Úvod > Kalendář akcí > Open House Brno 2022
Open House Brno 2022
"> ">
28.5.
29.5.
Přidat foto
Festivaly

Open House Brno 2022

Sobotu 28. a neděli 29. května 2022 by si měli do kalendáře barevně napsat všichni zájemci o architekturu a brněnskou historii. V tento termín se uskuteční již pátý ročník festivalu Open House Brno (OHB).
Během jednoho víkendu se zdarma otevírají široké veřejnosti běžně nepřístupné budovy a objekty v jihomoravské metropoli. Cílem je seznámení návštěvníků s geniem loci zajímavých známých i zapomenutých míst Brna.

Loňský čtvrtý ročník i přes protiepidemická opatření přilákal 17 tisíc návštěvníků. Chystáme pro zájemce osvědčené lokace i zpřístupnění více než dvou desítek novinek,“ zve kreativní ředitelka festivalu Lucie Pešl Šilerová ze spolku Kultura & Management.

Zájemci se podle prvních informací mohou těšit například na vybrané zajímavé stavby areálu brněnského výstaviště, včetně funkcionalistické vyhlídkové věže pavilonu G, zámeček průmyslníka Bauera či kdysi oblíbeného divadla Julia Fučíka. Prohlídky přiblíží i velmi bohatou historii nemocničního areálu u sv. Anny v Pekařské ulici, Anatomický ústav Lékařské fakulty i nedávno přestavěný areál Filozofické fakulty MUNI, pracoviště brněnské teplárny či hotely Continental, Courtyard by Marriott či Passage.

Vlajkovou lodí, která se objeví i ve vizuálu festivalu, je krásně zrekonstruovaná budova Českého rozhlasu Brno v Beethovenově ulici, navržená architektem Ernstem Wiesnerem. „Opravdovou třešinkou na dortu by měl být výhled z 23. patra rekonstruované jedné ze tří výškových budov Šumavská Tower na prahu Žabovřesk,“ naznačuje Pešl Šilerová.

Speciálním tématem letošního ročníku je „Stará a nová“, srovnání i kontrast například brutalistní architektury za socialismu a současných novodobých staveb. Místa, kam není bohužel možné se dostat ani v malých skupinkách, představí aspoň internetové videoprohlídky.

Celý festival je neziskový, vstup na všechny akce je zcela zdarma, organizaci  každoročně zajišťují výhradně neplacení dobrovolníci. Open House Worldwide je síť padesáti měst celého světa, pořádajících festivaly architektury pro veřejnost, které každoročně navštěvují stovky tisíc lidí. Koncept Open House založila již v roce 1992 v Londýně Victoria Thornton. Pořádané festivaly každoročně oslovují více než dva miliony lidí po celém světě. Brno je součástí této sítě od roku 2018.

Ubytování a restaurace v okolí

Ještě jednu – Ice Cream Shop Brno

Ještě jednu – Ice Cream Shop Brno

Brno, Jihomoravský kraj
Piknik box Brno

Piknik box Brno

Brno, Jihomoravský kraj
Konfit Restaurant & wine v Brně

Konfit Restaurant & wine v Brně

Brno, Jihomoravský kraj
Šelepka

Šelepka

Brno-Královo Pole, Jihomoravský kraj