!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Futuristický kostel blahoslavené Marie Restituty v Brně
Památky

Futuristický kostel blahoslavené Marie Restituty v Brně

Na sídlišti Lesná v Brně bude stát nový fututistický chrám blahoslavené Marie Restituty. Základní kámen kostela byl položen 5. září 2017, stavba byla hotova v září 2020.
O kostelu místní věřící uvažovali již po roce 1968, za normalizace však k takovému projektu nedošlo. Plány byly oživeny po sametové revoluci. V říjnu 2004 bylo v Lesné otevřeno Duchovní centrum P. Martina Středy a blahoslavené Marie Restituty. Stavba duchovního centra byla pouze prvním krokem, na který navázala výstavba přilehlého kostela. Na stavbu se složili sami farníci.

Netradiční kostel podle návrhu architekta Marka Jana Štěpána se stavěl od srpna 2017. Kruhový objekt s dominantní, 31 metrů vysokou věží se zvonkohrou vyrostl kompletně jako monolitická železobetonová konstrukce. K zajímavým prvkům patří duhová skla pod klenbou. Kostel by měl pojmout 400 lidí.

Marie Restituta se narodila jako Helena Kafková v nedalekých brněnských Husovicích. Později se její rodina přestěhovala do Vídně a Kafková vstoupila do kongregace Sester františkánek křesťanské lásky a přijala řeholní jméno Marie Restituta. Byla zdravotní sestrou a za druhé světové války se několikrát dostala do sporu s nacisty. Zatčena byla na operačním sále a následně popravena gilotinou. Za blahoslavenou byla prohlášena v červnu roku 1998.
 
Zobrazit více
Naposledy změněno: 31. 12. 2020