!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Kryt Denis v Brně
Památky

Kryt Denis v Brně

Jeden ze základních lidských pudů je pud sebezáchovy a od samého počátku lidstva hledá člověk úkryt před nepřízní osudu.
Dvacáté století s použitím zbraní hromadného ničení a rozvojem leteckého průmyslu sebou přineslo budování protileteckých a později i protiatomových krytů. V Brně byl jedním z nich kryt zvaný Denis (podle Denisových sadů nad ním) a nyní se plánuje jeho otevření veřejnosti.

Ve skále pod Petrovem se nachází 900 metrů klenutých ražených chodeb. Tato soustava navzájem kolmých chodeb nabízela ochranu pro 3000 osob, jimž psychickou podporu mohl poskytovat rozvod rozhlasu po drátě. Nachází se na ploše tvaru obdélníka o rozměrech přibližně 85 x 60 metrů s několika vstupy a množstvím nouzových východů. Klenuté chodby, ražené ve skále s cihelnou vyzdívkou, mají nejčastější rozměr cca 3 x 3 metry. V případě atomového výbuchu bylo možno v tomto krytu přežít až 4 dny. Je soběstačný, co se týká vody, elektřiny i dýchatelné směsi a pokud jsou v něm uloženy zásoby, i stravy. 
Zobrazit více
Naposledy změněno: 18. 11. 2020