Úvod > Aktuality > Šumava láká na běžky, trasy se upravují a sníh stále padá
Šumava láká na běžky, trasy se upravují a sníh stále padá
"> "> "> "> "> Podmínky na Šumave nejsou ideální, ale bežkovat se dá "> Upravená lyžarská stopa je také mezi Borovou Ladou a Knížecími Plánemi "> Nejlepší podmínky na Šumave nabízí v tomto týdnu tradicne zhruba devítikilometrová trasa z Modravy na Brezník

Šumava láká na běžky, trasy se upravují a sníh stále padá

Vydáno 28. února 2020 Zimní sporty
Téměř celou zimu trápí běžkaře na Šumavě špatné sněhové podmínky. Ty se však v posledních dnech zlepšily díky intenzivnímu sněžení, které je hlášeno i v předpovědi na příští týden. Některé trasy již bylo možné upravit rolbou nebo skútrem, kvalitní běžkařskou stopu naleznete nyní Kvildsku, Modravsku, Borovoladecku i Prášilsku. Užít si tak můžete pěkný výlet v bílé stopě.
Běžkařské podmínky na území Národního parku Šumava nejsou ideální, ale lyžovat se dá obzvláště ve vyšších polohách. Sněhová pokrývka konečně dorazila také na Železnorudsko, kde v noci ze čtvrtka 27. 2. na pátek 28. 2. do rána napadlo 15 cm nového sněhu a padá dále.
 

Z Modravy na Březník, Filipovu huť nebo k pramenům Vltavy

Pod KvildouNejlepší podmínky na Šumavě nabízí aktuálně tradičně zhruba osmikilometrová trasa z Modravy na Březník. Na Modravsku je aktuálně 30 až 90 cm sněhu, z toho cca až 20 cm nového sněhu.

Rolba upravuje trasy ModravaJavoří pilaTříjezerní slaťRybárnaModrava (12 km); Modrava - Březník (7,5 km); Na Ztraceném – Ptačí nádrž – Černohorská nádrž – Modravský most (4,2 km); Ptačí nádržČerná horaPramen Vltavy (5 km) a Černohorská nádrž – Filipova Huť, k závoře (4 km). Stále zde sněží, na Modravě jsou -3°C, na Březníku -4,5°C.
 

Kvildsko a Horská Kvilda: trasy na Bučinu, Knížecí Pláně i Churáňov

Knížecí pláněLyžovat lze i na Kvildsku, kde je 30 - 80 cm sněhu. Nejvíce sněhové pokrývky je směrem k hranici na Prameny Vltavy. V pátek vyjela z Kvildy rolba a upravila trasy KvildaPrameny VltavyBučina – po signálce zpět do Kvildy; Tetřeví cesta – spojnice pod Jezerní slatí a také zdejší "klasiku", trasu KvildaHorská Kvilda. Na Kvildě je zataženo, sněží, teplota se drží na -3°C.

Na Horské Kvildě je zataženo, sněží, teplota -4°C a  čerstvé sněhové pokrývky napadalo na 35 cm. Lyžařské trasy se budou upravovat během pátku 28. 2., a to směrem na Zhůří, Churáňov - U Matesa - Zlatou studnu a zpět na Horskou Kvildu. Rolbovat se bude také tréninkové kolečko na Vysoké louce, spojnice na Korýtko a trasa na Kvildu.
 

Borová Lada a okolí Františkova

Šumava běžkyUpravená lyžařská stopa je také mezi Borovou Ladou a Knížecími Pláněmi. V okolí Borové Lady leží cca 25 cm sněhu. Ve vyšších polohách je však sněhu více (80 cm na Bučině, viz výše). Sjízdná v dobrém stavu je také Židovská cesta, až ke spojce k Bučinské cestě. Pátek ráno byly nově upraveny tyto trasy: Borová Lada   – po Židovské cestě – Bučina – přes Chaloupky – Furík – Knížecí Pláně – Hájenka – Borová Lada. Další trasou je cesta Knížecí Pláně  – Žďárské sedýlko a zpět Knížecí Pláně. Poslední "borovskou" upravenou trasou je Borová LadaVlasatá cestaKvilda.

šumavaSníh napadl také v okolí Františkova, kde leží asi 15 - 25 cm. Úprava zdejších tras probíhá čtyřkolkou se stopovačem (vytvoří se jedna stopa), lyžaři mají možnost občerstvení na Františkově a pak mohou pokračovat po vystoupání asi 500 m k cestě Vlasaté na Kvildu nebo Borovou Ladu. Přijeďte si sem zaběžkovat, zkuste novou stopu, kde nefouká a je klid. Poslední úprava stop proběhla v Pátek 28. 2. 2020, Jedná se o trasy U Tremlů, Kvilda (Jelení výběh) – U Starých hutí (po modré) a Františkov (parkoviště) – silnice 168 (Churáňov, Pláně - Jezerní slať).
 

Prášilsko: bílé stopy na Poledník i jezero Laka

poledník zimaNazout běžky bude o víkendu možné i na Prášilsku, kde leží 25 cm sněhu a na hřebenech až 60 cm. Aktuálně je zataženo, stále sněží a teplota vzduchuse drží pod -3°C. V pátek 28. 2. večer se bude upravovat část okruhu Laka v rozsahu Prášily – Frantův most – Zlatý Stoleček – Gsenget – jezero Laka a zpět (část přes Formberg se upravovat nebude). V sobotu brzy ráno bude upraven okruh na Poledník (Prášily – Slunečná – Liščí díry – Předěl – Poledník – Bavorská cesta (plus Javoří Pila) – Nová Studnice – Velký Bor – Prášily).

Projet se bude možné také na okruhu Gsenget: Prášily – Frantův most – Gsenget – Prášily a upraven bude též Prášilský okruh: cca 3 km okruh mezi Prášily a Slunečnou (996 m), začátek 100 m za cedulí Prášily směrem na Srní. A bílá stopa propojí i úsek Prášily – Skelná.
 

Železnorudsko čeká na úpravu tras vůbec poprvé v sezóně

běžky šumavaV okolí Železné Rudy konečně napadl dostatek sněhu pro běžecké lyžování! Ve vyšších polohách prošlapují trasy sportovní nadšenci. Stopy by měly být na Železnorudsku upraveny v průběhu pátečního dne. V noci ze čtvrtka 27. 2. na pátek 28. 2. do rána napadlo 15 cm nového sněhu a padá dále.

Stopy se v tomto koutě Šumavy upravují většinou okolo Černého jezera směrem na Zadní Chalupy a v opačném směru na Pancíř, Hofmanky, Gerlovu Huť a Hůrku, kde navazují na stopy z Prášil.


Jezděte opatrně a neničtě zbytečně upravené stopy

běžkaři šumavaPracovníci Informační a strážní služby vyzývají všechny lyžaře, aby v lyžařských trasách dbali zvýšené opatrnosti a raději si vzali starší lyže. Lyžařské trasy jsou upravovány na klasiku. Kde je upravena jedna stopa, lze vedle ní bruslit. Prosíme, vaše pejsky nechte doma.

Povrch může být někde umrzlý a sníh zledovatělý, některá místa v nižších polohách mohou být odtátá nebo znečištěná. Nebezpečí pádu je tedy o dost vyšší, než při normálních podmínkách.
Z Modravy k samotě Březník na běžkách

Z Modravy k samotě Březník na běžkách

Nenáročný výlet je vedený výhradně po strojově udržovaných cestách v centrální části Národního parku Šumava. Cestou si prohlédnete Modravské slatě, samotu Březník a navštívíte bývalou sklářskou osadu Filipovu Huť.

Šumavou na běžkách - z malebných údolí až na Pancířský hřbet

Šumavou na běžkách - z malebných údolí až na Pancířský hřbet

Trasa v oblasti Železnorudska vede přes Hůrecké slatě do údolí Křemelné, odkud přes zasněžené pláně vystoupáte na horský hřeben k vrcholům Můstek, Habr a Pancíř.

Šumavou na běžkách - ze Zadova na Kvildu

Šumavou na běžkách - ze Zadova na Kvildu

Celodenní výlet ze Zadova na Kvildu v bílé stopě patří ke klasice běžeckého lyžování na Šumavě. Trasa vede centrální a nejvyšší částí šumavských plání, kde často trénovala česká běžecká jednička Kateřina Neumannová. Trasa vede v dobře udržované stopě, kde nadjete také dost místa pro bruslení.

Šumavou na běžkách - kolem Prášilského jezera na Poledník

Šumavou na běžkách - kolem Prášilského jezera na Poledník

Výlet v těžším terénu zahrnuje výrazné převýšení, které je třeba překonat při výstupu na Poledník. Odměnou za námahu je výjimečný kruhový výhled z rozhledny na Poledníku. Dalšími zajímavostmi na trase jsou Prášilské jezero a Vchýnicko-Tetovský plavební kanál.

Z Kvildy k pramenům Vltavy, na Bučinu a Knížecí pláně

Z Kvildy k pramenům Vltavy, na Bučinu a Knížecí pláně

Prameny Vltavy, zaniklé obce Knížecí Pláně a Bučinu, magický odlehlý kraj na náhorních pláních Šumavy i vyhlídky z Černé hory na Šumavu, Bavorský les a za pěkného počasí i na Alpy, to všechno můžete vidět a poznat při výletu do srdce Šumavy jižně od Kvildy.

Bučina - bývalá nejvýše položená osada na Šumavě

Bučina - bývalá nejvýše položená osada na Šumavě

Bučina je dnes zaniklá osada, která však bývala nejvýše položenou osadou na celé Šumavě (1162 m). Přesto si však jedno prvenství uchovala - jedná se totiž o nejdeštivější šumavské místo, ročně tady spadne 1600 mm srážek.

Hájenka na Knížecích pláních

Hájenka na Knížecích pláních

Knížecí pláně (Fürstenhut) jsou zaniklou obcí na Šumavě. Obnovenou stavbou je zde bývalá hájovna (dnes penzion Hájenka), která se tak nyní nachází v centru Národního parku, na holé planině v nadmořské výšce 1021 metrů těsně u hranice s Německem.

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy

Šumava je lákavým cílem pro ty, kteří hledají majestát a velebnost přírody, fyzické i psychické zotavení. Na území NP se nachází 7 obcí (Srní, Kvilda, Horská Kvilda, Modrava, Stožec, České Žleby a Prášily) a několik menších osad (Filipova Huť, Dobrá, Jelení).

Březník v Luzenském údolí - místo z románu Ze světa lesních samot

Březník v Luzenském údolí - místo z románu Ze světa lesních samot

Březník je šumavská samota a bývalá hájovna nedaleko státní hranice. Toto vyhlídkové místo poskytuje úchvatný pohled do Luzenského údolí a na horu Luzný, jehož vrchol se nachází ve výšce 1373 m n.m.

Pramen Vltavy na Šumavě - pramen nejdelší české řeky

Pramen Vltavy na Šumavě - pramen nejdelší české řeky

Pramen Vltavy se nachází při jihovýchodním svahu Černé hory u hranic s Německem, nedaleko horské obce Kvilda na Šumavě. K samotnému prameni vede z Kvildy modře značená turistická stezka v délce cca 6 km.

Z Prášil k jezeru Laka a na Poledník

Z Prášil k jezeru Laka a na Poledník

Z původních deseti ledovcových jezer Šumavy se jich dochovalo osm, z toho pět na české straně pohoří. Jsou krásná, unikátní, obklopená fantastickou přírodou a hřejí se na výsluní zájmu turistů. Nejnavštěvovanější je Černé jezero, nejodlehlejší pak jezero Laka. Pojďte s námi na výlet!

Vyhlídka na Černé hoře u Pramenů Vltavy

Vyhlídka na Černé hoře u Pramenů Vltavy

Správa Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava otevřela vyhlídku na Černé hoře u Pramenů Vltavy. Turisté z ní uvidí lesy Národního parku Šumava, Národního parku Bavorský les a za hezkého počasí dokonce i Alpy.