Úvod > Aktuality > Open House v Brně: prozkoumejte místa, kam se jindy nedostanete

Open House v Brně: prozkoumejte místa, kam se jindy nedostanete

Vydáno 10. dubna 2019 Památky
Běžně nepřístupné budovy a prostory v Brně se otevřou všem zájemcům v rámci festivalu Open House, který proběhne v moravské metropoli 13. a 14. dubna 2019. Vstup je zdarma, některá místa mají omezenou kapacitu a některá vyžadují registraci předem.
Tradice dlouhá 27 let a přívlastek největší architektonická akce na světě – to je festival Open House. Probíhá už ve více než 45 městech na 6 kontinentech a navštíví jej ročně téměř 2 miliony lidí. Open House Brno je členem sítě Open House Worldwide Family od roku 2018.

Víkendový festival umožní tisícům lidí zdarma nahlédnout do desítek budov, jejichž dveře jsou jim při běžném provozu zavřené. Nabídka je skutečně široká a pestrá, oteře se 69 míst, ale některá, jako třeba nejvyšší budova ČR AZ Tower nebo střecha Besedního domu, sídla brněnské filharmonie, budou otevřena jen za příznivého počasí.
 

Která místa bude možné navštívit?

Pestrost nabídky dokumentuje také množství různých typů staveb. Ty inženýrské reprezentuje například Hráz vodní nádrže Brno nebo čistička odpadních vod, bytové hned několik vil, například Arnoldova či Giskrova, průmyslové stavby třeba pivovar Hauskrecht. Občanské stavby pro administrativu Kentico software nebo SAP Labs Czech Republic, pro cestovní ruch hotel Grand a Marriott, pro kulturu hned tři divadla nebo klub Šelepka. V nabídce najdete i stavby pro tělovýchovu a sport (Sokol Brno I) a stavby zdravotnické (Doléčovací a rehabilitační oddělení FN u sv. Anny v Brně nebo Městské lázně v Zábrdovicích).

Přehrada BrnoFestival provede zájemce o architekturu nejen centrem Brna, kde otevře budovu Ústavního soudu nebo zrekonstruovaný palác Jalta, ale zavede je i do vzdálenějších městských částí. V Řečkovicích otevře Kubovu vilu, v Bystrci zahájí plavební sezónu otevřením zázemí lodní dopravy a v Židenicích pozve do spalovny SAKO Brno, a.s.

Výhledy na Brno otevře například Biskupské gymnázium nebo věž pavilonu G a administrativní budova brněnského výstaviště. Milovníky historie nadchne Mendelova knihovna ve starobrněnském klášteře, do budoucnosti bude možné nahlédnout ve vědeckém centru CEITEC nebo v architektonických návrzích čtvrti Nová Zbrojovka.
 

Kam se můžete podívat bez rezervace

Kubova vilaNěkterá místa budou o víkendu otevřená pouze po předchozí rezervaci, ale jiná budou otevřena všem příchozím. Mezi takové bude patřit Alfa pasáž, Atlas Copo Services, Bike Kitchen Brno, Biskupské gymnázium, Distillery - Social reactor, Divadlo Barka, Elven Club, Filharmonie Brno - Besední dům (bez střechy), Grandhotel Brno, Kentico software, Kubova vila, Lyceum - Social reactor, Madfingers games, Notino s.r.o., Nová zbrojovka - ředitelství, Petr Hauskrecht - parní pivovar, Ponávka rezidence Domeq, Provozně ekonomická fakulta Mendelu, Rakouský honorární konzulát, Sako Brno (sběrný dvůr na ulici Veveří), Sap labs Czech republic, Spielberk office centre, The Funtasty, Ústav nábytku, designu a bydlení LDF Mendelu, vyhlídka z administrativní budovy Veletrhy Brno a.s.
 

Program pro děti a cizojazyčné prohlídky

Novinkou festivalu jsou komentované procházky s tématy brněnských soch, hudebních příběhů, arboreta a parků v Lužánkách, na Špilberku, či architektura sídliště Lesná.

Pořadatelé nabízí také speciální program pro děti – neškolu architektury pod vedením Ing. arch. Jany Kaštánkové a připravují také trasy s průvodcem pro anglicky a německy mluvící.
BVV - Brněnské výstaviště

BVV - Brněnské výstaviště

Veletrhy Brno navazují ve svém podnikání na tradici, která byla zahájena v roce 1928 Výstavou soudobé kultury v Československu. Na začátku 20. století vznikl jeden z nejznámějších evropských výstavních areálů. Brněnské výstaviště bylo otevřeno v roce 1928 a patří ke skvostům funkcionalismu.

Palác Alfa v Brně

Palác Alfa v Brně

Nenápadná funkcionalistická budova s pasáží a ochozovou galerií, která spojuje brněnské ulice Jánskou a Poštovskou s náměstím Svobody, vznikla dle návrhů českého architekta Bohuslava Fuchse. Nyní se stala chráněnou kulturní památkou.

Hotel Marriott Courtyard Brno

Hotel Marriott Courtyard Brno

Courtyard Marriott Brno je moderní čtyřhvězdičkový hotel, který nabízí 201 luxusních pokojů včetně jednoho střešního apartmá. Hotel se nachází v areálu Spilberk Office Centre a poskytuje nádherný výhled na historické centrum města.

Mezinárodní kulturní stezka Po stopách moderny

Mezinárodní kulturní stezka Po stopách moderny

Kulturní stezka vás provede místy spojenými s životy nejvýznamnějších osobností evropské kulturní scény 1. poloviny 20. století. Vydejte se po stopách známých architektů, designérů a dalších umělců - můžete navštívit rodný dům Josefa Hoffmanna, Gustava Mahlera, Janáčkův domeček či Jurkovičovu vilu.