých tvarůžků.

Muzeum čokolády a marcipánu v Táboře

Muzeum čokolády a marcipánu v Táboře

Muzeum je v historickém centru města ve třech spojených gotických domech s renesanční fasádou. Expozice je zčásti věnována čokoládě a jejímu zpracování, zčásti marcipánu.

Třeboň v marcipánu – galerie, čokolaterie a dílna

Třeboň v marcipánu – galerie, čokolaterie a dílna

Pojďte se podívat na dějiny města Třeboně jako na dlani. Chceme ukázat Třeboň v jiné perspektivě, možná více v legendách a pověstech, chceme ukázat kreativitu a šikovnost našich cukrářů, chceme umožnit návštěvníkům zkusit si sami s marcipánem pracovat.

Film Legends Museum Praha

Film Legends Museum Praha

Film Legends Muzeum Praha je novou atrakcí pro celou rodinu, která potěší každou věkovou skupinu.

Film Legends Museum Poděbrady

Film Legends Museum Poděbrady

Pokud máte rádi film, komiks, sběratelství, akční hrdiny či legendy stříbrného plátna, pak je pro vás Film Legends Muzeum ta správná volba.

Interaktivní filmové muzeum NaFilM v Praze

Interaktivní filmové muzeum NaFilM v Praze

Národní filmové muzeum NaFilM přibližuje fascinující svět filmu a nabízí zážitek pro děti i dospělé. Během návštěvy budete objevovat, jak film funguje, a poznávat jeho historii zábavnou a interaktivní formou. Zažijte film jinak!

Arcade Hry – legendární retroherní zábavní centrum věnované arkádovým videohrám

Arcade Hry – legendární retroherní zábavní centrum věnované arkádovým videohrám

Jedno z nejdéle otevřených muzeí videoher v Evropě, které poprvé otevřelo v roce 2011. V expozici naleznete 170 plně funkčních automatů, široké možnosti občerstvení, vytápění na zimu, chlazení na léto, ale hlavně desítky hodin úžasné retroherní zábavy a vzpomínek.

Tvarůžková cukrárna v Lošticích

Tvarůžková cukrárna v Lošticích

Už jste ochutnali tvarůžkovou kremroli? A co Loštický koláček s povidly? Tvarůžková cukrárna nabízí netradiční zpracování Olomouckých tvarůžků, které nadchne nejen milovníky tohoto aromatického sýru. Toto jedinečné místo nesmíte v Lošticích vynechat.

Muzeum Lega v Praze

Muzeum Lega v Praze

Přímo v centru Prahy najdete první soukromé muzeum stavebnice Lego, které je svou velikostí a počtem vystavovaných exponátů největším nejen v ČR, ale i v Evropě. Na ploše 420 m² můžete vidět 20 tematických expozic, které jsou poskládány z více než 1 300 000 kostiček lega.

Království železnic v Praze na Smíchově – největší modelová železnice v ČR

Království železnic v Praze na Smíchově – největší modelová železnice v ČR

Přijďte se podívat na úžasný malý svět Království železnic! Uvidíte stovky metrů kolejí, desítky modelů vlaků, modely aut, které si dávají přednost na křižovatkách, modely významných staveb a míst České republiky a zažijete unikátní atmosféru střídání dne a noci. Součástí je i obří Model Prahy.

První české 3D planetárium v Techmania Science Centru v Plzni

První české 3D planetárium v Techmania Science Centru v Plzni

Co je lepší než dva rozměry? Přece rozměry tři! V Techmanii Science Centra v Plzni můžete zavítat do supermoderního 3D planetária, prvního svého druhu v České republice, které nabízí trojrozměrné projekce na kulovou plochu a mnoho dalšího. Poznejte nejen vesmír, ale i svět moří, oceánů nebo hmyzu.

Velký svět techniky Ostrava

Velký svět techniky Ostrava

Populárně naučné centrum Velký Svět Techniky najdete v Dolních Vítkovicích. Hravou formou se zde představují zajímavosti vědy a techniky. Za charakteristickou zrcadlovou fasádou se skrývají čtyři stálé interaktivní expozice: Dětský svět, Svět vědy a objevů, Svět civilizace a Svět přírody.

Vodafone PLAYzone Arena na Chodově

Vodafone PLAYzone Arena na Chodově

Vodafone PLAYzone Arena vyrostla v pražském obchodním centru Westfield na Chodově. Jedná se o multifunkční esportové centrum, rozkládající se na více než 1000 m², které je vůbec první esportovou arénu v Česku a na Slovensku.

iQlandia Liberec – největší science centrum v ČR!

iQlandia Liberec – největší science centrum v ČR!

Unikátní vědecko-zábavní centrum s planetáriem. Čeká zde na vás 11 expozic, včetně letošní novinky MatematikUm, přes 400 interaktivních exponátů i planetárium s rozlišením 4K! V ceně vstupenky do expozic je i oblíbená science show a populární badatelské aktivity.

Muzeum Smyslů Praha

Muzeum Smyslů Praha

Muzeum Smyslů je jak zábavné, tak vzdělávací místo pro příjemně strávený čas s rodinou. Přijďte se přesvědčit na vlastní oči!

Pivovarské muzeum v Plzni

Pivovarské muzeum v Plzni

V Pivovarském muzeu vás pohltí atmosféra středověku, sídlí totiž ve starobylém právovárečném domě pocházejícím z 15. století, který se jako zázrakem zachoval ve své původní podobě.

Muzeum české loutky a cirkusu v Prachaticích

Muzeum české loutky a cirkusu v Prachaticích

V Prachaticích můžete navštívit muzeum, které vás uvede do světa loutkářství a lesku manéží. Přímo v expozici je možnost zhlédnout slavné inscenace loutkových her v historických divadélkách. Muzeum je stálou expozicí Národního muzea v Praze.

Další aktuality

Tradice: dřevo ve všech podobách aneb betlémy, loutky, vory, mosty i skanzeny

Vypravte se s Kudy z nudy na výlety za krásami dřeva a uměním řezbářských mistrů. Tradice výroby dřevěných předmětů je dlouhá tisíce let a má celou řadu podob. Dřevo je ekologické a příjemné na pohled, a díky svým přirozeným vlastnostem a udržitelnosti má i v dnešním světě spoustu možností využití. Vydejte se je objevovat společně s námi!
Kultura

Seznamte se: nejlepší čeští ilustrátoři a jejich kreslení a animovaní hrdinové

Kocour Mikeš, Mach a Šebestová, Krteček anebo Broučci: nebýt nejlepších českých ilustrátorů, neexistovali by. Neznali bychom ani secesní krásky Alfonse Muchy nebo pravěké krajiny Zdeňka Buriana – a to by byla rozhodně škoda!
Kultura

Oslavte svátek svatého Václava zajímavým výletem

Český kníže sv. Václav byl zavražděn ve Staré Boleslavi 28. září 935. Pozůstatky zavražděného kralevice leží na Pražském hradě v katedrále sv. Víta ve svatováclavské kapli. Svatý Václav je hlavním zemským patronem a den výročí jeho zavraždění se od roku 2000 slaví jako státní svátek – Den české státnosti. Oslavte i vy tento mladý svátek výletem do míst, která jsou se svatováclavskou legendou spojena anebo vyrazte za zajímavou kulturní akci. Z tipů portálu Kudy z nudy si jistě vyberete.
Kultura

Dvacet tipů na zajímavé i zábavné Svatováclavské výlety

Pro státní svátek sv. Václava a zároveň poslední zářijový víkend v září nabízí portál Kudy z nudy celou řadu slavností, jarmarků, mimořádných prohlídek a dalších aktivit. Některé z nich nesou v názvu slovo „Svatováclavské“ a připomínají tak státní svátek 28. září, den české státnosti a svátek sv. Václava, českého knížete a patrona Čech a Moravy. Svatováclavské slavnosti mají různý ráz, od mší a poutí přes společné vyjížďky historických automobilů, až po rozverné slavnosti pro dospělé i pro děti. Výběr je široký a vybere si každý.
Kultura

Ideální podzimní tip: muzea, kde se nikdo nenudí

Exponáty za sklem, zaprášené vitríny a texty staré stejně jako muzejní exponáty? Tak toho se bát nemusíte – Kudy z nudy má pro vás nová nebo modernizovaná muzea nabízející originální kousky a interaktivní expozice, které chtějí malé i velké návštěvníky vtáhnout do hry! Inspirujte se našimi tipy na pěkný podzimní výlet, u kterého se nemusíte bát rozmarů počasí.
Kultura

Kam za dějinami slavného českého národa?

Na podzim si připomínáme několik důležitých události a osobností, které ovlivnily naši historii. Vydejte se na místa, která mají zajímavé souvislosti se svátky sv. Václava, vznikem Československa či 17. listopadem. Kde najít střípky historie, které složí mozaiku dějin českého národa? To vám prozradí Kudy z nudy.
Kultura

Poznejte slavné hudební skladatele a jejich oblíbená místa

Nechte se vtáhnout do světa hudby! Bedřich Smetana, Antonín Dvořák, Leoš Janáček, Bohuslav Martinů – čtyři velká jména české hudby, která se stala světovým fenoménem. Máme pro vás i další jména a výlety za poznáním míst, kde rádi tvořili slavní skladatelé.
Kultura

Dnes si připomínáme 182 let od narození Antonína Dvořáka

Právě dnes, 8. září, se roku 1841 narodil jeden z našich nejvýznamnějších hudebních skladatelů, Antonín Dvořák. Kdo by ho však považoval za usedlého a vážného umělce, ten by se spletl v odhadu – jeho současníci jej považovali za výbušného a podivínského výstředníka. Na slavného velikána můžete zavzpomínat návštěvou míst, kde rád a často pobýval, portál Kudy z nudy pro vás připravil řadu tipů.
Kultura