Úvod > Aktuality > Šumava láká na běžky, trasy se upravují a počasí je pěkné
Zimní sporty

Šumava láká na běžky, trasy se upravují a počasí je pěkné

  • Vydáno13. února 2021
Na Šumavě vládnou dobré sněhové podmínky a běžkařům, kteří se vydají na výlet slibuje předpověď počasí jasnou nebo polojasnou oblohu. Teploty se drží hluboko pod nulou. Trasy se upravují skútry nebo rolbou, kvalitní běžkařskou stopu naleznete nyní Kvildsku, Modravsku, Železnorudsku i v okolí Lipna. Užít si tak můžete pěkný výlet v bílé stopě.
Běžkařské podmínky na území Národního parku Šumava jsou dobré, pěknému výletu nahrává i jasné počasí. Buďte však ostražití na mínusové teploty, které se drží mezi -10° až – 20°C. Sněhová pokrývka dosahuje 20 – 40 cm, lyžování je skvělé obzvláště ve vyšších polohách.
 

Z Modravy na Březník, Filipovu huť nebo k pramenům Vltavy

Pod KvildouNejlepší podmínky na Šumavě nabízí tradičně zhruba osmikilometrová trasa z Modravy na Březník. Na Modravsku je aktuálně 40 cm sněhu, ve vyšších polohách více. Obloha je zde jasná, teplota -21°C.

Rolba upravuje trasy ModravaJavoří pilaTříjezerní slaťRybárnaModrava (12 km); Modrava – Březník (7,5 km); Na Ztraceném – Ptačí nádrž – Černohorská nádrž – Modravský most (4,2 km); Ptačí nádržČerná horaPramen Vltavy (5 km) a Černohorská nádrž – Filipova Huť, k závoře (4 km).

Pro pěší jsou pravidelně upravovány trasy: ModravaTříjezerní slať – Rokyta – plavební kanál – Hradlový most a Modrava – Modravský most.
 

Kvildsko a Horská Kvilda: trasy na Bučinu, Knížecí Pláně i Churáňov

Knížecí pláněLyžovat lze i na Kvildsku, kde je 35 cm sněhu a aktuálně drobně sněží. Nejvíce sněhové pokrývky je směrem k hranici na Prameny Vltavy. V pátek vyjela z Kvildy rolba a upravila trasy KvildaPrameny VltavyBučina – po signálce zpět do Kvildy; Tetřeví cesta – spojnice pod Jezerní slatí,  Kvilda – Filipova Huť a také zdejší "klasiku", trasu KvildaHorská Kvilda. Na Kvildě je skoro jasno, drobně sněží, teplota -18°C.

Na Horské Kvildě je jasno, teplota -12°C a  čerstvé sněhové pokrývky napadalo na 7 cm na starší 25 cm vrstvu. Lyžařské trasy byly upraveny v pátek 12. 2., a to směrem na Zhůří, ChuráňovU MatesaZlatou studnu a zpět na Horskou Kvildu. Stopa je také na Vysoké louce, spojnici na Korýtko a na trase na Kvildu.
 

Borová Lada a okolí Františkova

Šumava běžkyUpravená lyžařská stopa je také mezi Borovou Ladou a Knížecími Pláněmi. V okolí Borové Lady leží cca 30 cm sněhu. Ve vyšších polohách je však sněhu více. Počasí je jasné, teplota -12°C.

Upravují se tyto trasy: Židovská cesta na Bučinu přes Chaloupky – Furík – Knížecí Pláně – Hájenka – Borová Lada.

Další trasou je cesta Knížecí Pláně  – Žďárské sedýlko a zpět Knížecí Pláně.

Poslední "borovskou" upravenou trasou je Borová LadaVlasatá cestaKvilda.

šumavaSníh napadl také v okolí Františkova, kde leží asi 15 – 25 cm. Úprava zdejších tras probíhá čtyřkolkou se stopovačem (vytvoří se jedna stopa), lyžaři mají možnost občerstvení na Františkově a pak mohou pokračovat po vystoupání asi 500 m k cestě Vlasaté na Kvildu nebo Borovou Ladu. Přijeďte si sem zaběžkovat, zkuste novou stopu, kde nefouká a je klid. Jedná se o trasy U Tremlů, KvildaU Starých hutí (po modré) a Františkov (parkoviště) – silnice 168 (Churáňov, Pláně – Jezerní slať).
 

Prášilsko: bílé stopy na Poledník i jezero Laka

poledník zimaNazout běžky bude o víkendu možné i na Prášilsku, kde leží 25 cm sněhu a na hřebenech až 50 cm. Aktuálně mírně sněží a teplota vzduchuse drží pod -10°C. Ve čtvrtek 11. 2. byly upraveny všechny okruhy, kromě části Prášilského okruhu a úseku Prášily – Skelná, kde není dostatečná sněhová pokrývka na strojovou údržbu. Pozor si dejte zejména při sjezdech. Místa, kde voda vzala starý sníh jsou překryta pouze malou vrstvou nového sněhu.
  • Okruh PoledníkPrášily – Slunečná – Liščí díry – Předěl – Poledník – Bavorská cesta (plus Javoří Pila) – Nová Studnice – Velký Bor – Prášily
  • Okruh Laka: Prášily – Formberg – Hůrka – jezero Laka – Zlatý Stoleček – Gsenget – Frantův most – Prášily
  • Okruh GsengetPrášily – Frantův most – Gsenget – Prášily
  • Prášilský okruh: cca 3 km okruh mezi Prášily a Slunečnou, začátek 100 m za cedulí Prášily směrem na Srní
  • Úsek Prášily – Skelná
 

Upravené trasy na Železnorudsku

běžky šumavaV okolí Železné Rudy je jasno, teploty se v okolí Železné Rudy drží v rozmezí -10,5 °C v Železné Rudě a -12,8 °C na Pancíři. V oblasti leží cca 20–40 cm sněhu dle polohy. Stopy se v tomto koutě Šumavy upravují většinou okolo Černého jezera směrem na Zadní Chalupy a v opačném směru na Pancíř, Hofmanky, Gerlovu Huť a Hůrku, kde navazují na stopy z Prášil.

Aktuálně (9. – 11. 2. 2021) byly upraveny tyto trasy:
  • Gerlova Huť – Pod Sklářským vrchem (Šumavská magistrála) – Nad Pošťákem –  Gerlova Huť (6,9 km)
  • Zámecký les – Nad Samotami – Pod Sklářským vrchem (Šumavská magistrála) – Gerlova Huť    (3,6 km)
  • Belveder –  Hofmanky –  Prameniště Řezné –  Nový Brunst –  Gerlova Huť  (7,6 km)
  • Pod Sklářským vrchem – Spodní Grádelská –  Grádl – Horní Grádelská –  Nad Pošťákem  (4,6 km)
Šumavou na běžkách – údolím Roklanského potoka

Šumavou na běžkách – údolím Roklanského potoka

Chystáte se na běžky v okolí Modravy? Pak musíte vyzkoušet krásnou trasu údolím Roklanského potoka. Jedná se o okružní výlet o délce 11 km. Trať je vymezena body: Modrava – Rybárna – Javoří Pila – Tříjezerní slať – Rybárna – Modrava.

Šumavou na běžkách: Běžecký stadion a přilehlé závodní tratě na Churáňově

Šumavou na běžkách: Běžecký stadion a přilehlé závodní tratě na Churáňově

U meteorologické stanice na Churáňově se nachází běžecký areál s udržovanými běžeckými stopami. Areál leží v nadmořské výšce 1095 metrů a slouží také jako výchoziště lyžařských stop do okolí. Je zde jedno z nástupních míst Šumavské magistrály.

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy

Šumava je lákavým cílem pro ty, kteří hledají majestát a velebnost přírody, fyzické i psychické zotavení. Na území NP se nachází 7 obcí (Srní, Kvilda, Horská Kvilda, Modrava, Stožec, České Žleby a Prášily) a několik menších osad (Filipova Huť, Dobrá, Jelení).

Hájenka na Knížecích pláních

Hájenka na Knížecích pláních

Knížecí pláně (Fürstenhut) jsou zaniklou obcí na Šumavě. Obnovenou stavbou je zde bývalá hájovna (dnes penzion Hájenka), která se tak nyní nachází v centru Národního parku, na holé planině v nadmořské výšce 1021 metrů těsně u hranice s Německem.

Výlet z Prášil k jezeru Laka a na Poledník

Výlet z Prášil k jezeru Laka a na Poledník

Z původních deseti ledovcových jezer Šumavy se jich dochovalo osm, z toho pět na české straně pohoří. Jsou krásná, unikátní, obklopená fantastickou přírodou a hřejí se na výsluní zájmu turistů. Nejnavštěvovanější je Černé jezero, nejodlehlejší pak jezero Laka. Pojďte s námi na výlet!

Výlet z Kvildy k pramenům Vltavy, na Bučinu a Knížecí pláně

Výlet z Kvildy k pramenům Vltavy, na Bučinu a Knížecí pláně

Prameny Vltavy, zaniklé obce Knížecí Pláně a Bučinu, magický odlehlý kraj na náhorních pláních Šumavy i vyhlídky z Černé hory na Šumavu, Bavorský les a za pěkného počasí i na Alpy, to všechno můžete vidět a poznat při výletu do srdce Šumavy jižně od Kvildy.

Bučina – bývalá nejvýše položená osada na Šumavě

Bučina – bývalá nejvýše položená osada na Šumavě

Bučina je dnes zaniklá osada, která však bývala nejvýše položenou osadou na celé Šumavě (1162 m). Přesto si však jedno prvenství uchovala – jedná se totiž o nejdeštivější šumavské místo, ročně tady spadne 1600 mm srážek.

Březník v Luzenském údolí – místo z románu Ze světa lesních samot

Březník v Luzenském údolí – místo z románu Ze světa lesních samot

Březník je šumavská samota a bývalá hájovna nedaleko státní hranice. Toto vyhlídkové místo poskytuje úchvatný pohled do Luzenského údolí a na horu Luzný, jehož vrchol se nachází ve výšce 1373 m n.m.

Vyhlídka na Černé hoře u Pramenů Vltavy

Vyhlídka na Černé hoře u Pramenů Vltavy

Správa Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava otevřela vyhlídku na Černé hoře u Pramenů Vltavy. Turisté z ní uvidí lesy Národního parku Šumava, Národního parku Bavorský les a za hezkého počasí dokonce i Alpy.

Šumavou na běžkách – z Modravy k samotě Březník

Šumavou na běžkách – z Modravy k samotě Březník

Nenáročný výlet je vedený výhradně po strojově udržovaných cestách v centrální části Národního parku Šumava. Cestou si prohlédnete Modravské slatě, samotu Březník a navštívíte bývalou sklářskou osadu Filipovu Huť.

Šumavou na běžkách – ze Zadova na Kvildu

Šumavou na běžkách – ze Zadova na Kvildu

Celodenní výlet ze Zadova na Kvildu v bílé stopě patří ke klasice běžeckého lyžování na Šumavě. Trasa vede centrální a nejvyšší částí šumavských plání, kde často trénovala česká běžecká jednička Kateřina Neumannová. Trasa vede v dobře udržované stopě, kde nadjete také dost místa pro bruslení.

Pramen Vltavy na Šumavě – pramen nejdelší české řeky

Pramen Vltavy na Šumavě – pramen nejdelší české řeky

Pramen Vltavy se nachází při jihovýchodním svahu Černé hory u hranic s Německem, nedaleko horské obce Kvilda na Šumavě. K samotnému prameni vede z Kvildy modře značená turistická stezka v délce cca 6 km.

Šumavou na běžkách – z malebných údolí až na Pancířský hřbet

Šumavou na běžkách – z malebných údolí až na Pancířský hřbet

Trasa v oblasti Železnorudska vede přes Hůrecké slatě do údolí Křemelné, odkud přes zasněžené pláně vystoupáte na horský hřeben k vrcholům Můstek, Habr a Pancíř.

Šumavou na běžkách – kolem Prášilského jezera na Poledník

Šumavou na běžkách – kolem Prášilského jezera na Poledník

Výlet v těžším terénu zahrnuje výrazné převýšení, které je třeba překonat při výstupu na Poledník. Odměnou za námahu je výjimečný kruhový výhled z rozhledny na Poledníku. Dalšími zajímavostmi na trase jsou Prášilské jezero a Vchýnicko-Tetovský plavební kanál.

Další aktuality

Kam vzít děti v Plzni, aby se nenudily?

Kam v Plzni s dětmi? Možná vás to překvapí, ale možností je tolik, že nebudete vědět, co si vybrat dřív. Velkým lákadlem je zdejší zoo, kde nyní uvidíte nejen smečku čiperných lvů nebo majestátné zubry, ale také sněženky pomalu vykukující z listí. Přímo na náměstí najdete Muzeum loutek, které představuje loutkářskou tradici v Plzni, a nechybí ani Spejbl a Hurvínek. Na náměstí leží i druhé muzeum určené dětem, Muzeum strašidel. Minout určitě nemůžete Techmanii anebo nově otevřenou galerii Depo Moto Art. Možností, jak si s dětmi užít zážitky nabitý den v Plzni je však mnohem více, inspiraci vám přináší portál Kudy z nudy.
Plzeňský kraj | Zážitky

O historii šumavského sklářství se dozvíte v Kašperských Horách

Zajímá vás historie českého sklářství? Umění tavit sklo bylo v minulosti tajemstvím, které předával otec nejstaršímu synovi, a tak české sklářské rody významně ovlivnily světový technologický vývoj i umělecké styly. Jedním z fenoménů své doby bylo i šumavské sklo. A právě expozici šumavského sklářství představuje Muzeum Šumavy v Kašperských Horách.
Plzeňský kraj | Kultura

Unikátní Plzeňské historické podzemí je opět přístupné a zve k návštěvě

Únorové dny s nevyzpytatelným počasím zatím k procházkám přírodou moc nelákají, tak co se radši projít pod zemí? Plzeňské historické podzemí je po lednové technické odstávce od února opět otevřené každý den od 10 do 18 hodin. Procházka tajemným labyrintem chodeb začíná… v lednici. Opravdu! A během hodinové prohlídky čekají ještě další překvapení, skrytá zákoutí, autentické nálezy a neobyčejná místa. Poutavou a zábavnou formou se dozvíte mnohé o vzniku a využití podzemí a také o životě ve středověku.
Plzeňský kraj | Památky

Na Chodsku se chystají rázovité masopustní průvody

Města a obce na Chodsku slaví masopust od 9. do 17. února 2024 a i letos se ve vyhlášených lokalitách chystají tradiční masopustní průvody. Největší z nich se odehraje v Postřekově, oblíbený je též masopust v Klenčí a Kolovči.
Plzeňský kraj | Kultura

Vydejte se o jarních prázdninách na hrad Kašperk a užijte si jedinečné zimní prohlídky

Hrad Kašperk pokračuje ve své tradici otevírání se návštěvníkům v netradičních termínech mimo hlavní turistickou sezonu, tentokrát to bude o jarních prázdninách. Na hrad Kašperk se můžete vydat pěšky, na kole, na běžkách i na sáňkách, záležet bude na počasí. Po celou dobu jarních prázdnin od 1. 2. do 28. 3. 2024 bude hrad otevřen pro skupiny od 5 osob.
Plzeňský kraj | Zážitky

Skvosty našich národních parků: 50 nejkrásnějších míst, která navštívit na Šumavě

Náhorní planiny, zrádné slatě, starobylé lesy, ledovcová jezera a malebné výhledy – to vše tvoří svéráznou krajinu Národního parku Šumava. Ten je nejlákavějším cílem pro ty, kteří hledají majestát a velebnost přírody, fyzické i psychické zotavení. Poznejte nejkrásnější místa na Šumavě, o kterých poutavě psal Karel Klostermann ve svých románech a povídkách, či Adalbert Stifter, básník Šumavy. Jedno z nejstarších pohoří střední Evropy bylo díky své jedinečnosti roku 1963 prohlášeno chráněnou krajinnou oblastí a v roce 1991 národním parkem.
Plzeňský kraj | Příroda

Prožijte pohádku plzeňské hotelové noci

Chcete přátele pozvat na návštěvu do Plzně? Dlouho plánujete cestu do západočeské metropole a zatím nebyla příležitost? V pátek a o víkendu 26. až 28. ledna 2024 se opět po roce konají Plzeňské hotelové noci a vy se můžete v osmnácti plzeňských hotelech a penzionech ubytovat za zvýhodněné ceny. Jako bonus se zdarma podíváte do Loosových interiérů, Západočeské galerie v Plzni, Pivovarského muzea, muzea Patton Memorial Pilsen a se slevou na prohlídku plzeňského pivovaru.
Plzeňský kraj | Životní styl

10 tipů na nejkrásnější fotomísta Plzně

Máte rádi fotografování a hledáte ta nejkrásnější a nejzajímavější místa, která lze ve vašem okolí zachytit? Jestliže jste z Plzně, poradíme vám pár tipů, kde se s foťákem zastavit a udělat si pěkný snímek. Západočeská metropole je totiž plná překvapení a malebných koutů!
Plzeňský kraj | Zážitky