Úvod > Aktuality > Šumava láká na běžky, trasy se upravují a počasí je pěkné
Zimní sporty

Šumava láká na běžky, trasy se upravují a počasí je pěkné

  • Vydáno13. února 2021
Na Šumavě vládnou dobré sněhové podmínky a běžkařům, kteří se vydají na výlet slibuje předpověď počasí jasnou nebo polojasnou oblohu. Teploty se drží hluboko pod nulou. Trasy se upravují skútry nebo rolbou, kvalitní běžkařskou stopu naleznete nyní Kvildsku, Modravsku, Železnorudsku i v okolí Lipna. Užít si tak můžete pěkný výlet v bílé stopě.
Běžkařské podmínky na území Národního parku Šumava jsou dobré, pěknému výletu nahrává i jasné počasí. Buďte však ostražití na mínusové teploty, které se drží mezi -10° až – 20°C. Sněhová pokrývka dosahuje 20 – 40 cm, lyžování je skvělé obzvláště ve vyšších polohách.
 

Z Modravy na Březník, Filipovu huť nebo k pramenům Vltavy

Pod KvildouNejlepší podmínky na Šumavě nabízí tradičně zhruba osmikilometrová trasa z Modravy na Březník. Na Modravsku je aktuálně 40 cm sněhu, ve vyšších polohách více. Obloha je zde jasná, teplota -21°C.

Rolba upravuje trasy ModravaJavoří pilaTříjezerní slaťRybárnaModrava (12 km); Modrava – Březník (7,5 km); Na Ztraceném – Ptačí nádrž – Černohorská nádrž – Modravský most (4,2 km); Ptačí nádržČerná horaPramen Vltavy (5 km) a Černohorská nádrž – Filipova Huť, k závoře (4 km).

Pro pěší jsou pravidelně upravovány trasy: ModravaTříjezerní slať – Rokyta – plavební kanál – Hradlový most a Modrava – Modravský most.
 

Kvildsko a Horská Kvilda: trasy na Bučinu, Knížecí Pláně i Churáňov

Knížecí pláněLyžovat lze i na Kvildsku, kde je 35 cm sněhu a aktuálně drobně sněží. Nejvíce sněhové pokrývky je směrem k hranici na Prameny Vltavy. V pátek vyjela z Kvildy rolba a upravila trasy KvildaPrameny VltavyBučina – po signálce zpět do Kvildy; Tetřeví cesta – spojnice pod Jezerní slatí,  Kvilda – Filipova Huť a také zdejší "klasiku", trasu KvildaHorská Kvilda. Na Kvildě je skoro jasno, drobně sněží, teplota -18°C.

Na Horské Kvildě je jasno, teplota -12°C a  čerstvé sněhové pokrývky napadalo na 7 cm na starší 25 cm vrstvu. Lyžařské trasy byly upraveny v pátek 12. 2., a to směrem na Zhůří, ChuráňovU MatesaZlatou studnu a zpět na Horskou Kvildu. Stopa je také na Vysoké louce, spojnici na Korýtko a na trase na Kvildu.
 

Borová Lada a okolí Františkova

Šumava běžkyUpravená lyžařská stopa je také mezi Borovou Ladou a Knížecími Pláněmi. V okolí Borové Lady leží cca 30 cm sněhu. Ve vyšších polohách je však sněhu více. Počasí je jasné, teplota -12°C.

Upravují se tyto trasy: Židovská cesta na Bučinu přes Chaloupky – Furík – Knížecí Pláně – Hájenka – Borová Lada.

Další trasou je cesta Knížecí Pláně  – Žďárské sedýlko a zpět Knížecí Pláně.

Poslední "borovskou" upravenou trasou je Borová LadaVlasatá cestaKvilda.

šumavaSníh napadl také v okolí Františkova, kde leží asi 15 – 25 cm. Úprava zdejších tras probíhá čtyřkolkou se stopovačem (vytvoří se jedna stopa), lyžaři mají možnost občerstvení na Františkově a pak mohou pokračovat po vystoupání asi 500 m k cestě Vlasaté na Kvildu nebo Borovou Ladu. Přijeďte si sem zaběžkovat, zkuste novou stopu, kde nefouká a je klid. Jedná se o trasy U Tremlů, KvildaU Starých hutí (po modré) a Františkov (parkoviště) – silnice 168 (Churáňov, Pláně – Jezerní slať).
 

Prášilsko: bílé stopy na Poledník i jezero Laka

poledník zimaNazout běžky bude o víkendu možné i na Prášilsku, kde leží 25 cm sněhu a na hřebenech až 50 cm. Aktuálně mírně sněží a teplota vzduchuse drží pod -10°C. Ve čtvrtek 11. 2. byly upraveny všechny okruhy, kromě části Prášilského okruhu a úseku Prášily – Skelná, kde není dostatečná sněhová pokrývka na strojovou údržbu. Pozor si dejte zejména při sjezdech. Místa, kde voda vzala starý sníh jsou překryta pouze malou vrstvou nového sněhu.
  • Okruh PoledníkPrášily – Slunečná – Liščí díry – Předěl – Poledník – Bavorská cesta (plus Javoří Pila) – Nová Studnice – Velký Bor – Prášily
  • Okruh Laka: Prášily – Formberg – Hůrka – jezero Laka – Zlatý Stoleček – Gsenget – Frantův most – Prášily
  • Okruh GsengetPrášily – Frantův most – Gsenget – Prášily
  • Prášilský okruh: cca 3 km okruh mezi Prášily a Slunečnou, začátek 100 m za cedulí Prášily směrem na Srní
  • Úsek Prášily – Skelná
 

Upravené trasy na Železnorudsku

běžky šumavaV okolí Železné Rudy je jasno, teploty se v okolí Železné Rudy drží v rozmezí -10,5 °C v Železné Rudě a -12,8 °C na Pancíři. V oblasti leží cca 20–40 cm sněhu dle polohy. Stopy se v tomto koutě Šumavy upravují většinou okolo Černého jezera směrem na Zadní Chalupy a v opačném směru na Pancíř, Hofmanky, Gerlovu Huť a Hůrku, kde navazují na stopy z Prášil.

Aktuálně (9. – 11. 2. 2021) byly upraveny tyto trasy:
  • Gerlova Huť – Pod Sklářským vrchem (Šumavská magistrála) – Nad Pošťákem –  Gerlova Huť (6,9 km)
  • Zámecký les – Nad Samotami – Pod Sklářským vrchem (Šumavská magistrála) – Gerlova Huť    (3,6 km)
  • Belveder –  Hofmanky –  Prameniště Řezné –  Nový Brunst –  Gerlova Huť  (7,6 km)
  • Pod Sklářským vrchem – Spodní Grádelská –  Grádl – Horní Grádelská –  Nad Pošťákem  (4,6 km)
Šumavou na běžkách – údolím Roklanského potoka

Šumavou na běžkách – údolím Roklanského potoka

Chystáte se na běžky v okolí Modravy? Pak musíte vyzkoušet krásnou trasu údolím Roklanského potoka. Jedná se o okružní výlet o délce 11 km. Trať je vymezena body: Modrava – Rybárna – Javoří Pila – Tříjezerní slať – Rybárna – Modrava.

Šumavou na běžkách: Běžecký stadion a přilehlé závodní tratě na Churáňově

Šumavou na běžkách: Běžecký stadion a přilehlé závodní tratě na Churáňově

U meteorologické stanice na Churáňově se nachází běžecký areál s udržovanými běžeckými stopami. Areál leží v nadmořské výšce 1095 metrů a slouží také jako výchoziště lyžařských stop do okolí. Je zde jedno z nástupních míst Šumavské magistrály.

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy

Šumava je lákavým cílem pro ty, kteří hledají majestát a velebnost přírody, fyzické i psychické zotavení. Na území NP se nachází 7 obcí (Srní, Kvilda, Horská Kvilda, Modrava, Stožec, České Žleby a Prášily) a několik menších osad (Filipova Huť, Dobrá, Jelení).

Hájenka na Knížecích pláních

Hájenka na Knížecích pláních

Knížecí pláně (Fürstenhut) jsou zaniklou obcí na Šumavě. Obnovenou stavbou je zde bývalá hájovna (dnes penzion Hájenka), která se tak nyní nachází v centru Národního parku, na holé planině v nadmořské výšce 1021 metrů těsně u hranice s Německem.

Výlet z Prášil k jezeru Laka a na Poledník

Výlet z Prášil k jezeru Laka a na Poledník

Z původních deseti ledovcových jezer Šumavy se jich dochovalo osm, z toho pět na české straně pohoří. Jsou krásná, unikátní, obklopená fantastickou přírodou a hřejí se na výsluní zájmu turistů. Nejnavštěvovanější je Černé jezero, nejodlehlejší pak jezero Laka. Pojďte s námi na výlet!

Výlet z Kvildy k pramenům Vltavy, na Bučinu a Knížecí pláně

Výlet z Kvildy k pramenům Vltavy, na Bučinu a Knížecí pláně

Prameny Vltavy, zaniklé obce Knížecí Pláně a Bučinu, magický odlehlý kraj na náhorních pláních Šumavy i vyhlídky z Černé hory na Šumavu, Bavorský les a za pěkného počasí i na Alpy, to všechno můžete vidět a poznat při výletu do srdce Šumavy jižně od Kvildy.

Bučina – bývalá nejvýše položená osada na Šumavě

Bučina – bývalá nejvýše položená osada na Šumavě

Bučina je dnes zaniklá osada, která však bývala nejvýše položenou osadou na celé Šumavě (1162 m). Přesto si však jedno prvenství uchovala – jedná se totiž o nejdeštivější šumavské místo, ročně tady spadne 1600 mm srážek.

Březník v Luzenském údolí – místo z románu Ze světa lesních samot

Březník v Luzenském údolí – místo z románu Ze světa lesních samot

Březník je šumavská samota a bývalá hájovna nedaleko státní hranice. Toto vyhlídkové místo poskytuje úchvatný pohled do Luzenského údolí a na horu Luzný, jehož vrchol se nachází ve výšce 1373 m n.m.

Vyhlídka na Černé hoře u Pramenů Vltavy

Vyhlídka na Černé hoře u Pramenů Vltavy

Správa Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava otevřela vyhlídku na Černé hoře u Pramenů Vltavy. Turisté z ní uvidí lesy Národního parku Šumava, Národního parku Bavorský les a za hezkého počasí dokonce i Alpy.

Šumavou na běžkách – z Modravy k samotě Březník

Šumavou na běžkách – z Modravy k samotě Březník

Nenáročný výlet je vedený výhradně po strojově udržovaných cestách v centrální části Národního parku Šumava. Cestou si prohlédnete Modravské slatě, samotu Březník a navštívíte bývalou sklářskou osadu Filipovu Huť.

Šumavou na běžkách – ze Zadova na Kvildu

Šumavou na běžkách – ze Zadova na Kvildu

Celodenní výlet ze Zadova na Kvildu v bílé stopě patří ke klasice běžeckého lyžování na Šumavě. Trasa vede centrální a nejvyšší částí šumavských plání, kde často trénovala česká běžecká jednička Kateřina Neumannová. Trasa vede v dobře udržované stopě, kde nadjete také dost místa pro bruslení.

Pramen Vltavy na Šumavě – pramen nejdelší české řeky

Pramen Vltavy na Šumavě – pramen nejdelší české řeky

Pramen Vltavy se nachází při jihovýchodním svahu Černé hory u hranic s Německem, nedaleko horské obce Kvilda na Šumavě. K samotnému prameni vede z Kvildy modře značená turistická stezka v délce cca 6 km.

Šumavou na běžkách – z malebných údolí až na Pancířský hřbet

Šumavou na běžkách – z malebných údolí až na Pancířský hřbet

Trasa v oblasti Železnorudska vede přes Hůrecké slatě do údolí Křemelné, odkud přes zasněžené pláně vystoupáte na horský hřeben k vrcholům Můstek, Habr a Pancíř.

Šumavou na běžkách – kolem Prášilského jezera na Poledník

Šumavou na běžkách – kolem Prášilského jezera na Poledník

Výlet v těžším terénu zahrnuje výrazné převýšení, které je třeba překonat při výstupu na Poledník. Odměnou za námahu je výjimečný kruhový výhled z rozhledny na Poledníku. Dalšími zajímavostmi na trase jsou Prášilské jezero a Vchýnicko-Tetovský plavební kanál.

Další aktuality

Přijeďte lyžovat do Bílé stopy na Šumavu

Azurová obloha, jiskřivý vzduch s poletujícími přemrzlými vločkami, dokonale vysoustružená stopa, jemný svistot lyží a všude kolem nádherná ztichlá šumavská krajina. Možná takhle si většina milovníků lyžařské turistiky představuje svoji vysněnou návštěvu zimní Šumavy. Aktuálně je na Šumavě 50 až 80 cm sněhu a velká většina stop se upravuje, o jarních prázdninách několikrát týdně.
Plzeňský kraj | Zimní sporty

Tip na originální svatební den? Pivovar Plzeňský Prazdroj nabízí tematickou zábavu i kompletní gastroservis!

Jsou v životě okamžiky či události, které si zaslouží být ve všech ohledech dokonalé. Bezesporu k nim patří svatba a také předcházející rozlučka se svobodou ženicha i nevěsty. Neriskujte zklamání z nevhodného místa, špatné obsluhy nebo nepovedeného jídla a prožijte svůj velký den v srdci pivovaru Plzeňský Prazdroj.
Plzeňský kraj | Zážitky

Prožijte pohádku plzeňské hotelové noci

Chcete přátele pozvat na návštěvu do Plzně? Dlouho plánujete cestu do západočeské metropole a zatím nebyla příležitost? V pátek a o víkendu 27. až 29. ledna 2023 se opět po roce konají Plzeňské hotelové noci a vy se můžete v osmnácti plzeňských hotelech a penzionech ubytovat za zvýhodněné ceny. Jako bonus se zdarma podíváte do Loosových interiérů, Západočeské galerie v Plzni, Pivovarského muzea, muzea Patton Memorial Pilsen a se slevou na prohlídku plzeňského pivovaru.
Plzeňský kraj | Životní styl

O Americkou zahradu v Chudenicích se společně starají lesníci, ochránci přírody i občané

Americkou zahradu založil v roce 1842 hrabě Evžen Černín jako školku okrasných dřevin pro park u nedalekého zámku Lázeň. S nejucelenější sbírkou severoamerických dřevin na našem území patří k nejvýznamnějším tuzemským památkám svého druhu. Je považovaná za arboristický skvost. Kromě dendrologické výjimečnosti má ale i estetický a krajinotvorný význam. Celoročně přístupnou památkou vede naučná stezka Chudenice a lesní komplex Žďár. Zájem na zachování a rozvoji zahrady má tedy kromě správce pozemku – Lesů ČR a AOPK pečující o ochranu přírody také Městys Chudenice, v jehož katastru se nachází. Americká zahrada s rozhlednou Bolfánek patří ke zdejším nejatraktivnějším turistickým cílům.
Plzeňský kraj | Příroda