Úvod > Co chcete dělat? > Hájenka na Knížecích pláních
Gurmánská turistika

Hájenka na Knížecích pláních

Knížecí pláně (Fürstenhut) jsou zaniklou obcí na Šumavě. Obnovenou stavbou je zde bývalá hájovna (dnes penzion Hájenka), která se tak nyní nachází v centru Národního parku, na holé planině v nadmořské výšce 1021 metrů těsně u hranice s Německem.
Osada Knížecí pláně má původ v roce 1799. Několik desítek dřevařských rodin si postavilo své domky v místě Schöne Ebene – Pěkné vyhlídce, zpracovávalo se zde dřevo z pohraničních lesů. Později tu vznikla nová vesnice jménem Fürstenhut (v roce 1877 se název objevil v české podobě Knížecí Pláně). K osadě patřila myslivna, hájovna, mlýn, pila, hospoda a stanoviště hraniční stráže. Roku 1864 zde byl vysvěcen nový kamenný kostel Svatého Jana Křtitele a o rok později zřízena i fara.

V roce 1930 žilo v obci 458 osob převážně německé národnosti. Po 2. světové válce velká část uprchla do Německa a další byli odsunuti. Definitivní zánik obce zpečetil vznik příhraničního pásma. Roku 1956 byl odstřelen i kostel. Osadu dnes připomíná bývalá hájenka fungující jako restaurace a penzion, a také obnovený hřbitov.

Penzion Hájenka leží na křižovatce turistických a běžeckých značených tras do Bučiny, Borových Lad, Horní Vltavice, Polky a Strážného. V zimním období jsou tyto trasy strojově upravovány pro milovníky běžek. Restaurace slouží ubytovaným hostům celý den, tzn. včetně podávání snídaní a večeří, popřípadě večerního posezení u hořícího krbu. Pro průchozí turisty je otevřena denně od 10:00 do 17:00 hodin. Gastronomickou specialitou penzionu Hájenka je „Knížecí guláš“ a „Pralinkové knedlíky“. V letních měsících je možno využít i venkovního posezení s občerstvením formou samoobsluhy. V období mezisezony je penzion Hájenka otevřen pouze o víkendech.

Ubytovat se můžete v 5 standardně zařízených a prostorných 2 – 4 lůžkových pokojích a jednom apartmánu se samostatným vchodem ze zahrady. Na každém pokoji je k dispozici sprcha, WC, TV, WiFi, samozřejmostí je ložní prádlo a ručníky. Pokoje i apartmán jsou nekuřácké. Ke komfortu patří možnost bezpečného uložení lyží a kol.

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Alpská vyhlídka na Bučině

Hotel Alpská vyhlídka na Bučině

Kvilda, Jihočeský kraj
Veřejné tábořiště Zahrádky na Šumavě

Veřejné tábořiště Zahrádky na Šumavě

Borová Lada, Jihočeský kraj
Hofman Apartmány Šumava

Hofman Apartmány Šumava

Borová Lada, Jihočeský kraj